Ջեյհուն Բայրամով․ «Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին»
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին։ Այս մասին նա ասել է Շվեդիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեի հետ հանդիպումից հետո։
«Այս հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշումը շատ բաց է և հստակ։ Մենք նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ հայկական կողմին ենք փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել էին ռազմական գործողությունների ժամանակ և դրանից առաջ»,- ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով այս պահին Ադրբեջանում պահվող հայ զինծառայողներին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ նրանք ռազմագերի չեն համարվում, քանի որ նրանք ձերբակալվել են ռազմական գործողությունների ավարտից հետո։
«Այդ մարդիկ ձերբակալվել են ռազմական գործողությունների ավարտից և եռակողմ հայտարարության ստորագրումից զգալի ժամանակ անց, իսկ ավելի ճիշտ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին։ Նրանք զորակոչվել են Հայաստանի Շիրակի մարզից և տեղափոխվել են Ղարաբաղ, հանցագործություններ են կատարել, ինչի հետևանքով զոհվել են ադրբեջանցի զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք։ Նրանց արարքների վերաբերյալ քննչական գործողությունները շարունակվում են»,- նշել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
Նշենք, որ Ջեյհուն Բայրամովը նկատի ունի Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մոտակայքում գերեվարված շիրակցի զինծառայողներին, որոնք մարտական հերթապահություն իրականանելիս են եղել այդ հատվածում։ Մինչև օրս Ադրբեջանից վերադարձվել է 69 ռազմագերի և պահվող այլ անձինք, որոնց թվում եղել են նաև շիրակցի զինծառայողներից։ Ադրբեջանից վերջին վերադարձվածը (մարտի 10-ին) եղել է Մարալ Նաջարյանը, որը Լիբանանի քաղաքացի է և Ադրբեջանից միանգամից տեղափոխվել է Բեյրութ:

Джейхун Байрамов: “Азербайджан передал Армении всех военнопленных”
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что азербайджанская сторона передала Армении всех военнопленных. Об этом Байрамов сказал в понедельник на брифинге по итогам переговоров с главой МИД Швеции, действующим председателем ОБСЕ Анн Линде, передает ТАСС.
"Позиция азербайджанского государства в этом вопросе очень открытая и ясная. Мы в соответствии с трехсторонним заявлением [от 9 ноября прошлого года] передали армянской стороне всех военнопленные, взятых во время военных действий (в Карабахе) и до их начала", - сказал азербайджанский министр.
Касаясь удерживаемых в настоящее время азербайджанской стороной армянских военнослужащих, глава МИД подчеркнул, что они не считаются военнопленными, так как были задержаны не во время военных действий. "Эти люди были задержаны значительно позднее завершения боевых действий и подписания трехстороннего заявления, а точнее, 26 ноября 2020 года. Они были призваны из Ширакской области Армении и переброшены в Карабах, совершили преступления, в результате которых погибли азербайджанские военнослужащие и гражданские лица. Следствие действия в отношении них продолжаются", - добавил министр.
Отметим, что Джейхун Байрамов имеет в виду взятых в плен в окрестностях села Хцаберд Гадрутского района военнослужащих из Ширакской области, которые несли боевое дежурство в этом районе. До сих пор из Азербайджана в Армению вернулись 69 военнопленных и других удерживаемых лиц, в том числе военнослужащие из Ширака. В последний раз, 10 марта, из Азербайджана вернулась армянка из Ливана Марал Наджарян.