Սպանելու բիզնես. ֆրանսիական ու շվեյցարական տեխնոլոգիաները՝ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող իսրայելական «կամիկաձեներում»
Սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում «Հետքի» թիմը հընթացս փաստեր է հավաքել թշնամու կողմից Արցախի դեմ կիրառվող զինատեսակների մասին: «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը եւ լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանը լուսանկարել են տարբեր հրթիռների ու անօդաչու թռչող սարքերի մնացորդներ:
Հավաքած նյութը թույլ է տվել պարզել, որ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող իսրայելական «Harop» տեսակի ԱԹՍ-ները, որոնք հայտնի են որպես «կամիկաձեներ», այսինքն՝ ինքնասպան կամ մահապարտ դրոններ են, օգտագործում են ֆրանսիական եւ շվեյցարական սարքեր:
Կանադական, ամերիկյան ու ավստրիական ընկերությունները հայտնել են իրենց դիրքորոշումը
Մինչ ֆրանսիական ու շվեյցարական սարքերին անդրադառնալը հիշեցնենք, որ պատերազմի ընթացքում խոցված թուրքական «Bayraktar TB2» դրոնների վրա ապացուցվել էր կանադական «WESCAM» ընկերության տեսախցիկների առկայությունը: «WESCAM»-ն իր հերթին ամերիկյան «L3Harris Technologies»-ի դուստր ընկերությունն է:
Բայց մինչեւ ՊԲ-ի կողմից «Bayraktar»-ների խոցումը՝ դեռ հոկտեմբերի սկզբին, արդեն հաղորդագրություններ էին հայտնվել, որ թուրքական անօդաչուների վրա կիրառվում են կանադական տեխնոլոգիաներ: Դրանից հետո Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարեց, որ իրենց արտահանումները չպետք է հակասեն որդեգրված սկզբունքներին ու օրենքներին: Ըստ Կանադայի ներմուծման եւ արտահանման թույլտվության ակտի՝ արգելվում է զենք-զինամթերքի վաճառքը, եթե այն կարող է օգտագործվել միջազգային մարդասիրական կանոնների կամ մարդու իրավունքների ոտնահարման նպատակով: Իր հերթին արտգործնախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպանը որոշեց սառեցնել ռազմական սարքավորումների մատակարարումը Թուրքիային եւ հետաքննություն սկսել: Սա առաջացրեց Թուրքիայի դժգոհությունը:
Եվ ահա հոկտեմբերի 19-ին Արցախի հակաօդայինների կողմից խոցված թուրքական «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ի վրա հայտնաբերվեց այս տարվա հունիսին «WESCAM»-ի արտադրած «CMX-15D» մոդելի հեռակառավարվող տեսախցիկը, որը դրոնի վրա տեղադրվել էր սեպտեմբերին (տես լուսանկարում):
Բացի Կանադայից՝ ճնշման տակ հայտնվեցին նաեւ ամերիկյան ընկերությունները: Հոկտեմբերի վերջին ամերիկահայերը բողոքի ցույց անցկացրին ամերիկյան «Viasat» ընկերության դեմ, որը արբանյակային կապ եւ սարքավորումներ է վաճառում Թուրքիային: Ընկերության արտադրանքն ու կապի տեխնոլոգիաները կիրառվում են թուրքական «Bayraktar TB2» եւ «Anka-S» մարտական ԱԹՍ-ների համար: «Viasat»-ը ակցիայի մասնակիցներին հայտնել էր, որ նպատակադրված է դադարեցնել մատակարարումները Թուրքիային եւ մոտ ժամանակները դիմելու է ԱՄՆ պետական կառույցներին՝ պահանջելով քննել, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործում իր տեխնոլոգիաները։ «Viasat»-ի ներկայացուցիչը պնդել էր, թե իրենք տեղյակ չեն, որ իրենց արտադրանքն օգտագործվել է խաղաղ բնակչության դեմ եւ հիվանդանոցներ ռմբակոծելու համար:
Ամերիկահայերը բողոքի ակցիա էին իրականացրել նաեւ «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական ընկերության առաջ (լուսանկարում), որը «Turkish Aircraft Industries» ընկերության հետ համատեղ «F-16» կործանիչներ է արտադրում թուրքական օդուժի համար: Վերջիններիս առկայությունը Ադրբեջանում պատերազմի օրերին եւս ապացուցվել է, իսկ հայկական կողմը պաշտոնապես հայտարարել է, որ դրանք կիրառվել են նաեւ ռազմաճակատում: Բացի դրանից՝ ամերիկյան ընկերությունն արտադրում է թիրախի հայտնաբերման եւ նույնականացման համակարգեր այս կործանիչների համար, ինչպես նաեւ հրթիռներ «S-70B Seahawk» ուղղաթիռների համար: «Lockheed Martin»-ը ամերիկահայերի ակցիային չէր արձագանքել, փոխարենը ամերիկահայերի գործողությունների շնորհիվ ամերիկյան «DLA Piper» իրավաբանական ընկերությունն ու «The Livingston Group» լոբբիստական կորպորացիան հրաժարվել էին իրենց հաճախորդ Ադրբեջանից:
