Ստեփանակերտի օդանավակայան. ինչպես հայերը վերակառուցեցին այն Խորհրդային Ադրբեջանի քթի տակ
Հաշվի առնելով, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո Արցախում էական է դարձել անվտանգության խնդիրն ու Հայաստանի հետ մշտական կապի ապահովումը՝ կրկին աշխուժացել են Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերաբացման շուրջ խոսակցությունները:
Մենք այսուհետ մի քանի հոդվածով կանդրադառնանք Ստեփանակերտի օդանավակայանի պատմությանը՝ շեշտը դնելով դրա վերակառուցման ու վերագործարկման աշխատանքների վրա, որոնք ընթացել են 2009-2012 թթ.: Ընթերցողները գիտեն, որ «Հետքն» իր ուշադրության կենտրոնում է պահում մեր երկրի հատկապես շրջանային օդանավակայանների հնարավոր վերագործարկման հարցը, հոդվածաշարով անդրադարձել ենք նաեւ դրանց ստեղծմանն ու անցած ճանապարհին:
Չնայած Ստեփանակերտի օդանավակայանը խորհրդային տարիներին ենթարկվում էր Ադրբեջանի ավիացիոն իշխանություններին, իրականում մեծ է եղել քաղավիացիայի հայկական վարչության դերը դրա զարգացման գործում: 1992-ից օդանավակայանը գտնվում է Արցախի լիիրավ վերահսկողության տակ, սակայն նույնիսկ դրա վերակառուցումից եւ վերագործարկումից հետո այստեղ միջազգային թռիչքներ չեն իրականացվում, քանի որ Ադրբեջանի պահանջով Արցախի երկինքը քաղաքացիական թռիչքների համար միջազգայնորեն փակ է, իսկ Արցախի ավիացիոն իշխանությունները, ինչպես եւ ամբողջ հանրապետությունը, միջազգային ճանաչում չունեն: Մյուս կողմից, սակայն, ադրբեջանական կողմը դե ֆակտո որեւէ իշխանություն չունի օդանավակայանի հանդեպ: Գաղտնիք չէ նաեւ, որ մինչեւ վերջին պատերազմը Հայաստանից Արցախ կատարվել են ուղղաթիռային թռիչքներ (պաշտոնատար անձանց տեղափոխման նպատակով), բացի դրանից՝ Արցախում կա փոքր ավիացիա:
Մինչեւ վերջին պատերազմը Արցախի տարածքում կար 3 օդանավակայան, որոնցից երկուսը՝ նախկին Աղդամի (Ակնա) եւ Ֆիզուլու (Վարանդա) կառույցները, ավերակ էին դարձել դեռ Արցախյան առաջին պատերազմից հետո: Մինչեւ անցյալ տարվա սեպտեմբեր-նոյեմբերի ռազմական գործողությունները դրանք գտնվում էին արցախա-ադրբեջանական առաջնագծին շատ մոտ եւ, բնականաբար, իրենց սկզբնական նպատակին չէին ծառայում, իսկ նոյեմբերյան եռակողմ հայտարարությունից հետո հանձնվեցին Ադրբեջանին: Իսկ ահա նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքում գտնվող միակ՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանն այս կամ այն չափով միշտ էլ գործունակ է եղել, այլ հարց է, թե որքանով են օգտագործվել դրա հնարավորությունները:
Ինչպես հայկական հնարամտության շնորհիվ վերակառուցվեց Ստեփանակերտի օդանավակայանը
Ստեփանակերտի օդանավակայանը, որը գտնվում է Ասկերանի շրջանի Իվանյան (նախկին Խոջալու) գյուղի հարեւանությամբ, շահագործման է հանձնվել 1974-ին:
Հայտնի ավիատոր Դմիտրի Աթբաշյանը (1938-2020 թթ.), ով 1971-1987 թթ. եղել է ԽՍՀՄ քաղավիացիայի նախարարության հայկական վարչության պետը, Լեռնային Ղարաբաղի ավիացիայի մասին պատմող իր անտիպ գրքում, որը 2018-ին մաս-մաս հրապարակվել է «Հետքում», հիշել է 1979-ի ընդհատակյա իրադարձությունները: Ինչպես գրել է հեղինակը, ինքը 1979-ի սկզբներին մասնակցել է գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանի կողմից ստեղծված գաղտնի կոմիտեի աշխատանքներին, որոնք վերաբերում էին Ղարաբաղի խնդիրներին: Կոմիտեի առաջին նիստերից մեկի ժամանակ Աթբաշյանը կարծիք էր հայտնել, որ ԼՂԻՄ-ից հայ բնակչության արտագաղթը պայմանավորված է, մասնավորապես, ինքնավար մարզում բարձրագույն տեխնիկական կրթություն ունեցող մասնագետների համար աշխատատեղերի պակասով: Ըստ այդմ՝ բուհեր ձգտող եւ դրանք ավարտող արցախյան երիտասարդությունն աշխատանք էր գտնում ԼՂԻՄ-ի սահմաններից դուրս, ինչն էլ բերում էր բնակչության արտահոսքի: Քաղավիացիայի հայկական վարչության պետը գաղտնի կոմիտեին հայտնել էր, որ ինքը կստանձնի ԼՂԻՄ-ում 120 աշխատատեղ ստեղծելու գործը՝ վերակառուցելով Ստեփանակերտի օդանավակայանը, որը հնարավորություն կունենա ընդունել այդ տարիների համար ժամանանակից «Յակ-40» մարդատար ինքնաթիռներ:
Աթբաշյանի ծրագիրը ողջունել էր «Հայտրանսգազ» արտադրական միավորման ղեկավար Գեորգի Թաթարյանը՝ իր հերթին խոստանալով դեպի Նախիջեւան ձգվող գազատարն անցկացնել ԼՂԻՄ-ի տարածքով եւ հենց մարզում տեղակայել գազատարի կարեւոր հանգույցները: Իսկ Հայաստանի շինանյութերի արդյունաբերության նախարար Լիտվին Ղազարյանը նույն նպատակով խոստացել էր ԼՂԻՄ-ի տարածքում քարամշակման 2 գործարան հիմնել: Ինչպես հիշում է Դ. Աթբաշյանը, ընդհատակյա կոմիտեի հանդիպումներին երբեմն մասնակցում էր նաեւ ակադեմիկոս, տնտեսագետ Աբել Աղանբեկյանը:
Օդանավակայանի վերակառուցման վերաբերյալ իր գաղափարը ներկայացնելուց օրեր անց Աթբաշյանն այդ թեմայով զրուցել էր ԽՍՀՄ քաղավիացիայի նախարարության համապատասխան պաշտոնյայի հետ ու առժամանակ մոռացել այդ մասին: Սակայն թեման կրկին արծարծվել էր, երբ Մոսկվայում՝ նախարար Բորիս Բուգաեւի ընդունարանում, Աթբաշյանին հանդիպել էր «կոլեգան»՝ Ադրբեջանի քաղավիացիայի վարչության պետ Նուրի Ալիեւը: Վերջինս կոպիտ ձեւով հայտարարել էր, թե Ստեփանակերտի նոր աերոդրոմի շինարարության մեջ, որի մասին ինքն այդպես էլ ոչինչ չի իմացել, մեղավոր է հենց Դ. Աթբաշյանը: Ալիեւը հայ պաշտոնակցին սպառնացել էր խնդրի մեջ նախարար Բուգաեւի հնարավոր ներգրավմամբ՝ հավելելով, թե ինքը նախարարի հետ առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի: Որպես ապացույց ադրբեջանցին Աթբաշյանին ցույց էր տվել Բուգաեւից ստացած թանկարժեք ժամացույցը:
Երեւանում Դմիտրի Աթբաշյանին հանդիպման էր հրավիրել Հայաստանի կոմկուսի կենտկոմի երկրորդ քարտուղար Պավել Անիսիմովը: «Այդ ի՞նչ եք արել Ղարաբաղում,- հարցրել էր ազգությամբ ռուս պաշտոնյան ու, տեսնելով հայ ավիատորի զարմացած հայացքը, հավելել,- լավ, լավ, մենք ամեն ինչ գիտենք»: Այնուհետ Անիսիմովը զանգահարել էր Ադրբեջանի իր պաշտոնակցին՝ կենտկոմի երկրորդ քարտուղար Կոնովալովին ու, հայտնելով, որ Աթբաշյանն իր մոտ է, միացրել էր բարձրախոսը: «Դե հարցրու, թե լավ, օդանավակայանը սարքեցին, իսկ ի՞նչ է հիմա ինքը անելու՝ այնտեղ թռիչքներ կազմակերպելու համար»,- Բաքվից հարցրել էր Կոնովալովը:
Հայկական վարչության պետը, շարունակելով հերքել իր մասնակցությունը Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերակառուցմանը, պատասխանել էր, թե ոչինչ անել պետք չէ. առավելագույնը կես տարի անց ԽՍՀՄ պետպլանը (պետական պլանային կոմիտե) Նուրի Ալիեւից կհետաքրքրվի օդանավակայանում կատարված ներդրումների արդյունավետության մասին, եւ Ալիեւն ինքը կխնդրի դեպի Ստեփանակերտ թռիչքներ բացել Երեւանից, քանի որ Բաքվից Ստեփանակերտ բավարար ուղեւորներ չկային, եւ թռիչքները նպատակահարմար չէին լինի: Անիսիմովն ու Կոնովալովը համաձայնել էին Աթբաշյանի այս փաստարկին, սակայն Անիսիմովն ավիատորին առաջարկել էր տեղի ունեցածի մասին չհայտնել Հայաստանի ղեկավարությանը, մասնավորապես՝ կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանին: Այս խնդրանքը զարմացրել էր Աթբաշյանին, քանի որ հայտնի էր՝ միութենական հանրապետությունների երկրորդ քարտուղարները, որոնք սովորաբար ռուսներ էին, համարվում էին Կրեմլի «աչքերը, ականջներն ու ձեռքերը»:
Այդպիսով՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերակառուցումը դարձավ փաստ: ԼՂԻՄ մարզկենտրոնի ու Հայաստանի քաղաքների միջեւ օդային ակտիվ կապ ձեւավորվեց: «Յակ-40» ինքնաթիռներով դեպի Ստեփանակերտ թռիչքներ էին իրականացվում Երեւանից (օրական մի քանի անգամ «Էրեբունի» օդանավակայանից), Գորիսից, Կապանից:
Թշնամին չհասցրեց քանդել օդանավակայանը
1988-ի փետրվարին սկսված Արցախյան շարժումը նոր փուլ էր օդանավակայանի համար: 1990-ի հունվարին ԼՂԻՄ-ում արտակարգ դրություն մտցնելուց հետո օդանավակայանի պահպանությունը, բեռների եւ ուղեւորների (հիմնականում հայերի) անձնական իրերի ստուգումն իրականացնում էին խորհրդային ներքին զորքերի ծառայողները, բայց հետո՝ 1990-ի աշնանը, ԽՍՀՄ ներքին գործերի նախարար Վադիմ Բակատինի համաձայնությամբ այդ գործառույթները հանձնվեցին ադրբեջանական միլիցիայի ՕՄՕՆ-ին: Խորհրդային ՆԳՆ-ի աշխատակից, փոխգնդապետ Վիկտոր Կրիվոպուսկովն իր գրքում նշում է, որ այդ հարցում մեծ դեր խաղաց Ադրբեջանի ղեկավարության համառությունը, որին աջակցում էր արտակարգ դրության շրջանի պարետ, տխրահռչակ գեներալ Վլադիսլավ Սաֆոնովը:
Առանձին թեմա է, թե ինչ նվաստացումների միջով էին անցնում օդանավակայանով Հայաստան մեկնող հայերը կառույցը հսկող ուժայինների կողմից:
1988-ի Շարժման մեկնարկից հետո ադրբեջանական ղեկավարությունը օդանավակայանի հարեւանությամբ գտնվող Խոջալուն սկսեց դարձնել խոշոր ռազմական հենակետ՝ միաժամանակ կառուցապատմամբ եւ մարդկանց տեղափոխմամբ արհեստականորեն մեծացնելով բնակչության թիվը. բնակիչների մեջ շատ էին ադրբեջանցի ՕՄՕՆ-ականներն ու ընդդիմադիր Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի զինյալները: 1990-ին Խոջալու գյուղը հռչակվեց քաղաք, ապա ճանաչվեց ԼՂԻՄ մարզկենտրոն՝ Ստեփանակերտի փոխարեն, իսկ ավելի ուշ՝ 1992-ի հունվարին, պաշտոնական Բաքուն արդեն անկախացած Արցախի Ասկերանի շրջանը որոշեց