ՄԻՊ. Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի
«Ադրբեջանում բարձր մակարդակ ունի հայատյացությունը եւ թշնամանքի կազմակերպված քարոզի աստիճանը, որն ունի նաեւ ինստիտուցիոնալ նշանակություն»,- նշեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ Սյունիքի մարզում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու վերաբերյալ ասուլիսի ընթացքում։ Ապա ներկայացրեց Ադրբեջանի հայատյացության դրսևորման մի քանի օրինակ, որոնք հնչել են պետական մակարդակով, ինչպիսիք են՝ «ադրբեջանական զինվորները հայերին վռնդում են շների պես», «մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին», «նրանք ոչ խիղճ ունեն, ոչ բարոյականություն, նույնիսկ ուղեղ չունեն», «Երեւանը մեր պատմական հողն է, եւ մենք՝ ադրբեջանցիներս, պետք է վերադառնանք այդ պատմական հողեր, դա մեր քաղաքական եւ ռազմավարական նպատակն է, եւ մենք պետք է աստիճանաբար մոտենանք դրանց»….։
ՄԻՊ-ը նշեց, որ սոցցանցերով այդ խոսքերը տարածողներն իրական օգտատերեր են։ Արման Թաթոյանը ներկայացրեց նաեւ սոցցանցերում տարածված տեսանյութեր, որտեղ երեւում են խոշտանգման դեպքեր։ «Մեզ համար կարեւոր նշանակություն ունի այն, որ այս զինվորականները, որոնք խոշտանգել են մեր հայրենակիցներին, օգտագործում են այն նույն բառերը, որոնք օգտագործում է Ադրբեջանի նախագահը»,- նշեց ՄԻՊ-ը։
Ապացույցների մյուս խումբը վերաբերում է կրակոցներին։ Թաթոյանն անդրադարձավ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներին՝ Սյունիքի մարզի հարակից գյուղերի ուղղությամբ։ Ներկայացրեց տեսանյութ, որտեղ կրակոցներ են լսվում Կապան համայնքի Ագարակ եւ Եղվարդ գյուղերից ընդամենը 1 կմ հեռավորության վրա։ Պաշտպանի խոսքով՝ վերջին օրերին եւս կրակոցներ են լսվել Ներքին Հանդ, Ագարակ, Եղվարդ, Շիկահող, Սրաշեն գյուղերի ուղղությամբ։ Ներկայացրեց նաեւ այն զինատեսակները, որոնցով Ադրբեջանի զինվորները կրակում են։
Ըստ ՄԻՊ-ի՝ սահմանների որոշման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն կարեւոր սկզբունքներ, որոնցից են իրավունքի գերակայությունը, ժողովրդավարությունը եւ մարդու իրավունքները. «Սահմանների որոշման բոլոր գործերում միջազգային սկզբունքներից ելնելով՝ պետք է դրվեն մարդու իրավունքները, եթե չպահպանվի, ամբողջ գործընթացի իրավաչափությունը տապալվում է»,- նշեց Թաթոյանը։ Միջազգային սկզբունքներից են՝ հարգանք սահմանային բնակչության արժանապատվության նկատմամբ, պաշտպանված իրավունքներ, բնականոն կյանքի ապահովում, հաշվետվողականություն, տեսանելիություն եւ բավարար տեղեկատվություն, որը պետք է ապահովվի հանձնաժողովային, մասնագիտացված աշխատանքներով, որոնք պետք է իրականացվեն նախապես մասնագետների ներգրավմամբ։ Նրա խոսքով՝ կոպտորեն ոտնահարվում է մարդկային արժանապատվությունը, կյանքի իրավունքի իրական վտանգները։ Որպես օրինակ նշեց Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղը, որի դպրոցը 500 մ հեռավորության վրա է գտնվում ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերից։ «Միջազգային որեւէ կազմակերպություն կարո՞ղ է ինձ ասել, թե սա երեխաների լավագույն շահերից է բխում»,- ասաց ՄԻՊ-ը։
Նա անդրադարձավ սեփականության իրավունքի խախտումներին, օրինակ՝ մարդիկ ունեն հողատարածքներ, սակայն չեն կարողանում օգտվել, քանի որ անցել է ադրբեջանական կողմին, թեեւ առկա են կադաստրային փաստաթղթեր։ Կան նաեւ տներ ու հողատարածքներ, որոնք ուղիղ նշանառության տակ են, եւ օրինակ՝ հողերը չեն կարողանում օգտագործել։ ՄԻՊ-ի խոսքով՝ կադաստրային փաստաթղթերը պետք է դրվեն սահմանների որոշման գործընթացի հիմքում։ Անդրադարձավ ադրբեջանական կողմին անցած արոտավայրերի և ջրային ռեսուրսներից օգտվելու հարցերին։
«Խնդրահարույց են նաեւ այն սադրանքները, որոնք նպատակ ունեն խիստ անհանգստություն պատճառել Սյունիքի մարզի բնակիչներին, մասնավորապես՝ երեխաներին, որոնցից է ադրբեջանական զինված ծառայողների հայտնվելը Սյունիքի ճանապարհներին եւ նաեւ ադրբեջանական դրոշների ու ցուցանակների տեղադրումը»,- հավելեց ՄԻՊ-ը։
Ամփոփելով խոսքը՝ նշեց, որ Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի՝ առնվազն 5-7 կմ տարածությամբ։
Նշեց, որ մի շարք միջազգային գործընկերների է ներկայացրել բարձրացված հարցերը, եւ ըստ իրեն՝ սա միջազգային հանրության հարց է, որովհետեւ ներկայացված ապացույցները հակասում են այն ամենին, ինչը նրանք տարիներով ստեղծել են։

ЗПЧ: В Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона безопасности
“В Азербайджане очень высокий уровень арменофобии и организованной пропаганды вражды, что имеет также институциональное значение”,- заявил Защитник прав человека Арман Татоян на пресс-конференции по вопросу создания в Сюникской области демилитаризованной зоны безопасности, цель которой – защита прав местных жителей.
