Արարատ Միրզոյանը խուսափում է հավատարմագրումից զրկված Yerevan.Today-ի լրագրողի մասին հարցին անդրադառնալուց
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին գրություն էինք ուղարկել` խնդրելով հստակեցնել, թե ո՞րն է իր դիրքորոշումը Yerevan.Today-ի լրագրող Սյուզի Բադոյանի և ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի միջադեպի առնչությամբ, որից հետո ԱԺ աշխատակազմը դադարեցրել էր լրագրողի հավատարմագրումը:
Մենք Միրզոյանի անվամբ հարցման տեքստում ուղարկել էինք նաև այդ տեսանյութի հղումը և հետաքրքրվել, թե ըստ իրեն` պատգամավոր Սարգսյանը խախտե՞լ է էթիկան, թե՞ ոչ, խորհրդարանը մտադի՞ր է արդյոք ստեղծել ԱԺ Էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով` պատգամավորի վարքագիծն ուսումնասիրելու նպատակով: Նաև հարցրել էինք, թե ո՞րն է Միրզոյանի դիրքորոշումը պատգամավորի կողմից լրագրողի աշխատանքային գործիքը` խոսափողը վերցնելու և իր աշխատասենյակ տանելու երևույթի վերաբերյալ:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանի ստորագրությամբ ստացել ենք ընդհանրական պատասխան, ըստ որի՝ Սյուզի Բադոյանի կողմից Ազգային ժողովում լրագրողների հավատարմագրման կարգի համապատասխան կետի խախտման վերաբերյալ համացանցում առկա են տեսանյութեր:
Ազգային ժողովի աշխատակազմը հրաժարվել է հավատարմագրել Yerevan.Today կայքի լրագրող Սյուզի Բադոյանին ԱԺ յոթերորդ գումարման խորհրդարանի վեցերորդ նստաշրջանի աշխատանքը լուսաբանելուց։ Պաշտոնական հիմնավորմամբ՝ պատճառը «Ազգային ժողովում լրագրողների հավատարմագրման կարգը հաստատելու մասին» ԱԺ խորհրդի որոշման կետերի խախտումն է: Yerevan.Today-ը պատրաստվում է դատական կարգով վիճարկել ԱԺ որոշումը:

Арарат Мирзоян уклоняется от комментариев по вопросу лишения аккредитации журналиста Yerevan.Today
На днях мы направили запрос председателю Национального Собрания Арарату Мирзояну с просьбой изложить свою позицию по инциденту между журналистом Yerevan.Today Сьюзи Бадоян и депутатом НС Айком Саргсяном, после которого администрация парламента прекратила аккредитацию представителя СМИ.
В запросе содержалась ссылка на видеоролик и просьба ответить на вопрос, нарушил депутат Саргсян этику или нет и намерен ли парламент создать временную комиссию по этике для изучения поведения депутата. Нас также интересовало отношение А.Мирзояна к поступку Айка Саргсяна, который отобрал у журналистки микрофон и отнес его в свой рабочий кабинет.
На запрос ответила заместитель руководителя аппарата НС Анна Григорян. Она, в частности, сообщила, что в Сети имеются видеоматериалы о нарушении Сьюзи Бадоян соответствующего пункта порядка аккредитации журналистов в Национальном Собрании.
Аппарат НС отказался аккредитовать журналистку сайта Yerevan.Today, которая должна была освещать работу парламента седьмого созыва. Согласно официальному обоснованию, причиной является нарушение пунктов решения совета НС “Об утверждении порядка аккредитации журналистов в Национальном Собрании”.