Վաճառվում է պատմամշակութային հուշարձան․ նախարարությունն ասում է՝ օրենքը թույլ է տալիս
Փետրվարի 8-ին պետգույքի կառավարման կոմիտեն հրապարակել է «Կրթության ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող Գորիսի Ուսուցչի տան աճուրդի մասին հայտարարությունը։ Համաձայն դրա՝ աճուրդը տեղի կունենա փետրվարի 25-ին, տան մեկնարկային գինը 31 միլիոն 876 հազար դրամ է:
Գորիսի համայնքապետի տեղակալ Իրինա Յոլյանը Ուսուցչի տան վաճառքի մասին պատահաբար տեղեկացել է կոմիտեի կայքից։ Նույն օրը «Ֆեյսբուք» սոցցանցում գրել է այդ մասին՝ նշելով, որ տունը պատմական նշանակություն ունեցող շենք է, որը նախկինում ծառայել է տարբեր նպատակների:
«Հետքի» հետ զրույցում փոխհամայնքապետը պատմեց, որ զանգահարել է աճուրդի հայտարարության մեջ նշված հեռախոսահամարով՝ հայտնելով, որ վաճառվող շենքը պատմամշակութային հուշարձան է։ Սակայն նրան պատասխանել են, որ իրենց ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերով կառույցը պատմամշակութային հուշարձան չէ, ապա հայտնել, թե հարցում են ուղարկել կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն, որտեղից էլ պատասխանել են, որ Ուսուցչի տունն ընդգրկված չէ պատմամշակութային հուշարձանների ցանկում։
Իրինա Յոլյանն ասում է, որ շենքը պատմական եւ մշակութային արժեք ունի, ու ժամանակին էլի փորձեր են արվել այն վաճառելու, բայց դրանք միշտ կանխվել են: Փոխհամայնքապետի բնորոշմամբ՝ սա մազապուրծ փրկված շենքերից է:
«Ժամանակին այն համայնքային պատկանելության էր, հետո համայնքը նվիրաբերել էր Կրթության ազգային ինստիտուտին»,- նկատում է «Հետքի» զրուցակիցն ու հավելում, որ այսօր Գորիսում համայնքային ենթակայության շենքերի լուրջ խնդիր ունեն։ «Ժամանակին նման կարեւոր շենք-շինություններն աճուրդի են հանվել, եւ այսօր համայնքի բալանսում նման շենքեր չկան, որոնք կարող են ծառայել որպես համայնքային հաստատություններ»,- ասում է Իրինա Յոլյանը։
Վաճառքը թույլատրել է նախարարությունը
Պետգույքի կառավարման կոմիտեի կայքում աճուրդի մասին հայտարարության մեջ նշված է լուծարման հանձնաժողովի հանձնակատար Ս. Նազարյանի հեռախոսահամարը։
Մենք եւս զանգահարեցինք նրան: Նազարյանը նշեց, որ կառավարության որոշմամբ ԿԳՄՍՆ-ին ենթակա «Կրթության ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն լուծարման փուլում է, իսկ ընկերության գույքը հանվում է վաճառքի՝ պարտքերը մարելու համար: Ըստ մեր զրուցակցի՝ նախորդ տարի պետգույքի կառավարման կոմիտեն հարցում էր արել նախարարությանը, որն էլ իր հերթին սկզբում ասել էր, թե հնարավոր է՝ շենքը պատմամշակութային արժեք է, բայց հետո նախարարությունից կոմիտեին փոխանցել էին, որ Ուսուցչի տունը պատմամշակութային հուշարձան չէ ու կարող է հանվել վաճառքի:
Պատմամշակութային հուշարձան է, բայց օրենքով կարող են օտարել
Գորիսի Ուսուցչի տունը պատմամշակութային հուշարձան է: Այն ընդգրկված է կառավարության կողմից 2005 թ. հաստատված ցուցակում, որտեղ ներառված են Սյունիքի մարզի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանները։
ԿԳՄՍ նախարարության պատմության, մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պատմության ու պատմական միջավայրի պահպանման եւ օգտագործման բաժնի պետ Սուրեն Շաքարյանը մեջբերում է այս որոշումը՝ նշելով, որ, համաձայն դրա, Գորիսի Ուսուցչի տունը պատմամշակութային հուշարձան է: Մյուս կողմից՝ «Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքը սահմանում է, որ կառավարությունն է հաստատում պետական սեփականություն համարվող այն հուշարձանների ցուցակը, որոնք ենթակա չեն օտարման: 2007 թ. կառավարության հաստատած այդ ցուցակում Գորիսի Ուսուցչի տունը չկա:
Ս. Շաքարյանն ասում է, որ, ի լրումն նախորդ ուղարկածի, նախարարությունը նոր գրություն է ուղարկել պետգույքի կառավարման կոմիտեին, որտեղ նշված են սեփականատիրոջ իրավունքներն ու պարտականությունները։ Տրամադրել են նաեւ պահպանական պարտավորագիր, համաձայն որի՝ աճուրդի ժամանակ շենքը ձեռք բերողը պարտավոր է կատարել դրա պահանջները։ Պարտավորագրով նշված են հուշարձանի հետ կապված բոլոր սահմանափակումներն ու թույլատրելի գործունեությունը։ Համաձայն դրա՝ սեփականատերը պարտավոր է պահպանել հուշարձանի անվտանգությունն ու անվթարությունը, ապահովել հուշարձանի մատչելիությունն ուսումնասիրության եւ պահպանության վերահսկման համար, կատարել ամրակայման, նորոգման, բարեկարգման աշխատանքներ՝ դրանց նախագծերը նախապես ներկայացնելով լիազոր մարմնին (նախարարությանը) եւ համաձայնեցնելով վերջինիս հետ։
Շենքի գործառնական նշանակությունը փոխելու համար սեփականատերը պետք է դիմի նախարարությանը՝ համաձայնություն ստանալու համար։ Շաքարյանի խոսքով՝ սովորաբար այն շենքերի դեպքում, որոնք հնագիտական չեն, օրինակ՝ արտադրական նշանակության կառույց են եղել, սեփականատերը կարող է դիմել՝ նշանակությունը փոխելու համար, իսկ հնագիտական բնույթի կառույցների պարագայում՝ պատմամշակութային հնագույն կառույցներ, պաշտամունքային, կրոնական կառույցներ, գործառնական բնույթը փոխել չի թույլատրվում։
Ուսուցչի տան շենքում նախկինում Սյունյաց թեմի առաջնորդարանն էր
Գորիսի Ուսուցչի տունը 19-րդ դարի երկրորդ կեսին եղել է Տեր-Մովսիսյանների բնակելի տունը։ Այդտեղ 1870-1882 թթ․ ապրել է Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Տեր-Մովսիսյանը։ Վերջինիս քրոջ թոռը՝ Գագիկ Գրիգորյանը, մինչ օրս պահում է «Գրական թերթի» այն օրինակը, որտեղ գրող Սերո Խանզադյանը պատմում է, թե ինչպես 1903 թ․ Խրիմյան Հայրիկը Արցախից Տաթեւ գնալիս հյուրընկալվել էր Տեր-Մովսիսյաններին։
«Հանկարծակի եմ եկել աճուրդի լուրից։ Նման շենքեր Հայաստանում շա՞տ են, ի՞նչ են անելու այդ գումարով»,- հարցնում է Գագիկ Գրիգորյանը։
Խորհրդային տարիներին տան մի մասը պետականացրել էին, իսկ մյուս մասը պատկանում էր արքեպիսկոպոսի եղբորը՝ Կարապետին։ Սակայն ավելի ուշ այդ հատվածն էլ պետականացվեց։ Գագիկ Գրիգորյանն ասում է, որ խորհրդային իշխանությունները ցանկանում էին քանդել տունն ու փոխարենը բարձրահարկ բնակելի շենք կառուցել, սակայն Գորիսի այն ժամանակվա ճարտարապետ Սեւադա Զաքարյանը թույլ չի տվել քանդել պատմական կառույցը։
Ակսել Բակունցի տուն-թանգարանի տնօրեն, Գորիսի երկրագիտական թանգարանի աշխատակից Վարդան Սարգսյանը նշում է, որ աճուրդի հանված շենքը հին Գորիսի առաջին ճարտարապետական կառույցներից մեկն է: Խոսելով Մեսրոպ արքեպիսկոպոսի մասին՝ նա նշում է. «Բավական է ասել, որ նա է գոյություն ունեցող, պահպանված ձեռագիր մատյանների ամբողջական ցանկը կազմել, 23 հազարից ավելի հին ձեռագրերի ուսումնասիրության գործը նա է վարել»: Սարգսյանն ավելացնում է, որ արքեպիսկոպոս Տեր-Մովսիսյանը երկու անգամ կաթողիկոսի թեկնածու է եղել:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ խորհրդային իշխանության վերջին շրջանում, երբ եկեղեցին ազատվել էր կապանքներից, Տեր-Մովսիսյանների տունը ծառայել էր որպես Սյունյաց թեմի առաջնորդարան: 1989 թ. այդ շենք էին այցելել Կիլիկիո կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն (հետագայում՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Ա) ու Վազգեն Առաջին կաթողիկոսը:
Բակունցի տուն-թանգարանի տնօրենը նկատում է, որ Գորիսում Տեր-Մովսիսյանների ընտանիքը մեծ ավանդ ունի: Արքեպիսկոպոսի եղբայրը՝ Առաքելը, իր տունը նվիրել էր համայնքին՝ որպես դպրոցի շենք օգտագործելու համար: Հենց այդտեղ էլ 1905-1910 թթ. սովորել էր Ակսել Բակունցը:
Վերադառնալով Ուսուցչի տան օտարմանը՝ Գրիգորյանը նշում է, որ Գորիսը շատ կարիքներ ունի, եւ այդ շենքը կարող էր դառնալ մշակութային օջախ, որի մի սենյակն էլ կարելի էր տրամադրել արքեպիսկոպոս Տեր-Մովսիսյանի հիշատակին:

Goris Historical Site to be Auctioned; Ministry Approves Sale
On February 8, Armenia’s State Property Management Committee announced the auction of the Goris Teacher's House, which is owned by the National Institute of Education CJSC.
