Առերեսվելով թշնամու հետ. նոր իրավիճակ Սյունիքի ճանապարհներին
Այն, որ նոյեմբերի 9-ից հետո Հայաստանի սահմաններին նոր իրադրություն է ստեղծվել, կարելի է սեփական աչքով տեսնել՝ Երեւանից շատ չհեռանալով: Մայրաքաղաքից 60 կմ հեռավորության վրա՝ Արարատի մարզի Երասխ գյուղում է տեղակայված Հայաստանում ռուս սահմանապահների 6 նոր հենակետերից մեկը: Այն գտնվում է գյուղի օղակաձեւ խաչմերուկի անմիջական հարեւանությամբ: Մինչ այս ռուսներին կարելի էր տեսնել միայն հայ-թուրքական եւ հայ-իրանական սահմաններին:
Երասխը հայ-թուրք-ադրբեջանական սահմանային եռանկյունու վրա է, դրա դիմաց՝ խրամատներից այն կողմ են Նախիջեւանի Հեյդարաբադ եւ Սադարակ գյուղերը: Երասխով են անցնում Երեւան-Նախիջեւան-Մեղրի-Հորադիզ երկաթգիծն ու մայրուղին, որոնք Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներից փակ են, եւ այժմ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան բանակցություններում առանցքային է դարձել այս ճանապարհների ապաշրջափակման հարցը:
Քանի դեռ Նախիջեւանի տրանսպորտային միջանցքը մնում է փակ, Երեւանից Կապան, Քաջարան կամ Մեղրի հասնելու երկու տարբերակ կա՝ Գորիսով ու Տաթեւով: Չնայած Գորիս-Կապան 65 կմ երկարությամբ ճանապարհը նոյեմբերի 9-ից հետո դարձել է սահմանամերձ, մինչեւ հիմա գերազանցապես հենց դրանով են երթեւեկում մարդատար ու բեռնատար մեքենաները, մասնավորապես՝ Իրան մեկնող եւ այնտեղից եկող բեռնատարները: Երեւանից մինչեւ Գորիս տեղ-տեղ հանդիպում են Երեւանի ուղղությամբ ընթացող ռուսական զինվորական բեռնատարներ, ինչպիսիք օգտագործում են Արցախում գործող ռուսական խաղաղապահ ուժերն ու Սյունիքում տեղակայված ՌԴ սահմանապահները:
Նրանք, ովքեր նախկինում գոնե ժամանակ առ ժամանակ մեկնել են Գորիսից հարավ՝ Կապան, Քաջարան կամ Մեղրի, եւ ծանոթ են, մասնավորապես, Գորիս-Որոտան-Շուռնուխ-Կապան ճանապարհին, այսօր, թերեւս, միանգամայն այլ զգացողություններ են ունենում այդ նույն մայրուղով երթեւեկելիս:
Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհին բարձրավոլտ էլեկտրագծերն ապամոնտաժվել են, ու «մերկացած» սյուները անծանոթին էլ կհուշեն, որ մոտենում ենք հակամարտության գոտու շփման գծին:
Խորհրդային տարիների հայ-ադրբեջանական սահմանից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի վերահսկիչ կետն է, որտեղ ստուգում են երթեւեկող մեքենաները: Այստեղով դեպի Կապան գնալիս մեր մեքենան չստուգեցին, սակայն վերադարձին ստուգեցին թե՛ անձնագրերը, թե՛ մեքենայի բեռնախցիկը:
ԱԱԾ-ի վերահսկիչ կետից քիչ հեռու՝ անմիջապես հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա, ռուս սահմանապահների կետն է, սակայն այստեղ մեքենաները կանգ չեն առնում, ստուգում չի իրականացվում: Շեշտենք, որ սահման ասվածը հարաբերական է, քանի որ դրա իրական կոորդինատները ճշգրտված չեն, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ չի կատարվել դելիմիտացիա եւ դեմարկացիա, ինչի պայմաններում թշնամին առաջ է եկել՝ առաջնորդվելով ամերիկյան «Google» ընկերության քարտեզ-հավելվածով եւ GPS տեղորոշիչ համակարգով, որոնք կիրառվում են բջջային հեռախոսներում:
