«Խաչի զինվորները». 19-ամյա ընկերները մարտի դաշտում բազմաթիվ վիրավորների կյանք են փրկել
Նախասրահի լրագրասեղանի մոտ նստած երկու բուժակ ընկերները մերթ լուռ են, մերթ իրար պատմածն են լրացնում։ Նրանք պատերազմի դեմքը շատ մոտիկից են տեսել։ Մարտի դաշտում կրակահերթերի, անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների տակ վիրավորների կյանքեր են փրկել շտապօգնության մեքենայով՝ «ՈւԱԶ»-ներով։ Օգնությունը ցուցաբերել են հենց ճանապարհին՝ ընթացքի մեջ։ Զինվորները նրանց մեքենան անվանում էին «խաչի ավտո»։ Հիմա, երբ հրանոթները լռել են, պատերազմի ստվերներն արթնացել ու լցվել են նրանց ներկա։ Եվ որքան էլ փորձում են մոռանալ տեսածը, պատերազմի երկաթյա դեմքը սառն ու անողոք հիշեցնում է անցած օրերի մասին։
-Փաստորեն, ուսանողական ընկերներ էիք,- զրույցը սկսում եմ ես։
-Հիմա նաեւ մարտական,- ժպիտ է հայտնվում Հակոբի դեմքին ու նաեւ հպարտություն։ Հետո ժպիտը վերափոխվում է մի տեսակ ծանր լրջության։ Տիգրանի ձեռքը դեռ վիրակապի մեջ է։ Պատերազմի հետեւանքներն անընդհատ նրա աչքի առաջ են։
19-ամյա Հակոբ Գասպարյանն ու Տիգրան Բաբայանը սովորել են Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի քոլեջում: 4 տարի սովորելուց հետո՝ 2020 թ., ծառայության են անցել Արցախի պաշտպանության բանակում որպես բուժակներ: Տիգրանն ասում է՝ թեեւ հնարավորություն ուներ 6 ամիս ուշ զորակոչվելու, անձամբ էր դիմել զինկոմիսարիատ, որ զորակոչվեր։ Երկուսով ուզում էին միասին անցնել ծառայությունը, որը 3 տարով է (տղաները համապատասխան պայմանագիր են ստորագրել ՊՆ-ի հետ)։
Ծառայության մեկնարկից 16 օր անց սկսվել է պատերազմը։ Սեպտեմբերի 25-ին Տիգրանը դիրքերից իջել էր, իսկ Հակոբը նույն օրը բարձրացել էր դիրքեր: «Պատերազմը, որ սկսվեց, մենք արդեն դիրքերում էինք։ Առավոտ էր։ Ձայներ էինք լսում։ Տղաներից մեկը մտավ, ասաց՝ պատերազմ է սկսվել։ Մեր պատկերացումները պատերազմի մասին լրիվ ուրիշ էին։ Հեռվում տեսա ինչ-որ պայթյուններ։ Արագ հագնվեցինք, հետո ստացանք առաջին լուրը վիրավորի մասին։ Մեր հետեւից անմիջապես շտապօգնության մեքենան շարժվեց, չգիտեմ ԱԹՍ-ի, թե հրետանու հարվածից էր, մեքենայի հետեւից պայթուն լսվեց»,- պատմում է Հակոբը: Տիգրանն ավելացնում է՝ այդ օրն իրենց կապ տվեցին, որ վիրավոր պետք է վերցնեն, ու ասացին, որ թշնամին շտապօգնութան մեքենան պայթեցրել է: Ինքը, մյուս բուժակը՝ Համլետը, եւ վարորդը պատրաստվում էին մեքենա նստել, երբ մոտեցել էր Հակոբենց մեքենան, եւ Հակոբը միջից դուրս էր եկել։ Տղաներն անակնկալի էին եկել՝ տեսնելով, որ բուժական անձնակազմը ողջ-առողջ է։
