Հադրութի շրջանի 15 քաղաքացիական բնակիչ համարվում է անհետ կորած
Հադրութի շրջանի 30 համայնքից 40-ից ավելի բնակիչ համարվում է անհետ կորած։ Նրանից 15-ը քաղաքացիական անձինք են։ Այս մասին մեզ հայտնեցին Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Նոյեմբերի 13-ից մինչ օրս իրականացված որոնողական աշխատանքների ընթացքում, նախնական տվյալներով, հայտնաբերվել է քաղաքացիական անձի 15 աճյուն։ Ընդհանուր՝ 1355, Հադրութի շրջանից մինչ օրս հայտնաբերվել է 3 քաղաքացիական անձի աճյուն։
«Հետքը» գրել էր, որ հունվարի 21-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ գյուղերից հայտնաբերվել են քաղաքացիական անձանց աճյուններ։
Դրախտիկ գյուղից գտել են Մարինե Հայրապետյանի մարմինը։ Ազոխ գյուղից Սեժիկ Ասրյանի և Յուրի Առուշանյանի մարմինները։ Հարազատները ճանաչել են նրանց։
Դրախտիկ գյուղի ղեկավար Վիտալի Միրզոյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ միակ մարդը, որ մնացել էր գյուղում, Մարինե Հայրապետյանն էր։ Միրզոյանը ևս մասնակցել է պատերազմին ու վիրավորվել։ Հոկտեմբերի 20-ին վիրավորվել է, հետո իմացել, որ արդեն գյուղն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Միրզոյանը ներքին օրգանների վնասվածքներ, ձեռքի բեկորային վնասվածք է ստացել։
Մարինե Հայրապետյանի հարազատները մեզ հետ զրույցում պատմել են, որ Դրախտիկից դուրս են եկել հոկտեմբերի 13-ին, չմտածելով, որ էլ հետո չեն վերադառնա։ Մարինեին իրենց հետ չեն տարել։ Մարինեն Դրախտիկում ապրում էր ծնողների՝ Հայրապետյան Մարուսյայի և Միխայելի, քրոջ՝ Սուսաննայի ու նրա տղայի՝ Գեղամի հետ։
Սուսաննայի որդին մասնակցել է պատերազմին ու վիրավորվել, ընտանիքի մյուս անդամները եկել են Երևան՝ իրենց խոսքով՝ վիրավոր զինվորին այցելության։ Գեղամին տեղափոխել էին Էրեբունի բժշկական կենտրոն։
Հոկտեմբերի 21-ին իմացել են, որ գյուղը հանձնվել է։ Մարինեն մնացել է գյուղում։
Մարինեի ընտանիքն այժմ բնակվում է Ստեփանակերտում։ Միխայել Հայրապետյանը՝ Մարինեի հայրը, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բացի Մարինեից տեղեկություն չունեն նաև իրենց մյուս աղջկա՝ Անահիտ Մովսիսյանի մասին, որը բնակվում էր Ստեփանակերտում։ Պատերազմի ընթացքում իմացել են, որ Անահիտը վիրավորվել է, տեղափոխվել Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոններից մեկը, բայց հիմա նրան գտնել չի հաջողվում։
Ազոխ գյուղում նույն օրվա՝ հունվարի 21-ի որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել են Սերժիկ Ավագյանի և Յուրի Ասրյանի աճյունները։
Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղը թշնամուն հանձնվել է հոկտեմբերի 22-ին։ 80-ամյա Յուրի Ասրյանը Ազոխ գյուղում ապրում էր քրոջ՝ 82-ամյա Մարիա Ասրյանի հետ։ Վերջինս ասում է, որ եղբայրը գյուղից դուրս գալ չի ցանկացել։ Հոկտեմբերի 16-ին Մարիա Ասրյանը որոշել է լքել գյուղը, եղբորն էլ առաջարկել է դուրս գալ իր հետ, բայց նա չի համաձայնել։
«Ասեցի՝ վեր կաց, գնանք, ասեց՝ չեմ գալիս, դու գնում ես, գնա, ես էս գյուղից դուրս եկողը չեմ»,- պատմում է Մարիան։ Քույրն ասում է, որ եղբոր հետ անգամ վիճել են, Մարիան տեսել է, որ վիճակը վատ է, բայց չէր պատկերացնում, որ կարող է թշնամին գրավել Ազոխը, նրա խոսքով՝ հենց դա էր պատճառը, որ առանց եղբոր դուրս է եկել գյուղից։ Նա հիմա բնակվում է Մասիսի շրջանի Սիս գյուղում՝ եղբոր տան նկուղային սենյակում։
Սերժիկ Ավագյանի կինն ու երեխաները այժմ բնակվում են Գյումրիում։ Սերժիկը Ազոխում հովվություն էր անում։ Դա ընտանիքի միակ ապրուստի միջոցն էր։
Սերժիկի եղբոր աղջիկը՝ Սյունե Ավագյանը, Հայաստանում զբաղվել է ընտանիքին տեղավորելով։ Սերժիկը կնոջն ու երեխաներին հոկտեմբերի 15-ին ուղարկել է Հայաստան, ինքը՝ մնացել գյուղում։ Ընտանիքը սկզբում տեղավորվել է Վանաձորի թիվ 1 գիշերօթիկում, որից հետո Սյունեն գնացել ու նրանց տարել է Գյումրի։ Ընտանիքն այս պահին չունի հիմնական կացարան։
