Շուշիի վարչակազմի ղեկավար․ «Եթե կարճ ժամանակում կացարանների խնդիրը չլուծվի, սոսկալի է լինելու միգրացիան»
Արցախի Շուշիի շրջանի տեղահանված գյուղերի բնակիչների սոցիալական, կացարանի ապահովման, վերաբնակեցման և այլ հարցերի շուրջ «Հետք»-ը զրուցել է Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանի հետ։ Նրան հանդիպեցինք Ստեփանակերտի հյուրանոցներից մեկում, որի մի սենյակում տեղակայվել է վարչակազմի աշխատակազմը։
Պարոն Հովհաննիսյան, կասե՞ք Շուշիի շրջանից տեղահանված բնակիչների թիվը որքան է, որքա՞նն են այժմ Արցախի տարածքում, և ինչ պատկեր է այն փոքր գյուղերում, որոնք Արցախի վերահսկողության տակ են։
Սեպտեմբերի 27–ին Արդրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանվել են Շուշի քաղաքի, Քիրսավան և Քարին Տակ համայնքների բնակչները։ Մինչ պատերազմն ունեցել ենք այդ համայնքներում 2100 ընտանիք։ Այսօր տեղահանվածների թիվը կազմում է 6500 բնակիչ, որից 5000-ը գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերում և օրեցօր վերադառնում են։ Մենք ունենք տեղեկատվական շտաբ Երևանի Գ․ Նժդեհի փողոցում, որտեղ հիմնականում զբաղվում են ՀՀ–ում գտնվող տեղահանված բնակիչների առօրյա հոգսերով, սոցիալական հարցերի լուծմամբ։ 335 ընտանիք ունենք այսօր ՀՀ–ում և 1540 բնակիչ։
Ամեն օր փոխվում են տվյալները, քանի որ մեծ ցանկություն ունեն վերադառնալու։ Բնակիչների չվերադառնալու հիմնական պատճառը կացարանի հարցն է։ Ամբողջ Ստեփանակերտի հյուրանոցները լցված են։
Կառավարությունը ջանքեր է գործադրում երկհարկանի խոշոր սեփական տները հյուրանոցային համալիրների վերածելու ուղղությամբ, որպեսզի կարողանանք տեղավորել բնակիչներին։ Մեր գործառույթների հիմնական խնդիրն է այսօր ժողովրդին ապահովել կացարաններով։ Դրանից հետո գույքով պետք է ապահովենք։
2000 ընտանիքից 600 ընտանիքի ապահովել ենք հեռուստացույցով, սառնարանով, իսկ 400-ից ավել ընտանիքի՝ մահճակալով, սեղան աթոռներով, պահարանով և կողապահարանով։ Հունվարին մի քիչ սառեցվեց այդ գործընթացը, երեկ արդեն սկսվել է մահճակալների տրամադրումը բնակչությանը։ Կա հերթագրում, ըստ հերթի տրամադրվում են, բացառություն են զոհերի, վիրավորների և բազմազավակ ընտանիքները։ Նախօրոք իմանալով մեր պահեստներում ինչքան կահույք կա՝ մեկ օր առաջ տեղեկացնում ենք։
Հիմա 4 գյուղ է մնացել մեր վերահսկողության տակ։ Դա Եղցահող համայնքն է՝ իր երկու գյուղերով։ Կանաչ Թալայում մի ընտանիք ունենք վերադարձած։ 77 բնակիչ ունենք Եղցահողում, դպրոցն արդեն բացել ենք 9 աշակերտով, մինչ պատերազմը 14 աշակերտ ենք ունեցել։
Կյանքը վերականգնվա՞ծ է Եղցահողում։
Այո, ամեն ինչ վերականգնել ենք, գազ, լույս, ենթակառուցվածքներ։ Եղցահողում նորմալ է։ Հետո գալիս է Հին Շենը, որտեղ կա 83 բնակիչ, 8 աշակերտով դպրոցը գործում է։ Բոլոր ենթակառուցվածքները կան, կապը չկար։ Հեռուստաաշտարակը, գիտեք, թուրքերի սահմանում է, նոր հեռուստաաշտարակ ենք կառուցել և կապն ապահովում ենք։ Այստեղ մի քիչ անվտանգության հարցն է մտավախություն առաջացնում կապված գյուղացիական կենդանիների պահման, արոտավայրերի հետ։ ՄեԾ Շեն և Լիսագոր համայնքներն են, Մեծ Շենում այսօրվա դրությամբ դպրոցը դեռ չի գործում, քանի որ երեխաներ չկան, քանի որ տների մի մասը մեր մոբի (մոբիլիզացիոն ռեսուրս) կողմից թալանվել է։ Մեր հայ զինվորների կողմից, դրա համար մենք այնտեղ ունենք մասնակի վերանորոգման կարիք, որպեսզի բնակչությունը վերադառնա։ Լիսագոր համայնքում փետրվարի 1-ից երեք աշակերտով բացեցինք դպրոցը, որպեսզի հույս տանք ժողովրդին վերադառնալու համար։ Լիսագորում խայտառակ դրություն է՝ կապված տների հետ։ Այնտեղ տեղակայված մոբը դռներից, պատուհաններից, թիթեղից սկսած պոկել, տարել է։
Պատերազմի ընթացքու՞մ։
Այո։ Հիմա մենք շինարարական բրիգադ ենք ստեղծել Շուշիի նախկին շինվերանորոգում հիմնարկի հիման վրա։ Մոտ օրերս կսկսենք շինաշխատանքները, ժողովուրդը ցանկանում է վերադառնալ, բայց տան հարմարություն չկա։ 20 բնակիչ են, 10 ընտանիք այսօր Լիսագորում։
Առաջնահերթ տրամադրել ենք անկողնային պարագաներ, վառարան և այլն, բայց վերանորոգումը այնտեղից պետք է սկսենք, որովհետև մարդիկ ուզում են վերադառնալ։ Բնակչության մեծ մասը կենտրոնացել է Ստեփանակերտում, մի մասն էլ գտնվում է Ասկերանի, Մարտունու, Մարտակերտի շրջաններում։
Շուշիի բնակչությունը հիմնականում Ստեփանակերտո՞ւմ է։
Այո։ Իմ կարծիքով հետագայում, Կառավարության որոշմամբ, տներ կտրամադրեն քաղաքաբնակներին Ստեփանակերտում, բայց գյուղերին մենք առաջարկել ենք՝ և՛ նախագահն է առաջարկել, և՛ Կառավարությունը, որպեսզի նոր թաղամասեր, գյուղեր կառուցվեն։ Այն գյուղերը, որոնք բնակչությամբ քիչ են նոր թաղամասեր կառուցեն, կամ առանձին գյուղեր կառուցեն։ Մենք մեր շրջանի համար, հիմնականում Քարին Տակ համայնքն է, որ մեծ է եղել` 751 բնակիչ ենք ունեցել, 163 ընտանիք։ Կառավարությանը խնդրել եմ հողատարածքների բաշխման գործընթացում հարևան–հարևան հատկացվի մեր գյուղի կոլորիտը, մշակույթը պաշտպանելու նպատակով: Տեսնենք՝ որքանով կհաջողվի։
Ո՞ր գյուղի տարածքում եք դիտարկում Քարին Տակի վերաբնակեցման ծրագիրը։
Հովսեփավան գյուղից Աստղաշեն գյուղի միջանկյալ հատվածում։ Կամ Նորագյուղի և Աստղաշենի արանքում։ Երկու տեղամաս ենք ընտրել։ Տեսնենք՝ որտեղ է հաջողվում, կարողանանք այդ հողամասերը պետության միջոցով հատկացնենք, որովհետև բոլորը սեփականաշնորհված են կամ վարձակալության են տրամադրված։ Երևի գերակա շահ կճանաչեն։ Մեզ անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր ընտանիքին 1200 քմ հող տրամադրել, որպեսզի 1000 քմ տնամերձ հողամաս ունենան, կարողանան իրենց ապահովել և գյուղատնտեսական մթերքների մի մասն էլ արտահանեն շուկա։ Քարին Տակն, օրինակ, Ստեփանակերտի գյուղատնտեսական շուկայի բանջարեղենի մեծ մասի մատակարարն էր։ Կլիման մեր գյուղին համապատասխան չի, բայց բանջարանոցի համար շատ նպաստավոր է։ Մեր գյուղացիների համար բանջարաբուծությունը գերակայող զբաղմունք է եղել, դրա համար էլ ընտրել ենք այդ տեղամասերից մեկը։ Եթե հաշվենք 150 ընտանիք, ապա մեզ պետք է 15 հա տարածք։ Բնական է՝ 1-2 հա էլ կլինեն ճանապարհները, ենթակառուցվածքները և այլն։ Նոր Քարին Տակ համայնք կառուցելու համար, իմ հաշվարկներով, անհրաժեշտ է մոտ 3 միլիոն դոլար։ Եթե այդքան գումար օգնություն լինի, ապա մենք կարող ենք մեր գյուղը կառուցել։ Բայց որպեսզի շուտ կառուցվի, դա փայտե տնակների տարբերակն է։
