«Մեր նամակներին լռությամբ են պատասխանում»․ հավաք և երթ Հադրութի վերադարձի պահանջով
«Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպությունը այսօր հավաք և երթ էր նախաձեռնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանատների մոտ։ Հավաքի մասնակիցները Արցախի Հանրապեության Հադրութի շրջանի բնակիչներն էին, որոնք կորցրել են իրենց տները, քանի որ արցախյան 2020թ․ պատերազմի ընթացքում Հադրութի շրջանն անցել է Ադրբեջանի վերահսկղության տակ։
Հավաքը մեկնարկեց Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ։ Հավաքի կազմակերպիչները ռուսերենով, անգլերենով և ֆրանսերենով գրություններ էին պատրաստել՝ ուղղված դեսպաններին, և նրանցից հանդիպման հնարավորություն էին խնդրում։ Այդ գրության մեջ հադրութցիները ներկայացրել են իրենց իրավիճակը, պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած վայրագությունները և այլ հարցեր։
«Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության անդամ Նորայր Դավթյանը Հադրութի շրջանի Դրախտիկ գյուղից է, իր ընտանիքի մյուս 6 անդամների հետ ապաստանել է Երևանում, որտեղ վարձով են բնակվում։
«Մեր առաջնահերթ պահանջը մեր Հադրութի վերադարձն է, որպեսզի մենք էլ կարողանանք վերադառնալ մեր տները։ Մենք գիտակցում ենք, որ դա շատ բարդ հարց է և երկարատև լուծում է պահանջում, բայց մենք ապաստանի խնդիր ունենք, կարգավիճակի խնդիր ունենք և վերջապես էս ժողովուրդը ի՞նչ անի հիմա։ Մենք հիմա հյու՞ր ենք, թե՞ փախստական։ Ես ծնվել եմ Դրախտիկ գյուղում, մեծացել եմ այնտեղ։ 70 տարի հայրս է ունեցվածք ստեղծել, 30 տարի՝ ես։ Դա մի դար, չեմ հաշվում պապիս ստեղծածը։ Որ մի քիչ երկար ես մտածում, խելագարվելու բան է»,- նշեց Նորայր Դավթյանը, որը Դրախտիկում զբաղվել է հողագործությամբ և այգեգործությամբ։
Նորայր Դավթյանի խոսքով՝ «Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության հիմնական նպատակներից մեկն էլ այն է, որ կարողանան հադրութցիներին համախմբել, ապրել նրանց ցավով և հասկանալ, թե ինչպես կարող են միմյանց աջակցել։
«Հանուն Հադրութի» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնողներից Լևոն Հայրյանը, որն ապրում էր Մեծ Թաղեր գյուղում, ասում է՝ իրենց հիմնական պահանջը հայրենիքի վերադարձն է, և ցանկանում են հանդիպումներ ունենալ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանների հետ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչներ, քանի որ Մինսկի խումբն է զբաղվել արցախյան հարցի կարգավորմամբ։
«Մի ամսից ավել է՝ նամակներ ենք հղել, ընդունելություններ են խնդրել, անցած անգամ էլ նորից հավաքվել ենք այստեղ, բայց մեզ չեն ընդունում, պատճառը կուզենայինք իմանալ։ Եթե չստացվի այսօր հանդիպել, պետք է ինչ-որ այլ ճանապարհներով կարողանանք դիմել այդ պետությունների ղեկավարներին և հարցնել, թե ինչու իրենց դեսպանները մեզ չեն ընդունում։ Մեր նամակներին նրանք լռությամբ են պատասխանում»,- նշեց Լևոն Հայրյանը։
Լևոն Հայրյանը շեշտում է՝ չպետք է թողնել, որ հադրութցիները ցաքուցրիվ լինեն, պետք է ինչ-որ ձևով հույս տալ մարդկանց, չթողնել, որ մտածեն արտագաղթելու մասին, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է համարում ակտիվացնել հասարակական կազմակերպության գործունեությունը։
