«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 1.5 մլն դոլար է նվիրաբերել պրոթեզավորման և վերականգնողական բուժում ստանալու ծրագրին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմի վիրավոր զինծառայողների համար պրոթեզավորման և վերականգնողական բուժման ծրագիր, որն իրականացվում է հիմնադրամի գործընկերների և նվիրատուների միջոցով: Այս մասին հաղորդում է հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը։
Հիմնադրամը ծրագրի շրջանակում համագործակցում է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի հետ: Վերջինս մասնագիտացած է հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերականգնողական բուժման արդյունավետ կազմակերպման գործում, որն իրականացվում է փորձառու մասնագետների կողմից:
Ինչպես ասվում է տարածված հաղորդագրությունում, ծրագրի այս փուլում արդեն Հայաստան է բերվել նիդերլանդական արտադրության պրոթեզավորման գերժամանակակից լաբորատորիա: Հայրենիքի պաշտպանի կենտրոն կգործուղվի նաև հատուկ մասնագետ, որը կվերապատրաստի հայ բժիշկներին: Առաջին փուլով Հայաստան կուղարկվի 100 պրոթեզ: Այժմ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը հնարավորություն կունենա ընդունել և սպասարկել ավելի շատ զինծառայողի:
Հունվարի 23-ին ևս տեղի կունենա դրամահավաք-միջոցառում, որը նախաձեռնել է System of A Down մետալ-ռոք խումբը: Հավաքագրված միջոցների մի մասն ուղղվելու է ձեռքերի՝ ֆունկցիոնալ և բարձրորակ 30 պրոթեզի ձեռքբերմանը:
Ըստ հաղորդագրության՝ ծրագրի իրականացմանն իր մեծ աջակցությունն է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Նիդերլանդների տեղական մարմինը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պատերազմի վիրավոր զինվորների պրոթեզավորման և վերականգնողական բուժում ստանալու համար ծրագրի այս փուլում հատկացրել է 1.5 միլիոն դոլար:

Общеармянский фонд “Айастан” пожертвует 1,5 млн долларов на программу протезирования и реабилитационного лечения раненых военнослужащих
Общеармянский фонд “Айастан” при содействии своих партнеров и пожертвователей приступил к осуществлению программы протезирования и реабилитационного лечения военнослужащих, получивших ранения во время 44-дневной войны в Арцахе.
В рамках программы фонд сотрудничает с Центром реабилитации защитников Отечества.Последний специализируется в эффективной организации опытными специалистами реабилитационного лечения лиц с инвалидностью.
В сообщении пресс-центра Общеармянского фонда ”Айастан” отмечается, что на данном этапе в Армению уже доставлена нидерландская лаборатория сверхсовременного протезирования. В Центр реабилитации защитников Отечества будет направлен соответствующий специалист, который подготовит армянских врачей. На первом этапе в Армению будет доставлено 100 протезов. Благодаря этой программе Центр сможет принимать и обслуживать больше военнослужащих.
23 января состоится еще один сбор пожертвований, который инициировала всемирно известная рок-группа System of A Down. Часть собранных средств будет направлена на приобретение 30 функциональных и высококачественных протезов.
Большую помощь в реализации этой программы оказало нидерландское отделение Общеармянского фонда “Айастан”.
На данном этапе фонд выделил на реализацию программы протезирования и реабилитационного лечения раненых военнослужащих 1,5 млн долларов.