«Հայրենիքի փրկության շարժումը» սկսում է խաղաղ անհնազանդության ակցիաները
«Հայրենիքի փրկության շարժումն» այսօրվանից սկսում է խաղաղ անհնազանդության ակցիաներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով: Այս մասին շարժման ուղերձը հղելիս ասաց Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության (ՀՅԴ) Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
Դեկտեմբերի 5-ին՝ «Հայրենիքի փրկության շարժումը» համազգային հանրահավաք էր հրավիրել, որի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանին մինչև դեկտեմբերի 8-ի 12:00-ն ժամանակ էր տրվել, որպեսզի նա հրաժարական տա, այլապես ընդդիմությունը բողոքի ակցիաներ կսկսի: Այսօր, փաստորեն, շարժման տված վերջնաժամկետն ավարտվել է, և ընդդիմությունն արդեն իսկ սկսել է անհնազանդության գործողությունները:
«Այս պահից սկսած՝ մինչև 17:00, ՀՀ քաղաքացիներն ունեն լեգիտիմ իրավունք իրենց խաղաղ անհնազանդության բողոքի ակցիաներն և գործողություններն իրականացնելու, իրենց բողոքն ու պահանջը տեղ հասցնելու համար: Դիմում եմ մեր քաղաքացիներին՝ իրենց բոլոր գործողություններն անել օրենքի սահմաններում, չտրվել սադրանքների: Դիմում եմ իրավապահ համակարգին՝ ապահովել ՀՀ քաղաքացիների ազատ երթեր, ցույցեր, բողոքներ անելու իրավունքը, երբեք չկատարել Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգները և ուժ կիրառել մեր ժողովրդի նկատմամբ»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:
Ուղերձի վերջում ՀՅԴ ներկայացուցիչը, դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց, որ միևնույնն է՝ նա հեռանալու է, և կոչ արեց հեռանալ անցնցում՝ խնայելով ժողովրդին, պետությանը և պետականությունը՝ չխաթարելով Հայաստանի ներքին կյանքը:

“Движение за спасение Родины” начинает акции мирного неповиновения
“Движение за спасение Родины” с сегодняшнего дня начинает акции мирного неповиновения с требованиемм отставки премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом заявил член Верховного органа Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн Ишхан Сагателян.
5 декабря состоялся общенациональный митинг “Движения за спасение Родины”, на котором премьер-министру Николу Пашиняну был дан срок до 12:00 8-го декабря на уход с занимаемого поста. Сегодня этот срок истек, и оппозиция приступила к проведению акций неповиновения.
“Начиная с этого момента и до 17:00 граждане Армении имеют легитимное право на проведение мирных акций неповиновения с целью выражения своего протеста и требования. Мы призываем наших граждан осуществлять свои действия в рамках закона, не поддаваться на провокации. Обращаемся к правоохранительной системе с призывом обеспечить право граждан РА на проведение собраний, митингов, акций протеста, не выполнять незаконные распоряжения Никола Пашиняна и не применять силу в отношении нашего народа”,- сказал И.Сагателян.
В заключение представитель АРФД, обращаясь к Николу Пашиняну, заявил, что он все равно уйдет, и призвал уйти без потрясений, пощадив народ, государство, государственность и не нарушая внутреннюю жизнь Армении.