Մարիա Զախարովա․ «Ադրբեջանի զորավարժությունները տարածաշրջանում անվտանգության ռիսկեր չեն ստեղծի»
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության (ՌԴ ԱԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կարծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի սպասվելիք զորավարժությունները տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության համար խնդիրներ չեն ստեղծի։
«Սովորաբար ռազմական զորավարժություններ Հարավային Կովկասում բոլոր պետություններն էլ անցկացնում են, դա պարբերաբար արվում է, և համապատասխան ինֆորմացիան ողջամիտ ժամկետում տրամադրվում է շահագրգիռ կողմերին։ Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զորավարժությունները, ինչպես արդեն նշեցի, պլանային բնույթ ունեն՝ ուղղված զորքերի մարտական պատրաստության կատարելագործմանը, և տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ռիսկեր չեն ստեղծի»,- մարտի 12-ին կայացած ճեպազրույցին ասել է Մարիա Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ մարտի 15-18-ը լեռնային բարդ պայմաններում անցկացվելու են զորավարժություններ, որին ներգրավված են լինելու 10 000 զինծառաող, 100 միավոր զրահատեխնիկա, 200 հրթիռահրետանային միջոց, այդ թվում համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ինչպես նաև 30 միավոր ռազմավիացիոն միջոց, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր։
Այսօր էլ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրեց, որ մարտի 16-20-ը զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ, որին ընդգրկվելու են 7500 զինծառայող, 200 հրթիռահրետանային, 150 հակատանկային միջոցներ, 100 միավոր զրահատեխնիկա և 90 հակաօդային պաշտպանության միջոց: Զորավարժություններին ներգրավվելու է նաև ռազմական ավիացիա։

Мария Захарова: “Учения ВС Азербайджана не создают рисков для безопасности в регионе”
Предстоящие оперативно-тактические учения Вооруженных сил Азербайджана, которые пройдут с 15 по 18 марта, не создают рисков для стабильности и безопасности в регионе. Об этом заявила в пятницу на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает ТАСС.
"Обычно военные учения проводятся всеми государствами Южного Кавказа, это делается на регулярной основе, соответствующая информация заблаговременно доводится до заинтересованных сторон. По имеющимся у нас данным, упомянутые учения носят, как я уже сказала, плановый характер, направлены на совершенствование боевой подготовки войск и не создают рисков для стабильности и безопасности в регионе", - сказала дипломат.
В среду пресс-служба Минобороны Азербайджана сообщила о предстоящих учениях с участием 10 тыс. военнослужащих, 100 единиц бронетехники, 200 ракетно-артиллерийских средств, в том числе реактивные систем залпового огня, 30 единиц военной авиации, в том числе беспилотных летательных аппаратов.
А сегодня Министерство обороны Армении сообщило, что с 16 по 20 марта на всех операционных направлениях вооруженных сил будут проведены совместные учения с участием 7500 военнослужащих, 200 ракетно-артиллерийских и 150 противотанковых средств, 100 единиц бронетехники и 90 средств ПВО. В учениях примет также участие военная авиация.