«Խաչի զինվորները». 19-ամյա ընկերները մարտի դաշտում բազմաթիվ վիրավորների կյանք են փրկել
Նախասրահի լրագրասեղանի մոտ նստած երկու բուժակ ընկերները մերթ լուռ են, մերթ իրար պատմածն են լրացնում։ Նրանք պատերազմի դեմքը շատ մոտիկից են տեսել։ Մարտի դաշտում կրակահերթերի, անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների տակ վիրավորների կյանքեր են փրկել շտապօգնության մեքենայով՝ «ՈւԱԶ»-ներով։ Օգնությունը ցուցաբերել են հենց ճանապարհին՝ ընթացքի մեջ։ Զինվորները նրանց մեքենան անվանում էին «խաչի ավտո»։ Հիմա, երբ հրանոթները լռել են, պատերազմի ստվերներն արթնացել ու լցվել են նրանց ներկա։ Եվ որքան էլ փորձում են մոռանալ տեսածը, պատերազմի երկաթյա դեմքը սառն ու անողոք հիշեցնում է անցած օրերի մասին։
-Փաստորեն, ուսանողական ընկերներ էիք,- զրույցը սկսում եմ ես։
-Հիմա նաեւ մարտական,- ժպիտ է հայտնվում Հակոբի դեմքին ու նաեւ հպարտություն։ Հետո ժպիտը վերափոխվում է մի տեսակ ծանր լրջության։ Տիգրանի ձեռքը դեռ վիրակապի մեջ է։ Պատերազմի հետեւանքներն անընդհատ նրա աչքի առաջ են։
19-ամյա Հակոբ Գասպարյանն ու Տիգրան Բաբայանը սովորել են Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի քոլեջում: 4 տարի սովորելուց հետո՝ 2020 թ., ծառայության են անցել Արցախի պաշտպանության բանակում որպես բուժակներ: Տիգրանն ասում է՝ թեեւ հնարավորություն ուներ 6 ամիս ուշ զորակոչվելու, անձամբ էր դիմել զինկոմիսարիատ, որ զորակոչվեր։ Երկուսով ուզում էին միասին անցնել ծառայությունը, որը 3 տարով է (տղաները համապատասխան պայմանագիր են ստորագրել ՊՆ-ի հետ)։
Ծառայության մեկնարկից 16 օր անց սկսվել է պատերազմը։ Սեպտեմբերի 25-ին Տիգրանը դիրքերից իջել էր, իսկ Հակոբը նույն օրը բարձրացել էր դիրքեր: «Պատերազմը, որ սկսվեց, մենք արդեն դիրքերում էինք։ Առավոտ էր։ Ձայներ էինք լսում։ Տղաներից մեկը մտավ, ասաց՝ պատերազմ է սկսվել։ Մեր պատկերացումները պատերազմի մասին լրիվ ուրիշ էին։ Հեռվում տեսա ինչ-որ պայթյուններ։ Արագ հագնվեցինք, հետո ստացանք առաջին լուրը վիրավորի մասին։ Մեր հետեւից անմիջապես շտապօգնության մեքենան շարժվեց, չգիտեմ ԱԹՍ-ի, թե հրետանու հարվածից էր, մեքենայի հետեւից պայթուն լսվեց»,- պատմում է Հակոբը: Տիգրանն ավելացնում է՝ այդ օրն իրենց կապ տվեցին, որ վիրավոր պետք է վերցնեն, ու ասացին, որ թշնամին շտապօգնութան մեքենան պայթեցրել է: Ինքը, մյուս բուժակը՝ Համլետը, եւ վարորդը պատրաստվում էին մեքենա նստել, երբ մոտեցել էր Հակոբենց մեքենան, եւ Հակոբը միջից դուրս էր եկել։ Տղաներն անակնկալի էին եկել՝ տեսնելով, որ բուժական անձնակազմը ողջ-առողջ է։
Երբ պատերազմը սկսվեց, Տիգրանն ասում է՝ սկզբից չէր պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում։
