Վախեցեք պարտության աչքերին նայելուց
Պատերազմին մասնակցած տղերքը համարյա բան չեն պատմում: Նրանց փոխարեն ուրիշները զանազան հեքիաթներ են պատմելու ձեզ հիմա եւ առաջիկայում: Դուք տեսե՞լ եք ժամկետային զինծառայողները՝ 18-20 տարեկանները, ինչ-որ բան պատմեն: Նրանք համարյա չեն խոսում: Ու գիտե՞ք, թե ինչու չեն խոսում, որովհետեւ նրանք չեն կարողանում մոռանալ իրենց զոհված ընկերներին, իրենց մեղավոր են զգում իրենց ընկերների զոհվելու համար, անընդհատ մտածում են, որ իրենք կարող էին մի բան անել, որ իրենց ընկերները չզոհվեին, նրանց դիակները չթողնեին: Հավատացեք, նրանք ամեն ինչ արել են, բայց միեւնույնն է՝ ողջ կյանքում այդ զգացումը նրանց հանգիստ չի տալու: Երբեմն նրանք սարսափելի «ընտրության» առաջ են կանգնել:
Նաբիլարում (Զառիսլու գյուղի մոտ) ժամեր շարունակ հակառակորդին հետ մղող տղերքից մեկը՝ Արտակը, հեկեկալով պատմում էր, որ չկարողացավ հորեղբոր դիակը հանել, որովհետեւ պետք է վիրավորներին հանեին: Նրանց օգնություն էին խոստացել, բայց այդպես էլ չէին ուղարկել, ավտոմատներն արդեն չէին կրակում: Տեղանքն իմացողները գիտեն, որ հենց այս հատվածով են ադրբեջանցիները դուրս եկել Շուշի տանող ճանապարհ:
Չգիտեմ ինչու բոլորը ճշմարտություն են համարում այն տեսակետը, որ մենք պարտվելու էինք այս պատերազմում: Ես չեմ ասում, որ մենք կարող էինք հաղթել, բայց մենք կարող էինք թշնամուն կանգնեցնել մեզ համար շատ ավելի նպաստավոր դիրքերում: Իմ այս պնդումը հաստատելու համար պատերազմի 44 օրվա յուրաքանչյուր օրը մանրամասն պետք է հետաքննել, որով էլ պարզ կդառնա, որ բանակն իր տեղում էր եւ խնդիրները հիմնականում կատարում էր: (Նախապատերազմյան շրջանի մասին շատ բաներ չգիտենք, դա առանձին թեմա է, ու շատ էական է նաեւ այդ շրջանը, պետք է պարզել թե ինչու պատերազմը սրընթաց մոտեցրին մեզ): Ամեն մի գործողություն, յուրաքանչյուր դիրքի, գյուղի, քաղաքի հանձնումը մի առեղծվածային պատմություն է: Իսկ Լելե Թեփեի ձախողված գործողությունը հաստատեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը մեզ այլընտրանք չի թողել, ու պարտության անիվն սկսեց հազարավոր զոհերի վրայով շարժվել դեպի Շուշի:
Հիմա առանձնապես գրելու, խոսելու ցանկություն չունեմ, չգիտեմ էլ՝ այդպիսի ժամանակ կլինի՞, թե՞ ոչ: Բայց երբ ստեղծվի քննիչ հանձնաժողովը, դասակի, վաշտի, գումարտակի, գնդի հրամանատարներն անպայման կխոսեն: Ես նրանցից շատերի հետ հանդիպել եմ, զրուցել: Ուզում էի հասկանալ՝ ինչպե՞ս ենք հայտնվել այս շրջապտույտի մեջ: Ու ամեն հանդիպումից հետո միայն հարցեր էին կուտակվում, որոնց պատասխաններն այդ ժամանակ չէի կարողանում գտնել: Որովհետեւ ինձ կտրել էի ֆեյսբուքից, ինտերնետից ու միակ տեղեկատվությունը մարդիկ էին: Իսկ պարզվում է, որ «պատերազմը» ֆեյսբուքում էր՝ «հաղթելու ենք» հեշթեգով:
Ես Արծրուն Հովհաննիսյանին չէի հետեւում, նախորդ շրջաններից գիտեի, որ նրա ասած ցանկացած միտք պետք է ստուգել: Նույնը եղել է 2016 թ. ապրիլյանի ժամանակ, նույնը եղել է այս տարվա տավուշյան դեպքերի ժամանակ, նույնը՝ այս պատերազմում: Ասեմ, որ նա անմիջապես ղեկավարվում էր Դավիթ Տոնոյանի կողմից, ապրիլյանի, տավուշյան դեպքերի ժամանակ՝ նույնպես: Այս պատերազմում էլ Դավիթ Տոնոյանի հիմնական գործառույթը եղել է հենց քարոզչության կուրացիան: Իսկ գիտե՞ք, թե ինչու, որովհետեւ Դավիթ Տոնոյանը ռազմական գործից առանձնապես բան չի հասկանում, դա կարող են հաստատել նրա թե՛ նախկին, թե՛ ներկա գործընկերները: Նա խրամատում երբեք որեւէ գործողության չի մասնակցել: Իսկ պարտության փաստաթղթի ստորագրումից հետո նա հեռացավ՝ իր զինվորների դիակները թողնելով անհայտության մեջ:

Бойтесь смотреть поражению в глаза
Участвовавшие в войне парни почти ничего не рассказывают. Вместо них сейчас и в ближайшее время различные сказки будут рассказывать вам другие. Вы видели, чтобы 18-20-летние срочные военнослужащие что-то рассказывали? Они почти не говорят. А знаете почему? Потому что не могут забыть своих погибших товарищей, потому что чувствуют себя виноватыми в их гибели, потому что все время думают о том, что могли что-то сделать, чтобы спасти их и не оставить их тела.
Поверьте, они сделали все возможное, тем не менее это чувство не будет давать им покоя всю жизнь. Иногда они оказывались перед страшным “выбором”.
Артак, один из тех ребят, кто на протяжении многих часов отбивал атаки противника в Набиларе (около села Зарислу), рыдая рассказывал, что не смог вытащить тело своего дяди, потому что надо было вытаскивать раненых. Им обещали помощь, которую так и не прислали, а автоматы уже не стреляли. Те, кто знаком с этой местностью, знают, что именно на этом участке азербайджанцы вышли на дорогу, ведущую к Шуши.
Не знаю, почему все считают правдой мнение о том, что в этой войне мы потерпели поражение. Я не говорю, что мы могли победить, но мы могли остановить врага на более выгодных для себя позициях. Для подтверждения моих слов необходимо тщательно расследовать каждый день 44-дневной войны, после чего станет ясно, что армия была на своем месте и задачи в основном выполнила. (О довоенном периоде мы многого не знаем, это отдельная тема, и этот период имеет существенное значение. Необходимо выяснить, почему войну так стремительно приблизили к нам.) Любое действие, сдача любой позиции, села, города – отдельная загадочная история. А провал операции в Леле Тепе подтвердил, что Никол Пашинян не оставил нам альтернативы, и колесо поражения, подминая под себя тысячи жертв, начало катиться к Шуши.
Сейчас у меня нет особого желания ни писать, ни говорить, и я даже не знаю, придет это время или нет.
Но когда будет создана расследовательская комиссия, командиры рот, взводов, батальонов, полков обязательно заговорят. Я встречался и беседовал со многими из них. Хотел понять, как они оказались в этом водовороте. И после каждой встречи накапливались вопросы, ответы на которые я тогда не мог найти. Потому что меня оторвали от Фейсбука, Интернета, и единственным источником информации были люди. Но оказалось, что “война” шла в Фейсбуке под хештегом “мы победим!”.
Я не следил за сообщениями Арцруна Ованнисяна, так как по предыдущим периодам знал, что любое его слово нужно проверять. Так было во время апрельской войны 2016 года, так было во время тавушских событий. И так было в этой войне. Скажу, что, как и во время событий в Тавуше, им непосредственно руководил Давид Тоноян. В этой войне основной функцией Тонояна была именно курация пропаганды. А знаете почему? Потому что Давид Тоноян не очень разбирается в военном деле, это могут подтвердить и его бывшие, и нынешние коллеги. Он никогда не участвовал в каких-либо действиях в окопах. А после подписания документа о поражении ушел, оставив в неизвестности тела своих солдат.