Լրագրողների «անվտանգության մասին մտածող» ԱԱԾ-ն նրանց հարցերին պատասխան չունի
Արցախյան պատերազմից հետո հատկապես գործադիր իշխանության գրեթե բոլոր օղակները հայտնվել են ճնշման տակ, ինչն սպասելի էր ու տրամաբանական:
Ռազմական գործողությունների ժամանակ հանրությանն ու լրատվամիջոցներին տարբեր քարոզչական հնարքներով ապակողմնորոշած եւ վերջնարդյունքում նվազագույնը խորը հիասթափության առաջ կանգնեցրած իշխանությունը հետպատերազմական փուլում լրատվամիջոցներից մեծ քանակով հարցումներ է ստանում, ինչը բնական է. թե՛ Արցախում, թե՛ ՀՀ սահմանամերձ շրջաններում ահռելի ծավալի խնդիրներ են ի հայտ եկել՝ ստեղծելով անորոշության մթնոլորտ ու առաջ բերելով մարդկանց զայրույթն ու մտահոգությունը: Այս իրավիճակում չորրորդ իշխանության՝ մամուլի գործը հանրությանն առկա իրավիճակի, զարգացումների, տարբեր գործընթացների մասին իրազեկելն է, եւ այդ պարագայում կարիք կա ներկայացնել նաեւ իշխանության պարզաբանումները:
Բայց արի ու տես, որ հանրային, այդ թվում՝ մամուլի ճնշման տակ հայտնված իշխանության օղակները, պաշտպանական դիրք բռնելով, «խրամատավորվել են» լրագրողների հանդեպ եւ նրանց հարցերին «ցրելու» կամ «ջրելու» տրամաբանությամբ տալիս են գծուծ պատասխաններ:
Գրավոր հարցումներում առաջադրված հարցերին պատկան մարմինները պատասխանում են փաթեթով, ասենք՝ լրագրողը ներկայացնում է 6 հստակ հարց, իսկ, օրինակ, ԱԱԾ-ն դրանցից 5-ին տալիս է ոչինչ չասող, անտրամաբանական ու «ցրող» մեկ պատասխան, ինչով ի ցույց է դնում հարցերին բովանդակալից պատասխան տալու անկարողությունը կամ չկամությունը առնվազն այդ պահին (կառավարական մարմինների կողմից նման գործելաոճի մի օրինակի էլ կարող եք ծանոթանալ այս հղումով):
Ինչպես հայտնի է, փետրվարի 10-ին ԱԱԾ-ն լրագրողների վերաբերյալ հայտարարություն տարածեց՝ իրազեկելով, թե «ստեղծված օպերատիվ իրավիճակով եւ անվտանգության նկատառումներով պայմանավորված, ինչպես նաեւ հիմք ընդունելով Սյունիքի մարզի համապատասխան տարածքներում սահմանային աշխատանքների իրականացման հանգամանքը՝ տվյալ վայրերում տարբեր թեմաներ լուսաբանելու նպատակով ԶԼՄ ներկայացուցիչները պետք է ունենան ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների համաձայնությունը, որի համար պետք է նախապես գրավոր (այդ թվում՝ նաեւ էլեկտրոնային տարբերակով) դիմել ՀՀ ԱԱԾ»:
Այս հայտարարությունն անմիջապես հարուցեց լրագրողների տարակուսանքն ու զայրույթը, քանի որ ԱԱԾ-ն որեւէ բացատրություն չներկայացրեց, թե օրենսդրական ինչ նորմով է հիմնավորում լրագրողների ազատ գործելու իրավունքի սահմանափակումը: Իսկ այդ իրավունքն ամրագրված է Սահմանադրությամբ եւ օրենքով:
Լրագրողական համայնքի ընդվզումից հետո ծառայությունը հաջորդ օրը՝ փետրվարի 11-ին, հայտարարեց, թե ամսի 10-ի իրազեկումը «չունի լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու կամ ՀՀ ԱԱԾ-ից թույլտվություն հայցելու նպատակ, եւ, բնականաբար, հրապարակված տեքստում պետք չէ փնտրել իրավական ակտերի հետ հակասություններ կամ անհամապատասխանություններ: Հիշյալ իրազեկման նպատակն ընդամենը անհրաժեշտ նկարահանումներն աշխատանքային կարգով եւ նախապես փոխհամաձայնեցված կերպով կազմակերպելն է՝ պայմանավորված ստեղծված օպերատիվ իրավիճակով, անվտանգության նկատառումներով եւ տեղում իրականացվող որոշակի աշխատանքներով»:
