Պատերազմից հետո Հիմնադրամը տների կառուցման գումար չի հատկացրել Արցախին․ ինչ խնդիր կա Սարգսյանի և Արշամյանի միջև
«Հայաստան համահայկական» հիմնադրամի միջոցներով Արցախում խոշոր քաղաքաշինական ծրագրերը չեն մեկնարկել։ Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը մեզ հայտնել էր, որ Հիմնադրամում «ինչ-ինչ խնդիրներ կան», որի պատճառով ֆինանսական հատկացումներն ուշանում են։
Արցախում գտնվելու ժամանակ մենք նաև տեղեկություն ստացանք, որ բնակարանաշինական խոշոր ծրագրերը չեն հաստատվում, քանի որ դրանց հաստատման համար անհրաժեշտ է նախագահ Արմեն Սարգսյանի ստորագրությունը։ Իսկ Արմեն Սարգսյանի ստորագրության համար պետք է նրան դիմի Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը: Վերջինս չի դիմում Սարգսյանին, քանի որ նախագահը հրապարակավ դիմել էր Հիմնադրամի խորհրդի անդամներին՝ Հիմնադրամի ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու ակնկալիքով։ Այսինքն, նա ակնկալում է, որ Կառավարությունը պետք է հաշվետու լիներ հանրությանը, թե ինչպես է ծախսել Հիմնադրամի այն միջոցները, որոնք հավաքագրվել էին պատերազմի ժամանակ։
Իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով գրավոր դիմեցինք Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանին՝ հարցնելով.
- Կա՞ մի ծրագիր, որի ֆինանսական մասը չի հաստատվում, քանի որ հաստատման համար անհրաժեշտ է ՀՀ նախագահի ստորագրությունը։
- Արդյոք դուք այդ հարցով դիմել եք ՀՀ նախագահին։
- Վերջին անգամ ե՞րբ եք անմիջական հաղորդակցվել նախագահի հետ (հեռախոսազրույց, հանդիպում, փակ նամակագրություն)։
Մեկ օր անց Հիմնադրամից մեր հարցերից ընդամենը մի մասին պատասխանեցին։ «Ցուցաբերվող աջակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ, ներկայում Հիմնադրամը մշակել և նախատեսում է Արցախում իրականացնել հումանիտար օժանդակության մեծածավալ այլ ծրագրեր: Այժմ մշակման փուլում են գտնվում տեղահանվածներին բնակարանով ապահովելու մի քանի ծավալուն ծրագրերի տարբերակներ, որոնք կքննարկվեն հոգաբարձուների խորհրդի կողմից, և կսկսվի իրագործման փուլը: Ինքս մշտապես խորհրդակցում եմ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի մի շարք անդամների, այդ թվում նաև՝ խորհրդի նախագահի հետ»,– իր պատասխանում նշել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։
Կրկին դիմեցինք Հիմնադրամ՝ խնդրելով անպատասխան մնացած հարցերին եւս պատասխանել և հավելյալ երկու հարց ուղղեցինք․
- Նոյեմբերի 9-ից մինչ օրս որքա՞ն գումար է Հիմնադրամը հատկացրել Արցախում պատերազմի հետևանքները վերացնելու ծրագրերին։
- Հիմնադրամում առկա միջոցներից որքա՞ն գումար է նախատեսվում հատկացնել Արցախում նոր տներ կառուցելու ծրագրերի համար։
Հայկակ Արշամյանը երկրորդ հարցումից հետո պատասխանեց Արմեն Սարգսյանին վերաբերող հարցերին։ Նա ժխտեց նախագահի ստորագրության բացակայության վերաբերյալ խնդիրը, ապա հավելեց, որ Հիմնադրամի խորհրդի բոլոր անդամների և նախագահի հետ մշտապես կապի մեջ է։ Իհարկե, չպատախանեց հարցին, թե վերջին անգամ երբ է հաղորդակցվել Սարգսյանի հետ։ Արցախին հատկացվելիք և հատկացված միջոցների մասին հարցի պատասխանն էլ թողեց ապագային. հաշվետվություն կհրապարակեն, կտեղեկանանք։
Նույն հարցերն ուղղեցինք Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին։ Նախագահի աշխատակազմից մեզ բանավոր հայտնեցին, որ ճշտումներ անելուց հետո հնարավորինս շուտ կպատասխանեն հարցմանը։ Մինչ մեր հարցմանը կպատասխանեին, նախագահ Արմեն Սարգսյանը փետրվարի 15-ին Մեծ Բրիտանիայից վերադարձավ Հայաստան և հաջորդ օրը հանդիպեց Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանի հետ։ Եվ մինչ նախագահականից մեր հարցման պատասխանի վրա էին աշխատում, հանդիպման մասին հաղորդագրություն տարածվեց հենց նախագահականից։
«Հանդիպմանը քննարկվել են հիմնադրամի կողմից իրականացվող և առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ Արցախում հումանիտար օժանդակության նախագծերը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսում է հրավիրել հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստ՝ Հիմնադրամի կառավարման և գործունեության խնդիրները քննարկելու և լուծումներ գտնելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Այս ամենից հետո կրկին դիմեցինք նախագահական և վերջապես ստացանք մեր հարցման պատասխանը։
«Հիմնադրամի բոլոր ծրագրերն ընթացքի մեջ են, և որևէ ծրագրի հետ կապված խնդիր չկա:
Հանրապետության նախագահը Հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող հարցերով, ըստ անհրաժեշտության, հաղորդակցվում է ինչպես Հիմնադրամի գործադիր տնօրենի, այնպես էլ հոգաբարձուների խորհրդի անդամների հետ: Բուժումից վերադառնալուց հետո նախագահն առաջին հանդիպումներից մեկն ունեցել է Հիմնադրամի գործադիր տնօրենի հետ՝ ս/թ փետրվարի 16-ին»,– ասված է մեզ ուղղված պատասխանում:

Фонд “Айастан” не выделил деньги на строительство домов в Арцахе после войны. Какая проблема возникла между Арменом Саргсяном и Айкаком Аршамяном?
