«ԼՂ-ում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում»․ Շվեյցարիայում արձագանքել են «Հետքի» հոդվածին
Դեկտեմբերի 2-ին հոդված էինք հրապարակել այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին պատերազմում թշնամու կիրառած իսրայելական կամիկաձե ԱԹՍ-ներում օգտագործվում են, մասնավորապես, շվեյցարական եւ ֆրանսիական արտադրության դետալներ։
«Հետքի» հոդվածն արձագանք է գտել Շվեյցարիայում․ մի երկիր, որը պատերազմներում հայտնի է իր չեզոքությամբ։ Իրականում, սակայն, այդ չեզոքությունը առերեւույթ է, քանզի շվեյցարական տեխնոլոգիաները ոչ անմիջականորեն դարձել ու դառնում են տարբեր մահացու զինատեսակների կարեւոր բաղկացուցիչ։
«Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը եւ լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանը հոկտեմբերի 18-ին Շուշիի մերձակայքում գտել, ուսումնասիրել եւ լուսանկարել էին հայ հակաօդայինների խոցած թշնամական «Harop» դրոնը, որը հայտնի է նաեւ որպես կամիկաձե՝ ինքնասպան ԱԹՍ։ Այն արտադրում է իսրայելական «Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերությունը։ Մեր հրապարակման մեջ առանձնացրել էինք կամիկաձե դրոնի երկու դետալ՝ շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության արտադրած էլեկտրաշարժիչը եւ ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության թողարկած ռեոստատը։
«SRF» հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը, որը մտնում է Շվեյցարիայի ազգային հեռուստառադիոընկերության (SRG SSR) կազմի մեջ եւ նախատեսված է այդ երկրի գերմանախոս բնակչության համար (Շվեյցարիան 4 պետական լեզու ունի՝ գերմաներեն, ֆրանսերեն, իտալերեն, ռոմանշերեն), զարգացրել է «Հետքի» բարձրացրած թեման։ «SRF»-ի մեր գործընկեր Թոբիաս Գասերը (Tobias Gasser) մեկնաբանություն է վերցրել արտադրողի մայր կազմակերպությունից՝ գերմանական «Faulhaber»-ից, եւ Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունից (SECO)։
Էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը «SRF»-ին փոխանցել է․ «Նման էլեկտրական սարքերի (էլեկտրաշարժիչների) վրա ապրանքների վերահսկման օրենսդրությունը չի տարածվում, եւ դրանք կարող են արտահանվել առանց թույլտվության»։ Ըստ պետական մարմնի՝ այդպիսի սարքերը կարող են լայնորեն օգտագործվել արդյունաբերության մեջ։ Միաժամանակ էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը հայտնել է, որ խնդրո առարկա էլեկտրաշարժիչը կիրառվում է ոչ թե դրոնը վարելու, այլ, թերեւս, դրա թեւերի ծալվող մեխանիզմը գործարկելու համար։ Նկատենք, որ «Հետքի» թիմը խոցված ԱԹՍ-ի վրա հայտնաբերել էր 2 էլեկտրաշարժիչ (տես լուսանկարում)՝ մեկական յուրաքանչյուր թեւի համար։
Բայց այստեղ հարց է ծագում․ ի՞նչ տարբերություն՝ շվեյցարական արտադրության դետալով աշխատում է ամբողջ զենքը, թե դրա մի հատվածը, որը, շեշտենք, նվազ կարեւորություն չունի։ Արձակող համակարգում «Harop» դրոնների թեւերը գտնվում են ծալված վիճակում, իսկ արձակման պահին դրանք բացվում են։ Այսինքն՝ առանց թեւերը բացող էլեկտրաշարժիչի աշխատանքի՝ դրոնը չի կարող թռչել եւ, իհարկե, սպանել հետագայում։
Լրագրող Թոբիաս Գասերը գերմանական «Faulhaber» խմբին հարցրել էր, թե արդյոք վերջինս կարող է հաստատել, որ իրեն պատկանող «Faulhaber Minimotor SA»-ի արտադրած մասերն օգտագործվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։ Երկրորդ՝ շվեյցարական ընկերությունը իսրայելական «IAI»-ին մատակարարե՞լ է նման սարքեր։ Երրորդ՝ «Faulhaber»-ը տեղյա՞կ է, որ իր էլեկտրաշարժիչներն օգտագործվում են «Harop» կամիկաձե դրոնի մեջ։ Չորրորդ՝ «Faulhaber»-ի վարքականոնում ասվում է, որ այն հարգում է մարդու իրավունքներն ու ձգտում համապատասխանել արտահանման-ներկրման կանոններին․ ըստ այդմ՝ ընկերությունը հակասություն չի՞ տեսնում իր վարքականոնի եւ հրապարակված պատկերների (նկատի է ունեցել էլեկտրաշարժիչի լուսանկարները «Հետքում»- հեղ․) միջեւ։