-Ես մեր երկու բուժակներից մեկի հետ մեր տանն էի։ Հայկոն քնից հանեց, ասեց՝ էս ինչ ձեներ են, ես էլ որ մի շաբաթ եղել էի պոստերում, ասեցի՝ նորմալ ա, քնի։ Ինքն էլ քնեց: Հետո ուժեղ պայթյունից ենք արթնացել, մոտեցա պատուհանին, զորամասի տագնապի ազդանշանն էր միացել։ Ճանապարհին կիսատ-պռատ հագնվելով, վազելով՝ հասա զորամաս, 2-3 րոպե հետո նստել ենք շտապօգնության մեքենան եւ գնացել դիրքեր,- հիշում է Տիգրանը:
Պատերազմի մասին պատկերացումները միանգամից փոխվել են ռազմի դաշտում։ Դա այլեւս իրար վրա կրակելը չէր. մի կողմից՝ հրետանու, մյուս կողմից՝ ԱԹՍ-ների հարվածներ էին։ Հադրութն արկակոծվում էր։ Առաջին վիրավորներին օգնություն ցույց տալը դարձավ պատերազմի շոկային դրվագ նորակոչիկ բուժակների համար։
-Առաջին դրվագներից մեկը, որ տպավորվել է, այն էր, երբ իմ ու մյուս բուժակի ձեռքերում մարդ մահացավ։ Երկուսիս համար էլ ծանր էր։ Երկուսս էլ լացում էինք։ Չգիտեմ՝ էդ պահին ինչ համոզմունք ունես, ասում ես՝ ինչի՞ պիտի մենք տուն գնանք, ինքը՝ չէ,- ասում է Տիգրանը։ Նրա դեմքին հայտնվում է անկշիռ ծանրություն, կարծես, պատմելու պահին էլ վերապրում է նույնը։
Պատերազմի առաջին օրը կամավորագրվել էր Հակոբի հայրը՝ որդու կողքին լինելու համար։ Այդ օրն այնքան հոգնած ու զբաղված են եղել, որ երբ հայրը բացել էր Հակոբի շտապօգնության մեքենայի դուռը, որդին չէր ճանաչել հորը։ Միայն ուշ երեկոյան են հանդիպել իրար, ու հայրը պատմել է դրվագի մասին։ «Հորս երրորդ պատերազմն էր։ Ամսի 27-ի գիշերը տեսանք իրար։ Ասաց՝ հավաքիր քեզ, քո գլխավոր գործն էստեղ էդ տղաներին օգնելն է, եթե դու էս ամեն ինչի մեջ շուտ կոտրվես, մտածի՝ էդքան մարդ քեզ է նայում»,- հիշում է Հակոբը: Այդ օրը հոր հետ պայման էր կապել, որ եթե ինքը զոհվի, հայրը վերադառնալու է տուն, եւ հակառակը:
Տիգրանն ասում է՝ ի տարբերություն ընկերոջ, ինքը չթողեց տնեցիներից ոչ մեկին գալ. «Նույնիսկ որ Հակոբի պապան էր եկել, ես գժվում էի Հակոբի տեղը: Օրինակս կոպիտ ա, բայց մի իրավիճակից կարաս դու փրկվես, բայց մյուսը...»: Հակոբն ասում է, որ մի կողմից՝ հոր ներկայությունն ուժ էր տալիս, բայց մյուս կողմից՝ խանգարում էր, քանի որ պատասխանատվություն էր կրում երկուսի համար։
Տղաները հիշեցնում են, որ ընդհանրապես պատերազմների ժամանակ չի թույլատրվում խոցել շտապօգնության մեքենաները, բայց իրենք նախապես գիտեին թշնամու էության մասին։ Ռազմաճակատում ամենախոցելին հենց «խաչի ավտոն» էր։ Եթե զինվորները կարող էին պատսպարվել խրամատներում, ապա իրենք կրակահերթի տակ էին գնում, որովհետեւ այնտեղ իրենց սպասողներ կային։
-Վիրավորներին տեղափոխում էինք մեքենայի մեջ, մեծամասամբ ճանապարհին էինք օգնություն ցույց տալիս։ Դա էր դժվարը։ Մի կողմից՝ վարորդին ասում էինք՝ մի քիչ դանդաղ քշի, ուղղություն էինք ցույց տալիս, մյուս կողմից՝ պիտի ուշադիր լինեինք ԱԹՍ-ների հարվածներից, որ կարողանայինք գոնե մեզ դուր շպրտել մեքենայից,- ասում է Հակոբը։
