Բանկերը չեն անդրադառնում զոհված զինծառայողների և Արցախում տները կորցրած անձանց վարկերը ներելու հարցին
Հայաստանի 17 բանկերից ոչ բոլորն են Արցախում տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին մասնակցած վարկ ունեցող իրենց հաճախորդների համար արտոնություններ սահմանել։ Թեև Հայաստանի բանկերի միությունը, որի անդամ են բոլոր բանկերը, հայտարարություն է տարածել, որ բանակ զորակոչված և կամավորագրված անձանց վարկերը ժամկետանց չեն համարվի և տույժեր չեն հաշվարկվի, որոշ բանկեր զերծ են մնացել հայտարարություններ տարածելուց։
Ստորև ներկայացնում ենք արտոնություն սահմանած բանկերի հայտարարությունները, սակայն նշենք, որ բանկերը ոչ մի անդրադարձ չունեն զոհված զինծառայողների և կամավորների վարկերին, Արցախում բնակարան կամ տուն կորցրած քաղաքացիների վարկերին։ Այսինքն՝ բանկերը մինչ այս պահը չեն հայտարարել զոհվածների և բնակության վայրը կորցրած անձանց վարկերը ներելու մասին։ Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել 121 բնակավայր։
«Ամերիաբանկ»–ը հայտարարել է, որ վերանայել են զորակոչված և ռազմական գործողություններին մասնակցած քաղաքացիների, վիրավորում ստացածների, Արցախում բնակվողների և գործունեություն ծավալող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի վարկային պարտավորությունները։ Բանկը սեպտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 30–ն ընկած ժամանակահատվածում նշված հաճախորդների վարկերը ժամկետնանց չի համարի, տույժ-տուգանքներ չի հաշվարկի։
«Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկը հայտարարել է, որ զորակոչված կամ կամավորագրված հաճախորդների վարկերի ամսական մարումները սեպտեմբերի 27-ից հետո չկատարելու դեպքում չեն համարվի ժամկետանց և չեն արտացոլվի վարկային ռեգիստրում, իսկ տվյալ ժամանակահատվածի համար չեն կիրառվի տույժեր և տուգանքներ։
«Արդշինբանկը» Արցախի իր մասնաճյուղերի հաճախորդների ժամկետանց պարտավորությունները չդասակարգելու և տույժ-տուգանքներ չկիրառելու մասին հայտարարություն է արել։ Զորացրված, բայց պատերազմի ժամանակ կամավորագրված վարկառուներին և երաշխավոր հանդիսացած անձանց էլ առաջարկել է դիմել բանկ՝ վարկերի գծով փոփոխություններ կատարելու նպատակով։
«Արցախբանկը» հայտարարել է, որ պատերազմի ժամանակ վարկ ունեցող իր բոլոր հաճախորդների վարկային պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու դեպքում ժամկետանց չի համարի և տույժեր չի հաշվարկի։
«Հայէկոնոմբանկը» հայտարարել է՝ զինծառայողներին և կամավորագրված անձանց վարկային պարտավարությունները ժամանակին չկատարալու համար վարկերը ժամկենտանց չի համարի, տույժեր չի հաշվարկի։
«Յունիբանկ»–ը, «Էվոկաբանկ»–ը և «Կոնվերսբանկ»–ը Հայաստանի բանկերի միության հայտարարությունն են տարածել իրենց հաճախորդներին՝ վարկերը ժամկետանց չհամարելու և տույժեր չհաշվարկելու մասին։
«Հայբիզնեսբանկ»–ը հայտարարել է, որ պատերազմի ժամանակ Արցախի որոշ բնակավայրերի բնակիչների, զինծառայողների և կամավորագրված անձանց վարկերի մարումները հետաձգում է, իսկ այդ ժամանակահատվածի պարտավարորությունները բաշխում հետագա ամիսներին մարումների վրա։
«Ինեկոբանկը» իր պաշտոնական կայքում ուղեցույց է հրապարակել։ Ռազմական գործողություններին մասնակցած բանկի հաճախորդները կարող են դիմել բանկին իրենց վարկային պարտականությունները կատարելու ժամանակ առաջացած խնդիրները կարգավորելու նպատակով։
«ԱյԴիբանկ»–ն էլ վերահրապարակել է Հայաստանի բանկերի միության՝ տույժ տուգանքներ չկիրառելու և վարկերը ժամկետանց չհամարելու մասին հայտարարությունը։
Ստորև ներկայացնում ենք այն բանկերը, որոնք որևէ հայտարարություն չեն տարածել
«ՎՏԲ» բանկ
«Մելաթբանկ»
