Ընդդիմությունը կասկած է հայտնում, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն ունի գաղտնի հավելված
Խորհրդարանական մեծամասնությունը պնդում է` Սյունիքի վիճելի համարվող տարածքների վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել, ընդդիմությունը համոզված է՝ փաստերն այլ բանի մասին են խոսում:
Այսօր` փետրվարի 12-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն ու Հայկ Գևորգյանը պնդեցին` որևէ գաղտնի փաստաթուղթ չի ստորագրվել, որը վերաբերում է Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ-Գորիս ճանապարհահատվածին: Ընդդիմադիր որոշ գործիչներ փաստաթղթեր են հրապարակել, որում անդրադարձ կա հատվածին, այս մասին Գաբրիելյանն ասում է` դրանք մտացածին են: Ցանկացածը կարող է նման փաստաթուղթ սարքել և հրապարակել, այնտեղ չկա որևէ ստորագրություն:
«Ի՞նչ է այդ փաստաթուղթը. Ա-4 ֆորմատի վրա համակարգչով հավաքած տեքստ է, որի մեջ ինչ ասես գրում են ու տարածում որպես 100%-անոց ճշմարտություն: Թղթեր են պարզապես, որը համակարգչից յուրաքանչյուր օգտվող կարող է սարքել»,- ասաց Գաբրիելյանը` հիշեցնելով, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին վստահեցրել է` չկա որևէ այլ փաստաթուղթ, որի մասին հանրությունը տեղյակ չէ:
Գաբրիելյանը չհերքեց` վերջին իրադարձությունների պատճառով սյունեցիները անհանգստանալու առիթ ունեն, 25-30 տարի այլ վիճակ էր, հիմա` այլ, և կարող է իր մոտ անհանգստություն առաջացնել:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն իշխանությունից պահանջում է հոդաբաշխ բացատրություն տալ, թե ինչի մասին է խոսքը:
«Այն փաստաթուղթը, որը հրապարակվել է, միայն տեքստն է, չկա ստորագրություն հայկական կողմից, չգիտենք ինչ ուժ ունեցող փաստաթուղթ է»,- ասաց նա:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով` հիմնավոր կասկած ունեն, որ այդ փաստաթուղթը բանավոր պայմանավորվածությամբ իրականացվածի տեքստն է, միգուցե` չստորագրված: Մարուքյանը հիշեցրեց, որ սոցիալական ցանցերում արդեն մի քանի օր է՝ տարածվում է այդ տեքստը, սակայն իշխանությունից որևէ արձագանք չկա:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն այն կարծիքին է, որ նոյեմբերի 9-ի գիշերը ստորագրված կապիտուլյացիոն փաստաթղթի կարծես թե շարունակությունն է լինում, և կրկին տարածքներ ենք կորցնում:
Իվետա Տոնոյանն ընդգծում է` իշխանությունն այն ջանասիրությամբ, որ անդրադառնում է ընդդիմությանը, լավ կլիներ նույն ջանասիրությամբ անդրադառնար մամուլում երեք օր տարածվող փաստաթղթին, որը վերաբերում է Սյունիքի տարածքային ամբողջականությանը:
Տոնոյանը հիշեցնում է` վարչապետն անգամ գողացված օծանելիքի ու ժամացույցի մասին էր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով հանդես գալիս, սակայն նման կարևոր հարցի անդրադարձ չկա: Նույն խմբակցության պատգամավոր Շաքե Իսայանն էլ հավելեց` շարունակում են ողջամիտ կասկած ունենալ, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հետ գոյություն ունի հավելված:

Оппозиция подозревает существование секретного приложения к заявлению от 9 ноября
Парламентское большинство утверждает, что какой-либо документ по считающимся спорными территориям Сюника не подписан. Оппозиция убеждена, что факты свидетельствуют о другом.
Сегодня на брифинге в Национальном Собрании депутаты властной фракции “Мой шаг” Сисак Габриелян и Айк Геворкян заявили, что никакой секретный документ по дорожному участку Давид-Бек-Горис в Сюникской области не подписан. Дело в том , что некоторые оппозиционные деятели опубликовали документ, в которых затронут вопрос данного участка. По словам С. Габриеляна, подобные документы может сфабриковать и опубликовать любой человек, тем более, что на них нет подписи. “Это бумага формата А4 с набранным на компьютере текстом, в котором написано все, что угодно, и она распространяется как 100-процентная правда. Это всего лишь бумага, которую может состряпать любой, кто пользуется компьютером”,- сказал депутат, напомнив о том, что вице-премьер Тигран Авинян во время Правительственного часа заверил, что нет такого документа, о котором общественность не знает.
Габриелян не отрицал, что в связи с последними событиями у сюникцев есть повод для беспокойства. По его словам, на протяжении 25-30 лет была одна ситуация, сейчас совсем другая, что вызывает у людей обеспокоенность.
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян потребовал от властей внятных объяснений по этому вопросу.
“Документ, который опубликован, всего лишь текст без подписи армянской стороны. Мы не знаем, какую силу он имеет”,- отметил Симонян.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян заявил, что у них есть обоснованное подозрение, что этот документ представляет собой текст устной договоренности, возможно, не подписанный.
Марукян обратил внимание на тот факт, что текст уже несколько дней распространяется в социальных сетях, однако власти никак на него не реагируют.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян высказал мнение, что текст, о котором идет речь, представляет собой продолжение подписанного 9 ноября капитуляционного документа, из-за которого мы вновь теряем территории.
Коллега Мелкумяна по фракции Иветта Тоноян подчеркнула: властям следовало бы коснуться документа о территориальной целостности, который уже три дня распространяется в прессе. Депутат отметила, что премьер в прямом эфире в Фейсбуке говорил даже об украденных часах и парфюме, но такого важного вопроса не касается.
Член той же фракции Шаке Исоян добавила, что они подозревают существование приложения к заявлению от 9 ноября.