Երբ պատերազմը սկսվեց, Տիգրանն ասում է՝ սկզբից չէր պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում։
-Ես մեր երկու բուժակներից մեկի հետ մեր տանն էի։ Հայկոն քնից հանեց, ասեց՝ էս ինչ ձեներ են, ես էլ որ մի շաբաթ եղել էի պոստերում, ասեցի՝ նորմալ ա, քնի։ Ինքն էլ քնեց: Հետո ուժեղ պայթյունից ենք արթնացել, մոտեցա պատուհանին, զորամասի տագնապի ազդանշանն էր միացել։ Ճանապարհին կիսատ-պռատ հագնվելով, վազելով՝ հասա զորամաս, 2-3 րոպե հետո նստել ենք շտապօգնության մեքենան եւ գնացել դիրքեր,- հիշում է Տիգրանը:
Պատերազմի մասին պատկերացումները միանգամից փոխվել են ռազմի դաշտում։ Դա այլեւս իրար վրա կրակելը չէր. մի կողմից՝ հրետանու, մյուս կողմից՝ ԱԹՍ-ների հարվածներ էին։ Հադրութն արկակոծվում էր։ Առաջին վիրավորներին օգնություն ցույց տալը դարձավ պատերազմի շոկային դրվագ նորակոչիկ բուժակների համար։
-Առաջին դրվագներից մեկը, որ տպավորվել է, այն էր, երբ իմ ու մյուս բուժակի ձեռքերում մարդ մահացավ։ Երկուսիս համար էլ ծանր էր։ Երկուսս էլ լացում էինք։ Չգիտեմ՝ էդ պահին ինչ համոզմունք ունես, ասում ես՝ ինչի՞ պիտի մենք տուն գնանք, ինքը՝ չէ,- ասում է Տիգրանը։ Նրա դեմքին հայտնվում է անկշիռ ծանրություն, կարծես, պատմելու պահին էլ վերապրում է նույնը։
Պատերազմի առաջին օրը կամավորագրվել էր Հակոբի հայրը՝ որդու կողքին լինելու համար։ Այդ օրն այնքան հոգնած ու զբաղված են եղել, որ երբ հայրը բացել էր Հակոբի շտապօգնության մեքենայի դուռը, որդին չէր ճանաչել հորը։ Միայն ուշ երեկոյան են հանդիպել իրար, ու հայրը պատմել է դրվագի մասին։ «Հորս երրորդ պատերազմն էր։ Ամսի 27-ի գիշերը տեսանք իրար։ Ասաց՝ հավաքիր քեզ, քո գլխավոր գործն էստեղ էդ տղաներին օգնելն է, եթե դու էս ամեն ինչի մեջ շուտ կոտրվես, մտածի՝ էդքան մարդ քեզ է նայում»,- հիշում է Հակոբը: Այդ օրը հոր հետ պայման էր կապել, որ եթե ինքը զոհվի, հայրը վերադառնալու է տուն, եւ հակառակը:
Տիգրանն ասում է՝ ի տարբերություն ընկերոջ, ինքը չթողեց տնեցիներից ոչ մեկին գալ. «Նույնիսկ որ Հակոբի պապան էր եկել, ես գժվում էի Հակոբի տեղը: Օրինակս կոպիտ ա, բայց մի իրավիճակից կարաս դու փրկվես, բայց մյուսը...»: Հակոբն ասում է, որ մի կողմից՝ հոր ներկայությունն ուժ էր տալիս, բայց մյուս կողմից՝ խանգարում էր, քանի որ պատասխանատվություն էր կրում երկուսի համար։
Տղաները հիշեցնում են, որ ընդհանրապես պատերազմների ժամանակ չի թույլատրվում խոցել շտապօգնության մեքենաները, բայց իրենք նախապես գիտեին թշնամու էության մասին։ Ռազմաճակատում ամենախոցելին հենց «խաչի ավտոն» էր։ Եթե զինվորները կարող էին պատսպարվել խրամատներում, ապա իրենք կրակահերթի տակ էին գնում, որովհետեւ այնտեղ իրենց սպասողներ կային։
