Զարեհ Սինանյան․ «Հայաստանի ավելի քան 100 քաղաքացի է պահվում Ադրբեջանում»
Ադրբեջանն իր մոտ է պահում Հայաստանի Հանրապետության ավելի քան 100 քաղաքացու, և այս հարցի լուծման ձգձգումը խոչընդոտում է Երևանի ու Բաքվի միջև երկխոսության մեկնարկին։ Այս մասին ռուսական РИА Новости պետական գործակալության հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
Սինանյանը նշել է, որ 2021թ․ փետրվարի 24-ից մարտի 2-ը՝ Ռուսաստան կատարած այցի ընթացքում այս հարցը քննարկել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի հետ։
«Մեզ համար գլխավոր թեման Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիների և պահվող անձանց վերադարձն է։ Ես գիտեմ, որ նրանց թիվը 100-ից ավելի է, բայց հստակ թվեր չունեմ։ Եվ հենց դրա համար ենք երկխոսություն տանում, քանի որ մենք նույնպես ցանկանում ենք պարզել, թե որքան մարդ է Ադրբեջանում գերության մեջ, Բաքուն դա մեզնից լավ գիտի։ Ռազմական գործողությունների հետևանքով հասկանալի է, որ մենք ունենք այն մարդկանց ցուցակը, որոնց՝ Ադրբեջանում գտնվելու մասին տեղյակ ենք։ Բայց կան նաև անհետ կորածների ցուցակներ։ Տվյալ դեպքում թվերը անընդհատ փոփոխվում են»,- ասել է Զարեհ Սինանյանը։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի խոսքով՝ պաշտոնական Երևանը հույս ունի, որ Մոսկվան հետագայում ևս կնպաստի գերիների և պահվող անձանց վերադարձի գործընթացին։
«Ռուսական կողմը հավաստիացրել է, որ կխթանի այս հարցի կարգավորմանը, և մենք հավատում ենք դրան»,- ասել է Սինանյանը։
Հիշեցնենք, որ արցախյան 2020թ․ պատերազմի ընթացքում և դրա ավարտից հետո Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձված գերիների և պահվող անձանց թիվը 68 է։

Заре Синанян: “Азербайджан удерживает более ста граждан Армении”
Азербайджан удерживает более ста граждан Армении, и затягивание решения этого вопроса отодвигает запуск диалога между Ереваном и Баку, заявил в интервью РИА Новости главный уполномоченный Армении по делам диаспоры Заре Синанян.
Синанян отметил, что в ходе своего визита в Россию с 24 февраля по 2 марта он обсудил этот вопрос в контактах с заместителем министра иностранных дел РФ Андреем Руденко.
"Самая главная тема для нас - это возвращение из Азербайджана армянских военнопленных и удерживаемых лиц. И этот вопрос в том числе я обсуждал на встрече в МИД России... Я знаю, что их больше ста, но конкретной цифры у меня нет. И поэтому в том числе мы ведем диалог, потому что тоже хотим выяснить, сколько людей оказалось в азербайджанском плену, они (Баку - ред.) знают это лучше. Из-за военных действий понятно, что у нас есть список людей, которые мы знаем, что находятся в Азербайджане, и еще есть список пропавших без вести. И в данном случае цифры постоянно меняются", - добавил он.
По словам Синаняна, официальный Ереван надеется, что Москва и в дальнейшем будет содействовать процессу возвращения пленных и удерживаемых лиц.
“Российская сторона давала заверения, что будет содействовать урегулированию этого вопроса, и мы верим им”, - заявил Заре Синанян.
Напомним, что в ходе арцахской войны 2020 г. и по ее завершении из Азербайджана в Армению вернулись 68 пленных и удерживаемых лиц.