անվանել Խոջալուի անունով: Հատկանշական է, որ Խոջալուն կառուցապատվում էր նաեւ ի հաշիվ օդանավակայանի: Վ. Կրիվոպուսկովը պատմում է, որ բնակավայրի նոր շինությունները կառուցվում էին թռիչքուղու ուղղությամբ: «Հաշվարկն այն էր, որ բնակելի շինությունների մոտ լինելը օդանավակայանին վտանգավոր դարձներ ինքնաթիռների թռիչքներն ու վայրէջքները: Օդանավակայանի փակումն անխուսափելի էր դառնում: Ընդ որում՝ դա արդեն Ստեփանակերտի օդանավակայան չէր: Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդն այն անվանափոխել էր Խոջալուի անունով»,- իր գրքում հիշում է ՆԳՆ նախկին աշխատակից Կրիվոպուսկովը:
Լրագրող Սվետլանա Կուլչիցկայան 1992-ի մայիսի Արցախի մասին պատմող իր «Ապրե՛ք» ֆիլմում որոշ մանրամասներ է ներկայացնում նաեւ օդանավակայանի մասին՝ նշելով, որ դրա թռիչքուղին թիրախավորվել է Աղդամի կողմից ու վնասվել: Ներկայացվում են Ստեփանակերտից դեպի Հայաստան թռչող «Յակ-40»-ի կադրեր, որոնք արվել էին ավելի վաղ, լրագրողն էլ նշում է, որ դրանք փաստացի Արցախից Հայաստանից թռչող վերջին օդանավեր էին:
1991-1992 թթ. Խոջալուն իրական սպառնալիք էր դարձել հայերի համար: ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանը իր «Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խաղաղ բնակչության դեմ» գրքում գրել է, որ 1991-ի գարնանից հայկական բնակավայրերը սկսեցին ենթարկվել Խոջալուի զինյալների հարձակումներին: Պատանդվեց ավելի քան 700 հայ խաղաղ բնակիչ, ոչնչացվեցին հարյուրավոր հեկտար ցանքատարածություններ, գողացվեցին հազարավոր գլուխ անասուններ, բնակավայրերի մեծ մասը զրկվեց էլեկտրա- եւ ջրամատակարարումից, փակվեցին միջշրջանային ճանապարհները, երկաթուղին, օդանավակայանը, որը կենսական նշանկություն ուներ Արցախի համար: 1991-ի սեպտեմբերից Ստեփանակերտը, մոտակա ու սահմանամերձ բնակավայրերը սկսեցին ենթարկվել հրթիռակոծության «Ալազան» ու «Կրիստալ» հակակարկտային համակարգերից: 1992-ի հունվարին սրանց ավելացավ «Գրադ» համազարկային ռեակտիվ կայանքը:
Այս ամենի դեմն առնելու միակ ճանապարհը Խոջալուի վնասազերծումն էր՝ մաքրումը թշնամական ուժերից: Ռազմահենակետի վնասազերծման անհրաժեշտությունը ղարաբաղյան հրամանատարությունը հիմնավորեց այսպես՝ Խոջալուի չեզոքացմամբ հայկական կողմը հնարավորություն էր ստանում. առաջին՝ վերահսկողության տակ առնել օդանավակայանը եւ ապահովել օդային ճանապարհը Հայաստանի հետ: Իսկ դա նշանակում էր անհրաժեշտ միջոցների եւ ռեսուրսների ներկրում դրսից, երկրորդ՝ վերցնելով Խոջալուն` տարածքը մաքրվում էր ՕՄՕՆ-ականներից, որոնց ներկայությունն անընդհատ խոչընդոտում էր մի շարք շրջանների կապը մայրաքաղաքի հետ, վերացվում էր շրջակա հայկական բնակավայրերի վրա վերջիններիս կողմից սպասվող հարձակման վտանգը, երրորդ՝ քանի որ այդ ժամանակ Ադրբեջանի խորհրդարանը Ստեփանակերտը վերանվանել էր Խանքենդի, իսկ Խոջալուն հայտարարել ԼՂԻՄ մարզկենտրոն, վնասազերծելով Խոջալուն` նշանակում էր մեծ հարված հասցնել ադրբեջանցիներին եւ նրանց քաղաքական քայլը դարձնել անիմաստ:
Ռուս հրապարակախոս Կիրիլ Ստոլյարովը, որը որոշակի համակրանք ուներ Ադրբեջանի առաջին նախագահ (1990-1992 թթ.) Այազ Մութալիբովի հանդեպ, իր «Փլուզում. Լեռնային Ղարաբաղից մինչեւ Բելովեժյան թավուտ» գրքում գրել է, որ Մութալիբովը հրահանգել էր քանդել օդանավակայանի թռիչքուղին եւ սարքավորումները: Բնականաբար, նա լավ էր հասկանում այդ կառույցի դերն Արցախի համար: Քանի դեռ Շուշին ու Լաչինը (Բերձոր) ազատագրված չէին, օդանավակայանն էր Հայաստան-Արցախ կապն ապահովող լավագույն միջոցը: Մութալիբովի հրահանգը, սակայն, այդպես էլ իրականություն չդարձավ (կարեւոր է նշել, որ Խոջալուն եւ Աղդամը գտնվում էին ընդդիմադիր ժողճակատայինների վերահսկողության տակ), փոխարենը 1992 թ. փետրվարի 26-ին հայկական ուժերը թշնամուց մաքրեցին օդանավակայանն ու վնասազերծեցին Խոջալուի ռազմական հենակետը: Այդպիսով բացվեց Հայաստան-Արցախ օդային ուղին:

Since the issue of security in Artsakh and the establishment of permanent links between Artsakh and Armenia became essential in the post-war period, talks on the reopening of the Stepanakert airport have resumed.
Hetq will touch upon the history of the Stepanakert Airport, focusing on efforts in 2009-2012 to reconstruct and reopen it.
Although Stepanakert Airport was under the control of Azerbaijani aviation authorities during the Soviet era, the role of the Armenian Civil Aviation Authority in its development was significant.
While the airport has been under the total control of Artsakh since 1992, no international flights have ever taken place there even after its reconstruction and reopening. The skies of Artsakh are internationally closed for civil flights at the request of Azerbaijan, and Artsakh aviation authorities, like the whole republic, enjoy no international recognition.
On the other hand, the Azerbaijani side has no de facto authority over the airport. It is also no secret that before the last war there were helicopter flights from Armenia to Artsakh, mainly to transport officials.
Prior to the recent war, there were three airports in Artsakh, two of which, the former Aghdam (Akna) and Fizuli (Varanda) structures, were destroyed after the first Artsakh war. Until September-November of last year, they were very close to the Artsakh-Azerbaijani front and, of course, did not serve their original purpose. After the November 9 trilateral ceasefire, they were handed over to Azerbaijan. Stepanakert, the only airport in the territory of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO), has always been mostly operable. The extent to which it has been effectively used is another issue.
Armenian ingenuity rebuilds Stepanakert Airport
The Stepanakert Airport, near the village of Ivanyan (formerly Khojalu) in the Askeran region, was put into operation in 1974.