-Վիրավորներին տեղափոխում էինք մեքենայի մեջ, մեծամասամբ ճանապարհին էինք օգնություն ցույց տալիս։ Դա էր դժվարը։ Մի կողմից՝ վարորդին ասում էինք՝ մի քիչ դանդաղ քշի, ուղղություն էինք ցույց տալիս, մյուս կողմից՝ պիտի ուշադիր լինեինք ԱԹՍ-ների հարվածներից, որ կարողանայինք գոնե մեզ դուր շպրտել մեքենայից,- ասում է Հակոբը։
Օրեր են եղել, որ վիրավորները շատ են եղել։ Այդ ժամանակ միայն գիշերներն էին կարողանում հաց ուտել։ Ընկերներն ասում են՝ ամեն անգամ, երբ օգնում էին զինվորներին ապրել, ուժ էին ստանում դրանից։
-Ամեն անգամ երբ օգնության էիք գնում, կա՞ր մի միտք, որի մասին միշտ մտածում էիք,- հարցնում եմ նրանց։
-Ինձ համար՝ որ վիրավորին դուրս բերեինք, ու գոնե թիկունք հասնելուց հետո կարողանայի զանգել տուն ու ասեի՝ նորմալ ա։ Ամեն անգամ էն միտքն էր, որ էս ամեն ինչը վերջանալու ա, գոնե տուն գնանք , մեր ծնողներին տեսնենք,- պատասխանում է Տիգրանը։ Հետո լռում ենք, բայց լռությունն առաջին հերթին ասելիքի շատ լինելուց է։
-Ես ամեն անգամ մեքենա նստելուց առաջինն աղոթում էի, հույսս դնում էի աստծու վրա։ Ուզում էի վայրկյան շուտ տեղ հասնեինք, որ էդ տղային էլ կարողանանք հասցնել հիվանդանոց, որ իրեն օգնություն ցույց տային,- նշում է Հակոբը։
-Վախ չկա՞ր:
-Վախը հետո էր, որ մտածում էիր՝ էս ոնց եղավ, էս ինչի միջով անցար,- ասում է Հակոբը։
-Էդ դեպքերում, եթե ճիշտն ասեմ, վախը կխանգարեր։ Դու պիտի տրամադրվես,- ավելացնում է Տիգրանը։
Հոկտեմբերի 25-ին վիրավոր դուրս հանելիս Տիգրանենց մեքենան թիրախավորել էր հարվածային ԱԹՍ-ն։ Ասում է՝ հարվածը մեքենայի վրա էր։
-Ճնշումն ինձ դուրս շպրտեց։ Էդ պահին մատս եմ կորցրել։ Էնպես ստացվեց, որ ինձ օգնություն ցույց տվեց մյուս բուժակը։ Ծունկս բացվել էր, արյունը կանգնեցնում ա, օգնություն ցույց տալիս։ Էդ պահին էլ, բախտի բերմամբ, Ջաբրայիլից շտապօգնության մեքենա էին ուղարկել։ Ու մենակ վարորդն էր, բժիշկ չկար հետը։ Համլետն ինձ քարշ տալով տանում է մեքենայի մեջ ու տեղափոխում են Մարտունի,- պատմում է Տիգրանը։ Բարեբախտաբար, մեքենայում եղածներից ոչ մեկ չի զոհվել:
Մարտունուց Տիգրանին տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց։ Այդտեղ 2-3 ժամ վիրահատելուց հետո հոկտեմբերի 26-ի լուսադեմին քաղաքացիական շտապօգնության մեքենայով բերել են Երեւան՝ համալսարանական հիվանդանոց։ Տիգրանն ասում է, որ վիրահատողը եղել է բժշիկ Արտավազդ Բագրատիչը։ Չնայած Ստեփանակերտից եզրակացություն էին գրել, որ եւս երկու մատ պիտի ամպուտացվի, Երեւանում բժիշկն ու նրա թիմը կարողացել են պահել դրանք։
