«30 տարվա ընթացքում գիտության քաղաքականությունը բերել է դրա վերացմանը». «Ռոբոմարտ» ընկերության համահիմնադիր
«2025թ.-ին Հայաստանում գիտություն գրեթե չի մնալու, սա դառնում է ակնհայտ, երբ ծանոթանում ես վիճակագրությանը», - «Գիտությունը՝ որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց «Ռոբոմարտ» ընկերության համահիմնադիր Տիգրան Շահվերդյանը։
Պարզաբանեց, որ գիտությամբ զբաղվողների 40%-ը կենսաթոշակային տարիքի անձինք են։ Շահվերդյանի խոսքով՝ Հայաստանում չկա կառավարման համակարգերով զբաղվող առաջադեմ գիտական խումբ, որի հետ ավտոմատ համակարգեր՝ ԱԹՍ-ներ նախագծող ընկերությունները կարող են համագործակցել։ Նրա խոսքով՝ շատերը չեն հասկանամ, թե որն է գիտնականի առաքելությունը. «Գիտնականի առաքելությունը նոր գիտելիք ստեղծելն է, իսկ գիտական քաղաքականության մշակողն ու իրականացնողը պետությունն է։ 30 տարվա ընթացքում մեր պետության գիտության քաղաքականությունը բերել է դրա վերացմանը։ Այն ինչ հզոր գիտությունը անփոխարինելի ենթակառուցվածք է երկրի անվտանգության եւ զարգացման համար», - նշեց Տիգրան Շահվերդյանը՝ հավելելով, որ միայն գործող գիտնականը կարող է ապագա սերունդներին տալ բարձրագույն կրթություն։
Տիգրան Շահվերդյանի խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում գիտնականների քանակը 7 անգամ նվազել է, իսկ գիտության զարգացման ծրագրերը եղել են, բայց ներդրումներ չեն արվում։ Առաջարկում է հարկերի ճիշտ վերաբաշխմամբ վերածնել հզոր գիտություն։ «Մենք այլեւս ժամանակ չունենք։ Գիտության առաջնահերթությունը պետք է մեզ համար կանոն դառնա եւ ֆիքսվի օրենքում», - նշեց վերջինս։ Հավելեց, որ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի մի շարք գործարարների հետ առաջարկում են գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության համար պետական հատկացումները աճեցնելով՝ 2024 թ.-ին հասցնել 4%-ի, այսինքն ՀՆԱ-ի 1%-ի։

“Осуществлявшаяся на протяжении 30 лет политика в сфере науки привела к ее уничтожению” – соучредитель компании “Робомарт”
“К 2025 году науки в Армении практически не будет. Это становится очевидно, когда знакомишься со статистикой”,- заявил на парламентских слушаниях “Наука как основа безопасности и развития” соучредитель компании “Робомарт” Тигран Шахвердян.
По его словам, в Армении 40% ученых – люди пенсионного возраста, в стране нет занимающейся системами управления прогрессивной научной группы, с которой могли бы сотрудничать компании, проектирующие беспилотные летательные аппараты. Многие, отметил Т.Шахбазян, не понимают, что миссия ученого состоит в создании новых знаний, а научную политику разрабатывает и осуществляет государство. “Осуществлявшаяся на протяжении 30 лет политика в сфере науки привела к ее уничтожению. Между тем мощная наука – незаменимая инфраструктура для обеспечения безопасности и развития страны”,- подчеркнул соучредитель компании “Робомарт”, добавив, что только действующий ученый может дать высшее образование будущим поколениям.
Тигран Шахбазян сообщил, что за последние годы число ученых сократилось в 7 раз. Программы развития науки разрабатывались, однако инвестиции не осуществлялись. Представитель компании “Робомарт” предложил возродить мощную науку путем правильного перераспределения налогов. “У нас нет времени. Приоритет науки должен стать для нас правилом и быть прописан в законе”,- подчеркнул Т.Шахбазян.
По его словам, вместе с рядом заводов высокотехнологичной промышленности они предлагают к 2024 году увеличить размер государственного финансирования научной и научно-технической деятельности до 4%, то есть до 1% ВВП.