«Ցավով պետք է նշեմ, որ չենք տեսնում իշխանությունների համապատասխան վերաբերմունքը, հետաքրքրվածությունը։ Ճիշտ է՝ սոցիալական օգնություն տրամադրում են, ինչի համար շնորհակալ ենք, սակայն այդ օգնությունը չպետք է լինի ժողովրդին լռեցնելու կամ գոհացնելու համար։ Պետությունը պետք է ազգային պետական քաղաքականություն վարի, ինչը բացակայում է մեզանում, և այդ բացակայության արմատները շատ խորն են, մինչև սովետական ժամանակներ»,- ասաց Լևոն Հայրյանը։ Նրա տեղեկություններով՝ Հադրութի շրջանի բնակիչների 60-70 տոկոսը ապաստանել է Հայաստանում, իսկ մնացած մասը՝ Արցախում։ Արցախի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական կայքի տվյալներով՝ 2016 թվականի դրությամբ Հադրութի շրջանն ունեցել է 14,7 հազար բնակիչ։
Գոհար Ղահրիյանը Լևոն Հայրյանի կինն է։ Ծնունդով Երևանից է, բայց 1990 թվականին ամուսնանալուց հետո տեղափոխվել է Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղ։ Ամուսնու հետ ծանոթացել է Արցախյան շարժման տարիներին։ Գոհար Ղահրիյանն ասում է, որ տարիներ շարունակ միջազգային կառույցները, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հավաստիացրել են, որ պատերազմով հարցի լուծում չի լինելու, սակայն այդ ամենի հետևանքով ստացվել է երկու պատերազմ, բազմահազար զոհեր և հայրենիքի կորուստ։
«Իրենք պատասխանատու են մեր առաջ։ Եթե իրենք հարգում են իրենց՝ որպես քաղաքական կազմակերպություններ, պիտի ամբողջ հայ ժողովրդի առաջ, այդքան զոհերի հարազատների առաջ պատասխան տան։ Միջազգային կազմակերպությունները ջայլամի դիրք են բռնել, իսկ Հայաստանի և Արցախի ղեկավարները հակաժողովրդական որոշումներ են կայացնում՝ առանց ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու»,- ասաց Գոհար Ղահրիյանը՝ ընդգծելով, որ եթե այս ակցիաներից իրական ակնկալիքներ չունենային, պայքարի դուրս չէին գա։
Այսօրվա ակցիային մասնակցում էր նաև արցախցի ռազմական և քաղաքական գործիչ Վահան Բադասյանը, որը ծնունդով Հադրութի շրջանի Խանձաձոր գյուղից է։ Նա ասում է, որ ակնկալիքներ չունի այս ակցիաներից, և իր միակ ակնկալիքը Հադրութի ազատագրումն է, որի համար պետք է նախադրյալներ ստեղծել։ Այդ նախադրյալներից առաջինը Վահան Բադասյանը համարում է ներքին թշնամիներից ազատվելը, այնուհետև բանակը վերականգնելը և երրորդը՝ բոլոր արցախցիները պետք է հավաքվեն և ապրեն Արցախի մնացած տարածքներում։
«Պետք է մոբիլիզացնենք մեր ուժերը և ազատագրենք մեր հայրենիքը։ Մենք մեր տունն ու օջախը ազատագրելու իրավունք ունենք։ Այս ամենին հասնելու համար մի քանի տարի է պետք՝ հաշված այն պահից, երբ մենք մաքրվենք ներքին թշնամիներից»,- նշեց Վահան Բադասյանը։
Ռուսաստանի դեսպանատնից հետո հավաքի մասնակիցները երթով շարժվեցին դեպի Ֆրանսիայի դեսպանատուն, իսկ այնուհետև ԱՄՆ դեսպանատուն։ Հադրութցիներն այդպես էլ ընդունելության չարժանացան, միայն կարողացան իրենց գրությունները փոխանցել դեսպանությունների ներկայացուցիչներին։

“На наши письма отвечают молчанием”: собрание и шествие с требованием вернуть Гадрут
Общественная организация “Во имя Гадрута” провела сегодня митинг и шествие к посольствам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В митинге участвовали жители Гадрутского района Республики Арцах, которые потеряли свои дома, так как во время арцахской войны 2020 г. Гадрут перешел под контроль Азербайджана.
Митинг начался перед посольством России. Организаторы подготовили адресованные послам письма на русском, английском и французском языках, в которых содержалась просьба о встрече. Гадрутцы также представили в этих письмах положение, в котором они оказались, зверства, совершенные во время войны азербайджанскими вооруженными силами, другие вопросы.