Հակոբն ասում է՝ Տիգրանի վիրավորվելուց հետո իրենց նահանջի հրաման տվեցին։ Այդ ժամանակ թշնամին արդեն վերցրել էր Ջաբրայիլը, Ֆիզուլին, Հադրութը։ Նահանջի ժամանակ էլ տեսել են Տիգրանենց խոցված մեքենան, որից, ըստ Հակոբի, ոչինչ չէր մնացել։
Հադրութից հետո Հակոբենք Ճարտարում են եղել։ Այստեղ էլ դեմ առ դեմ փոխհրաձգության մեջ են հայտնվել։
-Ես ու վարորդս գնում էինք վիրավորների հետեւից։ Գյուղացիները կանգնեցին, ասացին՝ էս ուր եք գնում, սրանից առաջ թուրքերն են, վարորդս ասում ա՝ ոնց չգնանք, էստեղից առաջ տղերքը վիրավոր պառկած են, հո չենք թողնելու թուրքին: Հասնում ենք, մեքենայի դռները բացում ենք, տեսնում ենք՝ կենդանի իրենք են: Ես ու վարորդս փոխհրաձգության մեջ ենք ընկնում: Գնդակը կպնում է իրան, մատը կտրվում է։ Էդ ժամանակ ես եմ թեթեւ վիրավորում ստանում: Վարորդս ի վիճակի չէր քշելու։ Վիրավոր բերողներն էլ մինչեւ ավտոյին հասան, երկու հոգով վիրավորվեցին։ Շրջափակման մեջ հայտնվեցինք։ Տղաները մեզ օգնության եկան։ Էդպես կարողացանք մի հոգու գտնել, որ մեքենան քշի։ Ակերը լրիվ ծակվել էին։ Մի կերպ կարողացանք ավտոն հանել էդտեղից,- պատմում է Հակոբը։
Հակոբն ասում է՝ ավտոմատի պահեստատուփի մեջ փամփուշտները վերջացել էին, երբ կռացել էր, որ լիցքավորի, թշնամու դիպուկահարի գնդակը գլխի վրայով անցել էր՝ ընդամենը վայրկյանների հարց էր։ Վիրավոր վիճակում Հակոբը բոլորին բուժօգնություն էր ցույց տվել։ Վերադարձին էլ հայ գյուղացիներին թվացել էր, թե իրենց ուղղությամբ եկող մեքենան հակառակորդի բանակից է, սկսել էին կրակել։ Հակոբն ասում է՝ բարակ թիթեղից մեքենան ոչ մի գնդակից չէր կարող պաշտպանել. իրենց ողջ մնալը համարում է հրաշք։
Բոլոր վիրավորներին, այդ թվում՝ Հակոբին, Ստեփանակերտի հիվանդանոց էին տարել ճանապարհին հանդիպած գյուղացիներից մեկի մեքենայով։ Բայց այստեղ նա երկար չի մնացել։ Հորը խնդրել էր իրեն նորից դիրքեր տանել։ Այդպես էլ արել էին։ Հրադադարից հետո Հակոբն ու հայրը մի քանի օր էլ են մնացել մարտական դիրքերում։
Տիգրանն ասում է՝ այս պատերազմը պարտություն չէր իր համար։ Եթե այնտեղ մարդիկ կային, ովքեր գիտակցաբար զոհվեցին, դա պարտություն չէր։ Ըստ նրա՝ պարտությունն այլ տեղ պետք է փնտրել։ Հակոբը շարունակում է Տիգրանի խոսքը։ Ասում է՝ թշնամու զինվորները պարտված էին գալիս իրենց ուղղությամբ։ Երբ դեռ Հադրութում էին, թշնամուց հաջողվել էր մի ռացիա վերցնել, որը, ըստ տղաների, կյանքեր է փրկել, քանի որ հաջողվել էր լսել հակառակորդի տեղաշարժի մասին խոսակցությունները։ Ասում են՝ այն կողմից խուճապ կար, խոսում էին, որ հայերը թիրախավորել են իրենց։ Թշնամու զորքի հետեւում կանգնած յուրային ռազմական ոստիկանությունը նահանջողներին սպառնում էր գնդակահարել։ «Եթե չլիներ այդ ռացիան, կարող ա մենք էլ չլինեինք։ Շատ տեղերում փոքր բանը մեծ օգուտ է տվել։ Իրենց ռացիայի կապով մենք լիքը բան իմացանք»,- ասում է Հակոբը։ Ռացիան հիմա Բժշկական համալսարանի թանգարանում է։
