Ընդդիմությունը վարչապետին 3 օր ժամանակ տվեց հրաժարականի համար
Արտախորհրդարանական եւ խորհրդարանական 16 ընդդիմադիր կուսակցություններ այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին «համազգային հանրահավաք» էին կազմակերպել Ազատության հրապարակում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։ Ազատության հրապարակում ելույթներից հետո հանրահավաքի մասնակիցները շարժվեցին կառավարական առանձնատուն։
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը կառավարական առանձնատան մոտ ներկայացրեց հանրահավաքի մասնակիցների պահանջը Նիկոլ Փաշինյանին։ Նա ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանին ժամանակ են տալիս, որպեսզի վերջինս իր քաղաքական թիմի և իր խորհրդատուների հետ քննարկի և հրաժարականի որոշում ընդունի։
Վարչապետին մինչև երեքշաբթի ժամը 12-ը ժամանակ տրվեց հեռանալու համար։
«Եթե մինչև երեքշաբթի չհեռանա, կհեռացնենք և վերջ։ Միասին պետք է այս շաբաթվա մեջ այս հարցը փակենք և վերջ»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նրա ասելով՝ վարչապետի չհեռանալու դեպքում ամբողջ Հայաստանում անհնազանդության զանգվածային ակցիաներ կիրականացվեն։

Оппозиция дала премьеру три дня на отставку
16 оппозиционных внепарламентских и парламентских партий организовали 5 декабря, в субботу, митинг на площади Свободы в Ереване с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна. После ряда выступлений участники митинга направились к правительственному особняку.
Представитель Верховного органа АРФ Дашнакцтуюн Ишхан Сагателян передал Николу Пашиняну требование участников митинга. Он заявил, что дают Пашиняну время на то, чтобы он провел обсуждение со своей политической командой и советниками и принял решение об отставке.
На уход с занимаемого поста премьеру дали время до 12.00 среды. “Если к этому времени он не уйдет, мы отстраним его и точка. Этот вопрос мы должны закрыть на этой неделе”,- сказал Сагателян. По его словам, в случае невыполнения этого требования по всей Армении пройдут акции неповиновения.