Член общественной организации “Во имя Гадрута” Норайр Давтян родом из села Драхтик Гадрутского района. Вместе с шестью членами своей семьи он перебрался в Ереван, где сейчас живут на съемной квартире.
“Нашим первоочередным требованием является возвращение нашего Гадрута, чтобы мы могли вернуться в наши дома. Мы понимаем, что это очень сложный вопрос, требующий долгосрочного решения, но у нас есть проблемы с жильем и статусом. Кроме того, мы хотим знать, что будет с нам, кто мы теперь – гости, беженцы…? Я родился и вырос в селе Драхтик. Мой отец создавал свою собственность на протяжении 70 лет, я занимался этим 30 лет. Это целый век, я уже не говорю о том, что было создано моим дедом. Когда начинаешь углубляться, понимаешь, что сходишь с ума”,- сказал Норайр Давтян, который в своем родном селе, Драхтике, занимался земледелием и садоводством.
По словам Давтяна, одной из основных целей организации “Во имя Гадрута” является объединение гадрутцев, оказание друг другу взаимной помощи.
Соучредитель ОО “Во имя Гадрута” Левон Айрян – бывший житель села Мец Тахер. По словам Левона, их основное требование – возвращение родины. Гадрутцы хотят встретиться с послами России, Франции и США – стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием проблемы Арцаха.
“Больше месяца мы писали письма, просили принять нас. В прошлый раз мы тоже собрались здесь, но нас не принимают, и мы хотим знать причину. Если не получится встретиться сегодня, то придется найти другой способ обращения к руководителям этих стран, чтобы спросить, почему их послы не принимают нас. На наши письма они отвечают молчанием”,- отметил Левон Айрян. Он подчеркивает: нельзя допустить, чтобы гадрутцы рассеялись по другим странам, надо дать людям надежду, не допустить, чтобы они эмигрировали, поэтому необходимо активизировать деятельность общественной организации.
“С сожалением должен отметить, что мы не видим соответствующего отношения и заинтересованности со стороны властей. Правда, нам оказывают социальную помощь, за что мы благодарны, но эта помощь не должна служить средством заставить людей замолчать. Государство должно вести национальную государственную политику, которая у нас отсутствует. Причины этого уходят корнями в советское время”,- отметил Левон Айрян. По его сведениям, 60-70% жителей Гадрутского района нашли приют в Армении, остальные – на родине, в Арцахе.
Согласно данным, которые размещены на официальном сайте правительства Республики Арцах, по состоянию на 2016 г. в Гадрутском районе проживало 14,7 тысяч человек.
Гоар Кагриян – жена Левона Айрияна. Она родилась в Ереване, но в 1990 году, выйдя замуж за Левона, переехала в село Мец тахер Гадрутского района. Гоар познакомилась с мужем в годы Арцахского движения. По ее словам, в течение многих лет международные структуры, Минская группа ОБСЕ уверяли, что проблема не может быть решена вооруженным путем, но в результате арцахцы пережили две войны, понесли многотысячные жертвы, потеряли родину…
“Если они уважают себя как политическую организацию, то должны дать ответ всему армянскому народу, родным тысяч жертв. Международные организации ведут страусиную политику, а руководители Армении и Арцаха без учета мнения народа принимают антинародные решения”,- сказала Гоар Кагриян, подчеркнув, что если б у них не было реальных ожиданий от этих акций, то они не начали бы борьбу.
В сегодняшней акции участвовал также арцахский военный и политический деятель Ваан Бадасян, уроженец села Хандзадзор Гадрутского района. У Бадасяна нет никаких ожиданий от этих акций. Он надеется только на освобождение Гадрута, для чего, по его словам, нужны предпосылки. Первой предпосылкой Бадасян считает избавление от внутренних врагов, затем – восстановление армии и, наконец, переезд арцахцев на постоянное жительство в Арцах.
“Мы должны мобилизовать свои силы и освободить нашу родину. Мы имеем право освободить наш дом, наш очаг. Для того, чтобы добиться этого, потребуется несколько лет, начиная с момента избавления от внутренних врагов”,- сказал В.Бадасян.
После проведения акции перед российским посольством ее участники направились к посольству Франции, а оттуда – к посольству США. Гадрутцы так и не удостоились приема, им лишь удалось передать письма представителям диппредставительств этих стран.