Վլադիմիր Պուտին․ «Փաստաթուղթը հեղինակել ենք երեքով՝ ես, նախագահ Ալիևն ու վարչապետ Փաշինյանը»
Ռուսաստանը միայն միջնորդի դեր է կատարել արցախյան հակամարտության շուրջ նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված համաձայնության ժամանակ։ Այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Россия 1-ին տված հարցազրույցում։
«Ռուսաստանի միայն միջնորդ է հանդիսացել, և այդ փաստաթղթի համաձայն՝ իր վրա պարտավորություն է ստանձնել կողմերի խաղաղ հաշտեցման համար, ինչը և մենք հիմա անում ենք»,- նշել է ՌԴ ղեկավարը։
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ փաստաթղթի հեղինակները համարվում են երեք կողմերը՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը և Ադրբեջանը։
«Ինչ վերաբերում է փաստաթղթի տեքստին, ապա այն հեղինակել ենք երեքով, ես, բնականաբար, նախագահ Ալիևը և վարչապետ Փաշինյանը։ Այլ կերպ հնարավոր չէր, քանի որ ըստ էության, այն երկու կողմերի միջև համաձայնություն էր»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահը հավելել է, որ փաստաթղթի համաձայնեցումը «բարդ, էներգիա խլող գործընթաց էր»։
«Ըստ էության, ես ստիպված եղա ինձ վրա միջնորդի դեր վերցնել։ Լսեցի նրանց պահանջները և պնդումները տեքստի վերաբերյալ։ Փաստացի այն իրավահավասար, համարժեք եռակողմ աշխատանք էր»,- ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Россия 1-ի հետ հարցազրույցում։

Russian President Putin, in an interview with the Russia 1 TV channel, said that he acted as a mediator only in the November 9 ceasefire agreement on the Nagorno-Karabakh conflict.
"As for the text itself, the three of us did it. I, of course, the president (of Azerbaijan Ilham - ed.) Aliyev and the prime minister (of Armenia Nikol - ed.) Pashinyan. It was impossible in another way, because, in fact, it was an agreement between the two parties,” Putin said.
The Russian president added that the agreement on the document was "a complicated, energy-consuming process."
"In fact, I had to take on the role of mediator. I heard their demands and assertions about the text. In fact, it was an equal, adequate tripartite work," said Russian President Vladimir Putin in an interview with Russia 1.