Famous aviator Dmitry Atbashyan (1938-2020), who served as head of the Armenian Department of the USSR’s Ministry of Civil Aviation from 1971-1987, in his unpublished book on Nagorno Karabakh aviation, recalls the secretive events of 1979. (Hetq published his book, in sections, in 2018.)
Atbashyan writes that in early 1979 he participated in the work of a secret committee set up by writer, publicist Zori Balayan, which dealt with the problems of Karabakh.
During one of the first sittings of the committee, Atbashyan expressed the opinion that the emigration of the Armenian population from the NKAO was mainly due to the lack of jobs for specialists with higher technical education in the autonomous region. Accordingly, Artsakh youth aspiring to and graduating from universities found jobs outside the NKAO, which led to a population outflow. The head of the Armenian Civil Aviation Department told the secret committee that he would assume the task of creating 120 jobs in the NKAO by rebuilding Stepanakert’s airport, allowing it to accommodate Yak-40 passenger planes, deemed modern aircraft at the time.
Haytransgaz Production Union Head Georgi Tataryan welcomed Atbashyan’s idea and promised to build a gas pipeline to Nakhichevan through the territory of the NKAO and to install important pipeline junctions in the region. Minister of Construction Materials Industry of Armenia Litvin Ghazaryan promised to establish two stone processing plants in the territory of the NKAO for the same purpose. Atbashyan recalls that academician and economist Abel Aghanbekyan sometimes participated in the meetings of the secretive committee.
Days after presenting his idea for the reconstruction of the airport, Atbashyan talked about it with a relevant official of the USSR Ministry of Civil Aviation. The plan was forgotten for a while. The issue was raised again when Atbashyan met his "colleague" Nuri Aliyev, the head of Azerbaijan’s Civil Aviation Department, in the reception hall of Minister Boris Bugayev in Moscow. Aliyev had rudely stated that he had known nothing about the construction of the new airfield in Stepanakert and Atbashyan was to blame for the construction. Aliyev threatened the Armenian official, saying he was a personal friend of Bugayev and would make a point to get the Russian minister involved in the matter. To prove his close ties with Bugayev, Aliyev showed Atbashyan an expensive watch he received from the Russian.
Pavel Anisimov, Second Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia, invited Dmitry Atbashyan to a meeting in Yerevan.
"What did you do in Karabakh?" Anismov, a Russian by birth, asked Atbashyan.
Seeing the Armenian aviator's surprised look, he added, "Well, well, we know everything."
Anisimov then called his counterpart from Azerbaijan, Konovalov, the second secretary of the Central Committee, and said that Atbashyan was with him and turned on the microphone. "OK. Ask him. The airport is built. Now, what will he do to run flights there?" Konovalov asked from Baku.
The head of the Armenian department, continuing to deny his participation in the reconstruction of Stepanakert airport, answered that nothing should be done.
Atbashyan said that in a half a year at the latest, the USSR State Planning Committee would ask Nuri Aliyev about the effectiveness of the investments made at the airport, and that Aliyev himself would call for flights to Stepanakert from Yerevan, since there were not enough passengers from Baku to Stepanakert and flights would not be expedient.
Anisimov and Konovalov agreed with Atbashyan's argument, but Anisimov advised the aviator not to report the incident to the Armenian leadership, particularly First Secretary of the Central Committee Karen Dmerichyan. Atbashyan was surprised by this request, as it was known that the second secretaries of the Soviet republics, who were usually Russians, were considered the "eyes, ears and hands" of the Kremlin.
Thus, the reconstruction of Stepanakert airport became a fact. An active air connection was established between the regional center of the NKAO and the cities of Armenia. Yak-40 planes flew to Stepanakert from Yerevan (several times a day from Erebuni Airport), Goris and Kapan.