Ի պատասխան՝ գերմանական խումբը հայտարարել է, թե ամբողջ աշխարհում իր ապրանքների շարժը կարգավորվում է արտահանման վերահսկողության միջազգային կանոններով։ «Faulhaber»-ը կարծիք է հայտնել, որ այդ կանոնները գործել են նաեւ իսրայելական ԱԹՍ-ի վրա հայտնված իր դետալի տեղափոխման պարագայում։ Լրացուցիչ պարզաբանման մեջ գերմանական արտադրողը հաստատել է, որ էլեկտրաշարժիչն արտադրվել է Շվեյցարիայում՝ նկատելով, որ սարքն իրենից ներկայացնում է փոխանցման տուփ («Faulhaber Minimotor SA»-ի տվյալ արտադրանքը, գիտական լեզվով ասած, քայլային էլեկտրաշարժիչ է- «Հետք»), որը կարող է արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ «Faulhaber»-ի՝ ինքն արտադրում է նման սարքեր արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի համար եւ արտահանում աշխարհով մեկ։ Այդպիսի սարքավորումները, գերմանական կողմի տեղեկացմամբ, կիրառվում են բժշկական տեխնիկայում, օդափոխման համակարգերում, լաբորատոր սարքերում, ավտոմատացված համակարգերում, ռոտոբաշինության, օպտիկայի, ավիատիեզերական տեխնիկայի մեջ եւ այլ ուղղություններում։
«Մենք սովորաբար նման բաղադրիչները մատակարարում ենք որպես էլեկտրամեխանիկական հանգույցների մաս, որոնք իրենց հերթին տեղադրվում են վերջնական համակարգերում»,- «SRF»-ի լրագրողին հայտնել է «Faulhaber»-ը։
Գերմանական արտադրողի եւ իր երկրի էկոնոմիկայի պետքարտուղարության պարզաբանմանը անդրադառնալուց հետո Թ․ Գասերը նկատում է․ «Եթե Հայաստանը պատասխան պահանջի Շվեյցարիայից, Շվեյցարիայի դեսպանը հավանաբար ստիպված կլինի ասել՝ ցավում ենք, բայց դա սովորական արդյունաբերական ապրանք էր։ Օրենսդրության տեսանկյունից սա ճիշտ է, բայց արտաքին քաղաքականությանը հասցված վնասը մնում է»։
Գասերը նաեւ նշում է, որ դրոններն այսօր դարձել են պատերազմ վարելու էժան, անվտանգ եւ արդյունավետ միջոցներ, իսկ Շվեյցարիան իր բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերությամբ զարգացնում է այնպիսի արտադրանք, որը հետո կարող է կիրառվել ռազմական ԱԹՍ-ներում։ Ու եթե այդ արտադրանքը համարվում է սովորական ապրանք, այն կարող է առանց թույլտվության Իսրայելի միջոցով հասնել Ադրբեջան։ «Քաղաքական գործիչները կարող են ձգել պտուտակներն ու որոշել, որ արդյունաբերական բոլոր ապրանքները դրանց օգտագործման եւ հասցեատեր երկրի մասով պետք է մանրակրկիտ ստուգում անցնեն։ Տնտեսությունը կընդդիմանա, թե այդ դեպքում քսայուղերը եւս պետք է վերահսկել․ հնարավոր չէ,- գրում է Թոբիաս Գասերն ու հավելում,- սրա այլընտրանքն այն է, որ Շվեյցարիան համակերպվի այն փաստի հետ, որ «արտադրված է Շվեյցարիայում» պիտակը պետք է թռչի դրոնների պատերազմներում»։
Թեմային անդրադարձել է նաեւ Շվեյցարիայի գերմանալեզու «Die Wochenzeitung» (WOZ) շաբաթաթերթը։ Վերջինս գրում է, որ «Faulhaber Minimotor SA»-ի նման ընկերություններն օգուտ են քաղում վերահսկվող ապրանքների ցուցակներում չներառված արտադրանքի իրացումից։ Թերթի փոխանցմամբ՝ գերմանական «Faulhaber» խումբն ընդհանուր առմամբ 17 դուստր ձեռնարկություն ունի, որոնցից 6-ը գործում են Շվեյցարիայում։ «WOZ»-ը հիշեցնում է, որ ինքը նախկինում անդրադարձել է այս 6-ից երեքին («Faulhaber Precistep SA», «Faulhaber Minimotor SA» եւ «MPS Micro Precision Systems AG»), որոնք մատակարարում են հատուկ ռազմական ապրանքներ․ վերջիններս արտադրվել են ռազմական նպատակներով, սակայն որպես այդպիսին զենք չեն համարվում։
