Կառավարությունը թաքցնում է կորոնավիրուսի օրերին ընկերություններին տրամադրված աջակցության չափերը
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման առաջին ծրագրի շրջանակներում պետական բյուջեից հատկացվել է 5.3 մլրդ դրամ: Այս մասին «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան դեռևս այս տարվա սեպտեմբերին հայտնել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավար Սեդրակ Բարսեղյանը՝ հղում անելով Կենտրոնական բանկին և Էկոնոմիկայի նախարարությանը: Սակայն, թե ինչպես է բաշխվել այս գումարը՝ որ տնտեսվարողը որքան է ստացել, Կառավարությունը չի հայտնում:
Առաջին ծրագրով տնտեսվարողներին օժանդակություն է տրամադրվել բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների կողմից նրանց տրամադրված վարկերի համաֆինանսավորման, վերաֆինանսավորման ու տոկոսադրույքի սուբսիդավորման ձևով:
Կառավարությանը խնդրել էինք տրամադրել աջակցություն ստացած ընկերությունների ցանկն ու յուրաքանչյուր ընկերության ստացած աջակցության չափը, որի համար փոխվարչապետի գրասենյակը 30 օր ժամանակ էր պահանջել: Նոյեմբերի սկզբին գրասենյակից բանավոր, իսկ ավելի ուշ գրավոր պատասխանեցին, որ հրապարակվում է միայն աջակցություն ստացած ընկերությունների ցանկը: Իսկ աջակցության չափը կառավարությունը բանկային ու առևտրային գաղտնիք է համարում: Սա վերաբերում է ոչ միայն առաջին ծրագրին, այլև՝ մնացած բոլոր ծրագրերին: Այսինքն՝ պետական բյուջեից տնտեսվարողներին գումար է տրամադրել աջակցության տեսքով, սակայն Կառավարությունը փակ է պահում տեղեկություններն՝ ըստ ընկերությունների ստացած աջակցության չափերի՝ այն համարելով գաղտնիք:
«Էկոնոմիկայի նախարարությունն ու Կենտրոնական բանկը տեղեկացրել են, որ այդ տեղեկատվությունը, համաձայն ՀՀ օրենսդրության, հանդիսանում է բանկային և առևտրային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություն և առանց տնտեսվարող սուբյեկտի կամ ֆիզիկական անձի համաձայնության չի կարող հրապարակվել կամ տրամադրվել այլ անձանց»,- նշված է մեր հարցման պատասխանում:
Ի դեպ, թեև պատասխանում հղում է արվում ՀՀ օրենսդրությանը, սակայն չի հիմնավորվում, թե կոնկրետ որ օրենքով ու դրույթով է դա գաղտնիք համարվում:
Էկոնոմիկայի նախարարության կայքում, ըստ առանձին ծրագրերի, հրապարկված են կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակներում աջակցություն ստացած տնտեսվարողների ցանկերը՝ առանց աջակցության չափերի: Տնտեսական աջակցության ծրագրերը 12-ն են: Սա չի ներառում սոցիալական ծրագրերը, որի շրջանակներում անհատներին տրամադրվել է միանվագ դրամական օգնություն:
Միայն առաջին ծրագրի շահառուների թիվը գերազանցում է 1000-ը: Ընդ որում՝ հրապարակվել են միայն այն ընկերությունների անունները, որոնք գրավոր համաձայնություն են տվել, որ իրենց անունները հրապարակվեն որպես աջակցության այս ծրագրից օգտվող տնտեսվարողներ:
Հատկանշական է, որ այս ցանկում կան և՛ հայտնի խոշոր տնտեսվարողներ, և՛ փոքր շրջանառություն ունեցող: Մասնավորապես, այս ցանկում են ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող ընկերությունների մի մասը՝ «Ալեքս տեքստիլ», «Ալեքս հոլդինգ», «Ալեքս ընդ հոլդինգ», «Սիթի» ՍՊԸ-ները: Ընդ որում՝ այս ընկերությունների անունները ցանկում հանդիպում են երեք անգամ: Եվ պարզ չէ՝ այս ցանկը կազմողների ու հրապարակողների անփութության արդյու՞նքն է, թե՞ այդ ընկերությունները երեք անգամ են օգտվել ծրագրից:
Առաջին ծրագրի շրջանակներում խոշոր և առավել հայտնի ընկերությունների շարքում են SAS սուպերմարկետների ցանցը շահագործող «Սաս-գրուպ» ՍՊԸ-ն, «Զիգզագ» ՍՊԸ-ն, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, «Զվարթնոց Հենդլինգ» ՓԲԸ-ն, Սոթքի ոսկու հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն, «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն և բազմաթիվ այլ ընկերություններ:
Մենք առաջիկայում կփորձենք Կառավարությունից ստանալ կոնկրետ նշված ընկերություններին տրամադրված աջակցության չափերի մասին տեղեկատվություն, որոնց պարագայում Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը կարող է առանձին թույլտվություն ստանալ այդ ընկերություններից՝ չխախտելով, ինչպես իրենք են մատնանշում, առևտրային ու բանկային գաղտնիքը, ու տրամադրել տեղեկությունները:

Правительство скрывает размеры помощи, выделенной компаниям в дни пандемии коронавируса
В рамках первой программы нейтрализации экономических последствий COVID-19 из госбюджета страны было выделено 5,3 млрд драмов. Об этом в ответ на запрос Hetq.am в сентябре этого года сообщил руководитель офиса вице-премьера Мгера Григоряна Седрак Барсегян со ссылкой на Центральный банк и Министерство экономики. При этом правительство не сообщило, как была распределена эта сумма между хозяйствующими субъектами.
В запросе мы просили представить список получивших помощь компаний и размер помощи, выделенной каждой из них. Для ответа офиса вице-премьера попросил 30 дней. В начале ноября нам сперва устно, а затем и письменно ответили, что публикуется лишь список получивших содействие компаний. Что касается размера помощи, то правительство считает эти данные банковской и коммерческой тайной. И это касается не только первой, но и всех остальных программ. Получается, что хозяйствующим субъектам в качестве помощи из госбюджета выделяется сумма, размеры которой по части каждой компании правительство считает тайной.
“Министерство экономики и Центробанк сообщили, что, согласно закону РА, данный информация содержит банковскую и коммерческую тайну и не может быть опубликована или предоставлена другим лицам без согласия хозяйствующего субъекта или физического лица”,- говорится в ответе на наш запрос. Заметим, что в нем не приведена ссылка на конкретный закон или конкретное положение, согласно которым эти сведения считаются конфиденциальными.
На сайте Минэкономики опубликованы списки хозяйствующих субъектов, получивших помощь в рамках мероприятий по нейтрализации экономических последствий коронавируса, но без указания размеров помощи. Утверждено 12 таких программ. Отметим, что в этот список не входят социальные программы, в рамках которых единовременная денежная помощь была выделена частным лицам. Число бенефициаров только первой программы превышает 1000. При этом опубликованы названия только тех компаний, которые дали письменное согласие на обнародование своих данных.
Примечательно, что в указанном списке можно встретить как крупные известные хозяйствующие субъекты, так и небольшие компании. Например, в список вошли некоторые компании бывшего депутата Национального Собрания, крупного предпринимателя Самвела Алексаняна - ООО “Алекс текстиль”, “Алекс холдинг”, “Алекс энд холдинг”, “Сити”. При этом названия этих компаний встречаются в списке трижды. И непонятно, чем это вызвано – то ли небрежностью составителей списка, то ли указанные компании воспользовались помощью три раза.
В списке числятся также ООО “САС Групп”, которому принадлежит сеть супермаркетов “SAS”, ЗАО “Международные аэропорты Армения”, ЗАО “Звартноц Хендлинг”, ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующее Соткское месторождение золота, ЗАО “Агаракский медно-молибденовый комбинат” и многие другие компании.
В ближайшее время мы попытаемся получить данные о размерах помощи, оказанной вышеперечисленным компаниям. Вице-премьер Мгер Григорян может обратиться к этим компаниям для получения разрешения на предоставление затребованных нами сведений, не нарушая при этом, как они утверждают, коммерческую или банковскую тайну.