Վախեցեք պարտության աչքերին նայելուց
Պատերազմին մասնակցած տղերքը համարյա բան չեն պատմում: Նրանց փոխարեն ուրիշները զանազան հեքիաթներ են պատմելու ձեզ հիմա եւ առաջիկայում: Դուք տեսե՞լ եք ժամկետային զինծառայողները՝ 18-20 տարեկանները, ինչ-որ բան պատմեն: Նրանք համարյա չեն խոսում: Ու գիտե՞ք, թե ինչու չեն խոսում, որովհետեւ նրանք չեն կարողանում մոռանալ իրենց զոհված ընկերներին, իրենց մեղավոր են զգում իրենց ընկերների զոհվելու համար, անընդհատ մտածում են, որ իրենք կարող էին մի բան անել, որ իրենց ընկերները չզոհվեին, նրանց դիակները չթողնեին: Հավատացեք, նրանք ամեն ինչ արել են, բայց միեւնույնն է՝ ողջ կյանքում այդ զգացումը նրանց հանգիստ չի տալու: Երբեմն նրանք սարսափելի «ընտրության» առաջ են կանգնել:
Նաբիլարում (Զառիսլու գյուղի մոտ) ժամեր շարունակ հակառակորդին հետ մղող տղերքից մեկը՝ Արտակը, հեկեկալով պատմում էր, որ չկարողացավ հորեղբոր դիակը հանել, որովհետեւ պետք է վիրավորներին հանեին: Նրանց օգնություն էին խոստացել, բայց այդպես էլ չէին ուղարկել, ավտոմատներն արդեն չէին կրակում: Տեղանքն իմացողները գիտեն, որ հենց այս հատվածով են ադրբեջանցիները դուրս եկել Շուշի տանող ճանապարհ:
Չգիտեմ ինչու բոլորը ճշմարտություն են համարում այն տեսակետը, որ մենք պարտվելու էինք այս պատերազմում: Ես չեմ ասում, որ մենք կարող էինք հաղթել, բայց մենք կարող էինք թշնամուն կանգնեցնել մեզ համար շատ ավելի նպաստավոր դիրքերում: Իմ այս պնդումը հաստատելու համար պատերազմի 44 օրվա յուրաքանչյուր օրը մանրամասն պետք է հետաքննել, որով էլ պարզ կդառնա, որ բանակն իր տեղում էր եւ խնդիրները հիմնականում կատարում էր: (Նախապատերազմյան շրջանի մասին շատ բաներ չգիտենք, դա առանձին թեմա է, ու շատ էական է նաեւ այդ շրջանը, պետք է պարզել թե ինչու պատերազմը սրընթաց մոտեցրին մեզ): Ամեն մի գործողություն, յուրաքանչյուր դիրքի, գյուղի, քաղաքի հանձնումը մի առեղծվածային պատմություն է: Իսկ Լելե Թեփեի ձախողված գործողությունը հաստատեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը մեզ այլընտրանք չի թողել, ու պարտության անիվն սկսեց հազարավոր զոհերի վրայով շարժվել դեպի Շուշի:
Հիմա առանձնապես գրելու, խոսելու ցանկություն չունեմ, չգիտեմ էլ՝ այդպիսի ժամանակ կլինի՞, թե՞ ոչ: Բայց երբ ստեղծվի քննիչ հանձնաժողովը, դասակի, վաշտի, գումարտակի, գնդի հրամանատարներն անպայման կխոսեն: Ես նրանցից շատերի հետ հանդիպել եմ, զրուցել: Ուզում էի հասկանալ՝ ինչպե՞ս ենք հայտնվել այս շրջապտույտի մեջ: Ու ամեն հանդիպումից հետո միայն հարցեր էին կուտակվում, որոնց պատասխաններն այդ ժամանակ չէի կարողանում գտնել: Որովհետեւ ինձ կտրել էի ֆեյսբուքից, ինտերնետից ու միակ տեղեկատվությունը մարդիկ էին: Իսկ պարզվում է, որ «պատերազմը» ֆեյսբուքում էր՝ «հաղթելու ենք» հեշթեգով:
Ես Արծրուն Հովհաննիսյանին չէի հետեւում, նախորդ շրջաններից գիտեի, որ նրա ասած ցանկացած միտք պետք է ստուգել: Նույնը եղել է 2016 թ. ապրիլյանի ժամանակ, նույնը եղել է այս տարվա տավուշյան դեպքերի ժամանակ, նույնը՝ այս պատերազմում: Ասեմ, որ նա անմիջապես ղեկավարվում էր Դավիթ Տոնոյանի կողմից, ապրիլյանի, տավուշյան դեպքերի ժամանակ՝ նույնպես: Այս պատերազմում էլ Դավիթ Տոնոյանի հիմնական գործառույթը եղել է հենց քարոզչության կուրացիան: Իսկ գիտե՞ք, թե ինչու, որովհետեւ Դավիթ Տոնոյանը ռազմական գործից առանձնապես բան չի հասկանում, դա կարող են հաստատել նրա թե՛ նախկին, թե՛ ներկա գործընկերները: Նա խրամատում երբեք որեւէ գործողության չի մասնակցել: Իսկ պարտության փաստաթղթի ստորագրումից հետո նա հեռացավ՝ իր զինվորների դիակները թողնելով անհայտության մեջ:

Fear Looking into the Eyes of Defeat