Օրեր են եղել, որ վիրավորները շատ են եղել։ Այդ ժամանակ միայն գիշերներն էին կարողանում հաց ուտել։ Ընկերներն ասում են՝ ամեն անգամ, երբ օգնում էին զինվորներին ապրել, ուժ էին ստանում դրանից։
-Ամեն անգամ երբ օգնության էիք գնում, կա՞ր մի միտք, որի մասին միշտ մտածում էիք,- հարցնում եմ նրանց։
-Ինձ համար՝ որ վիրավորին դուրս բերեինք, ու գոնե թիկունք հասնելուց հետո կարողանայի զանգել տուն ու ասեի՝ նորմալ ա։ Ամեն անգամ էն միտքն էր, որ էս ամեն ինչը վերջանալու ա, գոնե տուն գնանք , մեր ծնողներին տեսնենք,- պատասխանում է Տիգրանը։ Հետո լռում ենք, բայց լռությունն առաջին հերթին ասելիքի շատ լինելուց է։
-Ես ամեն անգամ մեքենա նստելուց առաջինն աղոթում էի, հույսս դնում էի աստծու վրա։ Ուզում էի վայրկյան շուտ տեղ հասնեինք, որ էդ տղային էլ կարողանանք հասցնել հիվանդանոց, որ իրեն օգնություն ցույց տային,- նշում է Հակոբը։
-Վախ չկա՞ր:
-Վախը հետո էր, որ մտածում էիր՝ էս ոնց եղավ, էս ինչի միջով անցար,- ասում է Հակոբը։
-Էդ դեպքերում, եթե ճիշտն ասեմ, վախը կխանգարեր։ Դու պիտի տրամադրվես,- ավելացնում է Տիգրանը։
Հոկտեմբերի 25-ին վիրավոր դուրս հանելիս Տիգրանենց մեքենան թիրախավորել էր հարվածային ԱԹՍ-ն։ Ասում է՝ հարվածը մեքենայի վրա էր։
-Ճնշումն ինձ դուրս շպրտեց։ Էդ պահին մատս եմ կորցրել։ Էնպես ստացվեց, որ ինձ օգնություն ցույց տվեց մյուս բուժակը։ Ծունկս բացվել էր, արյունը կանգնեցնում ա, օգնություն ցույց տալիս։ Էդ պահին էլ, բախտի բերմամբ, Ջաբրայիլից շտապօգնության մեքենա էին ուղարկել։ Ու մենակ վարորդն էր, բժիշկ չկար հետը։ Համլետն ինձ քարշ տալով տանում է մեքենայի մեջ ու տեղափոխում են Մարտունի,- պատմում է Տիգրանը։ Բարեբախտաբար, մեքենայում եղածներից ոչ մեկ չի զոհվել:
Մարտունուց Տիգրանին տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց։ Այդտեղ 2-3 ժամ վիրահատելուց հետո հոկտեմբերի 26-ի լուսադեմին քաղաքացիական շտապօգնության մեքենայով բերել են Երեւան՝ համալսարանական հիվանդանոց։ Տիգրանն ասում է, որ վիրահատողը եղել է բժշիկ Արտավազդ Բագրատիչը։ Չնայած Ստեփանակերտից եզրակացություն էին գրել, որ եւս երկու մատ պիտի ամպուտացվի, Երեւանում բժիշկն ու նրա թիմը կարողացել են պահել դրանք։
Հակոբն ասում է՝ Տիգրանի վիրավորվելուց հետո իրենց նահանջի հրաման տվեցին։ Այդ ժամանակ թշնամին արդեն վերցրել էր Ջաբրայիլը, Ֆիզուլին, Հադրութը։ Նահանջի ժամանակ էլ տեսել են Տիգրանենց խոցված մեքենան, որից, ըստ Հակոբի, ոչինչ չէր մնացել։
Հադրութից հետո Հակոբենք Ճարտարում են եղել։ Այստեղ էլ դեմ առ դեմ փոխհրաձգության մեջ են հայտնվել։
