Սպանելու բիզնես. ֆրանսիական ու շվեյցարական տեխնոլոգիաները՝ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող իսրայելական «կամիկաձեներում»
Սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում «Հետքի» թիմը հընթացս փաստեր է հավաքել թշնամու կողմից Արցախի դեմ կիրառվող զինատեսակների մասին: «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը եւ լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանը լուսանկարել են տարբեր հրթիռների ու անօդաչու թռչող սարքերի մնացորդներ:
Հավաքած նյութը թույլ է տվել պարզել, որ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող իսրայելական «Harop» տեսակի ԱԹՍ-ները, որոնք հայտնի են որպես «կամիկաձեներ», այսինքն՝ ինքնասպան կամ մահապարտ դրոններ են, օգտագործում են ֆրանսիական եւ շվեյցարական սարքեր:
Կանադական, ամերիկյան ու ավստրիական ընկերությունները հայտնել են իրենց դիրքորոշումը
Մինչ ֆրանսիական ու շվեյցարական սարքերին անդրադառնալը հիշեցնենք, որ պատերազմի ընթացքում խոցված թուրքական «Bayraktar TB2» դրոնների վրա ապացուցվել էր կանադական «WESCAM» ընկերության տեսախցիկների առկայությունը: «WESCAM»-ն իր հերթին ամերիկյան «L3Harris Technologies»-ի դուստր ընկերությունն է:
Բայց մինչեւ ՊԲ-ի կողմից «Bayraktar»-ների խոցումը՝ դեռ հոկտեմբերի սկզբին, արդեն հաղորդագրություններ էին հայտնվել, որ թուրքական անօդաչուների վրա կիրառվում են կանադական տեխնոլոգիաներ: Դրանից հետո Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարեց, որ իրենց արտահանումները չպետք է հակասեն որդեգրված սկզբունքներին ու օրենքներին: Ըստ Կանադայի ներմուծման եւ արտահանման թույլտվության ակտի՝ արգելվում է զենք-զինամթերքի վաճառքը, եթե այն կարող է օգտագործվել միջազգային մարդասիրական կանոնների կամ մարդու իրավունքների ոտնահարման նպատակով: Իր հերթին արտգործնախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպանը որոշեց սառեցնել ռազմական սարքավորումների մատակարարումը Թուրքիային եւ հետաքննություն սկսել: Սա առաջացրեց Թուրքիայի դժգոհությունը:
Եվ ահա հոկտեմբերի 19-ին Արցախի հակաօդայինների կողմից խոցված թուրքական «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ի վրա հայտնաբերվեց այս տարվա հունիսին «WESCAM»-ի արտադրած «CMX-15D» մոդելի հեռակառավարվող տեսախցիկը, որը դրոնի վրա տեղադրվել էր սեպտեմբերին (տես լուսանկարում):
Բացի Կանադայից՝ ճնշման տակ հայտնվեցին նաեւ ամերիկյան ընկերությունները: Հոկտեմբերի վերջին ամերիկահայերը բողոքի ցույց անցկացրին ամերիկյան «Viasat» ընկերության դեմ, որը արբանյակային կապ եւ սարքավորումներ է վաճառում Թուրքիային: Ընկերության արտադրանքն ու կապի տեխնոլոգիաները կիրառվում են թուրքական «Bayraktar TB2» եւ «Anka-S» մարտական ԱԹՍ-ների համար: «Viasat»-ը ակցիայի մասնակիցներին հայտնել էր, որ նպատակադրված է դադարեցնել մատակարարումները Թուրքիային եւ մոտ ժամանակները դիմելու է ԱՄՆ պետական կառույցներին՝ պահանջելով քննել, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործում իր տեխնոլոգիաները։ «Viasat»-ի ներկայացուցիչը պնդել էր, թե իրենք տեղյակ չեն, որ իրենց արտադրանքն օգտագործվել է խաղաղ բնակչության դեմ եւ հիվանդանոցներ ռմբակոծելու համար:
Ամերիկահայերը բողոքի ակցիա էին իրականացրել նաեւ «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական ընկերության առաջ (լուսանկարում), որը «Turkish Aircraft Industries» ընկերության հետ համատեղ «F-16» կործանիչներ է արտադրում թուրքական օդուժի համար: Վերջիններիս առկայությունը Ադրբեջանում պատերազմի օրերին եւս ապացուցվել է, իսկ հայկական կողմը պաշտոնապես հայտարարել է, որ դրանք կիրառվել են նաեւ ռազմաճակատում: Բացի դրանից՝ ամերիկյան ընկերությունն արտադրում է թիրախի հայտնաբերման եւ նույնականացման համակարգեր այս կործանիչների համար, ինչպես նաեւ հրթիռներ «S-70B Seahawk» ուղղաթիռների համար: «Lockheed Martin»-ը ամերիկահայերի ակցիային չէր արձագանքել, փոխարենը ամերիկահայերի գործողությունների շնորհիվ ամերիկյան «DLA Piper» իրավաբանական ընկերությունն ու «The Livingston Group» լոբբիստական կորպորացիան հրաժարվել էին իրենց հաճախորդ Ադրբեջանից:
Շատ չանցած՝ հայտնի դարձավ, որ ավստրիական «Rotax» ընկերությունը «Bayraktar TB2» դրոնների վրա գործածվող շարժիչներ այլեւս չի մատակարարի: «Rotax»-ը կանադական «Bombardier Recreational Products»-ի դուստր ընկերությունն է եւ հենց կանդական ձեռնարկության հրահանգով է դադարեցրել թուրքական կողմի հետ համագործակցությունը: Հարկ է նկատել, որ «Rotax»-ի շարժիչներն արտադրվել են թեթեւ ու գերթեթեւ ինքնաթիռների համար՝ ոչ ռազմական նպատակներով, իսկ դրանց վաճառքն իրականացվել է միջազգային միջնորդների կողմից։ Այս դեպքում Թուրքիային մատակարարումներ է կատարել Իտալիան։
«Քանի որ դրանք ո՛չ հատուկ ռազմական նպատակներով են արտադրվել, ո՛չ էլ ԵՄ-ի՝ պարտադիր թույլտվությամբ ապրանքների չափանիշներին են համապատասխանում, կարող են օրինական, առանց նախնական թույլտվության Թուրքիա արտահանվել»,- նշել էր Ավստրիայի էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակից Վոլֆգանգ Շնայդերը։ Այդուհանդերձ, միջազգային տնտեսական իրավունքը նախատեսում է, որ ապրանքների արտահանման համար էկոնոմիկայի նախարարության կողմից թույլտվություն հարկավոր է, եթե դրանք «արտադրվում են կամ փոփոխության ենթարկվում ռազմական նպատակներով կամ կիրառվում են ներքին ճնշումների, մարդու իրավունքների խախտման կամ ահաբեկչական նպատակների համար»:
Ֆրանսիական եւ շվեյցարական սարքավորումներ՝ «Harop» ԱԹՍ-ների վրա
Ադրբեջանի կողմից իսրայելական ԱԹՍ-ների կիրառումը նորություն չէ: Արցախի ՀՕՊ-ն առաջին անգամ դրանց առնչվել է 2011-ի սեպտեմբերին, երբ Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի երկնքում խոցվել էր «Hermes-180» եւ «Hermes-450» սարքերի հիբրիդը:
«Հետքի» աշխատակիցները, ի թիվս այլ զինատեսակների, պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 18-ին, լուսանկարել են նաեւ «Harop» տեսակի իսրայելական մահապարտ ԱԹՍ-ն, որն ընկել էր Շուշիի մոտակայքում: Ինչպես կարող ենք տեսնել, թշնամու «կամիկաձեն» չի հասել իր նպատակին եւ խոցվել է բնակելի ու ռազմական օբյեկտներից հեռու:
«Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերության կողմից թողարկվող «Harop» դրոնները արցախյան ճակատում սկսեցին կիրառվել 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմում: Մեր ձեռքի տակ ունենք հայ հակաօդայինների կողմից այդ պատերազմում խոցված իսրայելական ԱԹՍ-ների տարբեր լուսանկարներ, այդ թվում՝ ոչնչացված «Harop»-ի: Ստորեւ ներկայացվող լուսանկարներն արվել են 2016-ի ապրիլի 7-ին:
Ընդ որում՝ եթե բուն ԱԹՍ-ն արտադրում է «IAI»-ն, ապա դրա մարտագլխիկը, որի ընդհանուր քաշը 15,2 կգ է, իսկ պայթուցիկ զանգվածը՝ 5,7 կգ, արտադրվել է իսրայելական մեկ այլ՝ «Rafael» ընկերության կողմից (տես լուսանկարում):
Այն, որ 2016-ին եւ այս տարվա հոկտեմբերին նկարված ԱԹՍ-ները նույն տեսակի են, ապացուցվում է, մասնավորապես, դրանց ծալովի, կիսաեռանկյունաձեւ թեւերով ու թեւերի տակ առկա ծխնիներով (петля):
