Առուշ Առուշանյանին տեղափոխում են Երևան․ պաշտպանը այլ մանրամասների չի տիրապետում
«Մեզ ասում են, որ մոտ երեսուն րոպեի ընթացքում Առուշ Առուշանյանը կբերվի Քննչական կոմիտե կենտրոնական մասնաշենք, այս պահին իրենց մոտ չէ»,- այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի փաստաբան Արմեն Մելքոնյանը։ Փաստաբանն այս պահին Առուշանյանի կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկություն չունի, անգամ տեղյակ չէ, թե ինչ գործի շրջանակներում է նա զրկված ազատությունից։
«Իմ մոտ տպավորություն է, որ առևանգել են Առուշանյանին, որովհետև ժամը 06:00-ից մինչև այս պահը մենք որևէ տեղեկություն չունենք իր վերաբերյալ՝ ի՞նչ կարգավիճակ ունի, որտեղ է, ի՞նչ գործողություններ են արել նրա մասնակցությամբ, ինչո՞ւ այդ մասին տեղյակ չեն պահել»,- նշեց Արմեն Մելքոնյանը՝ ասելով, որ ինքը ոչ միայն Առուշ Առուշանյանի փաստաբանն է, այլ նաև պատերազմի օրերին միասին են կռվել։
«Ինքն իմ հրամանատարն էր, ինձնից բացի ոչ մեկին չէր պահանջի՝ որպես փաստաբան։ Առուշ Առուշանյանն այն տեսակը չէ, որ հեշտ հանձնվի ու տա Սյունիքը»,- վստահություն հայտնեց Արմեն Մելքոնյանը։
Նշենք, որ Առուշ Առուշանյանի անունը շրջանառվում է Քննչական կոմիտեում հարուցված մի քանի քրեական գործորով, սակայն որևէ մեկով նա չունի մեղադրյալի կարգավիճակ, դրանցով հարցաքննվել է որպես վկա։ Նկատի ունենալով, որ այս գործը նոր է փոխանցվում Քննչական կոմիտե՝ կարելի է ենթադրել, որ այն նոր է հարուցվել ոստիկանությունում։ Արմեն Մելքոնյանը նշեց, որ վերջին օրերի ընթացքում Առուշ Առուշանյանը որևէ քրեական գործի շրջանակներում չի հրավիրվել ոստիկանություն՝ բացատրություն տալու։
Հիշեցնենք, որ Առուշանյանը տարվել է ոստիկանություն այսօր առավոտյան։ Ապա, ոստիկանության փոխանցմամբ, տեղափոխվել Քննչական կոմիտե։ Քաղաքապետին բերման ենթարկելու և իրավաբանների աշխատանքի մասին քիչ առաջ գրառում էր կատարել Գորիսի փոխքաղաքապետը: Նա երեկ հայտարարել էր, որ պատրաստվում են փակել Գորիսի դարպասներն ու թույլ չտալ, որպեսզի այսօր Սյունիք այցելած Նիկոլ Փաշինյանը մուտք գործի քաղաք։

Мэра Гориса перевозят в столицу. Другой информацией адвокат А. Арушаняна не располагает
“Нам сказали, что в течение примерно тридцати минут Аруш Арушанян будет доставлен в центральный корпус Следственного комитета”,- сказал в беседе с Hetq.am адвокат мэра Гориса А. Арушаняна Армен Мелконян. Он пока не располагает данными о статусе своего доверителя и даже не знает, в рамках какого дела Арушанян лишен свободы.
“У меня такое впечатление, что Арушаняна похитили, поскольку с 06:00 до настоящего момента мы не имеем о нем каких-либо сведений: какой у него статус, где он находится, какие действия были проведены с его участием, почему нас об этом не информируют”,- сказал Армен Мелконян, добавив, что он не только представляет интересы Аруша Арушаняна, но и участвовал вместе с ним в последних военных действиях.
“Он был моим командиром, и кроме меня никого не мог выбрать своим адвокатом. Аруш Арушанян – не тот человек, который может легко сдаться и отдать Сюник”,- заявил А. Мелконян.
Отметим, что Арушанян фигурирует в возбужденных в Следственном комитете нескольких уголовных делах, однако в рамках всех дел он допрашивался как свидетель. Поскольку данное дело передается в Следственный комитет только сейчас, можно предположить, что оно было возбуждено в полиции совсем недавно.
А. Мелконян отметил, что в последние дни Арушанян не приглашался в полицию для дачи объяснений по какому-либо уголовному делу.
Напомним, что мэр Гориса был доставлен в отделение полиции сегодня утром. После этого он был переведен в Следственный комитет. О приводе Арушаняна в полицию немногим ранее сообщила на своей фейсбуковской странице вице-мэр города Ирина Еолян. Вчера Арушанян заявил, что собирается заблокировать ворота Гориса, чтобы не позволит въезд в город прибывшему сегодня в Сюник премьер-министру Николу Пашиняну.