Մի անգամ էլ կեղծ ահազանգ էին ստացել։ Այնպիսի վայրում էին «խաչի ավտո» ուզել, որ անհավատալի էր։ Հրամանատարը հասկացել էր, որ խոսողն ադրբեջանցի է, միանգամից ասել էր, թե երեք մեքենա կուղարկի։ Խոսողն այնքան էր ուրախացել, որ պատահաբար ադրբեջաներեն բառ էլ ասել։ Ըստ Հակոբի՝ այդ տեղանքում գտնվող թշնամու կենդանի ուժերին մերոնք ոչնչացրին։
Հակոբն ու Տիգրանն առանձացնում են հատկապես 18 տարեկան ժամկետային զինծառայողներին։ Ասում են՝ նրանց ոգեւորելու կարիք էլ չկար։ Նույնիսկ դեպքեր են եղել, երբ վիրավոր վիճակում չեն ցանկացել լքել դիրքը՝ ասելով, թե չեն կարող թողնել տղաներին։ Հակոբն ասում է՝ համոզելով էին տանում հոսպիտալ։ Տիգրանն էլ ավելացնում է, թե շատ դեպքեր են եղել, երբ նահանջի հրամանից հետո էլ ժամկետային զինծառայողները մնացել են մարտական դիրքերում՝ հասկանալով հնարավոր վտանգը։
Հետահայաց նայելով պատերազմի անցած օրերին՝ տղաներն ասում են, որ չեն ուզում վերհիշել այդ ամենը։ «Տղաներ կային, որոնց հետ մի ժամ առաջ խոսում էինք նպատակների մասին։ Ասում էին՝ էս ամեն ինչը վերջանա, էս եմ անելու, էն եմ անելու։ Մեկ էլ մի ժամ հետո գնում ես ու իր դին է էնտեղ։ Էդ ամեն ինչն էդ պահին հոգեբանական էդքան մեծ ճնշում չի, ինչքան որ ամեն ինչը վերջանալուց հետո ես զգում։ Մտածում ես՝ ինչ եղավ։ Էն մարդը, ում հետ նստած հաց էիր ուտում, էսօր չկա՝ անհետ կորած է, զոհված։ Ու մտածում ես, որ ամեն մեկի տեղը կարայիր դու լինեիր»,- նկատում է Հակոբը։
Մեր զրույցից օրեր անց Հակոբը պետք է վերադառնար Արցախ՝ շարունակելու բուժակի ծառայությունը։ Տիգրանն ասում է, որ այլեւս չի կարող մնալ ռազմական բժշկության մեջ, սակայն կշարունակի կրթությունը բժշկության ոլորտում։ Մեր զրույցից հետո տղաների հետ նայում ենք պատերազմից առաջ ու հետո արված լուսանկարները։ Հակոբը ցույց է տալիս դրանցից մեկը, որտեղ ինքն ու Տիգրանն են ծիծաղելիս։ Ասում են՝ անհոգ օրերի նկար է։ Պատերազմը դարձավ այն թանկ փորձը, որը երկու ընկերները չէին էլ կարող պատկերացնել ուսանողական նստարանից վեր կենալուց հետո։

Rescuing the Wounded: 19-Year-Old Classmates Saved Lives in Artsakh War
They served as "feldshers" attached to an ambulance crew during the war. Soldiers called it the “Cross Car”. (A feldsher is a medical or surgical practitioner without full professional qualifications or status in some east European countries, especially Russia.)
