Պուտինը կարծում է, որ արցախյան հարցում ընդգրկուն լուծման հասնելու նախադրյալներ են ստեղծվել
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ կարծիք է հայտնել, որ նախադրյալներ են ստեղծվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ընդգրկուն լուծման հասնելու համար։
ՌԴ նախագահը հույս է հայտնել, որ եռակողմ հանդիպումը, որն այս պահին էլ ընթացքի մեջ է, կանցնի գործնական մթնոլորտում և կնպաստի ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը։ Պուտինը հանդիպման ժամանակ ասել է, որ այսօր պետք է նախանշել հարցի կարգավորման հաջորդ քայլերը, այդ թվում՝ խաղաղապահների և սահմանների դեմարկացիայի։
Ըստ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կետերը հետևողականորեն կատարվում են, իսկ իրավիճակն Արցախում հանգիստ է։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը հայտնել էր, որ հունվարի 11-ի եռակողմ հանդիպման նախապես պլանավորված օրակարգը տնտեսական բնույթ ունի։

Созданы предпосылки для решения конфликта в Карабахе – Путин
Президент России Владимир Путин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил, что созданы необходимые предпосылки для долгосрочного и полноформатного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Российский лидер выразил надежду, что встреча пройдет в деловой обстановке и поможет обеспечить прочный мир, безопасность и поступательное социально-экономическое развитие в регионе.
Глава РФ предложил лидерам Азербайджана и Армении переговорить на встрече о новых шагах по ключевым направлениям урегулирования ситуации в карабахском регионе, касающимся, в частности, миротворцев и демаркации границ.
По словам В.Путина, пункты подписанного 9 ноября трехстороннего заявления последовательно выполняются, а ситуация в Арцахе спокойная.
Накануне пресс-секретарь премьер-министра Н.Пашиняна Мане Геворкян сообщила, что повестка запланированной на 11 января встречи носит экономический характер.