In their place, there are countless others who will tell you different tales now and in the future about the war.
Have you seen the conscripts, aged 18-20, say anything? They hardly speak. And do you know why? It’s because they cannot forget their dead friends. They feel guilty for their deaths. They rack their brains, thinking that they could have done something to prevent the death of their friends, of leaving their bodies behind on the battlefield. Believe me, they did everything. This feeling will haunt them the rest of their lives.
In Nabilar, near the village of Charislu, Artak, who manned the trenches for hours withstanding the enemy’s assault, sobbed saying that he could not remove his uncle's body because the wounded had to be removed. They were promised help, but it did not come. Their machine guns didn’t fire anymore. Those familiar with the terrain know that it was through this section that the Azerbaijanis set out on the road to Shushi.
I do not know why everyone hold the view that we were destined to lose the war.
I am not saying that we could have won, but we could have stopped the enemy in a much more favorable position for us.
To confirm my assertion, we must thoroughly investigate, in detail, each day of the 44-day of the war. Only then will we know if the army was in place, carrying out its tasks.
We do not know much about the pre-war period. It’s a separate topic that need to be studied to ascertain why we were confronted with the war so soon. Every action, the surrender of every position, village, city remains a story on its own. Each remains a riddle. And the failed action at the heights of Lele Tepe confirmed that Nikol Pashinyan left us no alternative. The wheel began turning towards Shushi, leaving thousands of victims in its wake.
Today, I don’t have any desire to write or speak about what happened. I do not even know whether there will be such a time to do so. But when the commission of inquiry is set up, platoon, battalion, regiment will have to speak.
I have met and talked to many of them, wanting to know how we got into this cycle of defeat. Each meeting led to more questions, the answers to which I could not find at the time. I had cut myself off from Facebook and the Internet. My only information was from people. It turns out that the "war" was on Facebook, with the hashtag "we will win".
I did not follow the daily press briefings of Artsrun Hovhannisyan, the Armenian Defense Ministry’s Special Spokesperson during the war.
I knew from previous experience that his pronouncements needed to be verified.
The same situation happened in 2016. It was the same during the fighting in Tavush this year. It was the same in this war.
Hovhannisyan received his instructions from David Tonoyan, Armenia’s Defense Minister during the war. The same “rapport” operated in the April 2016 War and in Tavush this year.
In this war, Tonoyan’s main function was stoking the propaganda machine. And do you know why? It’s because Tonoyan bever understood much about military affairs. His former and current colleagues can confirm this.
Tonoyan never took part in any action in the trenches. After the signing of the defeat document, he left, leaving the bodies of his soldiers in oblivion.