Փաշինյան. «Սյունիքի Որոտան և Շուռնուխ բնակավայրերում կան սահմանային հարցեր, որոնք կարող են որոշակի ցավոտ իրավիճակների բերել»
Սյունիքում ներկայումս տեղի են ունենում սահմանային կետերի տեղորոշման աշխատանքներ: Այդ տեղորոշման աշխատանքներն ունեն որոշակի նրբություններ և բարդություններ: Այս մասին Կառավարության դեկտեմբերի 24-ի նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ այդ աշխատանքը պետք է տեղի ունենա, և այն անհրաժեշտ է Սյունիքի և ընդհանրապես Հայաստանի անվտանգության տեսանկյունից.
«Այս գործունեությամբ, որոնք կարող են ամենատարբեր մեկնաբանությունների տեղիք տալ ավելացնում ենք Սյունիքի անվտանգության երաշխիքները: Անվտանգության երաշխիքների նոր համակարգ ենք ձևավորում»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկու բնակավայր կա, որոնց հետ կապված կարող են ծագել որոշակի հարցեր:
«Խոսքը Սյունիքի մարզի Որոտան բնակավայրի մասին է, մյուսը՝ Շուռնուխի, որտեղ կան որոշակի սահմանային հարցեր, որոնց շուրջ ամենօրյա աշխատանք է տեղի ունենում: Այդ հարցերը կարող են որոշակի ցավոտ իրավիճակների բերել»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ նրա՝ Սյունիքի և ընդհանրապես Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից ոչ մի միլիմետրի զիջման մասին խոսք չի եղել և չի կարող լինել, բայց դա չի նշանակում, թե այս պրոցեսները կարելի է համարել սահմանների դեմարկացիա կամ դելիմիտացիա.

Пашинян: “В населенных пунктах Воротан и Шурнух Сюника есть пограничные вопросы, которые могут привести к определенным болезненным ситуациям”
В настоящее время в Сюнике проходят работы по местоопределению пограничных пунктов. Эти работы имеют определенные тонкости и сложности. Об этом заявил на заседании правительства 24 декабря премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, эта работа должна быть осуществлена, и она необходима с точки зрения безопасности Сюника и всей Армении.
“Этой деятельностью, которая может вызвать различные комментарии, мы увеличиваем гарантии безопасности Сюника, формируем новую систему гарантий безопасности”,- отметил Пашинян.
По словам главы правительства, есть два населенных пункта, в отношении  которых могут возникнуть определенные вопросы. “Речь идет о населенных пунктах Воротан и Шурнух, где есть некоторые проблемы с границей, для решения которых проводится каждодневная работа. Эти вопросы могут вызвать определенные болезненные ситуации”,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, речь не шла и не могла идти об уступке даже одного миллиметра международно признанной территории Сюника и Армении в целом, но это не значит, что данные процессы можно считать демаркацией или делимитацией границ.