Փաշինյանը խուսափում է Արցախի պաշտպանության բանակի մասին հարցերին ուղիղ պատասխանելուց
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով նոյեմբերի 9-ին հրադադարի վերաբերյալ համաձայնության է եկել Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների հետ, խուսափում է կոնկրետ պատասխան տալ Արցախի բանակին վերաբերող հարցերին:
Դեկտեմբերի 16-ին, երբ ադրբեջանցիներն արդեն (դեկտեմբերի 11-ին) գրոհել ու գրավել էին Հադրութի շրջանի՝ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող վերջին գոտին՝ Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածը, ու ինչպես հետո պարզվեց, սպանել էին 9 հոգու եւ գերի վերցրել 64-ին, վարչապետին մի քանի հարց էինք ուղղել Արցախի շուրջ իրավիճակի եւ Հայաստանի սահմաններին վերաբերող խնդրի մասին:
Թե անցած դեկտեմբերին իրար հակասող ինչ հայտարարություններ են արել պետական մարմինները նույն Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում կատարվածի վերաբերյալ, անդրադարձել ենք նախորդ հոդվածում:
Այս անգամ կանդրադառնանք երկու հարցի, որոնք, ի թիվ մյուսների, ուղղել էինք վարչապետին:
Հարցերից առաջինի համար հիմք էին ծառայել Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում իրականացրած սադրանքից հետո ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները: Չնայած նոյեմբերյան եռակողմ հայտարարության 1-ին կետով ամրագրվել էր, որ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը, այսուհետ՝ Կողմեր, կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում», Ադրբեջանը դեկտեմբերի 11-ին խախտեց այդ կետն ու գրոհ ձեռնարկեց Խծաբերդի եւ Հին Թաղերի հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Դրանից հետո ադրբեջանցի պաշտոնյաների արդարացում-հիմնավորումն այն էր, թե իբր այդտեղ գտնվում էին ոչ մեկին չենթարկվող զինյալներ, ինչը թշնամուն բնորոշ ակնհայտ կեղծիք էր, մյուս կողմից էլ՝ հակասելով իրենք իրենց, ադրբեջանցիները շեշտը դրեցին եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետի վրա՝ «Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվում է Հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ»: Այսինքն՝ թշնամին նաեւ այս կերպ էր արդարացնում իր կողմից էսկալացիան՝ հայկական զորքը պիտի դուրս բերվի ԼՂ-ից:
Փաշինյանը ստորագրել է մի թղթի տակ, որը շատ մեծ խնդիրներ է ստեղծում ոչ միայն ներկայի, այլեւ ապագայի համար: Ի՞նչ է նշանակում դուրս բերվող «հայկական զինված ուժեր». արդյո՞ք խոսքը ՀՀ զինուժի մասին է, թե՞ (նաեւ) Արցախի պաշտպանության բանակի: Սա մի կետ է, որն արդեն շահարկվում է թշնամու կողմից: Երկրորդ՝ հայտարարության մեջ կողմեր են համարվել Ադրբեջանն ու ՀՀ-ն, եւ թղթի վրա նշվել է, որ նրանք կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում. այսինքն՝ միմյանց դեմ կռվել են Հայաստանն ու Ադրբեջա՞նը, եւ վերջինիս միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում եղել է մեկ այլ պետության՝ Հայաստանի Հանրապետության բանա՞կը: Սեփական ձեռքով էլ ինչպե՞ս կարելի է ամրապնդել թշնամական պրոպագանդայի կողմից տարիներ շարունակ մատուցվող թեզն այն մասին, թե իբր սա տարածքային հակամարտություն է, ու Հայաստանն օկուպացրել է Ադրբեջանի մի մասը: Փաշինյանի ստորագրությամբ այս հայտարարությունը հետագայում ադրբեջանցիներն անընդհատ կարող են իբրեւ ՀՀ իշխանությունների «խոստովանություն» մատուցել, եթե, իհարկե, արդեն չեն անում:
Եվ այսպես՝ մեր հարցերից մեկը վարչապետին հետեւյալն էր:
-Ադրբեջանական կողմը եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանում է 4-րդ կետի տրամաբանությամբ, այն է՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվում է հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ: Արդյոք սա նշանակում է, որ ԼՂՀ-ում հայկական ուժեր չպիտի լինեն: Ընդհանրապես, ի՞նչ է նշանակում այս կետը, որը նման մեկնաբանության տեղիք է տվել: Ինչպիսի՞ եռակողմ «ըմբռնում» է եղել հայտարարությունը ստորագրելիս («ըմբռնում» տերմինը շրջանառության մեջ դրեց հենց ինքը՝ Փաշինյանը, դեկտեմբերի 13-ին կայացած անվտանգության խորհրդի նիստում, երբ հայտարարեց, թե Ղուբաթլուի ու Զանգելանի շրջանների վերաբերյալ համատեղ հայտարարության մեջ որեւէ հիշատակում չկա, որովհետեւ ստորագրման պահին այդ տարածքերը մեծ մասամբ գտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո, իսկ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող փոքր հատվածների մասով, ըստ նրա, բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ այդտեղ պետք է տեղի ունենա սահմանների ճշգրտում. ինչպես շուտով պարզվեց, խոսքը, պարզ լեզվով ասած, այդ հատվածները թշնամուն հանձնելու մասին էր, ինչն էլ արվեց դեկտեմբերին):
Ահա, թե դեկտեմբերի 30-ին ինչ է պատասխանել Ն. Փաշինյանի աշխատակազմը մեր հարցին:
-Ինչպես բազմիցս արդեն նշել է ՀՀ վարչապետը, եռակողմ հայտարարությունը պարունակում է ինչպես հստակ գործողություններ եւ պարտավորություններ ենթադրող, այնպես էլ որոշակի նրբություններ պարունակող եւ հետագա հստակեցման կարիք ունեցող կետեր: ՌԴ խաղաղապահ ուժերը շարունակում են խաղաղապահական առաքելության պատասխանատվության գոտում իրենց տեղակայումը, եւ դրան զուգահեռ Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները շարունակում են իրականացնել մարտական ծառայություն:
Այստեղից կարող ենք հետեւություն անել, որ Արցախի ՊԲ-ի վերաբերյալ կոնկրետություն չկա, ու վարչապետի աշխատակազմն էլ խոստովանում է, որ կան «որոշակի նրբություններ պարունակող եւ հետագա հստակեցման կարիք ունեցող կետեր»:
-Ինչպիսի՞ն է լինելու ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ապագան: ԼՂՀ-ն բանակ ունենալու՞ է: Ի՞նչ եք պայմանավորվել այս ուղղությամբ Պուտինի եւ Ալիեւի հետ թեկուզ բանավոր: Ինչպիսի՞ եռակողմ «ըմբռնում» է եղել այս հարցով:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who reached a ceasefire agreement with the Presidents of Azerbaijan and Russia on November 9, avoids giving specific answers to questions about the Artsakh Defense Army.
