«ԼՂ-ում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում»․ Շվեյցարիայում արձագանքել են «Հետքի» հոդվածին
Դեկտեմբերի 2-ին հոդված էինք հրապարակել այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին պատերազմում թշնամու կիրառած իսրայելական կամիկաձե ԱԹՍ-ներում օգտագործվում են, մասնավորապես, շվեյցարական եւ ֆրանսիական արտադրության դետալներ։
«Հետքի» հոդվածն արձագանք է գտել Շվեյցարիայում․ մի երկիր, որը պատերազմներում հայտնի է իր չեզոքությամբ։ Իրականում, սակայն, այդ չեզոքությունը առերեւույթ է, քանզի շվեյցարական տեխնոլոգիաները ոչ անմիջականորեն դարձել ու դառնում են տարբեր մահացու զինատեսակների կարեւոր բաղկացուցիչ։
«Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը եւ լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանը հոկտեմբերի 18-ին Շուշիի մերձակայքում գտել, ուսումնասիրել եւ լուսանկարել էին հայ հակաօդայինների խոցած թշնամական «Harop» դրոնը, որը հայտնի է նաեւ որպես կամիկաձե՝ ինքնասպան ԱԹՍ։ Այն արտադրում է իսրայելական «Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերությունը։ Մեր հրապարակման մեջ առանձնացրել էինք կամիկաձե դրոնի երկու դետալ՝ շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության արտադրած էլեկտրաշարժիչը եւ ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության թողարկած ռեոստատը։
«SRF» հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը, որը մտնում է Շվեյցարիայի ազգային հեռուստառադիոընկերության (SRG SSR) կազմի մեջ եւ նախատեսված է այդ երկրի գերմանախոս բնակչության համար (Շվեյցարիան 4 պետական լեզու ունի՝ գերմաներեն, ֆրանսերեն, իտալերեն, ռոմանշերեն), զարգացրել է «Հետքի» բարձրացրած թեման։ «SRF»-ի մեր գործընկեր Թոբիաս Գասերը (Tobias Gasser) մեկնաբանություն է վերցրել արտադրողի մայր կազմակերպությունից՝ գերմանական «Faulhaber»-ից, եւ Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունից (SECO)։
Էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը «SRF»-ին փոխանցել է․ «Նման էլեկտրական սարքերի (էլեկտրաշարժիչների) վրա ապրանքների վերահսկման օրենսդրությունը չի տարածվում, եւ դրանք կարող են արտահանվել առանց թույլտվության»։ Ըստ պետական մարմնի՝ այդպիսի սարքերը կարող են լայնորեն օգտագործվել արդյունաբերության մեջ։ Միաժամանակ էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը հայտնել է, որ խնդրո առարկա էլեկտրաշարժիչը կիրառվում է ոչ թե դրոնը վարելու, այլ, թերեւս, դրա թեւերի ծալվող մեխանիզմը գործարկելու համար։ Նկատենք, որ «Հետքի» թիմը խոցված ԱԹՍ-ի վրա հայտնաբերել էր 2 էլեկտրաշարժիչ (տես լուսանկարում)՝ մեկական յուրաքանչյուր թեւի համար։
Բայց այստեղ հարց է ծագում․ ի՞նչ տարբերություն՝ շվեյցարական արտադրության դետալով աշխատում է ամբողջ զենքը, թե դրա մի հատվածը, որը, շեշտենք, նվազ կարեւորություն չունի։ Արձակող համակարգում «Harop» դրոնների թեւերը գտնվում են ծալված վիճակում, իսկ արձակման պահին դրանք բացվում են։ Այսինքն՝ առանց թեւերը բացող էլեկտրաշարժիչի աշխատանքի՝ դրոնը չի կարող թռչել եւ, իհարկե, սպանել հետագայում։
Լրագրող Թոբիաս Գասերը գերմանական «Faulhaber» խմբին հարցրել էր, թե արդյոք վերջինս կարող է հաստատել, որ իրեն պատկանող «Faulhaber Minimotor SA»-ի արտադրած մասերն օգտագործվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։ Երկրորդ՝ շվեյցարական ընկերությունը իսրայելական «IAI»-ին մատակարարե՞լ է նման սարքեր։ Երրորդ՝ «Faulhaber»-ը տեղյա՞կ է, որ իր էլեկտրաշարժիչներն օգտագործվում են «Harop» կամիկաձե դրոնի մեջ։ Չորրորդ՝ «Faulhaber»-ի վարքականոնում ասվում է, որ այն հարգում է մարդու իրավունքներն ու ձգտում համապատասխանել արտահանման-ներկրման կանոններին․ ըստ այդմ՝ ընկերությունը հակասություն չի՞ տեսնում իր վարքականոնի եւ հրապարակված պատկերների (նկատի է ունեցել էլեկտրաշարժիչի լուսանկարները «Հետքում»- հեղ․) միջեւ։
