Սերժ Սարգսյանի գույքը կմնա կալանքի տակ
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գույքը կմնա կալանքի տակ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, քիչ առաջ մերժեց Սարգսյանի գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու վերաբերյալ նրա պաշտպանների միջնորդությունը: Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը պետությունից առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Սարգսյանի, ինչպես նաև մյուս մեղադրյալների գույքի վրա կալանք է դրել՝ հանցագործությամբ պատճառված վնասի չափով:
Ըստ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործով Հատուկ քննչական ծառայության տարածած հաղորդագրության՝ պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով հափշտակվել է ընդհանուր առմամբ 489 մլն 160 հազար ՀՀ դրամ:
Սարգսյանի գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել են երեկ տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործով ի սկզբանե մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել հինգ անձ՝ Սերժ Սարգսյանը, Բարսեղ Բեգլարյանը, Գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանը, Գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանը և նույն նախարարության Բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանը:

Имущество Сержа Саргсяна останется под арестом
Имущество третьего президента Армении Сержа Саргсяна останется под арестом. Такое решение огласил немногим ранее судья ереванского  суда общей юрисдикции Ваге Мисакян, отклонив ходатайство защитников экс-президента.
Напомним, что Специальная следственная служба в рамках уголовного дела о растрате государственных средств в особо крупном размере наложила арест на имущество бывшего президента РА Сержа Саргсяна и других обвиняемых  в размере причиненного ими ущерба.
Согласно сообщению ССС, общая сумма растраты госсредств группой высокопоставленных должностных лиц составляет 489 млн 160 тысяч драмов РА.
Ходатайство защитников о снятии ареста с имущества Сержа Саргсяна было представлено на вчерашнем судебном заседании.
Напомним, что статус обвиняемых по данному делу изначально имели пять лиц – экс-президент РА Серж Саргсян, крупный предприниматель Барсег Бегларян, бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян, бывший замминистра сельского хозяйства Самвел Галстян и начальник управление растениеводства того же ведомства Геворк Арутюнян.