On December 16, when the Azeris had already (December 11) attacked and occupied the last Armenian-controlled area of the Hadrut region, the Khtsaberd-Hin Tagher section, and as it turned out, nine people had been killed and 64 taken prisoner, Hetq posed a few questions about the situation in Artsakh and Armenia’s border situation to Pashinyan.
In our previous article, we referred to the contradictory statements made by government bodies last December about what happened in the Khtsaberd-Hin Tagher section.
This time, we will return to two questions that, among others, we addressed to the Prime Minister Pashinyan.
The first question was based on the statements of the Azerbaijani side after the provocation in the Khtsaberd-Hin Tagher section. Although Point 1 of the November trilateral statement stated that "the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, hereinafter referred to as the Parties, remain in their positions", Azerbaijan violated that point on December 11 and attacked the Armenian positions of Khtsaberd and Hin Tagher.
The explanation of Azerbaijani officials, that the area was full of militants not subservient to anyone, was an obvious falsification typical of Azerbaijan.
Azerbaijan then contradicted its own words by stressing Point 4 of the trilateral statement – “Russian peacekeepers are deployed in parallel with the withdrawal of Armenian Armed Forces.” Thus, Azerbaijan justifies its escalation of hostilities this way; the Armenian army must be withdrawn from Nagorno Karabakh.
Pashinyan signed a paper that creates big problems not only for the present but also for the future. What does the withdrawal of "Armenian Armed Forces" mean? Is it about the RoA Armed Forces, and/or the Artsakh Defense Army? This is a point that is already being exploited by Azerbaijan.
Second, Azerbaijan and Armenia are considered parties in the statement, which notes that both must remain in their November 9 battlefield positions. In other words, was it a case of Armenia and Azerbaijan fighting each other? If so, had Republic of Armenia forces invaded Azerbaijan’s internationally recognized borders?
By signing the statement, Pashinyan basically strengthened the thesis expounded by Baku for years that this is a territorial conflict, and that Armenia has occupied a part of Azerbaijan. This statement, signed by Pashinyan, can be used by Baku as a "confession" of the Armenian authorities to the above.
Thus, one of our questions to Pashinyan was:
“Azerbaijan interprets the trilateral statement by the logic of Point 4, that is, the Russian peacekeeping troops are deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces. Does this mean that there should be no Armenian forces in NKR? In general, what does this point, which has given rise to such an interpretation, mean? What kind of tripartite "understanding" was there during the signing of the statement?”
(P.S. - Pashinyan was the one that circulated the term “understanding” during a Dec. 13 National Security Council session when he announced that there was no mention of the Ghubatli and Zangelan regions in the trilateral statement because, when it was signed, most of these regions were under Azerbaijani control. As for the small area remaining under Armenian control, according to Pashinyan, there was an “understanding” during negotiations that a clarification of the borders must be done. It soon turned out that what was being talked about was the handing over of these areas as well to Azerbaijan, which happened in December.)
Here's the response we received from Pashinyan’s office.
“As the Prime Minister of the Republic of Armenia has repeatedly stated, the trilateral statement contains points that presuppose clear actions and obligations, as well as points that contain certain nuances and need further clarification. The Russian peacekeeping forces continue their deployment in the area of responsibility of the peacekeeping mission, and at the same time the units of the Artsakh Defense Army continue to carry out military service.”
From this we can conclude that there is no specificity about the Artsakh Defense Army, and the Prime Minister's Office admits that there are "points that contain certain nuances and need further clarification."
Hetq posed the following question as well:
“What will be the future of the NKR Defense Army? Will NKR have an army? What did you agree with Putin and Aliyev, at least verbally? What kind of tripartite "understanding" was there on this issue?”
Pashinyan’s office responded: “The Artsakh Defense Army carries out its functions aimed at the defense of Artsakh.”
This is an answer that says nothing and further underscores the current uncertainty regarding the Artsakh Defense Army.