Մարուքյանի համոզմամբ՝ բոլոր գործընթացները պետք է խորհրդարանում լինեն
Այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հրավիրած խորհրդարանական լսումները մեկնարկեցին պատերազմի և 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հոտնկայս հարգելով:
Նիստի մեկնարկին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտնեց, որ Սահմանադրական դատարանը խորհրդարանի 1/5-ի կողմից ներկայացված դիմումը՝ կապված Սահմանադրության փոփոխությունների հետ, վարույթ է ընդունել:
Մարուքյանն իր ելույթում հիշեցրեց ԼՀԿ-ի հրապարակած ճանապարհային քարտեզը, որի առաջին կետի համաձայն պարտության սիմվոլ վարչապետը պետք է հրաժարական ներկայացնի:
«Խորհրդարանական երկիր լինելով՝ մենք հասկանում ենք, որ բոլոր գործընթացները ինչ էլ տեղի ունենա, պետք է այս դահլիճում լինի, խորհրդարանը պետք է ընտրի նոր վարչապետ՝ անցումային շրջանի վարչապետ: Հասկանում ենք, որ այս խորհրդարանը չի կարող պաշտոնավարել մինչև իր սահմանադրական ժամկետի ավարտը, և դա է պատճառը, որ ասում ենք անցումային շրջանի վարչապետ»,- ասաց Մարուքյանը՝ ընդգծելով, որ վերջինս պետք է ունենա անցումային կառավարություն, որտեղ կլինեն իրենց ոլորտներում հաջողություններ արձանագրած մասնագետներ:
Մարուքյանը կարևորեց հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր որակի ապահովման հարցը՝ համոզմունք հայտնելով, որ վերջին շրջանում խզում է եղել այդ հարաբերություններում, ապա ընդգծեց հայտնի փաստաթղթի անորոշությունների շուրջ բանակցելու կարևորությունը:
Պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, որ իր կուսակցության նկատմամբ հեռուստատեսային բլոկադա կա՝ բացառությամբ մեկ-երկուսի, և դա է պատճառը, որ լայն հասարակությունը տեղեկացված չէ իր հրապարակած ճանապարհային քարտեզի դրույթներից:
Մարուքյանն ընդգծեց՝ բաց է համագործակցության այն ուժերի հետ, որոնց հետ տեսլականների համընկնում կունենան խնդիրների լուծման հարցում:

Все процессы должны происходить в парламенте – Э. Марукян
Созванные сегодня фракцией “Просвещенная Армения” парламентские слушания начались с минуты молчания в память погибших в недавней войне в Арцахе и жертв Спитакского землетрясения 1988 года.
Открывая заседание, руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян сообщил, что Конституционный суд принял в производство представленное 1/5 депутатов парламента заявление о конституционных изменениях.
Марукян напомнил об опубликованной партией “Просвещенная Армения” дорожной карте, первым пунктом которого является требование об отставке ставшего символом поражения премьер-министра.
“Мы, будучи парламентской страной, понимаем, что все процессы должны происходить в этом зале. Парламенту нужно будет избрать премьера переходного периода. Мы также понимаем, что этот парламент не может работать до истечения своего конституционного срока, вот почему мы говорим “премьер-министр переходного периода”,- отметил Марукян, добавив, что этот премьер-министр должен иметь переходное правительство, в которое войдут специалисты, добившиеся успехов в своих профессиональных сферах.
Марукян отметил важность обеспечения высокого качества армяно-российских отношений, а также ведения переговоров вокруг неопределенностей, которые содержатся в подписанном трехстороннем заявлении.
Депутат заявил, что в отношении возглавляемой им партии существует телевизионная блокада (исключение составляют один-два телеканала), из-за чего широкая общественность не проинформирована о пунктах опубликованной им дорожной карты.
Лидер “Просвещенной Армении” подчеркнул, что открыт для сотрудничества с теми силами, чьи подходы к решению указанных проблем совпадут с их подходами.