Էդմոն Մարուքյան. «Ձեր ընդունած Ընտրական օրենսգրքով փորելու եք ձեր քաղաքական գերեզմանը»
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններով հունիսի 20-ին սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների լեգիտիմությունը կասկածի տակ է առնվում:
Նման համոզմունք հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը արտահերթ նիստով Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության նախագծի քննարկմանը։
«Ուզում եմ ձեզ դիմել, սիրելի' ժողովուրդ ու տեղեկացնել, որ ձեր անունը տալով, շահարկելով՝ այս ամբիոնից հերթական սխալ քայլն է արվում: Առանց ընդդիմադիր ուժերի՝ իշխող ուժն ընդունում է Ընտրական օրենսգիրք, այսպես ընդունելով՝ կասկածի տակ է դրվում սպասվող արտահերթ ընտրությունների լեգիտիմությունը»,- ասաց Մարուքյանը` հավելելով, որ ընտրությունների օրը հայտարարելուց հետո խաղի կանոնները չեն կարող փոխվել:
Մարուքյանի խոսքով` ժողովուրդը զրկվել է նախագահ, Երևանի, Վանաձորի ու Գյումրիի քաղաքապետեր ընտրելու իր իրավունքից, այժմ զրկվում է պատգամավոր ընտրելու իրավունքից:
«Ասում են՝ երբ թողնում ենք դուք ընտրեք, դուք ընտրում եք հանցագործներին, կրիմինալներին, թողեք մենք ցուցակները որոշենք, այսինքն՝ ժողովուրդը հանցագո՞րծ է ընտրում, իսկ, կներեք, ձեր 44 ռեյտինգայիններից ո՞վ է հանցագործ»,- ասաց նա` դիմելով քաղաքական մեծամասնությանը:
Մարուքյանը անընդունելի համարեց այն, որ իշխանությունը Վենետիկի հանձնաժողով է ուղարկել այլ նախագիծ, սակայն այժմ քննարկում են միանգամայն այլ նախագիծ:
«Ձեր ընդունած Ընտրական օրենսգրքով փորելու եք ձեր քաղաքական գերեզմանը, սա լինելու է ձեր ավարտը: Այն ուժը, որն իր համար Սահմանադրություն է ընդունել կամ Ընտրական օրենսգիրք, ինքն իր գլուխը կտրել է, այնպես որ` ի գործ»,- եզրափակեց ընդդիմադիր պատգամավորը:

Э.Марукян: “Принятым вами Избирательным кодексом вы выроете себе политическую могилу”
В результате изменений в Избирательном кодексе легитимность предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборов будет поставлена под сомнение, заявил во время обсуждения 1 апреля на внеочередном заседании проекта изменений в Избирательном кодексе лидер оппозиционной парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
По его словам, совершается очередная ошибка: правящая сила принимает Избирательный кодекс без участия оппозиционных сил, тем самым ставя под сомнение легитимность предстоящих внеочередных выборов. Депутат отметил, что после объявления даты выборов правила игры не должны подвергаться изменениям.
Народ лишился права избирать президента, мэров Еревана, Ванадзора и Гюмри, а сейчас лишается права избирать депутатов, заявил Марукян.
“Они говорят: когда мы разрешаем вам выбирать, вы выбираете преступников, криминальных элементов, позвольте нам самим составлять списки. Получается, что народ выбирает преступников? Простите, а кто из ваших 44 мажоритарных депутатов преступник?” – обратился к политическому большинству Эдмон Марукян.
Оппозиционный депутат посчитал неприемлемым тот факт, что власть направила в Венецианскую комиссию один проект, а на обсуждение вынесла совсем другой.
“Принятым вами Избирательным кодексом вы выроете себе политическую могилу. Это станет вашим концом. Та сила, которая приняла для себя Конституцию или Избирательный кодекс, сама себе отрезала голову. Так что – к делу”,- заявил в заключение Э.Марукян.