They saw the war up close and in person, saving numerous lives while being shelled and targeted by Azerbaijani drones.
“You were college friends," I ask.
"Now, also combat buddies," says Hakob, a smile of pride on his face. The smile assumes a note of seriousness. Tigran's hand is still bandaged, a consequence of the war.
Hakob Gasparyan and Tigran Babayan, both 19, were students at Yerevan State Medical University’s college. In 2020, after studying for four years, they joined the Artsakh Defense Army as feldsher. Tigran says while he could have waited to be conscripted six months later, he applied to the military commissariat to be drafted. Both wanted to serve together and signed a three-year contract with the the Ministry of Defense.
The war started 16 days after they signed on.
"When the war started, we had already been dispatched to our positions. We heard voices one morning. One of the boys came and said the war had broken out. I saw some explosions in the distance. We got dressed quickly and received the first news about the wounded. An ambulance immediately followed us. I don't know if it was a drone or an artillery shell. An explosion rang out behind the ambulance,” says Hakob.
Tigran says they were instructed to collect the wounded. They were that the enemy had blown up the ambulance. He, the other aide, Hamlet, and the driver were about to get in the car when Hakob’s vehicle approached. Hakob got out. The boys were surprised to see that the medical staff were safe.
When the war started, Tigran says he had no idea what was happening at first.
“I was at our house with one of our two feldshers. Hakob woke up and asked about the noises we heard. Since I had been at the front, I told him not to worry and to go back to sleep. A powerful explosion woke us. I approached the window. The military unit’s siren was wailing. I ran towards ambulance, dressing along the way. We got to the vehicle minutes later and drove to the front,” Tigran recalls.
Their perceptions of war changed immediately on the battlefield. It was no longer one side shooting at the other. There were artillery shells exploding on one side and drone hits on the other. The town of Hadrut was under attack. Helping the wounded was a shocking introduction to war for the newly recruited medical aides.
“One of the first events that left a deep impression on me was when a person died in our hands. It was hard for both of us. We were both crying. We had conflicting thoughts at the time. We questioned why we should go home and not that person,” says Tigran, as if he is experiencing the horror yet again.
On the first day of the war, Hakob’s father volunteered to be with his son. They were so tired and busy that day that when the father opened the door of Hakob’s ambulance, the son did not recognize his father.
"It was my father's thirth war. We saw each other on the night of the 27th. He told me to focus, that my main job was to assist the others,” Hakob says. The father and son made a pact that if one died the other would return home.
Tigran says that unlike his friend, he did not let any of his family members join him.
Hakob says that while the presence of his father gave him strength, it also hindered him because he was responsible for both.
The boys say that while the rules of war generally prohibit the targeting of ambulances, they were warned of what the enemy was capable of. The most vulnerable on the battlefield were the ambulances. If soldiers could take refuge in the trenches, medical personnel were out in the open, attending to the wounded.
“We transported the wounded in the vehicle, treating them along the way. That was difficult. We had to tell the driver to drive a little slower, pointing here and there. At the same time, we had to watch out for drones strikes, ready to jump out at any moment,” says Hakob.
There were days when there were many wounded. The workload only allowed the aides to eat at night.
"What did you think about every time you went to help the wounded?” I ask.
“I always thought about calling home after removing the wounded. To say everything was OK. I kept thinking that all this would end, that we should at least go home and see our parents," Tigran says.