Շատ չանցած՝ հայտնի դարձավ, որ ավստրիական «Rotax» ընկերությունը «Bayraktar TB2» դրոնների վրա գործածվող շարժիչներ այլեւս չի մատակարարի: «Rotax»-ը կանադական «Bombardier Recreational Products»-ի դուստր ընկերությունն է եւ հենց կանդական ձեռնարկության հրահանգով է դադարեցրել թուրքական կողմի հետ համագործակցությունը: Հարկ է նկատել, որ «Rotax»-ի շարժիչներն արտադրվել են թեթեւ ու գերթեթեւ ինքնաթիռների համար՝ ոչ ռազմական նպատակներով, իսկ դրանց վաճառքն իրականացվել է միջազգային միջնորդների կողմից։ Այս դեպքում Թուրքիային մատակարարումներ է կատարել Իտալիան։
«Քանի որ դրանք ո՛չ հատուկ ռազմական նպատակներով են արտադրվել, ո՛չ էլ ԵՄ-ի՝ պարտադիր թույլտվությամբ ապրանքների չափանիշներին են համապատասխանում, կարող են օրինական, առանց նախնական թույլտվության Թուրքիա արտահանվել»,- նշել էր Ավստրիայի էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակից Վոլֆգանգ Շնայդերը։ Այդուհանդերձ, միջազգային տնտեսական իրավունքը նախատեսում է, որ ապրանքների արտահանման համար էկոնոմիկայի նախարարության կողմից թույլտվություն հարկավոր է, եթե դրանք «արտադրվում են կամ փոփոխության ենթարկվում ռազմական նպատակներով կամ կիրառվում են ներքին ճնշումների, մարդու իրավունքների խախտման կամ ահաբեկչական նպատակների համար»:
Ֆրանսիական եւ շվեյցարական սարքավորումներ՝ «Harop» ԱԹՍ-ների վրա
Ադրբեջանի կողմից իսրայելական ԱԹՍ-ների կիրառումը նորություն չէ: Արցախի ՀՕՊ-ն առաջին անգամ դրանց առնչվել է 2011-ի սեպտեմբերին, երբ Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի երկնքում խոցվել էր «Hermes-180» եւ «Hermes-450» սարքերի հիբրիդը:
«Հետքի» աշխատակիցները, ի թիվս այլ զինատեսակների, պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 18-ին, լուսանկարել են նաեւ «Harop» տեսակի իսրայելական մահապարտ ԱԹՍ-ն, որն ընկել էր Շուշիի մոտակայքում: Ինչպես կարող ենք տեսնել, թշնամու «կամիկաձեն» չի հասել իր նպատակին եւ խոցվել է բնակելի ու ռազմական օբյեկտներից հեռու:
«Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերության կողմից թողարկվող «Harop» դրոնները արցախյան ճակատում սկսեցին կիրառվել 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմում: Մեր ձեռքի տակ ունենք հայ հակաօդայինների կողմից այդ պատերազմում խոցված իսրայելական ԱԹՍ-ների տարբեր լուսանկարներ, այդ թվում՝ ոչնչացված «Harop»-ի: Ստորեւ ներկայացվող լուսանկարներն արվել են 2016-ի ապրիլի 7-ին:
Ընդ որում՝ եթե բուն ԱԹՍ-ն արտադրում է «IAI»-ն, ապա դրա մարտագլխիկը, որի ընդհանուր քաշը 15,2 կգ է, իսկ պայթուցիկ զանգվածը՝ 5,7 կգ, արտադրվել է իսրայելական մեկ այլ՝ «Rafael» ընկերության կողմից (տես լուսանկարում):
Այն, որ 2016-ին եւ այս տարվա հոկտեմբերին նկարված ԱԹՍ-ները նույն տեսակի են, ապացուցվում է, մասնավորապես, դրանց ծալովի, կիսաեռանկյունաձեւ թեւերով ու թեւերի տակ առկա ծխնիներով (петля):
Ադրբեջանի զինանոցում կան հետախուզական, հարվածային եւ մահապարտ տիպի տարբեր ԱԹՍ-ներ, սակայն միայն «Harop»-ի թեւերն են նման կառուցվածքով:
«Harop»-ի վրա կիրառվող սարքերից առանձնացրել ենք շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության (գերմանական «Faulhaber»-ի դուստր ձեռնարկությունն է) էլեկտրական շարժիչն ու ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության (ներառված է «Exxelia» խմբի մեջ) թողարկած ռեոստատը:
Սրանք ընդամենը օրինակներ են, թե ինչպես են անմեղ թվացող դետալները կիրառվում մահացու զենքերում, որոնք Ադրբեջանի կողմից առանց խտրականության օգտագործվել են վերջին պատերազմի ընթացքում:
«Հետքի» ձեռքի տակ կան Արցախի ոչ ռազմական օբյեկտների դեմ կիրառված այլ զինատեսակների դետալներ եւս, որոնք արտադրվել են այնպիսի երկրների ձեռնարկություններում, որոնք այս կոնֆլիկտից թե՛ աշխարհագրորեն եւ թե՛ մասնակցություն ունենալու առումով շատ հեռու են: Իրականությունն այն է, որ ներկայում ամենատարբեր ժամանակակից տեխնոլոգիաները, որոնք ստեղծվում են հիմնականում քաղաքացիական նպատակներով, դրանց արտադրողների կողմից, ի թիվ այլոց, վաճառվում են բիզնես շահեր հետապնդող ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների, ապա հայտնվում վերջիններիս հաճախորդ պետությունների ձեռքում, որոնց գլխին կանգնած են խաղաղ բնակչության դեմ ահաբեկչական ակտեր իրականացնելուց չխորշող ավտորիտար կամ դիկտատոր ղեկավարներ: Այս ամենի հետեւանքով աշխարհի ինչ-որ անկյունում ստեղծված փոքր դետալը կարեւոր պտուտակ է դառնում անմեղ մարդկային կյանքեր խլող մահացու զենքը գործարկելու մեջ: Սա է զենքի բիզնեսը, սպանելու բիզնեսը:

Смертоносный бизнес: в израильских беспилотниках, задействованных Азербайджаном в войне против Арцаха, использованы французские и швейцарские технологии
В ходе войны, развязанной 27 сентября азербайджано-турецким тандемом, команда Hetq.am собрала факты использования врагом против Арцаха различных видов оружия. Главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян и фотограф Акоп Погосян сфотографировали фрагменты различных ракет и беспилотных летательных аппаратов.
Собранный материал позволил установить, что в примененных Азербайджаном израильских БПЛА “Harop”, известных как камикадзе, используются устройства французского и швейцарского производства.
Канадские, американские и австрийские компании выразили свою позицию
Перед тем, как коснуться устройств французского и швейцарского производства, напомним, что на сбитых во время войны турецких дронах “Bayraktar TB2” были установлены видеокамеры канадской компании WESCAM. Последняя в свою очередь является дочерней компанией американской L3Harris Technologies.
Однако еще в начале октября, до того, как Армия обороны сбила “Bayraktar”, появились сообщения об использовании в производстве турецких дронов канадских технологий. После этого премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что их экспорт не должен противоречить действующим в стране принципам и законам.
Согласно принятому Канадой акту об импорте и экспорте, если оружие и боеприпасы могут быть использованы в целях нарушения международных гуманитарных норм или прав человека, то их продажа должна быть запрещена. В свою очередь министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп де Шампань решил заморозить поставки военного оборудования Турции и начать расследование, что вызвало недовольство у турецкой стороны.
Итак, на сбитых 19 октября в Арцахе турецких беспилотниках “Bayraktar TB2” была обнаружена видеокамера с дистанционным управлением “CMX-15D” компании WESCAM, которая была произведена в июне, а установлена на дроне в сентябре этого года (см.фото).
Помимо канадских компаний под давлением оказались и американские компании. В конце октября армяне США начали проводить акции протеста против "Viasat”, продававшей Турции спутниковую связь и аппаратуру.
Продукция и технологии связи этой компании используются для боевых беспилотников "Bayraktar TB2” и “Anka-S”. Представители “Viasat” сообщили участникам акции, что компания намерена прекратиить поставки Турции и в ближайшее время обратится в госструктуры США с требованием выяснить, как Турция использует ее технологии. Было также подчеркнуто, что компания не знала о том, что ее продукция используется для бомбардировок мирного населения и больниц.