Ռուս սահմանապահների դիրքից մի քանի տասնյակ մետրի վրա՝ իրենց տարածքում (ըստ «Google»-ի վիճելի սահմանագծի), ադրբեջանցիները տեղադրել են «բարի գալուստ Ադրբեջան» անգլերեն ու ադրբեջաներեն գրություններով ցուցանակ, որի վրա Հայաստանի տարածքն իրենց երկրի համեմատ ակնհայտ փոքրացված-սեղմված է: Այս իրողությանն ուշադրություն է հրավիրել նաեւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը: Ցուցանակի մոտ՝ ճանապարհի վրա, ադրբեջանցիների հենակետ չկա:
Ճանապարհն այստեղից ոլորաններով իջնում է դեպի Որոտան գետ, որի ափի եւ մայրուղու միջեւ ընկած հատվածում Ղուբաթլուի շրջանի նախկին Էյվազլի գյուղի ավերակներն են:
Մ-2 (Երեւան-Գորիս-Կապան-Իրանի սահման) միջպետական ավտոճանապարհի 3,6 կմ-ը, փաստորեն, նոր պայմաններում անցնում է ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքով: ՀՀ սահմանապահ զորքերի վերահսկիչ կետում վարորդներին նախապես զգուշացնում են այս հատվածն անցնել առանց կանգառի, իսկ խնդիրների դեպքում միացնել լուսարձակները:
Ոլորաններն իջնելիս՝ աջ թեւի վրա, ճանապարհի ու կիրճի վրա իշխող բարձունքին ադրբեջանցիները շտապել են տեղադրել իրենց դրոշը:
Ու չնայած դրա հարեւանությամբ՝ հենց Հայաստանի տարածքում, ավելի բարձր ու հարմար կետեր կան ՀՀ դրոշը տեղադրելու համար, մեր եռագույնն այդպես էլ չնկատեցինք (ճանապարհով անցել ենք հունվարի 19-ին ու 20-ին): Միայն վերադարձին Որոտան գետի աջ ափին գտնվող համանուն գյուղի հարեւան բլուրներից մեկի վրա նկատեցինք խաչը, որի կողքին հազիվ կարելի էր տեսնել ավելի փոքր չափերի եռագույնը:
Որոտանի կիրճի այն հատվածում, որն անցել է թշնամուն, նրան են մնացել նաեւ բոլոր շենք-շինությունները, այգիները, բաձրավոլտ գծերից մաքրված սյուները, գետի ափին գտնվող ասֆալտի նախկին գործարանի տարածքը (մեխանիզացիան տարհանվել է տարածքի հանձնումից առաջ):
Ադրբեջանի տարածքը կամ, ավելի ճիշտ կլինի ասել, վերահսկողության գոտին ավարտվում է երկհարկանի տնով, որը հատկապես անցած դեկտեմբերին, երբ սահմանների ճշգրտում էր տեղի ունենում (իրականում դա ճշգրտում էլ չէր, այլ անհասկանալի մի պրոցես ՀՀ իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ ու թողտվությամբ), հայտնվեց հանրության ուշադրության կենտրոնում:
Նախկին հայ սեփականատիրոջ տանն այժմ տեղակայվել են Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները, այլ կերպ ասած՝ տունը դարձել է հենակետ: Դրա բակում թշնամին կանգնեցրել է իր դրոշն ու մի ցուցանակ տնկել Որոտանի կողմից Գորիս գնացողների համար՝ կրկին բարի գալուստ մաղթելով Ադրբեջան:
Եվս մի ցուցանակի (ավելի փոքր) վրա գրված է՝ «Ադրբեջանի Հանրապետություն, Ղուբաթլուի շրջան, գյուղ Էյվազլի»:
Տան վրա ադրբեջանցիները ճանապարհի երթեւեկությանը հետեւող երկու տեսախցիկ են դրել, բակում զինված վերակարգ կա:
Հենց տան հարեւանությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանագծին է կանգնած ռուս սահմանապահների «ԿամԱԶ»-ը:
Ճանապարհի այս հատվածում՝ Որոտան գյուղի տարածքում, մեր սահմանապահ զորքերը վերահսկիչ կետ չունեն (հունվարի 19-20-ին նման կետ չենք տեսել, մեզ չեն կանգնեցրել ու չեն ստուգել), ինչը տարօրինակ է, քանի որ, անկախ ռուս սահմանապահների ներկայությունից, տրամաբանական չէ նման կետ դնել թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքի միայն մի կողմում: Սակայն եթե հավատանք պաշտոնական աղբյուրներին, օրինակ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարին, մեր սահմանապահները վիզուալ հետեւում են ճանապարհին:
Դեկտեմբերի վերջին «Զինուժի մեդիային» տված հարցազրույցում ՊՆ Վաղարշակ Հարությունյանն անդրադարձել էր Սյունիքում ռուս սահմանապահների տեղակայմանը, որոնք, մասնավորապես, հսկում են Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ երկարությամբ հատվածը:
Խոսքն, ըստ էության, Որոտանի կիրճից՝ ժողովրդի շրջանում հայտնի «թասի» ոլորաններից վերեւ ընկած տարածքից մինչեւ Կարմրաքար (Դավիթ Բեկի խաչմերուկ) ձգվող ճանապարհի մասին է, որը նույն «Google»-ի քարտեզում անցնում է հայ-ադրբեջանական սահմանի եզրով՝ տեղ-տեղ անցնելով Հայաստանի կամ Ադրբեջանի կողմ:
«Գորիս-Դավիթ Բեկ ճանապարհի 21 կմ-ը իրենց հսկողության տակ են վերցնում ռուսական սահմանապահ զորքերը: Իրենք վերահսկում են ճանապարհը, մեր սահմանապահ զորքերը կանգնում են մեր տարածքում եւ վիզուալ վերահսկում են այդ ճանապարհը՝ ապահովելով երկրորդ շերտի անվտանգությունը: Մեր սահմանապահ զորքերի հետեւում կանգնած է մեր բանակը: Եվ ձեռք է բերված պայմանավորվածություն, որ մեր սահմանապահ զորքերի ու ճանապարհի միջեւ որեւէ զորք չի լինելու: Նույնը վերաբերում է Ադրբեջանին: Վիզուալ հսկողություն կատարում են ադրբեջանական սահմանապահ զորքերը, հետեւում՝ իրենց զորքը: Այնտեղ նույնպես սահմանապահ զորքերի եւ ճանապարհի արանքում չպետք է լինի որեւէ զինված ստորաբաժանում: Ռուսաստանը մեր եւ ադրբեջանցի սահմանապահների հետ միասին որոշում է, թե ինչ հեռավորության վրա կանգնի իրենց դիտակետը կամ որեւէ այլ միջոց, որն ապահովում է ճանապարհի վերահսկողությունը: Ռուսաստանն ունի անցակետ Գորիսի հատվածում եւ Դավիթ Բեկում: Հիմա գնում է այդ գործընթացը, երբ սահմանապահ զորքերը որոշում են իրենց դիրքերը, ինչ գծով են կանգնելու, եւ դա արվում է ռուս սահմանապահների կոորդինացման ներքո: Նույն ձեւով ապահովվում է Կապան-Ճակատեն ճանապարհի անվտանգությունը»,- դեկտեմբերին հայտարարել է պաշտպանության նախարարը:
ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին հարցրել էինք՝ կա՞ եռակողմ համաձայնություն այն մասին, թե ռուսական ուժերից (այսինքն՝ Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատեն ճանապարհներից) ինչ հեռավորության վրա են դիրքավորվելու երկու կողմերի սահմանապահները եւ բանակները: Խնդրել էինք հայտնել, թե քանի մետրի մասին է խոսքը: Ի պատասխան՝ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնել են, որ սահմանապահների եւ ռազմական ստորաբաժանումների դիրքերի տեղակայման հեռավորության վերաբերյալ տեղեկատվությունն, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, հրապարակման ենթակա չէ:
Հայ եւ ադրբեջանցի սահմանապահները, թերեւս, ամենամոտը կանգնած են Շուռնուխ գյուղում, որի ներքեւի թաղամասի 12 տներից 11-ը «Google»-ի քարտեզով սիրողական ճշգրտում անելուց հետո անցել են թշնամու վերահսկողության տակ: Կիսվել է նաեւ 12-րդ տան անասնագոմը:
Հիմա այդ տան բակում տեղակայվել են հայ սահմանապահները, այստեղ նաեւ ՀՀ եռագույնն է, իսկ մի քանի մետրի վրա՝ ադրբեջաներեն ցուցանակը՝ «Ադրբեջանի Հանրապետություն, Ղուբաթլուի շրջան, գյուղ Շուռնուխ»:
Թշնամին իրեն անցած տարածքում կանգնեցրել է սեփական դրոշները:
Հայկական բնակավայրը բաժանվել է երկու մասի: Շուռնուխում եւս տեղակայվել են ռուս սահմանապահներ, որոնց վերակարգն ու զրահամեքենան կարելի է տեսնել «հայկական մայթին»:
Հունվարի 19-ին ու 20-ին Գորիս-Կապան մայրուղով երթեւեկելիս երկու անգամ ենք տեսել ՌԴ սահմանապահ ծառայության պարեկային մեքենան: Կապան գնալիս դրան հանդիպեցինք «թասի» ոլորաններով իջնելիս, իսկ վերադարձի ժամանակ՝ Գորիսի կողմից Որոտանի կիրճ երթեւեկելուց (լուսանկարում):
Ինչ վերաբերում է հայ սահմանապահներին, ապա նրանց հանդիպեցինք մեկ անգամ, երբ վերադառնում էինք Կապանից: Մեր զինված պահակախումբը քայլում էր մայրուղով: Իսկ ահա ադրբեջանցի սահմանապահների եւս մի դիրք նկատեցինք Գորիս-Կապան ճանապարհի ամենաբարձրադիր կետից (ՀՀ տարածքում այստեղից ճանապարհ կա դեպի հեռուստաաշտարակ եւ Ձորակ բնակավայր) ոչ հեռու՝ իրենց տարածքում (ըստ «Google»-ի քարտեզի): Թշնամու դիրքում բարձրացված էր սեփական դրոշն ու զինված վերակարգ էր կանգնած:
Կարմրաքարից Դավիթ Բեկ տանող խաչմերուկի հարեւանությամբ գտնվող կանգառի մոտ ռուս սահմանապահների հենակետն է:
Այստեղ ավարտվում է ռուսների վերահսկողության տակ գտնող 21-կիլոմետրանոց հատվածը (իրականում Որոտանի «թասի» ոլորանների վերեւի տարածքից մինչեւ այս խաչմերուկ 23 կմ է):
Սակայն, ինչպես ասվեց, ռուսները միայն այստեղ չեն, այլ նաեւ Կապան-Ճակատեն ճանապարհին եւ «Սյունիք» օդանավակայանի հարեւանությամբ: Ռուս սահմանապահների վրանը կարելի է նկատել Ողջի գետի հայկական ափին՝ գետի եւ օդանավակայանի ցանկապատի միջեւ:
Գետի աջ ափին նախկին Աղքենդ (Սպիտակաշեն) գյուղն է, դրա հարեւան բլրի վրա ադրբեջանցիները կանգնեցրել են իրենց դրոշը, իսկ դրանից քիչ հեռու՝ ավելի բարձր նիշերի վրա, ՀՀ երկու եռագույններն են, որոնք իշխում են տարածքի վրա:
Այստեղ եւս ծառայություն են իրականացնում ԱԱԾ սահմանապահ զորքերն ու զինված ուժերը: Հայ սահմանապահների ներկայությունը նկատելի է հենց Կապան մտնող ճանապարհից:
Այդուհանդերձ, «Հետքի» զրուցակից կապանցիներից մեկը, ով տուն ունի նաեւ Ծավ գյուղում, պատմեց, որ նոր պայմաններում խուսափում է երեխաներին գյուղ տանել, քանի որ ճանապարհի Կապան-Ճակատեն հատվածում, որն անցնում է սահմանի երկայնքով, նկատել է մայրուղու վրա հայտնված զինված ադրբեջանցիների:
Չնայած դեկտեմբերից (ադրբեջանցիները Որոտանի, Շուռնուխի ու Կապանի ուղղությամբ առաջացան այդ ժամանակ) մինչեւ հիմա Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատեն ճանապարհներին միջադեպեր չեն գրանցվել, դժվար է ասել, թե ինչ զարգացումներ կլինեն առաջիկայում, եւ մինչ օրս հղփացած վարքագիծ դրսեւորող թշնամին ինչ սադրանքների դեռ կարող է դիմել: Անգամ չնչին էսկալացիան կարող է գլխիվայր շուռ տալ փխրուն իրավիճակը:

Лицом к лицу с врагом: новая ситуация на дорогах Сюника
В том, что после 9 ноября (то есть после подписания руководителями Армении, России и Азербайджана трехстороннего заявления) на границах страны сложилась новая ситуация, можно убедиться, отъехав недалеко от Еревана. В 60 километрах от столицы, в селе Ерасх Араратской области, расположен один из шести новых опорных пунктов российских пограничников. Он находится рядом с ерасхским кольцевым перекрестком. До этого русских можно было видеть только на армяно-турецкой и армяно-иранской границах.
Ерасх расположен на армяно-турецко-азербайджанском пограничном треугольнике. На противоположной стороне находятся села Гейдарабад и Садарак Нахиджевана. Через Ерасх проходят железная дорога и автомагистраль Ереван-Нахиджеван-Мегри-Горадиз, которые остаются закрытыми со времени первой Арцахской войны. Сейчас вопрос разблокирования этих дорог стал ключевым в переговорах между Арменией, Россией и Азербайджаном.
Поскольку нахиджеванский транспортный коридор остается закрытым, то попасть из Еревана в Капан, Каджаран или Мегри можно двумя путями – либо через Горис, либо через Татев. И хотя после 9 ноября 65-километровая дорога Горис-Капан стала приграничной, именно по ней до сих пор едут легковые и грузовые автомобили и в частности направляющиеся в Иран и возвращающиеся оттуда фуры. По дороге из Еревана в Горис иногда можно встретить едущие в направлении столицы военные грузовики, которые используют российские миротворцы в Арцахе и российские пограничники в Сюнике.
Те, кто раньше хотя бы изредка выезжал из Гориса в Капан, Каджаран или Мегри и знаком в частности с автотрассой Горис-Воротан-Шурнух-Капан, проезжая сегодня по этой дороге, наверняка испытывает совсем другие чувства.
По пути из Гориса в Воротан мы увидели опоры высоковольтных линий электропередач с демонтированными проводами, которые подсказывали, что мы приближаемся к линии соприкосновения в зоне конфликта.
В нескольких метрах от армяно-азербайджанской границы находится контрольный пункт пограничных войск Службы национальной безопасности РА, где проводится досмотр автомашин. Когда мы направлялись по этой дороге в Капан, нашу машину не осмотрели, но на обратном пути проверили и паспорта, и багажник.
Чуть дальше контрольного пункта СНБ, непосредственно на армяно-азербайджанской границе, расположен пункт российских пограничников, где, однако, машины не останавливают, проверка не проводится. Подчеркнем, что понятие “граница” относительное, поскольку ее реальные координаты не уточнены. После развала СССР процессы демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном не были проведены, и в этих условиях враг продвинулся вперед, руководствуясь картой-приложением американской компании Google и системой геолокации GPS, которая используется в мобильных телефонах.
