Զբոսավարներ. «2021-ին էլ զբոսաշրջություն չի լինի համավարակի պատճառով»
2020-ի սեպտեմբերի 26-ին Ստեփանակերտում արցախցի եւ հայաստանցի զբոսավար ընկերներով տոնում էին Արցախի մայրաքաղաքի օրը: Խաղաղության կենացներ էին հնչում: Հաջորդ օրը վաղ առավոտյան քաղաքում պայթեցին առաջին արկերը: Արկերից մեկն ընկել էր հենց այն հյուրանոցի մոտ, որտեղ իջեւանել էին Հայաստանից Արցախ գնացած զբոսավարները: Նրանք այդ օրերին Արցախի կառավարության հետ իրականացնում էին արցախցի զբոսավարների վերապատրաստման ծրագիր: Դրա ավարտին մնացել էր երկու օր:
«Կարծես, ֆիլմից դրվագներ լինեին մտքիս մեջ: Երբ առաջին պայթյունները եղան, մտածեցի՝ հրավառություն է, նույնիսկ մտածում էի՝ էս ժամին ի՞նչ հրավառություն: Հետո պատուհանից տեսա գործընկերոջս, որ կիսահագնված վազում էր բակում: Մի քանի անգամ շենքը ցնցվեց, մտածում էի՝ երկրաշարժ է: Չնայած երկու տարի ծառայել եմ Արցախում, չէի հասկանում՝ ինչ է կատարվում»,- ասում է Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Յաշա Սոլոմոնյանը: Իսկ երբ արդեն հասկացել էին, թե ինչ է տեղի ունեցել, այդուհանդերձ, չէին ընկալել պահի լրջությունը:
Հայաստան վերադառնալուց հետո Յաշան ներկայացել էր զինկոմիսարիատ՝ կամավորագրվելու համար: Այդտեղ ասել էին, որ կզանգահարեն: Երկու օր անց տեսնելով, որ չեն զանգում՝ զբոսավարը դիմել էր արտգործնախարարություն՝ որպես թարգմանիչ իր աշխատանքով օգտակար լինելու համար: ԱԳՆ-ից առաջարկել էին ուղեկցել օտարերկրացի լրագրողներին Արցախում: Խոսքը գերմանական «Բիլդ» պարբերականի խմբագրի ու լուսանկարչի մասին էր: Հոկտեմբերի 3-ին ճանապարհ էին ընկել Արցախ: Մյուս զբոսավարները, որոնք նույնպես չէին կանչվել զինկոմիսարիատի կողմից, եւս կամավորությամբ աշխատել են որպես «ֆիքսերներ»: Նրանք ուղեկցում էին օտարերկրացի լրագրողներին «ԲիԲիՍի», «Ալ Ջազիրա», «Լիբերասիոն», «Ֆիգարո» եւ այլ լրատվամիջոցներից: «Եվ այդպես դարձանք պատերազմի զբոսավարներ»,- ասում է Յաշան:
Իսկ այն զբոսավարները, ովքեր Արցախում չէին, կամավորություն էին անում թիկունքում:
«2020 թվականը բացառապես կամավորության տարի էր»
2020 թ. կորոնովիրուսի հարվածներից մեկն ստացավ զբոսաշրջության ոլորտը: Տարվա ընթացքում զբոսաշրջիկների խմբերն սկսել էին չեղարկել իրենց այցելությունները Հայաստան եւ Արցախ: Իսկ չեղարկումներից տուժած զբոսավարները մի ամբողջ տարի կամավորություն են արել: Յաշա Սոլոմոնյանի խոսքով՝ 2020 թվականը բացառապես կամավորության տարի էր իրենց համար: Ամեն դեպքում, անցյալ տարի հույս կար, որ գոնե աշնանը զբոսաշրջային թեթեւ շարժ կլիներ: Տուրիստական որոշ խմբեր պատրաստվում էին Հայաստան գալ: Յաշայի պարագայում դա շվեյցարացիների խումբն էր, որը մինչեւ պատերազմը դեռ չէր չեղարկել իր այցելությունը: Սակայն պատերազմը հուժկու հարված հասցրեց զբոսաշրջային ոլորտին՝ արմատապես քարուքանդ անելով այն: «Մոտավորապես էն պահն է, երբ անկյուն ես քաշվում, որտեղից երեւում են դրական եւ բացասական բաները: Եվ սկսում ես ելքեր փնտրել: Այդ ժամանակ միանում է կրեատիվը: Գոյատեւելու պայքարի մեջ սկսում են ի հայտ գալ նոր որակներ»,- ասում է Յաշան:
Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ Զարուհի Օրբելյանի կարծիքով՝ 2020-ի բացասական կողմերն ակնհայտ են բոլորին: Զբոսաշրջության ոլորտի մարդիկ, ովքեր սովոր են գրասենյակից դուրս աշխատել, շփվել մարդկանց հետ, կորցրեցին աշխատանքը եւ, բնականաբար, ֆինանսապես տուժեցին: Ստեղծված իրավիճակում նրանք սկսեցին ելքեր փնտրել: Ըստ Զարուհու՝ արդյունքում զբոսավարներն սկսեցին ավելի լավ -ճանաչել միմյանց: Աշխատանքային խիտ գրաֆիկի պատճառով շփումները շատ գործընկերների միջեւ հաճախ սահմանափակվում էին հավաքույթներով: Իսկ համավարակի պատճառով ստեղծված ազատ ժամանակը ոչ միայն ասոցիացիայի, այլեւ մյուս զբոսավարներին հնարավորություն ընձեռեց մտերմանալ, համախմբվել գաղափարների շուրջ: Եվ դա, ըստ Զարուհու, 2020 թվականին այս ոլորտի ամենադրական կողմն էր:
Ելքեր փնտրելուց մեկը Հայաստանի բոլոր մարզերում հուշարձանների շրջակայքի աղբահանությունն էր: Չնայած մինչեւ համավարակն էլ զբոսավարները հաճախ են կազմակերպել շաբաթօրյակներ: 2020-ի ամռանը ասոցիացիան մի քանի նախագծեր է իրականացրել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ֆինանսավորմամբ: Մասնավորապես՝ մոտ 290 զբոսավար 200 տոննա աղբ է հավաքել Հայաստանի բոլոր մարզերում: «Սա էլի կամավորության սկզբունքով էր, ուղղակի պետք էր տեսնել աղբի վիճակն ու քանակը: Եթե չլիներ նվիրվածությունն ու կամավորության սկզբունքը, ապա, այսպես ասած, ոչ մի գումարի դիմաց չարժեր անել»,- նկատում է Յաշան:
Իսկ երբ պատերազմն սկսվեց, զբոսավարներից շատերն անցան կամավորական աշխատանքի: Ասոցիացիայի վարչության անդամ Կատար Թասլակյանն ասում է՝ պահեստներում չոր սնունդ էին փաթեթավորում, պաշտպանիչ-քողարկող ցանցեր էին գործում, Արցախից տեղահանված ընտանիքների համար ժամանակավոր կացարան էին գտնում, մի խոսքով՝ այդ պահին անհրաժեշտ աշխատանքն էին անում: Կատարը մատնացույց է անում Զարուհուն՝ նշելով, որ վերջինս իր ընտանիքի հետ պատերազմի առաջին օրվանից անձնվեր կամավորություն էր անում: Մինչեւ այս պահն էլ զբոսավարները շարունակում են աջակցություն ցուցաբերել արցախցիներին: Կատարի խոսքով՝ 50 երեխայի Ձմեռ պապն են դարձել: Երեխաներից յուրաքանչյուրին զբոսավար-Ձմեռ պապը նվերներ է հանձնելու:
«Չնայած այս շատ դժվար իրավիճակներին, այս ամբողջ ողբերգությանը՝ նաեւ շատ դրական բաներ կային: Եվ դա մարդիկ են: Այս ամբողջ ընթացքում ծանոթացա շատ մարդկանց, մտերմացանք շատ գործընկերների հետ, երբ նախկինում միայն բարեւ էինք տալիս իրար: Սերն ու ջերմությունն այնքան շատ է այս կարճ ժամանակում: Մեր շուրջը գտնվող մարդիկ այն անգին գանձերն են, որոնց պետք է փայփայենք: Այս մռայլ անորոշության մեջ իրենք այն լույսերն են, որոնց պետք է փայփայենք»,- ասում է Կատարը:
Զբոսավարները 2021 թվականին տուրիզմի ոլորտից առանձնապես ակնկալիքներ չունեն: Զարուհու խոսքով՝ զբոսաշրջություն չի լինի, եւ պատճառը կլինի համավարակը: Ըստ նրա՝ այս առումով պատերազմական իրավիճակն էլ որեւէ ազդեցություն չունի: «Համավարակով պատված լրատվական դաշտ գոյություն ունի, որը չի թողնում, որպեսզի այլ լրատվություն մտնի այդ դաշտ: Շատ երկրներում կցկտուր տեղեկություններ ունեն այս պատերազմի մասին, իրենց թվում է, թե կոնֆլիկտ եղավ երկու երկրների միջեւ, հետո անցավ»,- նկատում է զբոսավարը:
Յաշա Սոլոմոնյանի խոսքով՝ զբոսաշրջությունն առհասարակ ձեւափոխվել է աշխարհում: Եվ ստեղծված իրավիճակում դժվար է ասել, թե ինչ կլինի 2021-ին: «Հուսամ, որ պատկան մարմինները, որոնք պատասխանատու են զբոսաշրջության համար, գոնե այս պահից սկսած (չնայած արդեն ուշ է) կսկսեն աշխատել այդ տրանսֆորմացիայի վրա, որ հետ չմնանք: Այո, բան է փոխվել, բայց փոփոխվող աշխարհում կենսունակ են նրանք, ովքեր կարողանում են համահունչ փոփոխվել»,- նշում է Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի ղեկավարը:

“Из-за коронавируса туризма не будет и в 2021-ом”
26 сентября 2020 года собравшиеся в Степанакерте гиды из Арцахаи Армении отмечали День города. Звучали тосты за мир. А утром следующего дня в Степанакерте взорвались первые снаряды. Один из них упал рядом с гостиницей, где остановились приехавшие из Армении представители турагентств. Они совместно с правительством Арцаха осуществляли программы стажировки арцахских гидов. До окончания программы оставалось два дня.
“Когда прозвучали первые взрывы,я подумал,что это фейерверк и даже удивился, почему именно в это время. Потом я увидел из окна, что через двор,полуодетый, бежитмой коллега. Здание гостиницы несколько раз тряхнуло, и мне показалось, что это землетрясение. Я два года служил в армии в Арцахе, но в тот момент я не понимал, что происходит”,- рассказал председатель Ассоциации армянских профессиональных гидов Яша Соломонян. И даже после того, как стало понятно, что начались военные действия, они не осознавали всю серьезность происходившего.
Вернувшись в Армению, Яша явился в военный комиссариат, чтобы записаться добровольцем. Там пообещали позвонить. Прошло два дня, но звонков не было. Тогда Яша обратился в Министерство иностранных дел, предложив свои услуги в качестве переводчика. В МИД предложили сопроводить в Арцах группу иностранных журналистов. Речь шла о редакторе и фоторепортере немецкого издания Bild. 3 октября они отправились в Арцах. Остальные гиды, которые тоже не получили повестки из военных комиссариатов, начали добровольно работать фиксерами. Они сопровождали журналистов из Би-Би-Си, “Аль-Джазиры”, “Либерасьон”, “Фигаро”, других средств массовой информации. “Так мы стали “гидами войны”,- сказал Яша.