Գանք խնդրի ֆինանսական կողմին։ Մենք եղանք Հովսեփավանում, զրուցեցինք փայտե տներ կառուցողների հետ և այնպիսի տպավորություն ունենք, որ ամբողջ Արցախի տարածքում քաղաքաշինական ծրագրերն իրականացնելու համար ֆինանսական խնդիրներ կան։ Ի՞նչ եք մտածում այդ խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
Ճիշտ եք նկատել։ Ընդհանրապես ֆինանսական դժվարություններ կան։ Կացարանների վարձավճարների ծրագիր է գործում։ Երկու ամիս է՝ Կառավարությունը ոչ թե չի ուզում, այլ չունի սեփականատերերի վարձավճարները։ Բողոքների մեծ մասը այն է, որ տան տերերն ասում են՝ կամ վարձը տվեք կամ թողեք, գնացեք։ Պետությունը ստիպված բանակցություններ է վարում տան տիրոջ հետ, որպեսզի ֆինանսներ հայթայթի։ Իմ կարծիքով՝ պետք է դրսից օգնություն լինի, որ այդ հարցը լուծվի։ Եթե փետրվարին էլ սեփականատերերին այդ վարձավճարները չտրվեն, բնականաբար հանելու է տնից։ Մյուս հումանիտար ծրագրերն էլ կապված են ֆինանսական միջոցների հետ։
Մի բան էլ ասեմ, արտասահմանի հումանիտար օգնությունը շատ անկանոն ձևով է կատարվում։ Ճիշտ չի բաշխվում։ Մի սոցիալական խումբ 3-4 անգամ ստանում է, զոհվածների խումբ, բազմազավակների խումբ, եթե մեկ անգամ տրամադրել ենք զոհվածներին, իմ տղան էլ է զոհված, երկրորդ անգամ տրամադրենք բազմազավակներին, միայնակ մայրերին, թոշակառուներին և այլն։ Չստացվի, որ մի մարդ 3-4 տեղից օգնություն ստանա, մի մարդ էլ ոչ մի տեղից։ Ես դեմ եմ դրան։ Պետք է կենտրոնացված ձևով կազմակերպվի այդ օգնությունը։ Ամեն մարդ, ոնց որ Հայ օգնության միության նման, ասում է՝ ես եմ փողը բերել, որոշում եմ, ես եմ տալիս։ Դա ճիշտ չեմ համարում։ Մարդիկ գալիս, բողոքում են։ Երիտասարդ ընտանիք է, երեխա չունեն, ուրեմն պետք է չստանան այդ 250 դոլարը։ Թող պետության ղեկավարները լսեն, կենտրոնացված ձևով պետք է կատարվի օգնությունը։
Հիմա Շուշիի վարչակազմը վտարանդի՞ է։
Այո, տեսնում եք, բոլորս խցկված ենք երկու սենյակում։ Աշխատողների մի մասը հերթով է գալիս։ Բան չունեմ ասելու, մեր դրությունն է ընդհանրապես այսպես, հարմարվում ենք ամեն ինչին։
Համակարգն աշխատո՞ւմ է։
Այո, բոլոր բաժիններն աշխատում են։ Կա բաժին` 3-4 աշխատող են, հերթով գալիս են։ Ունենք 6 բաժին, բոլորն էլ աշխատում են։
Տեղահանվածն իրեն մենակ չի՞ զգում, կարողանո՞ւմ է իր հարցի հասցեատիրոջը գտնել։
Ե՛վ Երևանում, և՛ այստեղ գրասենյակների համար ո՛չ կիրակի կա, ո՛չ շաբաթ։ Ամեն օր աշխատում ենք ժամը 8-ից 20:00-ը։ Բոլոր դեպքերում կարողանում ենք ինչ–որ ելք գտնել, որպեսզի ընդհանուր բողոքներ շատ չլինեն։ Մարդիկ կան՝ մասնակի բողոքներ ունեն, աշխատանք չունեն, մեկը հիվանդ է, մեկը գույքի կարիք ունի, մեկը փայտի։ Փառք Աստծո, կան ծրագրեր։ Հյուրընկալության ծրագիրը, փայտը տրամադրում են՝ մեկ շնչի հաշվով 1 խորանարդ մետր վառելափայտ։ Անտառտնտեսությունը տրամադրում է։ Կա 300 հազարների ծրագիրը, ստացել են 250 դոլարները, Քարին Տակը ստացել է, հիմա Շուշիինն ենք պատրաստում։ Շուշին մի քիչ բարդ է, մեր փաստաթղթերը, արխիվը, համակարգիչները, բոլորը մնացել են։