В нескольких десятках метров от пункта российских пограничников, на своей (в соответствии со спорной границей Google) территории азербайджанцы установили щит с надписью “Добро пожаловать в Азербайджан” на английском и азербайджанском языках. На нем территория Армении показана явно уменьшенной, “сжатой” по сравнению с территорией Азербайджана. На этот факт обратил внимание и Защитник прав человека Армении. Опорного пункта азербайджанцев здесь нет.
Отсюда дорога спускается серпантином к реке Воротан, где на участке между берегом и автотрассой можно увидеть разрушенное село Эйвазлы Кубатлинского района.
В новых условиях 3,6 километра межгосударственной дороги М-2 (Ереван-Горис-Капан-граница Ирана) фактически оказываются на территории, перешедшей под контроль азербайджанцев. На пропускном пункте пограничных войск РА водителей предупреждают о том, чтобы данный участок они проезжали без остановок, а в случае возникновения проблем включали фары.
При прохождении поворотов можно увидеть установленный на холме, который возвышается над дорогой и ущельем, азербайджанский флаг.
И хотя рядом с этим холмом, уже на территории Армении, есть более высокие и удобные для установки армянского флага точки, наш триколор мы так и не заметили (по этой дороге мы проезжали 19 и 20 января). И лишь на обратном пути мы увидели крест, установленный на одном из холмов рядом с селом Воротан, на правом берегу одноименной реки, а рядом с ним был едва заметен триколор небольшого размера.
В той части Воротанского ущелья, которая отошла к врагу, ему остались все здания, строения, сады, опоры ЛЭП без электропроводов, территория бывшего асфальтового завода (механизация была вывезена до сдачи территории).
Территория Азербайджана, а точнее подконтрольная ему зона, заканчивается двухэтажным домом, который в декабре, когда проводилось уточнение границ (на самом деле это был непонятный процесс, осуществлявшийся с молчаливого согласия и попустительства властей РА), оказался в центре внимания общественности.
В доме, который раньше принадлежал армянину, уже разместились сотрудники государственной пограничной службы Азербайджана, то есть дом стал опорным пунктом. Во дворе враг установил свой флаг, а со стороны Воротана – щит со словами “Добро пожаловать в Азербайджан” для тех, кто направляется в Горис.
На другом, меньшем по размеру щите написано: “Азербайджанская Республика, Кубатлинский район, село Эйвазлы”.
На доме азербайджанцы установили две видеокамеры для наблюдения за движением на дороге. Во дворе стоит вооруженный наряд.
Рядом с домом, на армяно-азербайджанской границе, стоит “КамАЗ” российских пограничников.
На этом участке дороги, на территории села Воротан, нет контрольного пункта наших пограничных войск, что странно, поскольку, независимо от присутствия российских пограничников, устанавливать такой пункт только на одной стороне территории, перешедшей под контроль врага, нелогично. Но если верить официальным источникам, например министру обороны РА, то наши пограничники визуально следят за дорогой.
В конце декабря министр обороны Вагаршак Арутюнян в интервью “Зинуж медиа” коснулся вопроса размещения в Сюнике российских пограничников, которые контролируют в частности 21-километровый участок дороги Горис-Капан.
По сути, речь идет о дорожном участке от поворотов выше Воротанского ущелья до Кармракара (перекрестка села Давид-Бек), который, согласно той же карте Google, проходит вдоль армяно-азербайджанской границы, переходя местами то на территорию Армении, то на территорию Азербайджана.
“21-километровый дорожный участок Горис-Давид-Бек взяли под свой контроль российские пограничные войска. Наши пограничники стоят на нашей территории и контролируют эту дорогу визуально. За ними стоит наша армия. Достигнута договоренность о том, что никакого войска между нашими пограничными войсками и дорогой быть не должно. То же самое касается Азербайджана. Визуальный контроль осуществляют также азербайджанские пограничные войска, позади которых стоит их войско. С той стороны тоже не должно быть какого-либо вооруженного подразделения между пограничными войсками и дорогой. Россия совместно с нашими и азербайджанскими пограничниками решает вопрос о том, на каком расстоянии установить свой наблюдательный или какой-либо другой пункт, обеспечивающий контроль за дорогой.