-Ես ու վարորդս գնում էինք վիրավորների հետեւից։ Գյուղացիները կանգնեցին, ասացին՝ էս ուր եք գնում, սրանից առաջ թուրքերն են, վարորդս ասում ա՝ ոնց չգնանք, էստեղից առաջ տղերքը վիրավոր պառկած են, հո չենք թողնելու թուրքին: Հասնում ենք, մեքենայի դռները բացում ենք, տեսնում ենք՝ կենդանի իրենք են: Ես ու վարորդս փոխհրաձգության մեջ ենք ընկնում: Գնդակը կպնում է իրան, մատը կտրվում է։ Էդ ժամանակ ես եմ թեթեւ վիրավորում ստանում: Վարորդս ի վիճակի չէր քշելու։ Վիրավոր բերողներն էլ մինչեւ ավտոյին հասան, երկու հոգով վիրավորվեցին։ Շրջափակման մեջ հայտնվեցինք։ Տղաները մեզ օգնության եկան։ Էդպես կարողացանք մի հոգու գտնել, որ մեքենան քշի։ Ակերը լրիվ ծակվել էին։ Մի կերպ կարողացանք ավտոն հանել էդտեղից,- պատմում է Հակոբը։
Հակոբն ասում է՝ ավտոմատի պահեստատուփի մեջ փամփուշտները վերջացել էին, երբ կռացել էր, որ լիցքավորի, թշնամու դիպուկահարի գնդակը գլխի վրայով անցել էր՝ ընդամենը վայրկյանների հարց էր։ Վիրավոր վիճակում Հակոբը բոլորին բուժօգնություն էր ցույց տվել։ Վերադարձին էլ հայ գյուղացիներին թվացել էր, թե իրենց ուղղությամբ եկող մեքենան հակառակորդի բանակից է, սկսել էին կրակել։ Հակոբն ասում է՝ բարակ թիթեղից մեքենան ոչ մի գնդակից չէր կարող պաշտպանել. իրենց ողջ մնալը համարում է հրաշք։
Բոլոր վիրավորներին, այդ թվում՝ Հակոբին, Ստեփանակերտի հիվանդանոց էին տարել ճանապարհին հանդիպած գյուղացիներից մեկի մեքենայով։ Բայց այստեղ նա երկար չի մնացել։ Հորը խնդրել էր իրեն նորից դիրքեր տանել։ Այդպես էլ արել էին։ Հրադադարից հետո Հակոբն ու հայրը մի քանի օր էլ են մնացել մարտական դիրքերում։
Տիգրանն ասում է՝ այս պատերազմը պարտություն չէր իր համար։ Եթե այնտեղ մարդիկ կային, ովքեր գիտակցաբար զոհվեցին, դա պարտություն չէր։ Ըստ նրա՝ պարտությունն այլ տեղ պետք է փնտրել։ Հակոբը շարունակում է Տիգրանի խոսքը։ Ասում է՝ թշնամու զինվորները պարտված էին գալիս իրենց ուղղությամբ։ Երբ դեռ Հադրութում էին, թշնամուց հաջողվել էր մի ռացիա վերցնել, որը, ըստ տղաների, կյանքեր է փրկել, քանի որ հաջողվել էր լսել հակառակորդի տեղաշարժի մասին խոսակցությունները։ Ասում են՝ այն կողմից խուճապ կար, խոսում էին, որ հայերը թիրախավորել են իրենց։ Թշնամու զորքի հետեւում կանգնած յուրային ռազմական ոստիկանությունը նահանջողներին սպառնում էր գնդակահարել։ «Եթե չլիներ այդ ռացիան, կարող ա մենք էլ չլինեինք։ Շատ տեղերում փոքր բանը մեծ օգուտ է տվել։ Իրենց ռացիայի կապով մենք լիքը բան իմացանք»,- ասում է Հակոբը։ Ռացիան հիմա Բժշկական համալսարանի թանգարանում է։
Մի անգամ էլ կեղծ ահազանգ էին ստացել։ Այնպիսի վայրում էին «խաչի ավտո» ուզել, որ անհավատալի էր։ Հրամանատարը հասկացել էր, որ խոսողն ադրբեջանցի է, միանգամից ասել էր, թե երեք մեքենա կուղարկի։ Խոսողն այնքան էր ուրախացել, որ պատահաբար ադրբեջաներեն բառ էլ ասել։ Ըստ Հակոբի՝ այդ տեղանքում գտնվող թշնամու կենդանի ուժերին մերոնք ոչնչացրին։