Те его коллеги, которые не уехали в Арцах, работали волонтерами в тылу.
“2020-й был годом волонтерства”
В 2020 году коронавирус сильнее всего ударил по сфере туризма. Туристические группы отменяли свои поездки в Армению и Арцах. А пострадавшие от отсутствия гостей гиды весь год работали волонтерами. По словам Соломоняна, 2020-й стал для них годом волонтерства. В любом случае в прошлом году они надеялись, что осенью туризм немного активизируется. В Армению собирались приехать несколько туристичесикх групп. В случае с Яшей это была группа швейцарцев, которая не отменяла свой приезд вплоть до войны. Однако война нанесла мощный удар по сфере туризма, полностью развалив ее. “Ситуация была примерно такой, будто ты забился в угол, откуда видны и положительные, и отрицательные стороны. Ты начинаешь искать пути выхода, и тогда возникают креативные идеи. В борьбе за выживание начинают проявляться новые качества”,- сказал Яша.
По словам заместителя председателя Ассоциации армянских профессиональных гидов Заруи Орбелян, работающие в сфере туризма люди обычно не сидят в офисах, они привыкли общаться с туристами и, естественно, потеряли работу, пострадали в финансовом отношении. В сложившейся ситуации они начали искать способы выживания. В результате гиды лучше узнали друг друга. Раньше из-за плотного рабочего графика им не удавалось часто общаться, собираться вместе. А в период пандемии появилось много свободного времени, что дало возможность членам Ассоциации, да и другим их коллегам сблизиться, объединиться вокруг общих идей. И это, по словам Заруи, самая важная положительная сторона, которая проявилась в туристической сфере в 2020 году.
Одним из вариантов выхода из возникшей ситуации стала инициатива по очистке территорий вокруг исторических памятников Армении. Летом 2020 года Ассоциация осуществила несколько проектов, которые финансировали различные международные организации. Так, около 290 гидов собрали со всех областей Армении 200 тонн мусора. “Если б не преданность этому делу и желание быть волонтером, ни за какие деньги не стоило выполнять эту работу”,- заметил Яша.
Когда началась война, многие гиды стали волонтерами. Член правления Ассоциации Катар Таслакян рассказала, как они упаковывали на складах продукты питания, плели маскировочные сети, искали временное жилье для перемещенных из Арцаха семей. Одним словом, выполняли необходимую на тот момент работу. Катар также рассказала, как с первых дней войны вся семья Заруи самоотверженно выполняла волонтерскую работу. На новогодних праздниках многие гиды стали Дедами Морозами, раздавали детям подарки.
“Несмотря на все трудности, на весь трагизм ситуации, было и много положительного, что связано главным образом с людьми. За это время я приобрела много новых знакомых, сблизилась со многими коллегами, с которыми раньше мы просто здоровались. За это короткое время проявилось столько тепла и любви… Окружающие нас люди – те бесценные сокровища, которые мы все должны беречь. В этой мрачной действительности они – тот свет, который нужно во что бы то ни стало сохранить…” – сказала Катар.
В наступившем 2021 году у гидов нет особых ожиданий от сферы туризма. По мнению Заруи, из-за коронавируса туризма не будет. “Все СМИ заполнены лишь сообщениями о коронавирусе, и места для других новостей уже не остается. О вспыхнувшей войне в Арцахе во многих странах знают лишь понаслышке. Там людям кажется, что между двумя сторонами произошел конфликт, который уже разрешен”,- отметила наша собеседница.
Яша Соломонян считает, что во всем мире сфера туризма претерпела изменения, и в сложившейся ситуации трудно сказать, что можно ожидать в 2021 году. “Надеюсь, что ответственные за туризм органы хотя бы сейчас, хотя уже поздно, начнут работать над этой трансформацией, чтобы наша страна не отстала. Да, многое изменилось, но в этом изменившемся мире жизнеспособными окажутся те, кто сможет адаптироваться к новыми реалиям”,- отметил Я.Соломонян.