1990s Artsakh War: Azerbaijan failed to destroy the airport
The Artsakh Liberation Movement (ALM), which began in February 1988, opened a new page for the airport. After the imposition of a state of emergency in the NKAO in January 1990, the airport was guarded, and the personal belongings of passengers (mostly Armenians) were inspected by Soviet internal troops. In the fall of 1990, with the consent of USSR Interior Minister Vadim Bakatin, those functions were transferred to Azerbaijan, to the OMON (special military units). In his book, Lieutenant Colonel Viktor Krivopuskov, an employee of the Soviet Ministry of Internal Affairs, notes that the persistence of the Azerbaijani leadership, supported by the notorious general Vladislav Safonov, was a major factor in this.
How Stepanakert Airport security guards humiliated Armenians travelling to Armenia is another topic.
After the start of the ALM in 1988, the Azerbaijani leadership began to turn the village of Khojalu, near the airport, into a large military base. Azerbaijanis were shipped in to increase the population. Among the residents were many Azerbaijani OMON members and militants of the Azerbaijani Popular Front. In 1990, Khojalu was declared a town and recognized as the regional center of the NKAO instead of Stepanakert. In January 1992, official Baku decided to rename the Askeran region of Artsakh, which had already declared its independence, Khojalu. It is noteworthy that Khojalu was also built at the expense of the airport. Krivopuskov says that the new buildings in the settlement were built in the direction of the runway.
"The calculation was that being close to residential buildings would make it dangerous for planes to take off and land at the airport. The closure of the airport was becoming inevitable. Moreover, it was no longer called Stepanakert Airport. The Supreme Soviet of Azerbaijan renamed it Khojalu,” Krivopuskov, a former Soviet Interior Ministry official, recounts in his book.
Journalist Svetlana Kulchitskaya, in her film "Live" about Artsakh of May 1992, also provides some details about the airport, noting that its runway was targeted from Aghdam and damaged. Footage of Yak-40 planes flying from Stepanakert to Armenia, made earlier, are shown, and the journalist mentions that they were in fact the last planes flying from Artsakh to Armenia.
In 1991-1992, Khojalu became a real threat to Armenians. NKR Supreme Council Member Levon Melik-Shahnazaryan, in his book Azerbaijan's War Crimes against the Civilian Population of the Nagorno Karabakh Republic, writes that in the spring of 1991 Khojalu-based militants began to attack Armenian settlements. More than 700 Armenian civilians were taken hostage. Hundreds of hectares of arable land were destroyed, and thousands of farm animals were stolen. Most settlements were deprived of electricity and water. Inter-regional roads, the railway, and the airport vital for Artsakh were closed. In September 1991 Azerbaijanis of Khojalu targeted Stepanakert and environs, and border villages, with Alazan and Crystal missiles. In January 1992, the Azerbaijani military added Grad rockets to its arsenal.
The only way to prevent this was to neutralize Khojalu, to clear it of enemy forces.
The Karabakh command structure argued that by neutralizing Khojalu, the Armenian side would first take control of the airport and provide air travel with Armenia. This meant importing the necessary means and resources from abroad. Second, by taking Khojalu, the area would be cleared of OMON forces, whose presence constantly hindered links between several regions with the capital, and the danger of their attacking surrounding Armenian settlements would be eliminated. Finally, since the Azerbaijani parliament had renamed Stepanakert Khankendi and declared Khojalu the regional center of the NKAO, neutralizing Khojalu would deal a major blow to the Azerbaijanis and make their political move meaningless.
Russian commentator Kirill Stolyarov, who had some sympathy for Ayaz Mutalibov (Azerbaijan’s first president; 1990-1992), writes, in his book Collapse. From Nagorno-Karabakh to the Belovezhskaya Pushcha, that Mutalibov had ordered the demolition of the airport runway and equipment.
Naturally, he well understood the role of the airport for Artsakh.
Prior to the liberation of Shushi and Lachin (Berdzor), the airport was the best way to connect Armenia and Artsakh.
Mutalibov's order, however, did not materialize. It is important to note that Khojalu and Aghdam were under the control of the Azerbaijani opposition Popular Front.
On February 26, Armenian forces cleared the airport of Azerbaijani troops and neutralized the Khojalu military base. The Armenia-Artsakh air route was opened.