Ռազմական դրությունը չեղարկելու օրակարգով ԱԺ արտահերթ նիստ կարող է գումարվել
Նոյեմբերի 26-ին հրավիրված է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` ռազմական դրությունը չեղարկելու օրակարգով: Նախագծի հեղինակը «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն է, սակայն այս օրակարգի ջատագով է նաև երկրորդ խորհրդարանական խմբակցությունը` «Բարգավաճ Հայաստանը»:
Հիշեցնենք, որ արդեն երեք անգամ ընդդիմադիր խմբակցությունները փորձել են նույն օրակարգով արտահերթ նիստ հրավիրել, սակայն այն տապալվել է, քանի որ խորհրդի նիստ չի գումարվել: ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` ԱԺ խորհուրդը պետք է հաստատի նիստի օրակարգը:
Խորհրդի կազմում են մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները և ԱԺ նախագահությունը, սակայն քաղաքական մեծամասնության պատգամավորներից այդ նիստերին ներկա է եղել միայն նախագահող Լենա Նազարյանը: Նույն օրակարգով խորհրդի նիստը երեք անգամ տապալվելուց հետո հնարավորություն է ստեղծվում արտահերթ նիստ գումարել` առանց խորհրդի նիստի հաստատման:
Սակայն նիստը կարող է համարվել իրավազոր, եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն կեսը մասնակցի: Առաջարկվում է նաև ռազմական դրությունը չեղարկելու ԱԺ որոշման նախագիծը քննարկել առանց ժամային սահմանափակման:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ կապ հաստատել չի հաջողվում` հստակեցնելու արտահերթ նիստին մասնակցելու վերջիններիս դիրքորոշումը, սակայն ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը նոյեմբերի 19-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներին հայտնեց, որ քաղաքական մեծամասնության օրակարգում ռազմական դրությունը չեղարկելու հարց չկա, քանի որ, Կառավարության գնահատականով, չկա որևէ ազդակ, որ ռազմական դրությունը պետք է չեղարկել:
Ընդդիմադիրները ցանկանում են արտահերթ նիստում քննարկել վարչապետ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևի` նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, որի որոշ կետեր արդեն սկսել են գործել:

Парламент созовет внеочередное заседание по вопросу отмены военного положения
26 ноября пройдет внеочередное заседание Национального Собрания по вопросу отмены военного положения. Автор законопроекта – оппозиционная фракция “Просвещенная Армения”. Документ поддерживает и вторая оппозиционная фракция парламента “Процветающая Армения”.
Напомним, что оппозиция трижды пыталась созвать внеочередное заседание по этой повестке, однако все три попытки провалились. Согласно регламенту НС, повестку заседания должен утвердить совет Национального Собрания.
В его состав входят председатели постоянных комиссий, руководители фракций и президиум НС. Однако из представителей политического большинства на заседании совета НС присутствовала только вице-спикер Лена Назарян.
После провала трех попыток созвать заседание совета по той же повестке создается возможность провести внеочередное заседание парламента без утверждения повестки советом НС.
Однако заседание может считаться правомочным, если на нем будет присутствовать как минимум половина от общего числа депутатов.
Связаться с депутатами фракции “Мой шаг” для уточнения их позиции нам не удалось, однако на парламентских брифингах 19 ноября Лена Назарян заявила, что в повестке политического большинства вопрос отмены военного положения отсутствует, так как правительство не видит для этого каких-либо предпосылок.
Оппозиция хочет обсудить на внеочередном заседании подписанное 10 ноября премьер-министром Армении, президентами РФ и Азербайджана трехстороннее заявление, некоторые пункты которого уже начали действовать.