Նորաստեղծ ընկերությունը կներառվի Սամվել Կարապետյանին փոխկապակցված ազատ տնտեսական գոտում
Կառավորությունը մարտի 11-ի նիստում որոշեց «Էնջինփրոջեքթ Քոմ» ՓԲԸ-ին 5 տարով ներառել «ԷԿՈՍ» ազատ տնտեսական գոտու շահագործողների ռեեստրում բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեության իրականացման համար:
Հիշեցնենք, որ ազատ տնտեսական գոտին ստեղծել է «Էկոս» ՓԲԸ-ն, որը փոխկապակցված է ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի հետ։
Էլեկտրոնային ռեգիստրում «Էնջինփրոջեքթ Քոմ» ընկերության գրանցման ամսաթիվը 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ն է։ Ըստ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի «Պարտադիր վճարումներ» բաժնում կատարած վճարի՝ ընկերությունը դեկտեմբեր ամսվա համար վճարել է 1000 դրամ, այսինքն՝ տվյալ պահին ունեցել է 1 աշխատող։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ նորաստեղծ ընկերությունը պլանավորում է բարձր վարձատրությամբ 11 աշխատակից ունենալ՝ շուրջ 560 000 դրամ միջին ամսական աշխատավարձով:

Новая компания вошла в свободную экономическую зону, взаимосвязанную с Самвелом Карапетяном
Правительство на сегодняшнем заседании приняло решение включить ЗАО “Энджинпроджект Ком” сроком на 5 лет в реестр организаций-эксплуатантов свободной экономической зоны “ЭКОС” для развертывания деятельности в сфере высоких и информационных технологий.
Напомним, что свободная экономическую зону создала ЗАО “Экос”, которая взаимосвязана с российским предпринимателем армянского происхождения Самвелом Карапетяном.
ЗАО “Энджинпроджект Ком” было зарегистрировано в электронном реестре 26 ноября 2020 г. По данным Фонда страхования военнослужащих, в декабре прошлого года компания перечислила в Фонд 1000 драмов, а это означает, что на тот момент она имела одного сотрудника.
По словам министра экономики Ваана Керобяна, новосозданная компания планирует иметь 11 сотрудников с высокой среднемесячной зарплатой – около 560 тысяч драмов.
В настоящее время в свободной экономической зоне “Экос” имеется 8 организаций-эксплуатантов, из которых лишь три компании развертывают активную деятельность, сообщил Керобян.