Акция протеста прошла и перед зданием военно-промышленной компании “Lockheed Martin” (на снимке), которая совместно с “Turkish Aircraft Industries” производит для турецких ВВС истребители “F-16”. Наличие в Азербайджане этих самолетов является доказанным фактом. Кроме того, армянская сторона официально заявила, что они использовались и на фронте. Отметим, что американская компания производит для этих истребителей системы обнаружения и идентификации целей, а также ракеты для вертолетов ”S-70B Seahawk”.
Компания “Lockheed Martin” не отреагировала на акцию армян США. Зато американская юридическая компания "DLA Piper” и лоббистская корпорация “The Livingston Group” в ответ на протесты армян отказались предоставлять услуги своему клиенту Азербайджану.
Вскоре стало известно, что австрийская Rotax тоже прекратила поставки двигателей, которые устанавливались на дронах “Bayraktar TB2”. Rotax – дочерняя компания канадской “Bombardier Recreational Products”, и сотрудничество с турецкой стороной было прервано по указанию канадского предприятия. Следует отметить, что двигатели Rotax производились для легких и сверхлегких невоенных самолетов, а их продажа осуществлялась через международных посредников. В этом случае поставки Турции осуществляла Италия.
“Поскольку они производятся не в военных целях и не соответствуют стандартам товаров, требующих обязательного разрешения ЕС, то могут экспортироваться в Турцию на законных основаниях, без предварительного разрешения”,- отметил сотрудник министерства экономики Австрии Вольфганг Шнайдер. Тем не менее, международное экономическое право предусматривает, что если товары “производятся или подвергаются изменениям в военных целях или используются в целях оказания внутреннего давления, нарушения прав человека или терроризма”, то для их экспорта необходимо разрешение министерства экономики.
Французские и швейцарские устройства на БПЛА “Harop”
Использование Азербайджаном израильских БПЛА не является новостью. Система ПВО Арцаха впервые столкнулась с этими беспилотниками в сентябре 2011 года, когда в небе над селом Вазашен Мартунинского района был сбит гибрид "Hermes-180” и “Hermes-450”.
18 октября, когда в Арцахе шла война, журналисты Hetq.am в числе других видов оружия сфотографировали израильский беспилотник-камикадзе "Harop”, который упал в окрестностях Шуши. Как видим, вражеский дрон не достиг своей цели и был сбит вдали от жилых и военных объектов.
Производимые израильской компанией Israel Aerospace Industries (IAI) дроны “Harop” начали применяться на арцахском фронте во время 4-дневной апрельской войны 2016 года. В нашем распоряжении оказались снимки сбитых тогда армянскими силами ПВО различных израильских беспилотников, в том числе уничтоженных дронов “Harop”. Ниже представляем фотографии, которые были сделаны 7 апреля 2016 г.
При этом если сами БПЛА производит компания IAI, то их боеголовки, общий вес которых 15,2 кг, а масса взрывчатого вещества – 5,7 кг, производит другая израильская компания - Rafael (см.фото).
То, что БПЛА, снимки которых были сделаны в 2016-ом и в октябре этого года, одного типа, доказывается в частности их формой крыльев и наличием петель под ними.
В арсенале Азербайджана есть разные БПЛА – разведывательные, ударные, камикадзе. Однако такое строение имеют только крылья беспилотника “Harop”.
Из устройств, используемых при производстве этого дрона, мы выделили электронный двигатель швейцарской компании Faulhaber Minimotor SA (дочернее предприятие немецкой компании Faulhaber) и реостат французской Eurofarad (входит в Группу компаний Exxelia).
Приведенные нами примеры показывают, как невинные на первый взгляд детали используются в оружии, которое Азербайджан без разграничений использовал в последней войне в Арцахе.
Hetq.am располагает также снимками деталей других видов оружия, использованных против невоенных объектов Арцаха, которые были произведены на предприятиях стран, весьма далеких от этого конфликта как географически, так и в плане участия.
Между тем сегодня различные современные технологии, которые создаются в основном в гражданских целях, продаются их производителями преследующим бизнес-интересы военно-промышленным предприятиям, после чего оказываются в руках государств-клиентов, возглавляемых авторитарными руководителями или диктаторами, которые не гнушаются осуществлением терактов против мирного населения. В результате созданный в каком-нибудь далеком уголке мира маленький винтик становится важной деталью при использовании смертоносного оружия, отнимающего жизни невинных людей. Таков бизнес оружия, или смертоносный бизнес.