Российские пропускные пункты находятся на горисском участке и в Давид-Беке. Сейчас пограничные войска определяют свои позиции. Этот процесс координируют российские пограничники. Точно так же обеспечивается безопасность дороги Капан-Чакатен”,- сказал в своем интервью министр обороны РА.
Мы обратились к директору Службы национальной безопасности Армену Абазяну с вопросом о том, есть ли трехсторонняя договоренность о том, на каком расстоянии от российских сил (то есть от дорог Горис-Капан и Капан-Чакатен) должны позиционироваться пограничники и армии обеих сторон. Мы также просили сообщить, о каком расстоянии идет речь. В ответ пресс-центр СНБ сообщил, что информация о расстоянии между позициями пограничников и военных подразделений не подлежит разглашению из соображений безопасности.
Ближе всего армянские и азербайджанские пограничники расположились, пожалуй, в селе Шурнух, где 11 из 12 домов нижнего квартала, согласно карте Google, перешли под контроль врага. Что касается 12-го дома, то граница прошла через его хлев.
Сейчас во дворе этого дома размещаются армянские пограничники, возвышается армянский флаг, а в нескольких метрах установлен азербайджанский щит с надписью “Азербайджанская Республика, Кубатлинский район, село Шурнух”.
На перешедшей под свой контроль территории враг установил собственные флаги.
Армянский населенный пункт разделен на две части. В Шурнухе тоже находятся российские пограничники. Их БТР можно увидеть на “армянском тротуаре”.
Проезжая 19 и 20 января по автотрасссе Горис-Капан, мы дважды видели патрульную машину пограничной службы РФ – один раз на поворотах выше села Воротан и второй раз в Воротанском ущелье со стороны Гориса (на фото).
Что касается армянских пограничников, то их мы встретили лишь однажды, когда возвращались из Капана. Наш вооруженный патруль шел вдоль автотрасссы. На азербайджанской территории (в соответствии с картой Google) еще одну их позицию мы заметили недалеко от наиболее высокой точки дороги Горис-Капан (на территории РА отсюда дорога ведет к телевышке и селу Дзорак), где враг установил свой флаг, и стоял вооруженный наряд.
Возле остановки рядом с перекрестком, откуда из Кармракара можно поехать в Давид-Бек, установлен опорный пункт российских пограничников.
Здесь заканчивается подконтрольный русским 21-километровый участок (в действительности расстояние от верхнего участка Воротанских поворотов до этого перекрестка составляет 23 километра).
Но, как уже было сказано, русские находятся не только здесь, но и на дороге Капан-Чакатер и на территории рядом с аэропортом “Сюник”. Палатку российских пограничников можно увидеть на армянском берегу реки Вохчи, на территории между рекой и оградой аэропорта.
На правом берегу реки находится бывшее село Ахкенд (Спитакашен), рядом с которым азербайджанцы установили на холме свой флаг. А чуть дальше, на более высоких точках, развеваются два армянскх триколора, которые господствуют над этой территорией.
Здесь также несут дежурство пограничные войска и вооруженные силы СНБ. Присутствие армянских пограничников заметно и на дороге в Капан.
Тем не менее, побеседовавший с Hetq.am один из капанцев, у которого есть дом в селе Цав, рассказал, что в новых условиях они не хотят отвозить туда детей, так как на дорожном участке Капан-Чакатен, который проходит вдоль линии границы, он заметил вооруженных азербайджанцев.
Несмотря на то, что с декабря (именно тогда азербайджанцы продвинулись в направлении Воротана, Шурнуха и Капана) и по сей день инциденты на дорогах Горис-Капан и Капан-Чакатен не происходили, трудно сказать, какие события могут произойти в ближайшее время, и к каким провокациям может прибегнуть проявляющий наглое поведение враг. Между тем даже незначительная эскалация может сразу нарушить сегодняшнее хрупкое перемирие.