Մարուքյանը վարչապետի հետ որևէ հարցի շուրջ համաձայնության չի եկել
«Վարչապետը Գլխավոր շտաբի պետի խնդիրը չի կապում արտահերթ ընտրությունների պրոցեսի հետ, բայց մենք ենք կապում, որովհետև տեսնում ենք, որ երկրում եղած ճգնաժամին գումարվել է նաև Գլխավոր շտաբի խնդիրը։ Այս պահին վարչապետի հետ չունենք համաձայնություն որևէ հարցի վերաբերյալ»,- այս մասին վարչապետի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ վարչապետը կհանդիպի նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ։ ԲՀԿ-ի դիրքորոշման պարզ դառնալուց հետո նորից կլինեն բանակցություններ:
Մարուքյանը հայտնեց, որ միայն «Լուսավոր Հայաստանի» դիրքորոշումը բավարար չէ խորհրդարանը ցրելու և արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար:
«Պայմանավորվեցինք, որ միայն մեր դիրքորոշումով չի կարող թեման փակվել։ Այն, որ մենք պետք է ճանապարհներ գտնենք երկրում ստեղծված այս իրավիճակից դուրս գալու համար, այդ հարցում ունենք հասկացվածություն»,- հայտնեց խմբակցության ղեկավարը։
Ըստ Մարուքյանի՝ զինված ուժերը չպետք է քաղաքականացվեն։ Արտահերթ ընտրությունները ամենահիմնարար խնդիր լուծող հարցն է։ Որևէ ձևով այս վիճակից դուրս գալու այլ ճանապարհ նա չի տեսնում։
«Ես չեմ պատկերացնում առանց Գլխավոր շտաբի խնդիրը լուծելու արտահերթ ընտրություններ, բայց ուզում եմ, որ օր առաջ դրանք լինեն։ Հույս ունեմ, որ իմ ներկայացրած խնդիրների շուրջ վարչապետը նույնպես կմտածի»,- ասաց ԼՀԿ ղեկավարը։

Марукян ни по одному вопросу не достиг согласия с премьером
“Премьер-министр не связывает проблему начальника Генштаба с процессом внеочередных выборов. А мы связываем, так как видим, что к возникшему в стране кризису прибавилась проблема Генштаба. На данный момент мы ни по одному вопросу не достигли согласия с премьер-министром”,- заявил журналистам по завершении встречи с Николом Пашиняном лидер парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
По его словам, премьер планирует также встречу с лидером партии “Процветающая Армения” Гагиком Царукяном. После уточнения позиции ППА вновь состоятся переговоры.
Марукян сообщил, что только позиции “Просвещенной Армении” недостаточно для роспуска парламента и проведения внеочередных выборов.
“Мы пришли к пониманию того, что нужно найти пути выхода из создавшейся в стране ситуации”,- сказал лидер фракции.
Вооруженные силы, по словам Марукяна, не должны быть политизированы. Только внеочередные выборы позволят окончательно решить вопрос. Другого пути выхода из этого положения лидер “Просвещенной Армении” не видит.
“Я не представляю проведение внеочередных выборов без решения проблемы Генштаба, но я хочу, чтобы выборы прошли как можно скорее. Надеюсь, что над представленными мной проблемами задумается и премьер”,- сказал Эдмон Марукян.