Թվում էր, թե գուցե ԱԱԾ-ն կփորձի իր քայլը հիմնավորել, ասենք, «Պետական սահմանի մասին» օրենքով, ինչը, սակայն, ո՛չ առաջին հայտարարության, ո՛չ պարզաբանման մեջ չկար (իրականում սա միայն վերապահումով կարելի է պարզաբանում համարել, քանի որ նորից անպատասխան հարցեր մնացին): Մեզ հուզող մի շարք հարցերի պատասխաններ ստանալու համար գրավոր հարցում ուղարկեցինք ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին: Սակայն ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից ստացած պատասխանը, մեղմ ասած, ամենատարօրինակների շարքից է. 5 տարբեր հարցերի վերաբերյալ ընդամենը ասվում է. «ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից տարածված իրազեկման վերաբերյալ վերջինիս հաջորդող օրվա ընթացքում տարածվել է համապատասխան պարզաբանում»:
Սա նշանակում է, որ ԱԱԾ-ն այլ ասելիք չունի ու լրագրողներից մի տեսակ նեղացած պատանու պես ասում է՝ իմ ասելիքն արդեն ասել եմ: Բայց իրականում կան նորմալ պարզաբանման ու ճշգրտման կարիք ունեցող կետեր: Ահա մեր հարցերը:
-Փետրվարի 10-ին ԱԱԾ-ի տարածած հայտարարության մեջ Սյունիքի մարզի որոշ հատվածներում լրագրողների աշխատանքի համար ԱԱԾ-ի համաձայնությունը ստանալը պայմանավորվում է «ստեղծված օպերատիվ իրավիճակով և անվտանգության նկատառումներով»: Իսկ ի՞նչ օրենսդրական հիմք է դրվել այս հայտարարության տակ՝ օրենք, կառավարության որոշում: Կա՞ ընդհանրապես նման հիմք: Եթե այո, խնդրում եմ նշել:
ԱԱԾ-ն, ինչպես տեսանք մեզ տրված մեկ ընդհանուր պատասխանից, չունի հիմնավորում: Հիմնավորում չկա նաեւ ամսի 11-ի պարզաբանման մեջ, որում ծառայությունը լրագրողներին ասում է. «Վստահաբար ընդգծելով, որ համապատասխան աշխատանքները փոխհամաձայնեցված կազմակերպելու հանգամանքը մեծապես բխում է նաեւ լրագրողական գործունեության արդյունավետության եւ անվտանգության տեսանկյունից՝ հարկ ենք համարում հորդորել զերծ մնալ անհարկի շահարկումներից»:
-Փետրվարի 10-ի հայտարարության մեջ ԱԱԾ-ն օգտագործել է «համապատասխան տարածքներ» արտահայտությունը: Ինչպե՞ս պիտի լրագրողները իմանան, թե որոնք են այդ տարածքները, որպեսզի ըստ այդմ դիմեն ԱԱԾ-ին: Արդյոք խոսքը Որոտան-Դավիթ Բեկ եւ Կապան-Ճակատեն ճանապարհների մասին է, թե՞ կան այլ հատվածներ/տարածքներ եւս:
Սա կարեւոր է այնքանով, որ եթե ԱԱԾ-ն իսկապես մտածում է լրագրողների անվտանգության մասին, ոչ թե պետք է անորոշ բնութագրումներ անի խնդրահարույց գոտիների մասին, այլ պարզաբանի, թե որոնք են այդ «համապատասխան տարածքները», որպեսզի լրագրողներն էլ իմանան իրենց անելիքը (այդ թվում՝ ԱԱԾ-ի հետ աշխատանքները համաձայնեցնելու միջոցով), ոչ թե մատից հոտ քաշեն: Ծառայության լռությունն այստեղ քննություն չի բռնում:
-Եթե փետրվարի 10-ի հայտարարությունը պայմանավորված է «ստեղծված օպերատիվ իրավիճակով», ինչու՞ նոյեմբերի 9-ից հետո միայն փետրվարի 10-ին է ԱԱԾ-ն նման հայտարարություն արել: Ի՞նչ է փոխվել այդ ընթացքում:
ԱԱԾ-ն չունի պատասխան, ինչը ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում:
-Արդյոք իրավիճակի փոփոխության վրա ազդեցություն է ունեցել փետրվարի 6-ի միջադեպը Կապան-Ճակատեն հատվածում:
ԱԱԾ-ն չունի պատասխան: Հարց է ծագում՝ արդյոք սա այն դեպքն է, երբ լռությունը համաձայնության նշան է: Հիշեցնենք, որ ամսի 6-ին, ինչպես հայտնել էր Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը, միջադեպ էր գրանցվել Կապան-Ճակատեն ճանապարհին, որի հարեւանությամբ ադրբեջանցիները «Բարի գալուստ Ադրբեջան» ցուցանակ էին տեղադրել: Փարսյանը հայտնել էր, որ մերոնցից կրակել էին ցուցանակի վրա, ինչից հետո թշնամին այն փոխարինել էր նորով ու դիրքավորվել դրա կողքին (մինչ այդ թշնամու կողմից հսկողություն չի իրականացվել ցուցանակի մոտ): Սրան ի պատասխան՝ ճանապարհը վերահսկող ռուս սահմանապահներն էլ ադրբեջանցիների դիմաց նոր վերակարգ են դրել:
-Արդյոք ԱԱԾ-ի հայտարարությունը պայմանավորված է ադրբեջանական կողմից ստացած համապատասխան ազդակներով: Եթե այո, ի՞նչ է պահանջել թշնամին հայկական կողմից:

“Беспокоящаяся” о безопасности журналистов СНБ не отвечает на их вопросы
После Арцахской войны почти все звенья исполнительной власти испытали прессинг, что было вполне ожидаемо и логично.
Власть, которая во время военных действий с помощью различных пропагандистских уловок дезориентировала общественность и СМИ, что вызвало как минимум глубокое разочарование, в послевоенный период получает от средств массовой информации многочисленные вопросы. И это естественно, поскольку и в Арцахе, и в приграничных районах Армении возникло огромное множество проблем, что создало атмосферу неопределенности, вызвав тем самым у людей гнев и тревогу. В сложившейся ситуации обязанностью четвертой власти является информирование общественности о происходящих сегодня событиях и процессах, что требует от властей предоставления разъяснений.
Однако, оказавшись под давлением общественности, в том числе прессы, звенья власти, как ни странно, заняли оборонительную позицию: на вопросы журналистовони дают лаконичные ответы, пытаясь тем самым уклониться от объяснений.
На письменные запросы СМИ компетентные органы отвечают не в полном объеме. К примеру, на пять из адресованных нами Службе национальной безопасности шести вопросов были даны ничего не означающие, лишенные логики ответы, что продемонстрировало неспособность или нежелание (как минимум на данный момент) этого органа ответить по существу (с примером подобного поведения правительственных органов можно ознакомиться по данной ссылке).
Как известно, 10 февраля СНБ распространила касавшееся журналистов сообщениео том, что “в связи с создавшейся оперативной ситуацией и исходя из соображений безопасности, а также основываясь на том, что на соответствующих территориях Сюникской области проводятся пограничные работы, представители СМИ, освещающие в указанных местах различные темы, должны иметь согласие органов национальной безопасности РА, для чего им следует заранее обратиться в письменной форме (в том числе электронным способом) в СНБ РА”.
Это заявление сразу же вызвало у журналистов недоумение и возмущение, поскольку СНБ не представила какого-либо объяснения относительно того, какой законодательной нормой обосновывается ограничение права журналистов на свободную деятельность. Между тем такое право прописано в Конституции и законах РА.
