Լիլիթ Մակունցը չի բացառում, որ Ընտրական օրենսգրքում այլ փոփոխություններ ևս լինեն
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների երկրորդ հատվածի համար իշխող ուժը սպասում է Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքին:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը: Պատգամավորը հիշեցրեց, որ արտահերթ նիստով խորհրդարանն ընդունել է ԸՕ-ի փոփոխությունների նախագիծը, որով ամբողջությամբ անցում է կատարվում համամասնական ընտրակարգին:
«Ինչ վերաբերում է փոփոխությունների երկրորդ հատվածին, երբ կունենանք Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական դիտարկումը, այն ժամանակ նաև կքննարկենք այդ հարցը, թե որ դրույթները կընդունվեն առաջիկա արտահերթ ընտրությունների համար»,- ասաց Մակունցը:
Ըստ նրա` փոփոխություններն ընդունելիս պետք է հաշվի առնել, թե որքանով է իրատեսական դրանք ԿԸՀ-ի կողմից իրականացնելը, քանի որ չեն ցանկանում որևէ կերպ բարդացնել գործընթացը: Մակունցը նաև վստահեցրեց, որ բոլոր դրույթները քննարկելու են խորհրդանական խմբակցությունների հետ, կոնսենսուս լինելու պարագայում պատրաստ են փոփոխություններ կատարել այլ դրույթներում ևս:
Ինչ վերաբերում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակին, Մակունցն ասաց, որ այդ հարցին կանդրադառնան մայիսին` ընդգծելով, որ մեխանիզմ կմշակեն, թե ինչ սկզբունքով է ձևավորվելու ցանկը: Մակունցը չբացառեց, որ ցանկում նոր անձինք լինեն:
Հարցին, թե հայտնի է արդյոք վարչապետի հրաժարականի օրը, Լիլիթ Մակունցն արձագանքեց` օրը որոշված չէ, սակայն կարելի է ենթադրել, որ կլինի ապրիլի վերջին օրերին:

Лилит Макунц не исключает внесение новых изменений в Избирательный кодекс
Для внесения в Избирательный кодекс новых изменений правящая сила ждет консультативного мнения Венецианской комиссии. Об этом сообщила журналистам лидер фракции “Мой шаг” Лилит Макунц. Депутат напомнила о том, что парламент на внеочередном заседании принял проект поправок в Избирательный кодекс, который предусматривает переход к пропорциональной избирательной системе.
“Что касается второго этапа изменений, то после получения официального мнения Венецианской комиссии мы решим, какие положения необходимо утвердить для проведения предстоящих внеочередных выборов”,- сказала Макунц.
По словам лидера фракции, все положения будут обсуждены с парламентскими фракциями. В случае достижения консенсуса изменениям подвергнутся и другие положения ИК.
Что касается пропорционального списка партии “Гражданский договор”, то этот вопрос будет рассмотрен в марте. Тогда же предусмотрено выбрать принцип формирования списка. Макунц не исключила возможность включения в него новых лиц.
На вопрос, известен ли день объявления об отставке премьер-министра, руководитель фракции “Мой шаг” ответила, что, по всей видимости, это будет в конце апреля.