Պատերազմից հետո Հիմնադրամը տների կառուցման գումար չի հատկացրել Արցախին․ ինչ խնդիր կա Սարգսյանի և Արշամյանի միջև
«Հայաստան համահայկական» հիմնադրամի միջոցներով Արցախում խոշոր քաղաքաշինական ծրագրերը չեն մեկնարկել։ Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը մեզ հայտնել էր, որ Հիմնադրամում «ինչ-ինչ խնդիրներ կան», որի պատճառով ֆինանսական հատկացումներն ուշանում են։
Արցախում գտնվելու ժամանակ մենք նաև տեղեկություն ստացանք, որ բնակարանաշինական խոշոր ծրագրերը չեն հաստատվում, քանի որ դրանց հաստատման համար անհրաժեշտ է նախագահ Արմեն Սարգսյանի ստորագրությունը։ Իսկ Արմեն Սարգսյանի ստորագրության համար պետք է նրան դիմի Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը: Վերջինս չի դիմում Սարգսյանին, քանի որ նախագահը հրապարակավ դիմել էր Հիմնադրամի խորհրդի անդամներին՝ Հիմնադրամի ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու ակնկալիքով։ Այսինքն, նա ակնկալում է, որ Կառավարությունը պետք է հաշվետու լիներ հանրությանը, թե ինչպես է ծախսել Հիմնադրամի այն միջոցները, որոնք հավաքագրվել էին պատերազմի ժամանակ։
Իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով գրավոր դիմեցինք Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանին՝ հարցնելով.
- Կա՞ մի ծրագիր, որի ֆինանսական մասը չի հաստատվում, քանի որ հաստատման համար անհրաժեշտ է ՀՀ նախագահի ստորագրությունը։
- Արդյոք դուք այդ հարցով դիմել եք ՀՀ նախագահին։
- Վերջին անգամ ե՞րբ եք անմիջական հաղորդակցվել նախագահի հետ (հեռախոսազրույց, հանդիպում, փակ նամակագրություն)։
Մեկ օր անց Հիմնադրամից մեր հարցերից ընդամենը մի մասին պատասխանեցին։ «Ցուցաբերվող աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ, ներկայում Հիմնադրամը մշակել և նախատեսում է Արցախում իրականացնել հումանիտար օժանդակության մեծածավալ այլ ծրագրեր: Այժմ մշակման փուլում են գտնվում տեղահանվածներին բնակարանով ապահովելու մի քանի ծավալուն ծրագրերի տարբերակներ, որոնք կքննարկվեն հոգաբարձուների խորհրդի կողմից, և կսկսվի իրագործման փուլը: Ինքս մշտապես խորհրդակցում եմ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի մի շարք անդամների, այդ թվում նաև՝ խորհրդի նախագահի հետ»,– իր պատասխանում նշել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։
Կրկին դիմեցինք Հիմնադրամ՝ խնդրելով անպատասխան մնացած հարցերին եւս պատասխանել և հավելյալ երկու հարց ուղղեցինք․
- Նոյեմբերի 9-ից մինչ օրս որքա՞ն գումար է Հիմնադրամը հատկացրել Արցախում պատերազմի հետևանքները վերացնելու ծրագրերին։
- Հիմնադրամում առկա միջոցներից որքա՞ն գումար է նախատեսվում հատկացնել Արցախում նոր տներ կառուցելու ծրագրերի համար։
Հայկակ Արշամյանը երկրորդ հարցումից հետո պատասխանեց Արմեն Սարգսյանին վերաբերող հարցերին։ Նա ժխտեց նախագահի ստորագրության բացակայության վերաբերյալ խնդիրը, ապա հավելեց, որ Հիմնադրամի խորհրդի բոլոր անդամների և նախագահի հետ մշտապես կապի մեջ է։ Իհարկե, չպատախանեց հարցին, թե վերջին անգամ երբ է հաղորդակցվել Սարգսյանի հետ։ Արցախին հատկացվելիք և հատկացված միջոցների մասին հարցի պատասխանն էլ թողեց ապագային. հաշվետվություն կհրապարակեն, կտեղեկանանք։
Նույն հարցերն ուղղեցինք Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին։ Նախագահի աշխատակազմից մեզ բանավոր հայտնեցին, որ ճշտումներ անելուց հետո հնարավորինս շուտ կպատասխանեն հարցմանը։ Մինչ մեր հարցմանը կպատասխանեին, նախագահ Արմեն Սարգսյանը փետրվարի 15-ին Մեծ Բրիտանիայից վերադարձավ Հայաստան և հաջորդ օրը հանդիպեց Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանի հետ։ Եվ մինչ նախագահականից մեր հարցման պատասխանի վրա էին աշխատում, հանդիպման մասին հաղորդագրություն տարածվեց հենց նախագահականից։
«Հանդիպմանը քննարկվել են հիմնադրամի կողմից իրականացվող և առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ Արցախում հումանիտար օժանդակության նախագծերը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսում է հրավիրել հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստ՝ Հիմնադրամի կառավարման և գործունեության խնդիրները քննարկելու և լուծումներ գտնելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Այս ամենից հետո կրկին դիմեցինք նախագահական և վերջապես ստացանք մեր հարցման պատասխանը։
«Հիմնադրամի բոլոր ծրագրերն ընթացքի մեջ են, և որևէ ծրագրի հետ կապված խնդիր չկա:
Հանրապետության նախագահը Հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող հարցերով, ըստ անհրաժեշտության, հաղորդակցվում է ինչպես Հիմնադրամի գործադիր տնօրենի, այնպես էլ հոգաբարձուների խորհրդի անդամների հետ: Բուժումից վերադառնալուց հետո նախագահն առաջին հանդիպումներից մեկն ունեցել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրենի հետ՝ ս/թ փետրվարի 16-ին»,– ասված է մեզ ուղղված պատասխանում:

Large-scale urban development programs in Artsakh have yet to be launched with financial assistance from the Hayastan All Armenian Fund.
Earlier, Artsakh Presidential Chief of Staff Artak Beglaryan told Hetq that "there are some problems" delaying Fund financing.
During a recent trip to Artsakh, Hetq obtained information that major housing projects haven’t been approved since these projects require the signature of President Armen Sarkissian who serves as the Fund’s Board Chairman.
Fund Executive Director Haykak Arshamyan has yet to ask for Sarkissian’s signature since Sarkissian recently publicly addressed members of the Fund's Board, hoping to ensure the Fund's financial transparency.
In other words, Sarkissian expects transparency from the Armenian government regarding the money collected by the Fund during the recent war.
To clarify the situation, Hetq wrote to the Fund Executive Director Haykak Arshamyan, asking:
- Is there a program whose financial portion is not approved since the signature of the RA President is required for approval?
- Have you applied to the RA President on this matter?
- When was the last time you communicated directly with the RA President (telephone conversation, meeting, closed correspondence)?
A day later, the Arshamyan sent the following, answering only one of our questions.
"The assistance provided will be continuous. Currently the Fund has developed and plans to implement other large-scale humanitarian assistance programs in Artsakh. Options for several large-scale housing projects for IDPs are currently being developed and will be discussed by the Board of Trustees, and implementation will begin. I always consult with a number of members of the Foundation's Board of Trustees, including the Chairman of the Board," replied Arshamyan.
Hetq wrote to the Fund again, requesting answers to the unanswered questions. We added two more questions.
- How much money has the Fund allocated since November 9 to projects designed to address the problems caused by the war?
- How much money is planned to be allocated from the monies available in the Fund for new housing programs in Artsakh?
Arshamyan only answered the questions about President Armen Sarkissian after our second round of questions. He denied that the lack of the president's signature is an issue, adding that he is in constant contact with all the members of the Fund's board, including the president. Arshamyan did not answer the question as to when he last spoke with Sarkissian. Arshamyan also didn’t specify the amount of funds allocated, or to be allocated, to Artsakh, saying a report will be published in the future.
Hetq addressed the same questions to Armenian President Armen Sarkissian. The President's Office informed us that, following clarifications, they would reply as soon as possible.
Before responding to our inquiry, President Sarkissian returned to Armenia from Great Britain on February 15. The next day he met with Fund Executive Director Haykak Arshamyan.
Sarkissian’s office released the following statement about the meeting.
"Upcoming programs implemented by the Fund, including humanitarian aid projects in Artsakh, were discussed at the meeting. Armen Sarkissian noted that he soon plans to convene a special meeting of the Board of Trustees to discuss to discuss steps needed to resolve the Fund’s outstanding management and implementation issues.”
Hetq then rote to the President Sarkissian again and received the following reply.
"All the programs of the foundation are in progress, because there is no issues with the program. The President of the Republic communicates with the Executive Director of the Fund as well as the members of the Board of Trustees on issues related to the Fund's activities, if necessary. After returning from treatment, the President had one of the first meetings with the Executive Director of the Foundation on February 16.”