Татоян привел несколько примеров арменофобии в Азербайджане. В частности, на государственном уровне звучали следующие заявления: “азербайджанские солдаты выгоняют армян как собак”, “мы будем продолжать выгонять этих лжецов”, “у них нет ни совести, ни нравственности, у них даже мозгов нет”, “Ереван – наша историческая земля, и мы, азербайджанцы, должны вернуться на эти исторические земли, это наша политическая и стратегическая цель, и мы должны постепенно приближаться к ней…”
По словам омбудсмена, эти высказывания распространяют в социальных сетях реальные пользователи. Арман Татоян таже представил размещаемые в соцсетях видеоролики со сценами пыток. “Для нас очень важно, что военные, которые пытали наших соотечественников, используют те же выражения, что и президент Азербайджана”,- отметил Татоян.
Другая группа доказательства касается стрельбы. Защитник коснулся выстрелов со стороны противника в направлении сел Сюникской области. Он представил видео, в котором на расстоянии всего километра от сел Агарак и Егвард общины Капан была слышна стрельба. По словам А.Татояна, выстрелы в направлении сел Неркин Анд, Агарак, Егвард, Шикаох, Срашен производились и в последние дни. Омбудсмен назвал даже виды оружия, из которых стреляют азербайджанские солдаты.
По словам Защитника, процесс определения границ должен быть основан на важных принципах приоритета права, демократии и прав человека. “С учетом международных принципов в основу всего процесса определения границ должны быть положены права человека, в противном случае разрушается вся правомерность процесса”,- подчеркнул Арман Татоян. Такими международными принципами, по его словам, являются уважение достоинства жителей приграничных районов, обеспечение их нормальной жизни, отчетность, прозрачность и достаточный объем информации, что должно быть обеспечено работой комиссии и специалистов.
Омбудсмен считает, что грубо попирается человеческое достоинство, под реальной угрозой находится право людей на жизнь. В качестве примера он привел ситуацию в селе Неркин Анд в Сюникской области, где школа находится в 500 метрах от позиций азербайджанских вооруженных сил. “Может ли какая-либо международная организация утверждать, что это вытекает из лучших интересов детей?” – сказал Защитник прав человека.
Татоян коснулся также нарушений права на собственность, когда люди, несмотря на наличие всех необходимых кадастровых документов, не могут пользоваться принадлежащими им земельными участками, поскольку те перешли к азербайджанской стороне. По его словам, есть дома и земельные участки, которые находятся под прямым прицелом азербайджанских солдат и тоже не могут использоваться.
Омбудсмен подчеркнул, что процесс определения границ должен основываться на кадастровых документах. Он также коснулся вопросов пользования перешедшими к азербайджанской стороне пастбищами и водными ресурсами.
“Проблемы вызывают и те провокации, цель которых причинить беспокойство жителям Сюникской области, в частности детям. Речь идет о появлении на дорогах Сюника азербайджанских военных, об установке азербайджанских флагов и щитов”,- добавил Защитник.
В заключение Арман Татоян подчеркнул, что в Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона безопасности протяженностью как минимум 5-7 километров.
Все поднятые вопросы омбудсмен представил ряду международных партнеров. По его мнению, это вопрос международной общественности, поскольку представленные доказательства противоречит всему тому, что они создавали годами.