После того, как журналистские организации выразили возмущение, СНБ на следующий день, 11 февраля, заявила, что распространенное накануне оповещение не имеет целью препятствовать профессиональной деятельности журналистов или просить разрешения у СНБ РА, что в опубликованном тексте не следует искать противоречия или несоответствия с правовыми актами. “Целью упомянутого оповещения является всего лишь организация видеосъемок в рабочем порядке и путем предварительного согласования, что обусловлено создавшейся оперативной ситуацией, соображениями безопасности и осуществляемыми на месте определенными работами”,- утверждает СНБ.
Казалось, Служба нацбезопасности попытается обосновать свой шаг, скажем, законом РА “О государственной границе”. Но это не было сделано ни в первом заявлении, ни в разъяснении, который таковым можно считать лишь с натяжкой.
Для получения ответов на ряд волнующих нас вопросов мы направили письменный запрос директору СНБ Армену Абазяну. Однако ответ, полученный нами из пресс-центра СНБ, можно назвать весьма странным, поскольку в ответ на изложенные нами пять разных вопросов было сказано буквально следующее: “По поводу распространенного пограничными войсками СНБ РА оповещения в последующий день после распространения было распространено соответствующее разъяснение”.
Это означает, что СНБ нечего сказать, поэтому она обиженным тоном заявляет: я уже сказала то, что хотела сказать. В действительности есть пункты, нуждающиеся в подробных разъясненияхи и уточнениях. Ниже представляем вопросы, которые были адресованы СНБ.
“В распространенном 10 февраля заявлении Службы национальной безопасности получение согласия СНБ на работу журналистов на определенных участках Сюникской области обуславливается “сложившейся оперативной ситуацией и соображениями безопасности”. Какую законодательную основу имеет под собой данное заявление – закон, решение правительства? Есть ли вообще подобная основа? Если да, прошу указать”.
Как следовало из присланного нам ответа, у СНБ нет обоснования. Его нет и в разъяснении от 11 февраля, в котором Служба нацбезопасности заявляет следующее: “Решительно подчеркивая, что организация соответствующих согласованных работ в значительной степени вытекает из эффективности и безопасности журналистской деятельности, считаем нужным призвать избегать ненужных спекуляций”.
“В заявлении от 10 февраля СНБ использовала выражение “соответствующие территории”. Как журналистам узнавать, о каких территориях идет речь, чтобы в соответствии с этим обращаться в СНБ? Идет ли речь о дорожных участках Воротан-Давид-Бек и Капан-Чакатен или есть и другие участки/территории?”
Это важно, поскольку если СНБ действительно беспокоится о безопасности журналистов, то она вместо представления неопределенной характеристики спорных территорий должна разъяснить, что такое “соответствующие территории”, чтобы журналисты знали, что им делать (в том числе путем согласования работ с СНБ), а не тыкали пальцем в небо. В данном случае молчание СНБ не выдерживает никакой критики.
“Если заявление от 10 февраля обусловлено “создавшейся оперативной ситуацией”, почему после 9 ноября СНБ выступила с подобным заявлением только 10 февраля? Что изменилось за это время?”
У СНБ нет ответа на этот вопрос, что вызывает обоснованное подозрение.
“Повлиял ли на ситуацию инцидент, произошедший 6 февраля на дорожном участке Капан-Чакатен?”
СНБ не ответила на этот вопрос. Спрашивается, можно ли в данном случае считать, что молчание – знак согласия? Напомним, что 6 февраля, согласно сообщению главы администрации Капана Геворка Парсяна, на дорожном участке Капан-Чакатен, рядом с которым азербайджанцы установили щит с надписью “Добро пожаловать в Азербайджан”, произошел инцидент. Парсян сообщил, что с нашей стороны выстрелили по щиту, после чего враг заменил его на новый и поставил рядом пост (до этого враг не осуществлял контроль за щитом). В ответ контролировавшие дорогу российские пограничники поставили напротив азербайджанцев новый наряд.
“Обусловлено ли заявление СНБ поступившими от азербайджанцев соответствующими сигналами? Если да, что потребовал враг от армянской стороны?”
СНБ не дала ответа и на этот вопрос. Отсутствие опровержения позволяет сделать соответствующие выводы.