Մարիա Զախարովա․ «Ադրբեջանի զորավարժությունները տարածաշրջանում անվտանգության ռիսկեր չեն ստեղծի»
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության (ՌԴ ԱԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կարծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի սպասվելիք զորավարժությունները տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության համար խնդիրներ չեն ստեղծի։
«Սովորաբար ռազմական զորավարժություններ Հարավային Կովկասում բոլոր պետություններն էլ անցկացնում են, դա պարբերաբար արվում է, և համապատասխան ինֆորմացիան ողջամիտ ժամկետում տրամադրվում է շահագրգիռ կողմերին։ Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զորավարժությունները, ինչպես արդեն նշեցի, պլանային բնույթ ունեն՝ ուղղված զորքերի մարտական պատրաստության կատարելագործմանը, և տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ռիսկեր չեն ստեղծի»,- մարտի 12-ին կայացած ճեպազրույցին ասել է Մարիա Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ մարտի 15-18-ը լեռնային բարդ պայմաններում անցկացվելու են զորավարժություններ, որին ներգրավված են լինելու 10 000 զինծառաող, 100 միավոր զրահատեխնիկա, 200 հրթիռահրետանային միջոց, այդ թվում համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ինչպես նաև 30 միավոր ռազմավիացիոն միջոց, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր։
Այսօր էլ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրեց, որ մարտի 16-20-ը զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ, որին ընդգրկվելու են 7500 զինծառայող, 200 հրթիռահրետանային, 150 հակատանկային միջոցներ, 100 միավոր զրահատեխնիկա և 90 հակաօդային պաշտպանության միջոց: Զորավարժություններին ներգրավվելու է նաև ռազմական ավիացիա։

Russian Foreign Ministry Spokesperson Maria Zakharova believes that the forthcoming military exercises of the Azerbaijani Armed Forces will not create problems for stability and security in the region.
"Usually, all the states in the South Caucasus hold military exercises. It is done regularly, and relevant information is provided to the interested parties in a reasonable time. According to our information, the military exercises of the Azerbaijani Armed Forces, as I have already mentioned, are of a planned nature aimed at improving the combat readiness of the troop and will not pose stability or security risks in the region," Zakharova said at a press briefing today in Moscow.
Several days ago, the Azerbaijani Ministry of Defense announced that military exercises involving 10,000 soldiers and thirty aircraft will be held in the country’s mountainous region on March 15-18.
Today the Armenian Ministry of Defense reported that on March 16-20 tactical military exercises will be held. 7,500 servicemen and an unspecified number of military aircraft will participate in the exercises.