Բնակարանաշինական ծրագրի մասով ես կողմ եմ ֆինանսական աջակցությանը։ X գումար նշանակվի յուրաքնաչյուր տեղահանված ընտանիքի՝ հաշվարկելով գույքը, կորցրած ամեն ինչը և տան փոխհատուցումը տան, ասեն՝ ախպեր ջան, սա է պետության հնարավորությունը։ Մյուս մտավախությունն այն է, որ գումարը կվերցնեն և կգնան Ռուսաստան, կփախնեն, բայց տալիս ես պայմանով՝ գումարը տալիս ես և 3 տարի վիզա չես տրամադրում, ոնց որ խորհրդային տարիներին գյուղացիներին անձնագիր չէին տալիս։
Գլխավոր խնդիրը ֆինա՞նսն է։
Ես մոտավոր հաշվարկել եմ։ 10 հազար ընտանիքի 50 հազար դոլար գումար ես տալիս, դա դառնում է 500 միլիոն դոլար, կես միլիարդ դոլար։ 50 հազարից 20 հազարով տնակն է սարքում, իսկ 30 հազարը դնում է ինչ-որ բիզնես է անում:
Կամ Հայաստանում, կամ Արցախի գյուղերում այդ գումարով կարող ես գործ դնել։ Չեմ ասում երկու հարկանի տուն սարքեն։ Դա է հարցի արագ և շուտ կարգավորման տարբերակը։ Ուրիշ ելք չեմ գտնում։ Եթե կարճ ժամանակում կացարանների խնդիրը չլուծվի, շատ սոսկալի է լինելու մեր միգրացիայի հարցը, շատ սոսկալի։ Ուրիշ հարց էլ կա, ուրբանիզացիա է եղել, բոլորը Ստեփանակերտում են, պետք է տեղափոխել մարդկանց գյուղեր։

Artsakh's Shushi District Head Warns of Mass Migration if Housing Issue Not Resolved
Hetq spoke with Grisha Hovhannisyan, Head of Artsakh’s Shushi District Administration, about the social, housing, resettlement and other issues faced by displaced residents of villages in the district now under Azerbaijani control. We met him in a Stepanakert hotel, where the administration staff is temporarily housed.
Can you tell us how many people have been displaced from the Shushi District? How many are now in Armenian-controlled Artsakh? What’s the situation in the villages that are under the control of Artsakh?
On September 27, following the war unleashed by Azerbaijan, residents of Shushi, Kirsavan and Karin Tak communities were displaced. Before the war, we had 2,100 families in those communities. Today, the number of displaced people is 6,500, of which 5,000 are in the settlements of Nagorno Karabakh. More return daily. We have an information headquarters on Nzhdeh street that deals with the daily social concerns of the displaced residents in Armenia. We have 335 families today in Armenia - 1540 inhabitants.
The data changes every day because they have a great desire to return. The main reason for the residents not returning is the issue of housing. All the hotels in Stepanakert are full.
The government is making efforts to turn large two-story private houses into hotel complexes so that we can accommodate the residents. Our main task today is to provide the people with housing. After that we, must provide them with land.
