Զբոսավարներ. «2021-ին էլ զբոսաշրջություն չի լինի համավարակի պատճառով»
2020-ի սեպտեմբերի 26-ին Ստեփանակերտում արցախցի եւ հայաստանցի զբոսավար ընկերներով տոնում էին Արցախի մայրաքաղաքի օրը: Խաղաղության կենացներ էին հնչում: Հաջորդ օրը վաղ առավոտյան քաղաքում պայթեցին առաջին արկերը: Արկերից մեկն ընկել էր հենց այն հյուրանոցի մոտ, որտեղ իջեւանել էին Հայաստանից Արցախ գնացած զբոսավարները: Նրանք այդ օրերին Արցախի կառավարության հետ իրականացնում էին արցախցի զբոսավարների վերապատրաստման ծրագիր: Դրա ավարտին մնացել էր երկու օր:
«Կարծես, ֆիլմից դրվագներ լինեին մտքիս մեջ: Երբ առաջին պայթյունները եղան, մտածեցի՝ հրավառություն է, նույնիսկ մտածում էի՝ էս ժամին ի՞նչ հրավառություն: Հետո պատուհանից տեսա գործընկերոջս, որ կիսահագնված վազում էր բակում: Մի քանի անգամ շենքը ցնցվեց, մտածում էի՝ երկրաշարժ է: Չնայած երկու տարի ծառայել եմ Արցախում, չէի հասկանում՝ ինչ է կատարվում»,- ասում է Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Յաշա Սոլոմոնյանը: Իսկ երբ արդեն հասկացել էին, թե ինչ է տեղի ունեցել, այդուհանդերձ, չէին ընկալել պահի լրջությունը:
Հայաստան վերադառնալուց հետո Յաշան ներկայացել էր զինկոմիսարիատ՝ կամավորագրվելու համար: Այդտեղ ասել էին, որ կզանգահարեն: Երկու օր անց տեսնելով, որ չեն զանգում՝ զբոսավարը դիմել էր արտգործնախարարություն՝ որպես թարգմանիչ իր աշխատանքով օգտակար լինելու համար: ԱԳՆ-ից առաջարկել էին ուղեկցել օտարերկրացի լրագրողներին Արցախում: Խոսքը գերմանական «Բիլդ» պարբերականի խմբագրի ու լուսանկարչի մասին էր: Հոկտեմբերի 3-ին ճանապարհ էին ընկել Արցախ: Մյուս զբոսավարները, որոնք նույնպես չէին կանչվել զինկոմիսարիատի կողմից, եւս կամավորությամբ աշխատել են որպես «ֆիքսերներ»: Նրանք ուղեկցում էին օտարերկրացի լրագրողներին «ԲիԲիՍի», «Ալ Ջազիրա», «Լիբերասիոն», «Ֆիգարո» եւ այլ լրատվամիջոցներից: «Եվ այդպես դարձանք պատերազմի զբոսավարներ»,- ասում է Յաշան:
Իսկ այն զբոսավարները, ովքեր Արցախում չէին, կամավորություն էին անում թիկունքում:
«2020 թվականը բացառապես կամավորության տարի էր»
2020 թ. կորոնովիրուսի հարվածներից մեկն ստացավ զբոսաշրջության ոլորտը: Տարվա ընթացքում զբոսաշրջիկների խմբերն սկսել էին չեղարկել իրենց այցելությունները Հայաստան եւ Արցախ: Իսկ չեղարկումներից տուժած զբոսավարները մի ամբողջ տարի կամավորություն են արել: Յաշա Սոլոմոնյանի խոսքով՝ 2020 թվականը բացառապես կամավորության տարի էր իրենց համար: Ամեն դեպքում, անցյալ տարի հույս կար, որ գոնե աշնանը զբոսաշրջային թեթեւ շարժ կլիներ: Տուրիստական որոշ խմբեր պատրաստվում էին Հայաստան գալ: Յաշայի պարագայում դա շվեյցարացիների խումբն էր, որը մինչեւ պատերազմը դեռ չէր չեղարկել իր այցելությունը: Սակայն պատերազմը հուժկու հարված հասցրեց զբոսաշրջային ոլորտին՝ արմատապես քարուքանդ անելով այն: «Մոտավորապես էն պահն է, երբ անկյուն ես քաշվում, որտեղից երեւում են դրական եւ բացասական բաները: Եվ սկսում ես ելքեր փնտրել: Այդ ժամանակ միանում է կրեատիվը: Գոյատեւելու պայքարի մեջ սկսում են ի հայտ գալ նոր որակներ»,- ասում է Յաշան:
Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ Զարուհի Օրբելյանի կարծիքով՝ 2020-ի բացասական կողմերն ակնհայտ են բոլորին: Զբոսաշրջության ոլորտի մարդիկ, ովքեր սովոր են գրասենյակից դուրս աշխատել, շփվել մարդկանց հետ, կորցրեցին աշխատանքը եւ, բնականաբար, ֆինանսապես տուժեցին: Ստեղծված իրավիճակում նրանք սկսեցին ելքեր փնտրել: Ըստ Զարուհու՝ արդյունքում զբոսավարներն սկսեցին ավելի լավ -ճանաչել միմյանց: Աշխատանքային խիտ գրաֆիկի պատճառով շփումները շատ գործընկերների միջեւ հաճախ սահմանափակվում էին հավաքույթներով: Իսկ համավարակի պատճառով ստեղծված ազատ ժամանակը ոչ միայն ասոցիացիայի, այլեւ մյուս զբոսավարներին հնարավորություն ընձեռեց մտերմանալ, համախմբվել գաղափարների շուրջ: Եվ դա, ըստ Զարուհու, 2020 թվականին այս ոլորտի ամենադրական կողմն էր:
Ելքեր փնտրելուց մեկը Հայաստանի բոլոր մարզերում հուշարձանների շրջակայքի աղբահանությունն էր: Չնայած մինչեւ համավարակն էլ զբոսավարները հաճախ են կազմակերպել շաբաթօրյակներ: 2020-ի ամռանը ասոցիացիան մի քանի նախագծեր է իրականացրել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ֆինանսավորմամբ: Մասնավորապես՝ մոտ 290 զբոսավար 200 տոննա աղբ է հավաքել Հայաստանի բոլոր մարզերում: «Սա էլի կամավորության սկզբունքով էր, ուղղակի պետք էր տեսնել աղբի վիճակն ու քանակը: Եթե չլիներ նվիրվածությունն ու կամավորության սկզբունքը, ապա, այսպես ասած, ոչ մի գումարի դիմաց չարժեր անել»,- նկատում է Յաշան:
Իսկ երբ պատերազմն սկսվեց, զբոսավարներից շատերն անցան կամավորական աշխատանքի: Ասոցիացիայի վարչության անդամ Կատար Թասլակյանն ասում է՝ պահեստներում չոր սնունդ էին փաթեթավորում, պաշտպանիչ-քողարկող ցանցեր էին գործում, Արցախից տեղահանված ընտանիքների համար ժամանակավոր կացարան էին գտնում, մի խոսքով՝ այդ պահին անհրաժեշտ աշխատանքն էին անում: Կատարը մատնացույց է անում Զարուհուն՝ նշելով, որ վերջինս իր ընտանիքի հետ պատերազմի առաջին օրվանից անձնվեր կամավորություն էր անում: Մինչեւ այս պահն էլ զբոսավարները շարունակում են աջակցություն ցուցաբերել արցախցիներին: Կատարի խոսքով՝ 50 երեխայի Ձմեռ պապն են դարձել: Երեխաներից յուրաքանչյուրին զբոսավար-Ձմեռ պապը նվերներ է հանձնելու:
«Չնայած այս շատ դժվար իրավիճակներին, այս ամբողջ ողբերգությանը՝ նաեւ շատ դրական բաներ կային: Եվ դա մարդիկ են: Այս ամբողջ ընթացքում ծանոթացա շատ մարդկանց, մտերմացանք շատ գործընկերների հետ, երբ նախկինում միայն բարեւ էինք տալիս իրար: Սերն ու ջերմությունն այնքան շատ է այս կարճ ժամանակում: Մեր շուրջը գտնվող մարդիկ այն անգին գանձերն են, որոնց պետք է փայփայենք: Այս մռայլ անորոշության մեջ իրենք այն լույսերն են, որոնց պետք է փայփայենք»,- ասում է Կատարը:
Զբոսավարները 2021 թվականին տուրիզմի ոլորտից առանձնապես ակնկալիքներ չունեն: Զարուհու խոսքով՝ զբոսաշրջություն չի լինի, եւ պատճառը կլինի համավարակը: Ըստ նրա՝ այս առումով պատերազմական իրավիճակն էլ որեւէ ազդեցություն չունի: «Համավարակով պատված լրատվական դաշտ գոյություն ունի, որը չի թողնում, որպեսզի այլ լրատվություն մտնի այդ դաշտ: Շատ երկրներում կցկտուր տեղեկություններ ունեն այս պատերազմի մասին, իրենց թվում է, թե կոնֆլիկտ եղավ երկու երկրների միջեւ, հետո անցավ»,- նկատում է զբոսավարը:
Յաշա Սոլոմոնյանի խոսքով՝ զբոսաշրջությունն առհասարակ ձեւափոխվել է աշխարհում: Եվ ստեղծված իրավիճակում դժվար է ասել, թե ինչ կլինի 2021-ին: «Հուսամ, որ պատկան մարմինները, որոնք պատասխանատու են զբոսաշրջության համար, գոնե այս պահից սկսած (չնայած արդեն ուշ է) կսկսեն աշխատել այդ տրանսֆորմացիայի վրա, որ հետ չմնանք: Այո, բան է փոխվել, բայց փոփոխվող աշխարհում կենսունակ են նրանք, ովքեր կարողանում են համահունչ փոփոխվել»,- նշում է Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիայի ղեկավարը:

Tour guides from Artsakh and Armenia gathered in Stepanakert on September 26 of this year to celebrate the Artsakh capital’s name day.