В Арцахе не стартовали крупные градостроительные программы на средства Общеармянского фонда “Айастан”. Руководитель администрации президента Арцаха Артак Бегларян сообщил нам, что в фонде “есть некоторые проблемы”, из-за которых финансовые отчисления запаздывают.
В период пребывания в Арцахе нам также стало известно, что крупные градостроительные программы не утверждаются, поскольку для этого необходима подпись президента Армении Армена Саргсяна. А по этому вопросу к президенту должен обратиться исполнительный директор фонда “Айастан” Айкак Аршамян.
Последний не обращается к Саргсяну, поскольку президент РА публично обратился к членам совета фонда, выразив надежду на обеспечение прозрачности в финансовых вопросах. Это означает, что правительство должно отчитываться перед общественностью о том, как были израсходованы средства, собранные фондом во время войны.
Чтобы разобраться в ситуации, мы обратились к исполнительному директору Общеармянского фонда “Айастан” Айкаку Аршамяну со следующими письменными вопросами:
- есть какая-либо программа, финансовая часть которой не утверждается, поскольку для этого необходима подпись президента РА?
- обращались ли Вы по этому вопросу к президенту РА?
- когда в последний раз Вы напрямую общались с президентом (телефонная беседа, встреча, закрытая переписка)?
Через день из фонда поступили ответы лишь на некоторые наши вопросы. “Оказываемая помощь будет носить продолжительный характер. В настоящее время фонд предусматривает реализовать в Арцахе другие широкомасштабные программы по оказанию гуманитарной помощи. На этапе разработки находятся несколько крупных программ по обеспечению жильем перемещенных семей. Программы будут обсуждены в совете попечителей, после чего начнется этап реализации. Я постоянно советуюсь со многими членами совета попечителей, в том числе с председателем совета”,- отметил в своем ответе А.Аршамян.
Мы вновь обратились в фонд с просьбой ответить и на те вопросы, на которые не были даны ответы, а также добавили два дополнительных вопроса:
- сколько денег выделил фонд на программы устранения последствий войны в Арцахе начиная с 9 ноября по сей день?
- какая сумма будет выделена на программу строительства новых домов в Арцахе?
После второго запроса Айкак Аршамян ответил на вопросы, касающиеся Армена Саргсяна. Он отрицал проблему отсутствия подписи президента РА, добавив, что поддерживает постоянную связь со всеми членами совета фонда и президентом страны. При этом Аршамян, конечно, не ответил на вопрос о том, когда в последний раз общался с Арменом Саргсяном. Что касается средств, которые уже выделены и будут выделены Арцаху, то, по словам А.Аршамяна, эту информацию можно получить из отчета, который будет опубликован.
Те же вопросы мы направили президенту Армении Армену Саргсяну. Из президентской администрации нам в устной форме сообщили, что ответят на наш запрос сразу после уточнений. Но не успела администрация прислать нам ответ, как 15 февраля президент Саргсян вернулся из Великобритании в Армению и на следующий же день встретился с исполнительным директором Общеармянского фонда “Айастан” Айкаком Аршамяном. После этого администрация президента РА распространила пресс-релиз об этой встрече. В нем говорилось: “В ходе встречи обсуждались программы, которые осуществляются фондом в настоящее время и будут осуществляться в будущем, в том числе проекты программ по оказанию гуманитарной помощи Арцаху. Армен Саргсян отметил, что в ближайшее время планирует провести внеочередное заседание совета попечителей с целью обсуждения и поиска решений проблем, имеющихся в управлении и деятельности фонда”.
После этого мы вновь обратились в администрацию президента РА и получили следующий ответ: “Все программы фонда находятся в процессе реализации. Никаких проблем по какой-либо из программ нет. При необходимости по вопросам, касающимся деятельности фонда, президент республики общается с как с исполнительным директором, так и с членами совета попечителей фонда “Айастан”. Одной из первых встреч вернувшегося после лечения президента была встреча с исполнительным директором фонда, которая состоялась 16 февраля с.г.”.