Մովսես Հակոբյանի համոզմամբ՝ պարտության պատճառն անգրագիտությունն ու պատերազմի արվեստին չտիրապետելն է
Ռազմական գործողությունների ընթացքում պարտության ամենամեծ պատճառը ղեկավարումն է, անգրագիտությունը, պատերազմի արվեստին ու ղեկավարման համակարգին չտիրապետելը:
Նման համոզմունք հայտնեց Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը: Հակոբյանի խոսքով` չնայած զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրեն ազատելու օրը Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը հայտնել է, որ վերջինիս հետ կխորհրդակցի նոր ԳՇ պետ նշանակելիս, սակայն նման բան չի եղել:
Հակոբյանի համոզմամբ` նշանակվել է ամենաանպաստրաստ գեներալը` Արտակ Դավթյանը, և ըստ նրան` այդ օրվանից սկսվել է բանակի քանդման գործընթացը: Մովսես Հակոբյանը հայտնեց, որ զինված ուժերի մարտավարական օղակը կրճատվել է, օպերատիվ օղակը ավելացվել, գլխավոր շտաբի ու նախարարության անձնակազմի թվաքանակը 95%-ով ավելացել է, դրա փոխարեն կրճատվել է մարտավարական օղակը` սկսած վաշտից, ավարտած՝ գնդերով, կրճատվել է հինգ գունդ, նաև ջոկի կազմն է կրճատվել` 11-ից դառնալով 9:
«Մեր զորահավաքը չի կատարվել, դրա պատասխանատուն երկրի ղեկավարն է, պաշտպանության նախարարը, զինկոմիսարիատը, տարածքային կառավարման նախարարը և ոչ շտաբի պետը: Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Արցախի բանակի համալրման պլանը իրականացվել է 78%-ով, Հայաստանինը` 52%-ով: Դա պետք է իրականացվեր 40 ժամվա ընթացքում, բայց պատերազմի հինգերորդ օրն է այդպես եղել»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Վերջինիս խոսքով` երկրի ղեկավարը կանգնեցրել է բանակի համալրումը` կամավորականներին ուղարկելով առաջնագիծ: Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր կամավորներին, սակայն ընդգծեց, որ վերջիններս գալիս էին առանց համապատասխան սպառազինության, իսկ զորամասերում այդ ամենը նախատեսված էր զորահավաքի համար: Եւ ստացվում էր մի իրավիճակ, որ կամավորները նախ գնում էին Արցախի նախագահի մոտ, ապա Պաշտպանության բանակի հրամանատարի, մինչև որ հստակեցվում էր կազմակերպչական աշխատանքները ու վերջիններիս համապատասխան վայրեր ուղարկում:
Հակոբյանի խոսքով` այն հատվածներում, որտեղ կանոնավոր զինված ուժեր են եղել, այնտեղ կամ նահանջներ չեն եղել կամ շատ քիչ են եղել:
Մովսես Հակոբյանը հայտնեց, որ պատերազմի հինգերորդ օրն Արցախում արդեն 1500 անձ է եղել, որոնք հետ են եկել առաձնագծից, վերջիններս իզոլացված են եղել, որպեսզի չգան Հայաստան ու խուճապ տարածեն: Սեյրան Օհանյանը, Վիտալի Բալասանյանը վերջիններիս հետ բացատրական աշխատանքներ են տարել:

Former Chief of the General Staff of the RA Armed Forces Says "Lack of Leadership, Ignorance" Main Reasons for Artsakh Defeat
Former Artsakh Minister of Defense and former Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Colonel-General Movses Hakobyan today stated that the main reasons for Armenia's defeat in the recent Artsakh war were inadequate leadership, ignorance, and lack of the mastery of the art of war.
Yesterday, Hakobyan resigned from the post of Head of the Military Control Service of the Armenian Ministry of Defense.
Hakobyan, at a Yerevan press conference today, said that the army’s troubles began in the summer of 2018 when he was replaced by Artak Davtyan as Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces. This is after Nikol Pashinyan assumed the post of Armenia's Prime Minister.
Hakobyan said that Davtyan was the “most unprepared” general for the job.
The former official said the General Staff became top heavy at the expensive of tactical units on the ground.
Hakobyan also blamed the PM Pashinyan and the Minister of Defense for the shortage of manpower during the recent war.
"Our mobilization did not take place. The head of the country is responsible for it, along with the Minister of Defense, the Military Commissariat and the Minister of Territorial Administration, not the Chief of Staff. As of September 30, the plan to replenish the Artsakh Army was implemented by 78%, and that of Armenia by 52%. It should have been done within 40 hours, but it remained the same on the fifth day of the war,” said Hakobyan.
Hakobyan accused Pashinyan of halting the army’s recruitment process in favor of sending volunteers to the front line.
He said the volunteers were ill-equipped and encountered bureaucratic red tape upon arrival in Artsakh.
Hakobyan said there were either no retreats or very few in those areas manned by Artsakh Defense Army troops․
Hakobyan said that by the fifth day of the war some 1,500 Armenian soldiers and volunteers in Artsakh, who had returned from the front line because they weren’t prepared, were isolated and not allowed to return to Armenia and thus ignite panic.
(Movses Hakobyan served as Artsakh Minister of Defense from May 2007 – June 2015 and Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces from October 2016 - May 2018. Yesterday, he resigned from the post of Head of the Military Control Service of the Armenian Ministry of Defense, which he headed since November 19, 2019.)