Toasts calling for peace rang out. Early the next morning, the first shells exploded in the city. One of the shells landed right next to the hotel where the tour guides from Armenia were staying. The guides from Armenia and the Artsakh had organized a training program for the local Artsakh tour guides. It was to end in two days.
"It was like seeing movie clips in my mind. When the first explosions hit, I thought it was fireworks. But I figured it couldn’t be fireworks, not at that hour. I looked out the window and saw my colleague running half-dressed in the yard. The building shook several times. I thought it was an earthquake. Although I served in Artsakh for two years, I didn’t understand what was happening,” says Yasha Solomonyan, President of the Armenian Association of Professional Guides.
After returning to Armenia, Solomonyan applied to the military commissariat to volunteer for the Artsakh front. He was told they’d call. Two days later, after no one called, Solomonyan contacted the Ministry of Foreign Affairs to volunteer as a translator.
The Foreign Ministry suggested that he escort the editor and photographer from the German Bild newspaper to Artsakh. They left for Artsakh on October 3. The other guides, who were also not called by the military commissariat, also volunteered as "fixers". They accompanied foreign journalists from the BBC, Al Jazeera, Libération, Le Figaro, and other media outlets. "We became war guides," says Solomonyan.
Those guides not in Artsakh volunteered to work in rearguard positions.
Coronavirus, war ravage tourism
Tourism was one of the sectors negatively impacted by the coronavirus epidemic in 2020. Tour groups cancelled their scheduled visits to Armenia and Artsakh. The the guides who suffered turned to volunteer work.
Some of the guides hoped that work would rebound by the fall, and some tour groups started to visit Armenia again. Then, war broke out in late September. A group of Swiss tourists who had booked with Solomonyan never canceled and made it to Armenia. In general, however, the war took its toll on the tourism industry.
"It’s when you withdraw into a corner and can see the positive and negative. You start looking for solutions. The creative juices start flowing. New qualities begin to emerge in the struggle for survival," says Solomonyan.
Armenian Association of Professional Guides VP Zaruhie Orbelyan says the negative aspects of 2020 are obvious to everyone.
People in the tourism industry who used to work outside the office, interacting with people, lost their jobs and suffered financially. They began to look for solutions. rbelyan says guides had more free time on their hands than before and used it to get better acquainted with their colleagues. They met and exchanged ideas on a host of issues. Orbelyan says this was the most positive consequence of 2020.
One of volunteer campaigns organized by the guides was to remove garbage from various cultural and historical sites in Armenia. Even before the epidemic, guides often organized such sabbaticals. In the summer of 2020, the association implemented several projects with funding from various international organizations. During one volunteer program, 290 guides collected 200 tons of garbage from tourist sites in Armenia.
When the war in Artsakh broke out, many of the guides volunteered their assistance.
Katar Taslakyan, a member of the association's board, says they collected dry foodstuffs, made protective gear, and located temporary shelter for families displaced from Artsakh.
The guides continue to support the people of Artsakh. Dressing up as Santa Clause, the guides have distributed presents to fifty children from Artsakh.
"Despite these exceedingly difficult conditions, this entire tragedy, there were also many positive things. I’m talking about the people. I’ve met a lot of people and become friends with many of my colleagues. In the past, we only said hello. There is so much love and warmth in this short time. The people around us are the precious treasures we must cherish. In this gloomy uncertainty, they are the lights we need to treasure." says Taslakyan.
The tour guides say they don’t expect a positive turnaround in 2021.
Orbelyan says the epidemic will be the culprit, not the aftermath of the war.
She says the media is obsessed with the virus, to the detriment of any other news.
Many countries have scant information about this war. It was viewed as a conflict between the two countries, and then it passed," Orbelyan says.
Solomonyan finds it hard to predict what tourism will be like this year. He says the industry has undergone many changes because of the global epidemic.
"I hope that the appropriate agencies responsible for tourism will start working on this transformation, at least from now on, although it is already too late, so that we do not fall behind. Yes, something has changed. In a changing world, only those who can adapt stay viable,” says Solomonyan.