«Էյջ էս Բի Սի» բանկ
«Արմսվիսբանկ»
«Բիբլոսբանկ»
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո որոշ բանկեր զոհված զինծառայողների վարկային պարտավորությունները զիջելու մասին հայտարարեցին։ Հետագայում գրեթե բոլոր բանկերը միացան այդ նախաձեռնությանը։

Банки не рассматривают вопрос списания кредитов погибших военнослужащих и лиц, потерявших жилье в Арцахе
Не все из 17 банков Армении установили льготы для имеющих кредиты тех клиентов, которые участвовали в военных действиях в Арцахе. И хотя Союз армянских банков, членами которого являются все банки страны, заявил, что кредиты призванных в армию и записавшихся добровольцами лиц не будут считаться просроченными, а значит, штрафы не будут рассчитываться, некоторые банки не распространили данное заявление.
Отметим, что банки не коснулись вопроса кредитов погибших военнослужащих и добровольцев, а также граждан, потерявших в Арцахе квартиры или дома. Это значит, что банки до сих пор не заявили о списании долгов по кредитам погибших и потерявших свое жилье лиц. После подписания 9 ноября руководителями Армении, Азербайджана и России заявления 121 населенный пункт перешел под контроль азербайджанской стороны.
“Америабанк” заявил о пересмотре кредитных обязательств призванных в армию и участвовавших в военных действиях проживающих в Арцахе лиц, а также юридических лиц и частных предпринимателей, развернувших там бизнес-деятельность. Банк в период с 30 сентября по 30 ноября не будет считать кредиты указанных клиентов просроченными и не применит к ним штрафы и пени.
Банк “Акба-Кредит Агриколь” заявил, что в случае неуплаты процентов по кредитам призванных в армию или записавшихся добровольцами клиентов их долги начиная с 27 сентября не будут считаться просроченными и не будут отражены в кредитном реестре. Также за указанный период не будут применены штрафы и пени.
“Ардшибанк” распространил заявление о том, что не будет применять штрафы и пени в случае просрочки кредитных обязательств клиентов своего филиала в Арцахе. Кроме того, участвовавшим в войне должникам и являющихся их гарантами лицам предложено обратиться в банк для внесения изменений по линии кредитов.
“Арцахбанк” заявил, что в случае просрочки своими клиентами кредитных обязательств в период войны к ним не будут применены штрафы и пени.
С аналогичными заявлениями выступили также “Армэкономбанк”, “Юнибанк”, “Эвокабанк”, “Конверсбанк”.
“Армбизнесбанк” заявил о переносе сроков погашения кредитов жителей некоторых районов Арцаха военнослужащих и участвовавших в войне добровольцев, а кредитные обязательства за время военных действий будут перераспределены по дальнейшим месяцам.
“Инекобанк” сообщил на своем официальном сайте, что участвовавшие в военных действиях клиенты банка могут обратиться для урегулирования проблем, возникших в процесс выполнения ими своих кредитных обязательств.
“АйДибанк” вновь опубликовал заявление Союза банков Армении о том, что штрафы и пени не будут применяться, а кредиты не будут считаться просроченными.
А вот какие банки не выступили с каким-либо заявлением: “ВТБ”,“Мелатбанк” “Эйч Эй Би Си”, “Армсвисбанк”, “Библосбанк”.
Напомним, что после апрельской войны 2016 г. некоторые банки заявили, что прощают кредитные обязательства. В дальнейшей к этой инициативе присоединились почти все банки страны.