Հակոբն ու Տիգրանն առանձացնում են հատկապես 18 տարեկան ժամկետային զինծառայողներին։ Ասում են՝ նրանց ոգեւորելու կարիք էլ չկար։ Նույնիսկ դեպքեր են եղել, երբ վիրավոր վիճակում չեն ցանկացել լքել դիրքը՝ ասելով, թե չեն կարող թողնել տղաներին։ Հակոբն ասում է՝ համոզելով էին տանում հոսպիտալ։ Տիգրանն էլ ավելացնում է, թե շատ դեպքեր են եղել, երբ նահանջի հրամանից հետո էլ ժամկետային զինծառայողները մնացել են մարտական դիրքերում՝ հասկանալով հնարավոր վտանգը։
Հետահայաց նայելով պատերազմի անցած օրերին՝ տղաներն ասում են, որ չեն ուզում վերհիշել այդ ամենը։ «Տղաներ կային, որոնց հետ մի ժամ առաջ խոսում էինք նպատակների մասին։ Ասում էին՝ էս ամեն ինչը վերջանա, էս եմ անելու, էն եմ անելու։ Մեկ էլ մի ժամ հետո գնում ես ու իր դին է էնտեղ։ Էդ ամեն ինչն էդ պահին հոգեբանական էդքան մեծ ճնշում չի, ինչքան որ ամեն ինչը վերջանալուց հետո ես զգում։ Մտածում ես՝ ինչ եղավ։ Էն մարդը, ում հետ նստած հաց էիր ուտում, էսօր չկա՝ անհետ կորած է, զոհված։ Ու մտածում ես, որ ամեն մեկի տեղը կարայիր դու լինեիր»,- նկատում է Հակոբը։
Մեր զրույցից օրեր անց Հակոբը պետք է վերադառնար Արցախ՝ շարունակելու բուժակի ծառայությունը։ Տիգրանն ասում է, որ այլեւս չի կարող մնալ ռազմական բժշկության մեջ, սակայն կշարունակի կրթությունը բժշկության ոլորտում։ Մեր զրույցից հետո տղաների հետ նայում ենք պատերազմից առաջ ու հետո արված լուսանկարները։ Հակոբը ցույց է տալիս դրանցից մեկը, որտեղ ինքն ու Տիգրանն են ծիծաղելիս։ Ասում են՝ անհոգ օրերի նկար է։ Պատերազմը դարձավ այն թանկ փորձը, որը երկու ընկերները չէին էլ կարող պատկերացնել ուսանողական նստարանից վեր կենալուց հետո։

Солдаты Креста: 19-летние фельдшеры спасали раненых на поле боя
19-летним студентам колледжа при Ереванском государственном медицинском университете Акопу Гаспаряну и Тиграну Бабаяну суждено было вблизи увидеть жестокое лицо последней войны в Арцахе. На УАЗе, который служил машиной скорой помощи, они под огнем и ударами беспилотников спасали раненых. Помощь начинали оказывать уже в машине. Солдаты называли их машину “автомобилем креста”. Сейчас, когда пушки уже замолкли, тени войны не дают друзьям покоя. Как ни пытаются они забыть увиденное на войне, память постоянно возвращает их к этим дням.
“Вы, значит, студенческие друзья…” - начинаю я беседу. “Теперь уже и боевые”,- с улыбкой и гордостью дополняет Акоп.
Проучившись четыре года в медицинском колледже, друзья пошли служить в армию фельдшерами. И хотя до призыва в армию Тиграну оставалось еще шесть месяцев, он обратился в военный комиссариат с просьбой направить его на службу вместе с другом.