“Every time I got in the vehicle, I was the first to pray. I put my hope in God. I wanted to get there as soon as possible. To get that wounded guy to the hospital so that they could help him," says Hakob.
“Were you afraid?” I ask.
"The fear cam later, when you thought about what had just happened,” says Hakob.
“In those cases, to be honest, the fear would intrude. You have to be ready," adds Tigran.
On October 25, while taking out the wounded, Tigran’s ambulance was targeted by an Azerbaijani combat drone.
“The force threw me out. I lost my finger. The other feldsher helped me. My knee was hit. He stopped the bleeding. Fortunately, an ambulance had been sent from Jabrayil. There was no doctor aboard. "Hamlet dragged me into the car and transported me to Martuni," says Tigran. Fortunately, no one in the vehicle was killed.
Tigran was taken from Martuni to the hospital in Stepanakert. He was operated on and transferred to the Yerevan University Hospital on October 26. While the Stepanakert physicians concluded that two more fingers needed to be amputated, the Yerevan doctors were able to save them.
Hakob says that after Tigran was wounded, they were given the order to retreat. By that time, the enemy had taken Jabrayil, Fizuli and Hadrut.
After Hadrut, Hakob and his medical unit were dispatched to Tchartar. Here, too, they found themselves in a face-to-face shootout.
“My driver and I were going to collect the wounded. Villagers told us the Turks were ahead of us. My driver said we had to go, that we couldn’t leave our wounded to the Turks. We arrived, opened the car doors, and saw they were alive. My driver and I were caught in a shootout. A shot destroyed the driver’s finger. I was also slightly wounded. My driver was not able to drive. The wounded were taken to the car. Two people were injured. We found ourselves in a blockade. The guys came to our aid. That's how we were able to find someone to drive the car. The wheels were completely pierced. We managed to get the car out of there," says Hakob.
Hakob says an Azerbaijani sniper shot whizzed overhead when he bent down to reload his machine gun. It was a matter of seconds. His bullets had run out.
Wounded, Hakob continued to treat the others. On the way back, Armenian villagers fired on the vehicle, thinking it was an Azerbaijani one. Hakob says it was a miracle they survived, given the car’s thin body.
All the wounded, including Hakob, were taken to the Stepanakert hospital in a villager’s car. He didn’t stay there long. Hakob asked his father to take him back to the front. That’s what they did. After the ceasefire, Hakob and his father remained at their combat positions for several days.
Tigran says the war was not a defeat for him. If there were people who consciously died, it was not a defeat. He says the cause of the defeat should be looked for elsewhere.
Hakob continues Tigran's thoughts. He says the enemy soldiers looked defeated when they approached. While in Hadrut, they managed to capture an enemy radio, allowing them to overhear Azerbaijani troop movements. The reports saved Armenian lives.
Hakob says they heard reports of panic in the enemy ranks and that Azerbaijani military police were threatening to execute those retreating. The radio is now in the Yerevan Medical University’s museum/
Hakob and Tigran point to the bravery of the 18-year-old Armenian conscripts. Even wounded, some refused to leave their posts. Hakob says they had to be coaxed into leaving and taken to the hospital. Tigran adds that there were cases, when Armenian conscripts, even realizing the danger, remained at their combat positions even after the retreat order.
Looking back, the boys say that they do not want to remember what they experienced.
"There were boys with whom we talked about what they wanted to achieve in life. An hour later, we saw their dead bodies. The psychological impact hits you later when you realize what’s happened. One day, you’re sharing bread with a guy and the next day he’s dead or missing. ou realize you could be one of them as well,” says Hakob.
Days after our conversation, Hakob had to return to Artsakh to continue his medical service.
Tigran says that he can no longer serve in military medicine but will continue his medical studies.
We take a final glance at the photos taken before and after the war. Hakob shows one of them, where he and Tigran are laughing. They say it is a photo recalling more carefree days.