Սյունեի պատմելով՝ Սերժիկը չի հասցրել դուրս գալ գյուղից։ «Գյուղից ինչ-որ մեկը պետք է նրա հետևից գար, հաներ նրան, թշնամին արդեն գյուղ էր հասնում, բայց հորեղբայրս դուրս գալ չի հասցրել, ասում են, ադրբեջանցիները գյուղի ճանապարհը փակել են»,- ասում է Սյունեն։ Պատերազմում զոհվել է նաև Սերժիկի մյուս եղբայրը՝ Ավագյան Գագիկը։

В Гадрутском районе без вести пропали 15 гражданских лиц
Свыше 40 жителей 30 общин Гадрутского района считаются пропавшими без вести. 15 из них – гражданские лица. Об этом нам сообщили в Информационном штаба Арцаха.
По предварительным данным, в ходе поисковых работ, которые ведутся с 13 ноября, было найдено 15 тел гражданских лиц. Всего же поисковики нашли 1355 погибших. В Гадрутском районе были обнаружены тела трех гражданских лиц.
Мы уже писали о том, что в результате проведенных 21 января поисковых работ в селах Азох и Драхтик Гадрутского района были найдены трое погибших гражданских лиц – жительница села Драхтик Марине Айрапетян и жители села Азох Сержик Асрян и Юрий Арушанян. Родственники уже опознали их тела.
В беседе с нами глава администрации Драхтика Виталий Мирзоян отметил, что Марине Айрапетян была единственной, кто остался в селе. Сам Мирзоян участвовал в войне, получил многочисленные ранения, в том числе повреждения внутренних органов, осколочное ранение руки. В дальнейшем он узнал, что село перешло под контроль Азербайджана.
Родственники Марине Айрапетян рассказали нам, что 13 октября они покинули Драхтик, не предполагая, что больше туда не вернутся. Марине жила в селе с родителями, сестрой Сусанной и ее сыном Гегамом. Последний участвовал в войне, был ранен. Остальные члены семьи приехали в Ереван навестить Гегама, который проходил лечение в медцентре “Эребуни”. 21 октября они узнали, что село, где осталась Марине, перешло к азербайджанцам. В настоящее время ее семья живет в Степанакерте. Отец Марине, Михаил Айрапетян, сообщил нам, что у них нет сведений и о другой дочери – Анаит Мовсисян, которая жила в Степанакерте. Во время войны семье стало известно, что Анаит получила ранение, была доставлена в один из степанакертских медцентров, но сейчас родные не могут ее найти.
В результате проведенных 21 января поисковых работ в Азохе были найдены тела Сержика Авакяна и Юрия Асряна.
Село Азох Гадрутского района было сдано врагу 22 октября. 80-летний Юрий Асрян жил там с сестрой, 82-летней Марией Асрян. По словам Марии, брат не хотел покидать село. 16 октября женщина решила уехать, предложила брату поехать вместе с ней, но он отказался. Мария видела, что ситуация ухудшается, но не представляла, что враг может захватить Азох. По ее словам, именно поэтому она покинула село без брата. Сейчас она живет в доме брата в селе Сис Масиского района.
Жена и дети Сержика Авакяна сейчас живут в Гюмри. В Азохе Сержик работал пастухом, он был единственным кормильцем в семье.
В Армении вопросами устройства семьи своего дяди занималась племянница Сержика Сюне Авакян. 15 октября Сержик отправил жену и детей в Армению, а сам остался в Азохе. Семья сперва поселилась в интернате Ванадзора, но потом Сюне перевезла их в Гюмри. В настоящее время у Авакянов нет постоянного жилья.
По словам Сюне, ее дядя не успел покинуть село. “За ним кто-то должен был приехать в Азох, так как враг уже приближался к селу, но Сержик не успел выехать, азербайджанцы преградили ему путь…” - рассказала Сюне. На войне погиб и брат Сержика, Гагик Авакян.