Через 16 дней после начала их армейской жизни началась война. 25 сентября Тигран спустился с позиций, а Акоп в тот же день отправился на позиции. “Когда началась война, мы находились на позициях. Было утро. Вдруг слышим голоса. Один из парней пришел и сообщил, что началась война. Наши представления о войне были совсем другими. Вдали я увидел взрывы. Мы быстро оделись и практически сразу получили сообщение о первом раненом. Вслед за нами выехала машина скорой помощи, позади которой раздался взрыв – то ли от удара беспилотника, то ли от удара артиллерии…” - сказал Акоп. Его рассказ продолжил Тигран. В тот день им сообщили, что нужно забрать раненого, так как враг взорвал машину скорой помощи. Когда Тигран вместе с другим фельдшером, Гамлетом, и водителем садился в машину, подъехала машина, из которой вышел Акоп. Радости Тиграна не было предела – оказалось, что вся фельдшерская бригада жива-здорова.
На поле боя представления Тиграна о войне сразу изменились. С одной стороны стреляла артиллерия, с другой – беспилотники наносили удары. Оказание помощи первому раненому стало для молодых фельдшеров шоком. Раненый умер у них на руках. Оба заплакали, думая о том, что они вернутся домой, а ему уже не суждено.
В первые же дни войны добровольцем на войну отправился и отец Акопа. Он решил находиться рядом с сыном. В тот день Акоп был настолько уставшим, что когда отец открыл дверцу машины скорой помощи, сын его не узнал. Они встретились только поздно вечером. “Это была третья война моего отца. Мы с ним увиделись ночью 27 сентября. Он сказал, что моя главная задача – помогать раненым, потому что вся их надежда на меня”,- рассказал Акоп. В тот день сын договорился с отцом о том, что если он погибнет, отец вернется домой, и наоборот.
В отличие от друга Тигран никому из родных не разрешил приехать на фронт. По словам Акопа, присутствие отца с одной стороны придавало ему силы, а с другой – мешало, так как предполагало двойную ответственность.
Друзья отметили, что во время войны не разрешается обстреливать машины скорой помощи, но они и раньше знали, что из себя представляет враг. На этой войне самым уязвимым был именно “автомобиль креста”. Если солдаты могли прятаться в окопах, то фельдшерам приходилось ехать к раненым под обстрелом.
“Мы оказывали им помощь прямо в машине. Было очень трудно. С одной стороны приходилось просить водителя ехать медленнее, с другой – быть внимательными к появлению беспилотников, чтобы успеть хотя бы выпрыгнуть из машины”,- говорит Акоп.
Бывали дни, когда раненых оказывалось очень много. И каждый раз, когда друзьям удавалось спасать солдат, это придавало им силы.
“О чем вы думали каждый раз, приходя на помощь раненым?”,- спрашиваю ребят.
“Я каждый раз думал о том, что как только все это закончится, поеду домой повидаться с родителями”, - сказал Тигран.
“А я, садясь каждый раз в машину, молился и надеялся только на Бога. Мне хотелось как можно быстрее добраться до раненого, чтобы доставить его в больницу, где ему могли оказать помощь”,- ответил Акоп. По его словам, страх появлялся потом, когда приходило осознание того, через что пришлось пройти.
25 октября, когда надо было вытаскивать раненого, машина, в которой находился Тигран, была обстреляна дроном. Его ударной волной выбросило из машины, в результате чего молодой фельдшер потерял палец. “Так получилось, что на помощь мне пришел другой фельдшер. Он пытался остановить кровь, которая хлестала из раны на моем колене. К счастью, в этот момент из Джабраила приехала машина скорой помощи, в которой находился только водитель. Гамлет с трудом дотащил меня до автомобиля, и меня отвезли в Мартуни”,- рассказал Тигран. Никто из находившихся в УАЗике не погиб.
Из Мартуни Тиграна доставили в степанакертскую больницу, где ему сделали операцию, а на рассвете 26 октября привезли в университетскую больницу в Ереване. Тиграна прооперировал Артавазд Багратович Саакян. И хотя в Степанакерте врачи написали, что необходима ампутация еще двух пальцев, известному хирургу и его команде удалось их сохранить.