Four villages are left under our control. It is Yeghtsahogh community with its two villages. A family has returned to Kanach Talar. We have 77 inhabitants in Yeghtsahogh. The school has opened with nine students. There were fourteen before the war.
Is normal life restored in Yeghtsahogh?
Yes, we have restored everything, gas, electricity, infrastructure. Life is normal there. Then comes the Hin Shen, where there are 83 inhabitants. The school is open with eight students. All the infrastructure is there. There was no communication link.
The TV tower, you know, is on the border with the Turks. We have built a new TV tower. The security issue is of some concern related to the raising of livestock and pastures. These are the communities of Metz Shen and Lisagor. The school in Metz Shen is not open since there are no children. Some of the houses have been looted by our mobilization forces, by our Armenian soldiers. That's why we need a partial renovation there so that the people can return. We opened the school in Lisagor community with three students on February 1, to instill hope in the people to return. The situation in Lisagor is disgraceful in terms of housing. The Armenian mobilization forces deployed there torn down the doors, windows and tin and carted it away.
This happened during the war?
Yes. We have created a construction brigade based on the former Shushi reconstruction unit. We will start construction work in the coming days. The people want to return, but there is adequate housing. There are twenty residents, ten families in Lisagor today.
First, we provided bedding, a stove, etc. But we must start the repair from there because people want to return. Most of the population is concentrated in Stepanakert Some are in the Askeran, Martuni and Martakert regions.
Are former Shushi residents mainly in Stepanakert today?
Yes. In my opinion, in the future, by government decision, houses will be provided to former townspeople in Stepanakert. We have also proposed, as well as the president, that new districts and villages be built. Villages that are sparsely populated will build new districts or separate villages. For our region, it’s mainly the Karin Tak community, which was big. We had 751 inhabitants, 163 families.
Where do you see the resettlement of former Karin Tak residents?
In the land between the villages of Hovsepavan and Astghashen. Or between Noragyugh and Astghashen. We have chosen two precincts. Let's see where it succeeds. We will be able to allocate those lands through the state, because all of them are privatized or leased.
The land will probably be declared eminent domain. We need to provide 1,200 square meters of land to each family, so that they can have a 1,000-square-meter plot of land near their homes, be able to provide for themselves, and ship some of their agricultural products to the market.
Karin Tak, for example, was the supplier of most of the vegetables in the Stepanakert agricultural market. According to my calculations, about $3 million is needed to build New Karin Tak.
Let's come to the financial side of the problem. We visited Hovsepavan and talked to the builders of wooden homes. We got the impression that there are financial problems for the implementation of urban development programs in the whole territory of Artsakh. What’s your take?
You noticed correctly. In general, there are financial difficulties. There is a housing rental program. The government can’t pay the rent to landlords. Many landlords say the rent must be paid or the temporary tenants must leave.
The state must negotiate with the landlords to raise funds. In my opinion, there should be outside help to solve this issue. If the owners are not given those rents in February, they will naturally evict the tenants. The implementation of other humanitarian programs is also dependent on financial means.
Let me say one more thing. Foreign humanitarian aid is provided in a very irregular manner. Assistance should be organized in a centralized manner. Everyone, for example the Armenian Relief Society, says that since they brought the money here, they should have a say in how it’s distributed. This isn’t right. should be provided in a centralized way.
Is it correct to say that the Shushi District Administration is in exile now?
Yes. As you can see, we are all crammed into two rooms. Some of the employees work in shifts. This is our general situation. We adapt to everything.
How can the hosuing problem be solved?
Regarding the housing program, I am in favor of financial support. A certain amount of money will be allocated to each displaced family, calculating the property and all that they lost.
Another fear is that they will take the money. They will go to Russia. They will run away. But this can be solved if you give it on the condition that no visas are granted for three years. It’s like in the Soviet years whenthe villagers were not given passports.
Is the main problem financial?
I have made approximate calculations. You give $50,000 to 10,000 families. That number becomes $500 million. He builds a house for $20,000 and invests $30,000 in some business.
You can start a business with that money either in Armenia or in the villages of Artsakh. I am not saying build a two-story house. That's the quick fix.
If the housing problem is not solved in a short time, our emigration problem will be will very terrible. There’s another issue, that of urbanization. Everyone is in Stepanakert. People need to be moved to the villages.