Մովսես Հակոբյանի համոզմամբ՝ պարտության պատճառն անգրագիտությունն ու պատերազմի արվեստին չտիրապետելն է
Ռազմական գործողությունների ընթացքում պարտության ամենամեծ պատճառը ղեկավարումն է, անգրագիտությունը, պատերազմի արվեստին ու ղեկավարման համակարգին չտիրապետելը:
Նման համոզմունք հայտնեց Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը: Հակոբյանի խոսքով` չնայած զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրեն ազատելու օրը Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը հայտնել է, որ վերջինիս հետ կխորհրդակցի նոր ԳՇ պետ նշանակելիս, սակայն նման բան չի եղել:
Հակոբյանի համոզմամբ` նշանակվել է ամենաանպաստրաստ գեներալը` Արտակ Դավթյանը, և ըստ նրան` այդ օրվանից սկսվել է բանակի քանդման գործընթացը: Մովսես Հակոբյանը հայտնեց, որ զինված ուժերի մարտավարական օղակը կրճատվել է, օպերատիվ օղակը ավելացվել, գլխավոր շտաբի ու նախարարության անձնակազմի թվաքանակը 95%-ով ավելացել է, դրա փոխարեն կրճատվել է մարտավարական օղակը` սկսած վաշտից, ավարտած՝ գնդերով, կրճատվել է հինգ գունդ, նաև ջոկի կազմն է կրճատվել` 11-ից դառնալով 9:
«Մեր զորահավաքը չի կատարվել, դրա պատասխանատուն երկրի ղեկավարն է, պաշտպանության նախարարը, զինկոմիսարիատը, տարածքային կառավարման նախարարը և ոչ շտաբի պետը: Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Արցախի բանակի համալրման պլանը իրականացվել է 78%-ով, Հայաստանինը` 52%-ով: Դա պետք է իրականացվեր 40 ժամվա ընթացքում, բայց պատերազմի հինգերորդ օրն է այդպես եղել»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Վերջինիս խոսքով` երկրի ղեկավարը կանգնեցրել է բանակի համալրումը` կամավորականներին ուղարկելով առաջնագիծ: Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր կամավորներին, սակայն ընդգծեց, որ վերջիններս գալիս էին առանց համապատասխան սպառազինության, իսկ զորամասերում այդ ամենը նախատեսված էր զորահավաքի համար: Եւ ստացվում էր մի իրավիճակ, որ կամավորները նախ գնում էին Արցախի նախագահի մոտ, ապա Պաշտպանության բանակի հրամանատարի, մինչև որ հստակեցվում էր կազմակերպչական աշխատանքները ու վերջիններիս համապատասխան վայրեր ուղարկում:
Հակոբյանի խոսքով` այն հատվածներում, որտեղ կանոնավոր զինված ուժեր են եղել, այնտեղ կամ նահանջներ չեն եղել կամ շատ քիչ են եղել:
Մովսես Հակոբյանը հայտնեց, որ պատերազմի հինգերորդ օրն Արցախում արդեն 1500 անձ է եղել, որոնք հետ են եկել առաձնագծից, վերջիններս իզոլացված են եղել, որպեսզի չգան Հայաստան ու խուճապ տարածեն: Սեյրան Օհանյանը, Վիտալի Բալասանյանը վերջիններիս հետ բացատրական աշխատանքներ են տարել:

Мовсес Акопян: “Причины поражения кроются в безграмотности и невладении военным искусством”
Основными причинами поражения в военных действиях были безграмотность, невладение военным искусством и системой управления. Об этом заявил сегодня бывший начальник службы военного контроля Министерства обороны РА, бывший министр обороны Арцаха, бывший начальник Генштаба Вооруженных сил РА, генерал-полковник Мовсес Акопян. По словам генерала, хотя в день его смещения с должности начальника Генштаба ВС премьер-министр на заседании правительства сказал, что проконсультируется с ним по вопросу назначения нового начальника ГШ, это не было сделано.
Акопян заявил, что был назначен самый неподготовленный генерал – Артак Давтян, и с этого дня начался процесс развала армии. Бывший начальник Генштаба сообщил, что тактическое звено ВС было сокращено, расширилось оперативное звено, численность персонала Генштаба и Минобороны увеличилась на 95%. При этом сократилось тактическое звено – начиная с роты и кончая полками, число которых было сокращено на пять.
“Мобилизация не была проведена, и ответственность за это несут руководитель страны, министр обороны, военные комиссариаты, министр территориального управления, а не начальник штаба. По состоянию на 30 сентября план укомплектования армии Арцаха был выполнен на 78%, армии Армении – на 52%. Это необходимо было сделать в течение 40 часов, но даже на пятый день войны ничего было сделано”,- сказал М.Акопян.
По словам генерала, руководитель страны остановил процесс укомплектования армии, отправив на передовую добровольцев. Бывший командующий Армией обороны выразил благодарность всем добровольцам, но подчеркнул, что они прибывали без соответствующего вооружения, между тем в воинских частях все это было предусмотрено для мобилизации. И сложилась ситуация, когда для организации работ добровольцам приходилось сперва идти к командующему Армией обороны, затем к министру обороны, после чего их уже направляли в соответствующие места.
Мовсес Акопян сообщил, что на пятый день войны в Арцахе находилось 1500 человек, которые вернулись с передовой. Их изолировали, чтобы они не уехали в Армению и не вызвали там панику. Объяснительную работу с ними вели Сейран Оганян и Виталий Баласанян.