Ադրբեջանի զինանոցում կան հետախուզական, հարվածային եւ մահապարտ տիպի տարբեր ԱԹՍ-ներ, սակայն միայն «Harop»-ի թեւերն են նման կառուցվածքով:
«Harop»-ի վրա կիրառվող սարքերից առանձնացրել ենք շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության (գերմանական «Faulhaber»-ի դուստր ձեռնարկությունն է) էլեկտրական շարժիչն ու ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության (ներառված է «Exxelia» խմբի մեջ) թողարկած ռեոստատը:
Սրանք ընդամենը օրինակներ են, թե ինչպես են անմեղ թվացող դետալները կիրառվում մահացու զենքերում, որոնք Ադրբեջանի կողմից առանց խտրականության օգտագործվել են վերջին պատերազմի ընթացքում:
«Հետքի» ձեռքի տակ կան Արցախի ոչ ռազմական օբյեկտների դեմ կիրառված այլ զինատեսակների դետալներ եւս, որոնք արտադրվել են այնպիսի երկրների ձեռնարկություններում, որոնք այս կոնֆլիկտից թե՛ աշխարհագրորեն եւ թե՛ մասնակցություն ունենալու առումով շատ հեռու են: Իրականությունն այն է, որ ներկայում ամենատարբեր ժամանակակից տեխնոլոգիաները, որոնք ստեղծվում են հիմնականում քաղաքացիական նպատակներով, դրանց արտադրողների կողմից, ի թիվ այլոց, վաճառվում են բիզնես շահեր հետապնդող ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների, ապա հայտնվում վերջիններիս հաճախորդ պետությունների ձեռքում, որոնց գլխին կանգնած են խաղաղ բնակչության դեմ ահաբեկչական ակտեր իրականացնելուց չխորշող ավտորիտար կամ դիկտատոր ղեկավարներ: Այս ամենի հետեւանքով աշխարհի ինչ-որ անկյունում ստեղծված փոքր դետալը կարեւոր պտուտակ է դառնում անմեղ մարդկային կյանքեր խլող մահացու զենքը գործարկելու մեջ: Սա է զենքի բիզնեսը, սպանելու բիզնեսը:

The Killing Business: Israeli “Kamikaze” Drones Used by Azerbaijan Utilized French and Swiss Technologies
During the September 27 war unleashed by the Azerbaijani-Turkish tandem against Artsakh, the Hetq team gathered evidence on the weapons used by the enemy against Artsakh. Hetq Editor-in-Chief Edik Baghdasaryan and photographer Hakob Poghosyan photographed the wreckage of various missiles and drones.
The collected material revealed that the Israeli Harop type UAVs used by Azerbaijan, known as "kamikazes", i.e. suicide drones, use French and Swiss devices.
Canadian, American and Austrian companies have stated their position
Before referring to the French and Swiss devices, let us remind our readers that the Turkish Bayraktar TB2 drones damaged during the war were proved to have carried cameras of the Canadian company WESCAM. WESCAM is a subsidiary of the American company L3Harris Technologies.
But before the Artsakh Defense Army shot down the Bayraktars, there were already reports in early October that Canadian technology was being used on Turkish drones. Later, Canadian Prime Minister Justin Trudeau stated that their exports must not violate adopted principles and laws. The Canada Import and Export Authorization Act prohibits the sale of weapons if they can be used to violate international humanitarian law or human rights. For his part, Canadian Foreign Minister François-Philippe Champagne decided to freeze the supply of military equipment to Turkey and launch an investigation. This caused dissatisfaction in Turkey.
