Երևանում քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ են՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով մի շարք քաղաքացիներ այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, Երևանում անհնազանդության ակցիաներ են իրականացնում։ Ակցիաները սկսեցին ՀՅԴ գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի ուղերձից հետո, որտեղ նա նշեց, որ քաղաքացիներն ունեն իրենց բողոքն ու պահանջն իրականացնելու լեգիտիմ իրավունք և հայտնեց խաղաղ անհնազանդության ակցիաներ սկսելու մասին։
Հիշեցնենք, որ 16 ընդդիմադիր ուժերը Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու համար հստակ ժամկետներ էին նշել՝ մինչև դեկտեմբերի 8-ը՝ ժամը 12:00-ը:
Քաղաքացիները փորձեցին փակել ԱբովյանՄոսկովյան, Սարյան, Պուշկին փողոցները, Արշակունյաց եւ Մաշտոցի պողոտաները, սակայն ոստիկանությունը որոշ քաղաքացիների բերման ենթարկեց, մյուսներին էլ հեռացրեց փողոցի երթևեկելի մասից:
Այժմ ցուցարարները Մաշտոցի պողոտայում են։ Այստեղից նրանց կրկին բերման են ենթարկում։
Երևանում 16 ընդդիմադիր ուժերի կազմակերպած անհնազանդության ակցիաները կշարունակվեն մինչև ժամը 17:00-ը։ Առաջիկա ծրագրերի մասին ընդդիմադիրները դեռևս չեն հայտնել։

В Ереване проходят акции гражданского неповиновения с требованием отставки Никола Пашиняна
Сегодня группы граждан начали проводить в Ереване акции гражданского неповиновения, требуя отставки премьер-министра Никола Пашиняна. Акции начались после выступления члена Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Ишхана Сагателяна, который заявил о начале акций мирного неповиновения, отметив, что граждане имеют легитимное право на выражение своего протеста и требования.
Напомним, что 16 оппозиционных сил дали Николу Пашиняну срок до 12:00 8 декабря для принятия решения об отставке с поста премьер-министра.
Участники акций попытались перекрыть улицы Абовяна, Аршакуняц, Московян, Сарьяна, Пушкина, проспект Маштоца, в результате чего часть из них была подвергнута приводу в отделения полиции.
Сейчас протестующие находятся на проспекте Маштоца, где силы правопорядка осуществляют аналогичные действия.
Акции гражданского неповиновения будут проходить до 17.00. Оппозиция пока не сообщила о своих дальнейших планах.