Ի պատասխան՝ գերմանական խումբը հայտարարել է, թե ամբողջ աշխարհում իր ապրանքների շարժը կարգավորվում է արտահանման վերահսկողության միջազգային կանոններով։ «Faulhaber»-ը կարծիք է հայտնել, որ այդ կանոնները գործել են նաեւ իսրայելական ԱԹՍ-ի վրա հայտնված իր դետալի տեղափոխման պարագայում։ Լրացուցիչ պարզաբանման մեջ գերմանական արտադրողը հաստատել է, որ էլեկտրաշարժիչն արտադրվել է Շվեյցարիայում՝ նկատելով, որ սարքն իրենից ներկայացնում է փոխանցման տուփ («Faulhaber Minimotor SA»-ի տվյալ արտադրանքը, գիտական լեզվով ասած, քայլային էլեկտրաշարժիչ է- «Հետք»), որը կարող է արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ «Faulhaber»-ի՝ ինքն արտադրում է նման սարքեր արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի համար եւ արտահանում աշխարհով մեկ։ Այդպիսի սարքավորումները, գերմանական կողմի տեղեկացմամբ, կիրառվում են բժշկական տեխնիկայում, օդափոխման համակարգերում, լաբորատոր սարքերում, ավտոմատացված համակարգերում, ռոտոբաշինության, օպտիկայի, ավիատիեզերական տեխնիկայի մեջ եւ այլ ուղղություններում։
«Մենք սովորաբար նման բաղադրիչները մատակարարում ենք որպես էլեկտրամեխանիկական հանգույցների մաս, որոնք իրենց հերթին տեղադրվում են վերջնական համակարգերում»,- «SRF»-ի լրագրողին հայտնել է «Faulhaber»-ը։
Գերմանական արտադրողի եւ իր երկրի էկոնոմիկայի պետքարտուղարության պարզաբանմանը անդրադառնալուց հետո Թ․ Գասերը նկատում է․ «Եթե Հայաստանը պատասխան պահանջի Շվեյցարիայից, Շվեյցարիայի դեսպանը հավանաբար ստիպված կլինի ասել՝ ցավում ենք, բայց դա սովորական արդյունաբերական ապրանք էր։ Օրենսդրության տեսանկյունից սա ճիշտ է, բայց արտաքին քաղաքականությանը հասցված վնասը մնում է»։
Գասերը նաեւ նշում է, որ դրոններն այսօր դարձել են պատերազմ վարելու էժան, անվտանգ եւ արդյունավետ միջոցներ, իսկ Շվեյցարիան իր բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերությամբ զարգացնում է այնպիսի արտադրանք, որը հետո կարող է կիրառվել ռազմական ԱԹՍ-ներում։ Ու եթե այդ արտադրանքը համարվում է սովորական ապրանք, այն կարող է առանց թույլտվության Իսրայելի միջոցով հասնել Ադրբեջան։ «Քաղաքական գործիչները կարող են ձգել պտուտակներն ու որոշել, որ արդյունաբերական բոլոր ապրանքները դրանց օգտագործման եւ հասցեատեր երկրի մասով պետք է մանրակրկիտ ստուգում անցնեն։ Տնտեսությունը կընդդիմանա, թե այդ դեպքում քսայուղերը եւս պետք է վերահսկել․ հնարավոր չէ,- գրում է Թոբիաս Գասերն ու հավելում,- սրա այլընտրանքն այն է, որ Շվեյցարիան համակերպվի այն փաստի հետ, որ «արտադրված է Շվեյցարիայում» պիտակը պետք է թռչի դրոնների պատերազմներում»։
Թեմային անդրադարձել է նաեւ Շվեյցարիայի գերմանալեզու «Die Wochenzeitung» (WOZ) շաբաթաթերթը։ Վերջինս գրում է, որ «Faulhaber Minimotor SA»-ի նման ընկերություններն օգուտ են քաղում վերահսկվող ապրանքների ցուցակներում չներառված արտադրանքի իրացումից։ Թերթի փոխանցմամբ՝ գերմանական «Faulhaber» խումբն ընդհանուր առմամբ 17 դուստր ձեռնարկություն ունի, որոնցից 6-ը գործում են Շվեյցարիայում։ «WOZ»-ը հիշեցնում է, որ ինքը նախկինում անդրադարձել է այս 6-ից երեքին («Faulhaber Precistep SA», «Faulhaber Minimotor SA» եւ «MPS Micro Precision Systems AG»), որոնք մատակարարում են հատուկ ռազմական ապրանքներ․ վերջիններս արտադրվել են ռազմական նպատակներով, սակայն որպես այդպիսին զենք չեն համարվում։
Ըստ «WOZ»-ի ունեցած տվյալների՝ 2017-ին «Faulhaber»-ի շվեյցարական դուստր ընկերություններն ստացել են ընդհանուր մոտ 4 մլն շվեյցարական ֆրանկ (շուրջ 4,5 մլն դոլար) արժեքով ռազմական նշանակության հատուկ ապրանքներ արտահանելու լիցենզիա։ Ուշագրավ է եղել հատկապես «MPS Micro Precision Systems AG»-ի ստացած պատվերը։ Խոսքը «ռումբեր, տորպեդներ եւ այլ հրթիռներ» կատեգորիայի ավելի քան 850.000 ֆրանկ (մոտ 960.000 դոլար) արժեքով բաղադրիչներ դեպի Իսրայել մատակարարելու մասին է։ Հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ բաղադրիչների մասին է խոսքը։
«Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում․ վերջինս կարեւոր մատակարար է միլիարդներ արժեցող զենքի բիզնեսում։ Մեծաթիվ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ, որոնք մասնագիտացած են ճշգրիտ տեխնոլոգիաներում, շահույթ են ստանում զենքի մատակարարման միլիոններ արժեցող պայմանագրերից,- գրում է «WOZ»-ը՝ հավելելով, որ այդ արտահանումները պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում,- ամեն դեպքում, այնպիսի ՓՄՁ-ները, ինչպիսին է «Faulhaber Minimotor SA»-ն, հասարակության կողմից չեն ընկալվում որպես զենք արտադրողներ»։
Անդրադառնալով Իսրայելին՝ շվեյցարական շաբաթաթերթը նշում է, որ սկսած 1970-ականներից ԱԹՍ-ների ստեղծման գործում այդ երկիրը պիոներ է ու ԱՄՆ-ի հետ մեկտեղ համարվում է գերտերություն դրոնների ոլորտում։ Հղում անելով Մեծ Բրիտանիայում գործող «Drone Wars» ոչ կառավարական կազմակերպությանը՝ «WOZ»-ը գրում է, որ իսրայելական զենքի արտահանումից ստացված ընդհանուր եկամտի ավելի քան 10 %-ը բաժին է հասնում ԱԹՍ-ներին։

“Произошедшее в Нагорном Карабахе показывает роль Швейцарии в мировой торговле оружием”: в Швейцарии отреагировали на статью Hetq.am
2 декабря мы опубликовали статью, рассказывающую о том, что в беспилотниках-камикадзе, которые использовались в развязанной Азербайджаном последней войне против Арцаха, имелись детали швейцарского и французского производства.
В Швейцарии, известной сохранением нейтралитетом в войнах, отреагировали на статью Hetq.am. В действительности, однако, нейтралитет Швейцарии кажущийся, поскольку швейцарские технологии становятся важной составной частью при производстве различных видов смертоносного оружия.
18 декабря главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян и фотограф Акоп Погосян нашли в окрестностях города Шуши, исследовали и сфотографировали сбитый армянскими силами ПВО вражеский дрон “Harop”, известный как беспилотник-камикадзе. Его производит израильская компания “Israel Aerospace Industries” (IAI). В нашей публикации мы выделили две детали дрона-камикадзе – электродвигатель швейцарской компании “Faulhaber Minimotor SA” и реостат французской компании “Eurofarad”.
SRF, который входит в состав Национальной компании теле- и радиовещания Швейцарии (SRG SSR) и предназначен для немецкоговорящего населения этой страны (в Швейцарии 4 государственных языка – немецкий, французский, итальянский, романшский), затронул поднятую Hetq.am тему. Наш коллега из SRF Тобиас Гассер (Tobias Gasser) обратился в немецкую компанию “Faulhaber” и Госсекретариат Швейцарии по экономике (SECO) с просьбой прокомментировать этот вопрос.
В SECO отметили, что на эти электродвигатели закон о контроле не распространяется, они могут экспортироваться без разрешения. Кроме того, данные электродвигатели могут широко применяться в промышленности. В то же время в Госсекретариате сообщили, что указанная деталь используется для запуска механизма, складывающего крылья дрона. Отметим, что команда Hetq.am обнаружила на сбитом беспилотном летательном аппарате 2 электродвигателя (см.снимок) – по одному на каждом крыле.
Возникает вопрос: какая разница, работает ли за счет детали швейцарского производства все оружие или лишь одна его часть, которая, подчеркнем, представляет не меньшую важность? Первоначально крылья дронов “Harop” находятся в сложенном состоянии и раскрываются лишь в момент запуска. То есть без работы электродвигателя, раскрывающего крылья дрона, он не может летать и, соответственно, убивать.