A Turkish Bayraktar TB2 UAV, shot down by Artsakh air defense units on October 19, was carrying a WESCAM-made CMX-15D remote-controlled camera manufactured in September. (see photo)
American companies also came under pressure regarding their military supplies to Turkey. In late October, Armenian-Americans demonstrated outside the headquarters of the American company Viasat, which sells satellite communications and equipment to Turkey. The company's products and communication technologies are used for Turkish Bayraktar TB2 and Anka-S combat UAVs. A Viasat representative told the protesters that it intended to cut off supplies to Turkey and would soon apply to US government agencies to investigate how Turkey uses its technologies. The company official said he was unaware that their products had been used against civilians and to bomb hospitals.
Armenian-Americans also protested in front of the Lockheed Martin military-industrial company (photo), which, in cooperation with Turkish Aircraft Industries, manufactures F-16 fighter jets for the Turkish Air Force. The existence of the latter in Azerbaijan during the war was also established, and the Armenian side officially stated that they were also used on the military front. In addition, the American company produces target detection and identification systems for these fighters, as well as missiles for S-70B Seahawk helicopters. Lockheed Martin did not respond to the action of the American-Armenians. Instead, and due to the actions of the Armenian-Americans, the American law firm DLA Piper and the lobbying company The Livingston Group dropped Azerbaijan as one of their clients.
Soon afterwards, it was reported that the Austrian company Rotax would no longer supply engines used on Bayraktar TB2 drones. Rotax is a subsidiary of Canadian Bombardier Recreational Products and stopped cooperating with Turkey on the orders of the Canadian company. It should be noted that the engines of Rotax were produced for light and ultralight aircraft for non-military purposes, and their sale was carried out by international intermediaries. In this case, Italy carried out supplies to Turkey.
"As they are not manufactured for special military purposes, nor do they meet the standards of EU licensed goods, they can be exported to Turkey legally without prior permission," said Wolfgang Schneider, an official with the Austrian Ministry of Economy. However, international economic law stipulates that the export of goods requires a permit from the Ministry of Economy if they are "manufactured or modified for military purposes or used for domestic application, human rights violations or terrorist purposes.”
French and Swiss equipment on Harop UAVs
The use of Israeli UAVs by Azerbaijan is not new. Artsakh's air defense system first encountered them in September 2011, when a hybrid of the Hermes-180 and Hermes-450 devices was damaged in the sky over Vazgenashen, a village in Artsakh’s Martuni region.
Harop drones released by the Israel Aerospace Industries (IAI) company were first used on the Artsakh front in 2016, in the April Four-Day War. We have various photos of Israeli UAVs damaged by Artsakh anti-aircraft systems in that war, including the destroyed Harop. The photos below were taken on April 7, 2016.
Furthermore, the IAI manufactured drone carried a 15.2 kg warhead, with an explosive mass of 5.7 kg, produced by Rafael, another Israeli company. (see photo)
The fact that the UAV shot in 2016 and October of this year are of the same type is evidenced, specifically, by their folding, semi-triangular wings and hinges under the wings.
There are various reconnaissance, strike and suicide missiles in the Azerbaijani arsenal, but only the wings of the Harop have such a structure.
Among the devices used on the Harop, we have singled out the electric motor produced by the Swiss company Faulhaber Minimotor SA (a subsidiary of the German company Faulhaber) and the potentiometer made by the French company Eurofarad (a part of the Exxelia group).
These are just some examples of how seemingly innocent details were used in the deadly weapons used indiscriminately by Azerbaijan during the recent war.
Hetq also has details of other weapons, produced by companies in countries that are far from this conflict, both geographically and in terms of their involvement, that were used against Artsakh's non-military targets.
The reality is that today the most modern technologies, created mainly for civilian purposes, are sold by their manufacturers, among others, to military-industrial enterprises pursuing business interests, and then end up in the hands of their client states, headed by authoritarian or dictatorial leaders who are quite willing to commit terrorist acts against civilians.
As a result, a small detail created in some part of the world becomes an important screw in launching a deadly weapon that takes innocent human lives. This is the arms business, the killing business.