The auction will take place on February 25. The starting bid is 31.876 million drams (US$68,000).
Goris Deputy Mayor Irina Yolyan found out about the sale of the Teacher's House on the committee's website. She wrote about the sale on her Facebook page, noting that the house is a building of historical significance, which previously served various purposes.
Yolyan told Hetq that he had called the phone number mentioned in the auction announcement, stating that the building for sale was a historical and cultural monument. However, she was told that according to the documents in their possession, the building is not a historical and cultural monument. They then said they had sent a request to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, and were told that the Teacher's House is not included in Armenia’s list of historical and cultural monuments.
Yolyan says that the building has historical and cultural value. Prior attempts to sell the building were prevented. She says that the historic building is one of the few in the southern town of Goris that has survived.
"It belonged to the community. Then the community donated it to the National Institute of Education," says Yolyan.
"In the past, such important buildings were put up for auction. Today, there are no such buildings on the community’s balance sheet that can serve as communal institutions," says Yolyan.
Sale approved by the ministry
Hetq telephoned S. Nazaryan, the person overseeing the auction.
Nazaryan noted that according to the government's decision, the National Institute of Education CJSC, subject to the Ministry of Education and Science, is in the process of liquidation, and the company's property is up for sale to pay off debts.
According to Nazaryan, the State Property Management Committee (SPMC) asked the ministry last year whether the building was on the historical register. The ministry initially responded that the building may be of historical and cultural value. Later, the ministry told the SPMC that the Teacher's House is not registered as a historical and cultural monument and can be put up for sale.
The building is a historical and cultural monument, but can be legally sold
The Goris Teacher's House is a historical and cultural monument and is registered as such in a 2005 compiled government list of Syunik sites.
Suren Shakaryan, who heads the Department of Preservation of Monuments and Historical Environment of the Agency of Preservation of History and Cultural Monuments, refers to this decision, according to which the Goris Teacher's House is a historical and cultural monument.
However, the Law on Preservation and Use of Immovable Historical and Cultural Monuments and Historic Environment stipulates that it is the government that approves the list of state-owned monuments that are not subject to sale. The 2007 list approved by the government does not include the Goris Teacher's House.
Shakaryan says that, in addition to the previous one, the ministry has sent a new letter to the SPMC, stating the rights and responsibilities of the new owner. Accordingly, the owner is obliged to maintain the safety and security of the monument, to ensure the accessibility of the monument for inspection and protection, to carry out strengthening, repair, improvement works, submitting their designs to the authorized body (ministry), etc.
To change the operational nature (zoning) of the building, the new owner must apply to the ministry for approval. Shakaryan says that such permission is usually not granted in the case of archeological, religious, or historical structures.
Goris Teacher's House Served as Syunik Armenian Church Prelacy
Archbishop Mesrop Ter-Movsisyan (1865-1939) lived in the house from 1870-1882.
Gagik Grigoryan, the grandson of the archbishop’s sister, still has a copy of the Grakan Tert where the writer Sero Khanzadyan relates how Khrimian Hayrik was a guest of the Ter-Movsisyans in 1903 while travelling from Artsakh to Tatev.
Grigoryan says he was surprised to learn of the auction.
“Are there that many buildings in Armenia like it? What will they do with that money?" Grigoryan asks.
During the Soviet era, part of the house was nationalized, and the other part belonged to the archbishop's brother, Karapet. It was all nationalized later. Grigoryan says that the Soviet authorities wanted to demolish the house and build a high-rise apartment building. Goris architect Sevada Zakaryan prevented the demolition of the historic building.
Vardan Sargsyan, Director of the Axel Bakunts House-Museum and an employee of the Goris Geological Museum, says that the auctioned building is one of the first architectural structures in old Goris.
Speaking about Archbishop Ter-Movsisyan, he notes: "Suffice it to say that he compiled a complete list of existing, preserved manuscripts, and he conducted the study of more than 23,000 ancient manuscripts.” Sargsyan adds that Archbishop Ter-Movsisyan had twice been a candidate for Catholicos.
Sargsyan says during the last period of Soviet rule, when the church was freed from its shackles, the Ter-Movsisyan house served as the prelacy of the Syunik Armenian Church Diocese. 1989 Catholicos of Cilicia Garegin II (later Catholicos of All Armenians Garegin I) and Catholicos Vazgen I visited that building.
Sargsyan notes that the Ter-Movsisyan family has made great contributions to Goris over the years. Arakel, the archbishop's brother, donated his house to the community to use as a school building. The writer Axel Bakunts studied there from 1905 to 1910.
Grigoryan says the building could be turned into a much-needed cultural center, and that one of the rooms should be dedicated to the memory of Archbishop Ter-Movsisyan.