Тобиас Гассер поинтересовался, могут ли представители Группы компаний "Faulhaber” подтвердить, что детали, изготовленные входящей в ее состав компанией “Faulhaber Minimotor SA”, использовались в зоне конфликта в Нагорном Карабахе. Журналист также спросил, поставляет ли швейцарская компания эти двигатели израильской компании “IAI”. Был задан еще один вопрос: известно ли “Faulhaber” о том, что ее электродвигатели устанавливаются на дроне-камикадзе “Harop”? Журналист также напомнил о том, что, согласно, кодексу поведения “Faulhaber”, компания уважает права человека и стремится соблюдать правила экспорта-импорта. Исходя из этого, Гассер спросил: видит ли компания противоречие между своим кодексом поведения и фотографиями электродвигателей, опубликованными Hetq?
В ответ немецкая компания заявила, что поставки ее продукции по всему миру регулируются международными правилами контроля за экспортом. Согласно “Faulhaber”, эти правила действовали и в случае поставки произведенной ею детали, которая была установлена на израильских БПЛА. В дополнительных разъяснениях немецкий производитель подтвердил, что электродвигатель создан в Швейцарии, отметив, что устройство представляет собой коробку передач, которая может экспортироваться без разрешения. Подобные устройства используются в медицинской технике, вентиляционных системах, лабораторном оборудовании, оптике, аэрокосмической технике и других областях, сообщили в компании.
Комментируя разъяснения немецкого производителя и Госсекретарита Швейцарии по экономике, Т. Гассер отметил: “Если Армения потребует ответа от Швейцарии, то посол этой страны может сказать: мы сожалеем, но это обычный промышленный товар. С точки зрения закона это правильно, однако ущерб, нанесенный внешней политике, сохранится”.
Журналист также отметил, что сегодня дроны стали дешевым, безопасным и эффективным средством ведения войны, а Швейцария благодаря своей высокотехнологичной промышленности выпускает детали, которые могут быть использованы на военных беспилотниках. И если эта продукция считается обычной, то она может без разрешения оказаться в Азербайджане при содействии Израиля.
“Политические деятели могут закрутить гайки и принять решение о том, что все промышленные товары должны проходить тщательную проверку на предмет их использования и страны-адресата. Однако в ответ экономисты могут заявить, что в таком случае нужно установить контроль и за смазочными маслами, что невозможно”,- пишет Тобиас Гассер и добавляет: “В качестве альтернативы Швейцарии придется смириться с тем, что надпись “Сделано в Швейцарии” летает в войне дронов”.
Этой темы коснулся также издающийся в Швейцарии на немецком языке еженедельник “Die Wochenzeitung” (WOZ). Согласно изданию, компании, подобные “Faulhaber Minimotor SA”, получают доходы от реализации продукции, которая не включена в список подлежащих контролю товаров. Еженедельник пишет, что в немецкую Группу компаний "Faulhaber” входят 17 дочерних предприятий, шесть из которых действуют в Швейцарии. “WOZ” напомнил о своих предыдущих публикациях, рассказывающих о трех из указанных шести компаний (“Faulhaber Precistep SA”, “Faulhaber Minimotor SA” и “MPS Micro Precision Systems AG”). Последние, согласно изданию, поставляют произведенные в военных целях товары, которые, однако, не считаются оружием.
По сведениям еженедельника, в 2017 году швейцарские дочерние компании “Faulhaber” получили лицензию на экспорт товаров военного назначения на сумму около 4 млн швейцарских франков (примерно 4,5 млн долларов). Наиболее примечательна картина по части “MPS Micro Precision Systems AG”. Речь идет о поставках Израилю компонентов для товаров категории “бомбы, торпеды и другие ракеты” на сумму свыше 850.000 франков (около 960.000 долларов).
“Произошедшее в Нагорном Карабахе показывает роль Швейцарии в мировой торговле оружием. Эта страна является важным поставщиком в бизнесе оружия на миллиарды долларов. Многочисленные малые и средние предприятия, которые специализируются на высокоточных технологиях, получают доходы от многомиллионных контрактов на поставку оружия”,- пишет WOZ, отмечая, что эти поставки не отражены в официальной статистике экспорта. В любом случае такие небольшие предприятия, как “Faulhaber Minimotor SA”, не воспринимаются обществом как производители оружия.
Касаясь Израиля, швейцарский еженедельник пишет, что начиная с 1970-х годов эта страна является пионером в деле производства беспилотников и вместе с Соединенными Штатами считается сверхдержавой в области создания дронов.
Ссылаясь на действующую в Великобритании неправительственную организацию “Drone Wars”, “WOZ” отмечает, что более 10% всего дохода от экспорта израильского оружия приходится на долю БПЛА.