Ըստ «WOZ»-ի ունեցած տվյալների՝ 2017-ին «Faulhaber»-ի շվեյցարական դուստր ընկերություններն ստացել են ընդհանուր մոտ 4 մլն շվեյցարական ֆրանկ (շուրջ 4,5 մլն դոլար) արժեքով ռազմական նշանակության հատուկ ապրանքներ արտահանելու լիցենզիա։ Ուշագրավ է եղել հատկապես «MPS Micro Precision Systems AG»-ի ստացած պատվերը։ Խոսքը «ռումբեր, տորպեդներ եւ այլ հրթիռներ» կատեգորիայի ավելի քան 850.000 ֆրանկ (մոտ 960.000 դոլար) արժեքով բաղադրիչներ դեպի Իսրայել մատակարարելու մասին է։ Հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ բաղադրիչների մասին է խոսքը։
«Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում․ վերջինս կարեւոր մատակարար է միլիարդներ արժեցող զենքի բիզնեսում։ Մեծաթիվ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ, որոնք մասնագիտացած են ճշգրիտ տեխնոլոգիաներում, շահույթ են ստանում զենքի մատակարարման միլիոններ արժեցող պայմանագրերից,- գրում է «WOZ»-ը՝ հավելելով, որ այդ արտահանումները պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում,- ամեն դեպքում, այնպիսի ՓՄՁ-ները, ինչպիսին է «Faulhaber Minimotor SA»-ն, հասարակության կողմից չեն ընկալվում որպես զենք արտադրողներ»։
Անդրադառնալով Իսրայելին՝ շվեյցարական շաբաթաթերթը նշում է, որ սկսած 1970-ականներից ԱԹՍ-ների ստեղծման գործում այդ երկիրը պիոներ է ու ԱՄՆ-ի հետ մեկտեղ համարվում է գերտերություն դրոնների ոլորտում։ Հղում անելով Մեծ Բրիտանիայում գործող «Drone Wars» ոչ կառավարական կազմակերպությանը՝ «WOZ»-ը գրում է, որ իսրայելական զենքի արտահանումից ստացված ընդհանուր եկամտի ավելի քան 10 %-ը բաժին է հասնում ԱԹՍ-ներին։

Drone Technology Used in Karabakh War: Swiss Manufacturer Responds to Hetq Expose
On December 2, Hetq published an article stating that in the recent Artsakh war, Azerbaijan used Israeli-made “kamikaze” UAV outfitted with Swiss and French-made parts.
The article reverberated in Switzerland; a country known for its policy of neutrality. This neutrality, however, is suspect given that Swiss technology is used by various manufacturers in the production of deadly weapons
Hetq Editor-in-Chief Edik Baghdasaryan and photographer Hakob Poghosyan found, studied, and photographed the Azerbaijani employed Harop drone hit by Artsakh anti-aircraft guns near Shushi on October 18, also known as the “kamikaze” UAV. It is manufactured by Israel Aerospace Industries (IAI). In our article, we singled out two parts of the kamikaze drone: the electric motor produced by the Swiss Faulhaber Minimotor SA company and the potentiometer produced by the French Eurofarad company.
SRF, part of the Swiss National Broadcasting Corporation (SRG SSR) for the German-speaking population of the country (Switzerland has four official languages: German, French, Italian and Romansh), has further covered the issue raised by Hetq. Our SRF partner, Tobias Gasser, received responses from the manufacturer's German parent company, Faulhaber, and the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO).
SECO wrote the following to the SRF:
"Legislation on the control of goods does not apply to such electrical devices (electric motors), and they can be exported without permission."
