Սոթքի ոսկու հանքավայրի տարածքում ադրբեջանական զորքերը փոքր-ինչ տեղաշարժվել են
Ադրբեջանական զորքերը Սոթքի ոսկու հանքավայրի տարածքից երեկ տեղաշարժվել են և հետ գնացել: Այդ մասին մեզ պատմեցին Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները: Նրանք խնդրեցին չհրապարակել իրենց անունները:
Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը նույնպես ասաց, որ լսել է այդ մասին, սակայն պաշտոնապես մեկնաբանել այդ լուրը չի կարող, քանի որ չի հասցրել համապատասխան մարմիններից ճշտել:
Մեզ հետ զրույցում Սոթքի հանքը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ»-ի ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը հաստատեց, որ նման տեղաշարժ երեկ իսկապես տեղի ունեցել է, սակայն ասաց, որ դա էական իրադարձություն չէ, քանի որ իրականացվել է երկկողմանի պայմանավորվածությունը. երկու կողմի զորքերը պետք է հետ քաշվեին, որպեսզի նրանց մեջտեղում ստեղծվեր բուֆերային գոտի: Հայկական կողմը դա անմիջապես էր իրականացրել, իսկ ադրբեջանական կողմը հապաղել էր, և միայն երեկ բոլոր սահմանակետերից 30-50 մետր ադրբեջանական կողմը ևս հետ է տեղաշարժվել: «Դա ոչ մի ռազմավարական նշանակություն չունի, ընդամենը բուֆերային գոտի է ստեղծվել, որ քիփ-քիփ չկանգնեն»,- նշեց Ռ. Գրիգորյանը:
Ռուզաննա Գրիգորյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է այժմ աշխատում հանքավայրը, և արդյոք ինչ-որ կոնկրետ պայմանավորվածություն կա ապագայի վերաբերյալ, պատասխանեց՝ քանի դեռ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ միջպետական հարաբերություններ չունի, միջպետական հանձնաժողով չի ստեղծվել և պաշտոնապես սահմանազատում չի իրականացվել, այդ մասին խոսելը վաղ է:
Արդյոք ռուսական կողմը փորձում է հանքավայրի վերաբերյալ բարենպաստ պայմանավորվածություն ձեռք բերել ադրբեջանական կողմի հետ մեր հարցին, ընկերության ներկայացուցիչը պատասխանեց. «Մեր` հայկական կոլեկտիվի մակարդակով այդ հարցերը չեն քննարկվել, թե ռուսական կողմն այնտեղ ինչ է փորձում անել` ես չեմ կարող մեկնաբանել»:
Ռուզաննա Գրիգորյանը վստահեցրեց, որ հանքն այժմ աշխատում է միայն ՀՀ տարածքում` մասնակի և սահմանափակ մասշտաբներով, ու իրենք ամեն ինչ անում են դա պահպանելու համար:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ամենախոշոր ոսկու` Սոթքի հանքավայրը հայտնվել է հայ-ադրբեջանական նոր սահմանագծին:

На территории Соткского месторождения золота зафиксировано небольшое перемещение азербайджанских войск
Вчера азербайджанские войска немного отошли от территории Соткского месторождения золота. Об этом нам сообщили работники месторождения, попросившие не называть их имена.
Знал об этом и руководитель общины Сотк Акоп Аветян, который, однако, не пожелал официально комментировать полученную информацию, поскольку не успел уточнить ее в соответствующих органах.
В беседе с нами представитель компании “Геопромайнинг” Рузанна Григорян подтвердила факт отхода азербайджанских войск, но, по ее словам, это осуществлено в соответствии с двусторонней договоренностью, согласно которой обе стороны должны отвести назад свои войска с целью создания буферной зоны.
Армянская сторона сделала это сразу, а вот азербайджанская сторона медлила и лишь вчера отошла на 30-50 метров. “Никакого стратегического значения это не имеет и направлено лишь на создание буферной зоны”,- пояснила Р. Григорян.
Мы поинтересовались у представителя компании “Геопромайнинг”, работает ли месторождение и какие имеются конкретные договоренности о будущем рудника. По словам нашей собеседницы, поскольку у Армении пока нет межгосударственных отношений с Азербайджаном, не создана межгосударственная комиссия и не проведена официальная демаркация границы, говорить об этом сейчас рано.
Пытается ли российская стороны договориться с азербайджанской стороной относительно месторождения? – поинтересовались мы. “С нашей стороны вопрос о том, чего хочет добиться там российская сторона, не обсуждался, я об этом ничего сказать не могу”,- ответила Рузанна Григорян. По ее словам, в настоящее время месторождение работает только на территории Республики Армения, причем частично и в ограниченном масштабе, и они делают все возможное для сохранения этой ситуации.