Պաշտպան. ՌԴ-ն ևս մերժել է Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ ՀՀ իրավապահների պահանջը
«Թագուհի Թովմասյանի լրատվամիջոցներին հայտնած տեղեկությունը պաշտպանական կողմին հայտնի չի եղել, դրա մասին նրանք տեղեկացել են լրատվամիջոցներից: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Գևորգ Կոստանյանի պաշտպան Գևորգ Գևորգյանը: Վերջինս սակայն, ընդգծել է, որ մինչ այդ Ռուսաստանի Դաշնությունը ևս մերժել է ՀՀ իրավասու մարմնի պահանջը՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով, որ հայտարարված հետախուզումն ի սկզբանե եղել է ակնհայտ ապօրինի»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է, որ իր մոտ է հայտնվել Միջազգային քրեական ոստիկանությունից Հայաստանի ոստիկանության Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյին ուղղված փաստաթուղթ, որտեղ նշվում է՝ Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը եկել է եզրակացության, որ Կոստանյանին առնչվող գործը քաղաքական հետապնդում է նրա նկատմամբ և մերժել Հայաստանի հետ համագործակցել՝ կոնկրետ այս դեպքով:
«Թագուհի Թովմասյանի հայտարարությունից ակնհայտ է դառնում, որ համաշխարհային մակարդակով, այլ ոչ թե եվրոպական կամ ասիական միջազգային կազմակերպությունների մակարդակով, Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպությունը հաստատված է համարել, որ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզումը գնահատվել է Ինտերպոլի կանոնադրության 3-րդ հոդվածի պահանջներին հակասող՝ որպես քաղաքական ու ապօրինի»,- ասաց Գևորգ Գևորգյանը:
Փաստորեն, ըստ պաշտպանի, Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը թե´ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների, թե´ Ինտերպոլի կենտրոնական մարմնի կողմից գնահատվել է որպես անօրինական: Այս հանգամանքն, ըստ Գևորգյանի, կրկին վերահաստատում է իրենց այն եզրահանգումը, որ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը որևէ փաստական կամ իրավական հիմք չունի, այդ կապակցությամբ որևէ ապացույց չկա և չի էլ կարող լինել:
Պաշտպանը նաև նշեց, որ Թագուհի Թովմասյանի հայտարարությունից անմիջապես հետո դրանում նշված փաստարկներն իրենք ներկայացրել են ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու պահանջը քննարկելիս դրանք որպես նոր հանգամանք հաշվի առնելու նպատակով:

РФ тоже отклонила требование правоохранителей Армении об объявлении в розыск Геворка Костаняна - защитник
“Информация, которую Тагуи Товмасян сообщила СМИ, не была известна защитникам. Об этом мы узнали из СМИ”,- сказал в беседе с Hetq.am защитник бывшего генпрокурора РА Геворка Костаняна Геворк Геворкян. Он также сказал, что Российская Федерация и до этого отклонила требование полномочного органа РА об объявлении в розыск Г. Костаняна, учитывая что это требование было изначально незаконным”.
Напомним, что сегодня депутат Национального Собрания Тагуи Товмасян сообщила журналистам, что в ее распоряжении оказался документ, полученный Полицией Армении от Международной организации уголовной полиции, согласно которому генеральный секретариат Интерпола пришел к выводу, что дело Костаняна представляет собой уголовное преследование в отношении бывшего генпрокурора РА, и отказался от сотрудничества с Арменией по данному делу.
По словам Г. Геворкяна, после этого заявления стало очевидно, что Интерпол расценивает объявление Костаняна в международный розыск как политическое преследование, что противоречит ст.3 Устава этой организации.
Таким образом, уголовное преследование в отношении Геворка Костаняна признано незаконным как со стороны компетентных органов Российской Федерации, так и со стороны центрального органа Интерпола.
Защитник также подчеркнул, что сразу после заявления Тагуи Товмасян изложенные в нем аргументы защита представила в Апелляционный уголовный суд с тем, чтобы при рассмотрении ходатайства об отмене примененной в отношении Костаняна меры пресечения в виде ареста они были учтены как вновь открывшиеся обстоятельства.