Such devices, according to SECO, can be widely used in industry. At the same time, SECO reported that the electric motor in question is not used to drive the drone, but to operate the folding mechanism of its wings. (Note that the Hetq team found two electric motors on the damaged UAV (see photo), one for each wing.)
Here, a question arises․ What difference does it make whether the whole weapon works with a Swiss-made part or just a section of it? Does this make it less important? In the pre-launch position, the wings of the Harop drones are bent, opening at the moment of launch. Thus, without the Swiss-made electric motor that opens the wings, the drone cannot fly. It cannot execute its killing capability.
Journalist Tobias Gasser asked the German Faulhaber Group if it could confirm that the parts produced by its Faulhaber Minimotor SA were used in the Nagorno-Karabakh conflict zone. He asked if the Swiss company supplies such devices to Israel Aerospace Industries. Gasser asked if Faulhaber knows that its electric motors are used in the Harop “kamikaze” drone.
The journalist pointed out that the Faulhaber Code of Conduct states that it respects human rights and seeks to comply with export-import rules. Thus, he inquired whether the company sees a contradiction between its code of conduct and the photos of the electric motors published in Hetq.
In response, the German conglomerate stated that the movement of its goods around the world is regulated by international export control rules.
Faulhaber said that these rules also applied in the case of the transfer of its parts on the Israeli UAV. Furthermore, the German manufacturer confirmed that the electric motor was manufactured in Switzerland, noting that the device is a gearbox (the product of Faulhaber Minimotor SA, technically known as a stepper motor - Hetq), which can exported without permission. According to Faulhaber, it produces such devices for various industries and exports them around the world. It said such equipment is used in medical equipment, ventilation systems, laboratory devices, automated systems, robotics, optics, aerospace equipment and other areas.
"We usually supply such components as part of electromechanical components, which in turn are installed in end systems," Faulhaber told Gasser.
After referring to the clarifications of the German manufacturer and SECO, Gasser notes, "If Armenia demands an answer from Switzerland, the Swiss ambassador will probably have to say, 'We are sorry, but it was an ordinary industrial product.' This is correct from a legislative point of view, but the damage done to foreign policy remains.”
Gasser also notes that drones today have become cheap, safe and effective means of warfare, and Switzerland is developing a high-tech industry that can later be used in military UAVs. And if that item is considered an ordinary product, it can reach Azerbaijan through Israel without permission.
"Politicians can tighten the screws and decide that all industrial products must be thoroughly inspected for their use and the target country. The economy will resist, arguing that if this is then case then lubricating oils must also be controlled. It is not possible," writes Tobias Gasser, adding, "The alternative is for Switzerland to come to terms with the fact that the 'Made in Switzerland' label has to fly in drone wars."
The Swiss German-language weekly Die Wochenzeitung (WOZ) also wrote about the matter, arguing that companies like Faulhaber Minimotor SA benefit from the sale of products not included in the lists of controlled products.
According to the newspaper, the German Faulhaber Group has seventeen subsidiaries, six of which operate in Switzerland. WOZ recalls that it has previously referred to three of these six (Faulhaber Precistep SA, Faulhaber Minimotor SA, and MPS Micro Precision Systems AG) that supply specific military products. The latter were produced for military purposes but are not considered as such weapons.
WOZ says that in 2017, Faulhaber's Swiss subsidiaries received a license to export special military goods worth some 4 million Swiss francs (about $4.5 million). The order received by MPS Micro Precision Systems AG was especially noteworthy. It is about supplying components worth more than 850,000 francs (about $960,000) categorized as "bombs, torpedoes and other missiles" to Israel. It is not known what specific components are being referred to.
"What happened in Nagorno Karabakh shows the role of Switzerland in the global arms business. The latter is an important supplier in the arms business worth billions. Many small and medium-sized enterprises specializing in precision technology benefit from multimillion-dollar arms contracts," WOZ writes, adding that these exports are not included in official statistics. "Like Faulhaber Minimotor SA, they are not perceived by the public as weapons manufacturers."
Referring to Israel, the Swiss weekly notes that since the 1970s the country has been a pioneer in the creation of UAVs and, along with the United States, is considered a superpower in the field. Referring to Drone Wars, an NGO based in Great Britain, WOZ writes that more than 10% of the total income from the export of Israeli weapons comes from drone exports.