Իշխանության կողմնակիցները Փաշինյանի կոչով Հանրապետության հրապարակում են
Այսօր՝ փետրվարի 25-ի առավոտյան, Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարություն էր տարածել, որով պահանջում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Կառավարության հրաժարականը։
Հայտարարությանն ի պատասխան՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության կողմնակիցներին կոչ է արել հավաքվել Հանրապետության հրապարակում: Կոչից րոպեներ անց Հանրապետության հրապարակում հավաքվում էին իշխանության աջակիցները։
«Անկախ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչից՝ մենք գործ ունենք հակասահմանադրական գործունեության հետ, ու այդ գործողությունները կատարվել են Զինված ուժերի շտաբի նախկին պետի կողմից»,- այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց ՔՊ հանրային կապերի համակարգող Վահագն Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով՝ Արմեն Սարգսյանը, միևնույն է, ստորագրելու է Օնիկ Գասպարյանին ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից ազատելու որոշումը:
«Ցանկացած պարագայում, նա դա ստորագրելու է կամ արդեն իսկ ստորագրել է, չգիտեմ, բայց խնդիրն այն է, որ Զինված ուժերը, ըստ ՀՀ Սահմանադրության, ունեն պարտավորություն քաղաքական հարցերում պահպանել չեզոքություն, սա նրանց սահմանադրական պարտավորությունների ակնհայտ խախտում է»,- ասում է նա։
Վահագն Ալեքսանյանի խոսքով՝ ինքը Հանրապետության հրապարակ է եկել պաշտպանելու ՀՀ Սահմանադրությունը։
Ալեքսանյանը հայտնեց նաև, որ Հայաստանի տարբեր մարզերից քաղաքացիներ են գալիս հրապարակ։ Նրա խոսքով՝ ժամը 16:00-ին Հանրապետության հրապարակում ելույթ է ունենալու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ակցիայի մասնակից Արփինե Սերոբյանը հայտնեց, որ ինքը հրապարակ է եկել՝ հավատալով Նիկոլ Փաշինյանին, քանի որ վստահ է՝ վերջինս կատարելու է իր խոստումները։
«Ինքն այն մեկն է, ով կարող է ինչ-որ բան փոխել, ուղղակի պետք է մի քիչ խիստ լինի»,- ասում է նա։
Հրապարակում էին նաև ընդդիմության ներկայացուցիչներ, ժամանակ առ ժամանակ իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչների միջև բախումներ էին սկսվում։ Կառավարության շենքը հսկում է ոստիկանության շարասյունը։

По призыву Пашиняна сторонники власти пришли на площадь Республики
Утром 25 февраля Генштаб Вооруженных сил Армении выступил с заявлением, которым потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна и правительства.
В ответ Пашинян призвал сторонников властей собраться на площади Республики. В считанные минуты там собрались многочисленные граждане, поддерживающие премьера и правительство.
“Мы имеем дело с антиконституционной деятельностью, и эти действия были осуществлены бывшим начальником Генштаба Вооруженных сил”,- сказал в беседе с Hetq.am координатор общественных связей партии “Гражданский договор” Ваагн Алексанян. По его словам, президент РА Армен Саргсян в любом случае подпишет  решение об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника Генштаба ВС.
“Проблема, однако, в том, что по Конституции Вооруженные силы обязаны сохранять нейтральность в политических вопросах. Это явное нарушение их конституционных обязательств”,- отметил Алексанян, добавив, что пришел на площадь Республики поддержать Конституцию Республики Армения.
В.Алексанян также сообщил, что на площади собираются и приехавшие в столицу жители  различных областей страны. В 16.00 здесь должен выступить премьер-министр Никол Пашинян.
Участница акции Арпине Серобян пришла на площадь, поскольку уверена, что Никол Пашинян выполнит свои обещания. “Он единственный, кто может что-то изменить, просто надо быто построже”,- сказал Арпине.
На площади находятся также представители оппозиции, и время от времени происходят стычки между ними и сторонниками властей.