Акоп рассказал, что после ранения Тиграна они получили приказ об отступлении. Тогда враг уже захватил Джабраил, Физули, Гадрут. Во время отступления они увидели обстрелянную машину Тиграна, от которой, по словам Акопа, ничего не осталось.
После Гадрута Акоп со своей бригадой скорой помощи оказался в Чартаре, где им пришлось вступить в перестрелку.
“Мы с водителем отправились за ранеными. По дороге нас остановили местные жители, которые сообщили, что там уже находятся турки. Но водитель сказал: как мы можем не ехать, там же наши раненые, не оставлять же их туркам. Приехав на месте, мы увидели, что там все живы. Однако нам пришлось вступить в перестрелку. Водителю пулей оторвало палец, и он уже не мог сесть за руль, я получил легкое ранение. Двое наших, которые вытаскивали раненых солдат, тоже получили ранения. Мы оказались в окружении. Тогда на помощь подоспели ребята. Один из них умел водить машину, благодаря чему нам с трудом удалось выбраться оттуда”,- рассказал Акоп.
По его словам, когда в автомате закончились патроны, он наклонился, чтобы зарядить магазин, и в этот момент над его головой просвистела вражеская пуля. Получивший ранение Акоп не переставал оказывать медицинскую помощь другим. На обратном пути местные армяне приняли их машину за азербайджанскую и открыли по ней стрельбу. Акоп говорит, что они спаслись чудом, учитывая тонкий корпус автомобиля.
Все раненые, включая Акопа, на машине одного из местных жителей были доставлены в степанакертскую больницу. Там он остался недолго, попросил отца снова отвезти его на позиции. Отец выполнил его просьбу. После установления перемирия Акоп с отцом еще несколько дней оставались на боевых позициях.
Тигран не считает, что в войне они потерпели поражение. Если люди сознательно шли на смерть, то это не поражение, сказал он. Тигран уверен, что причину поражения следует искать в другом месте. В дополнение слов друга Акоп отметил, что проигравшими себя чувствовали вражеские солдаты. Еще в Гадруте им удалось захватить у противника рацию, которая, по словам ребят, помогла спасти жизни наших солдат, так как удалось прослушать переговоры азербайджанцев о передвижениях их сил. По словам друзей, на противоположной стороне царила паника, там говорили, что армяне обстреливают их. Находившиеся в тылу вражеского войска сотрудники военной полиции угрожали расстрелять тех, кто будет отступать. “Если б не эта рация, сегодня нас могло не быть. Очень часто какие-то мелочи оказываются очень полезными. По рации азербайджанцев мы узнавали о многом“,- сказал Акоп. Сейчас эта рация находится в музее медицинского университета.
А однажды поступил ложный вызов. “Автомобиль креста” просили приехать в крайне сомнительное место. Командир понял, что с ним говорит азербайджанец, и ответил, что пришлет сразу три машины. Его собеседник так обрадовался, что на радостях произнес слово на азербайджанском. После этого наши уничтожили находившуюся на указанном месте живую силу врага, сказал Акоп.
Друзья с особой теплотой рассказывали о 18-летних срочных военнослужащих, которые, по их словам, не нуждались в воодушевлении. Бывали случаи, когда раненые молодые бойцы отказывались покидать позиции, чтобы не оставлять своих товарищей. Тогда их приходилось отвозить в госпиталь уговорами.
“Были парни, с которыми мы час назад говорили о том, чего хотим добиться в жизни, а спустя час находили их погибшими. Тогда приходила мысль о том, что на месте каждого из них мог оказаться ты сам”,- сказал Акоп.
Через несколько дней после нашей встречи ему предстояло вернуться в Арцах для продолжения фельдшерской службы. А вот Тигран больше не может заниматься военной медициной. Рассматривая с друзьями их фотографии, сделанные до и после войны, мы увидели снимок, на котором оба смеются. Акоп сказал, что он был сделан в беззаботное время. Война стала для ребят тем ценным опытом, о котором они, покидая студенческую скамью, даже подумать не могли.