Գորգիսյանը` Փաշինյանին. «Դուք մոդերատո՞ր էիք, թե՞ վարչապետ ու գլխավոր հրամանատար»
Խորհրդարանում շարունակվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկումը: Քննարկման հիմնական մասը վերաբերում է Արցախյան երկրորդ պատերազմին: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, նկատեց, որ ըստ Փաշինյանի ելույթի` մեղավոր էին բոլորը, բացի գերագույն գլխավոր հրամանատարից:
«Մեղավոր էին նախկինները, Մինսկի խումբը, մեղավոր էր հանրությունը, գեներալները: Ուզում եմ հասկանալ` Դուք Ձեր մեղքի բաժինը չե՞ք տեսնում պատերազմում, տեղի ունեցածում: Ի՞նչ է նշանակում գեներալները որոշում էին, ես մոդերացիա էի անում, դուք բազմիցս հայտարարում էիք` Դուք եք գլխավոր հրամանատարը, և հիմա, փաստորեն, գեներալներն էին որոշել: Դուք մոդերատոր էիք, թե՞ վարչապետ ու գլխավոր հրամանատար»,- ասաց նա` դիմելով Փաշինյանին:
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց` դեռ առաջին օրից հայտարարել է, որ ինքն է թիվ մեկ պատասխանատուն:
«Եվ այո, ես ունեմ մեղավորության իմ բաժինը, եթե ուզում եք ամենամեծ բաժինը: Ես ասում եմ` էս պարտությունն իմն է, հաղթանակը` մնացած բոլորինը, պարտությունը` ինձ, բայց դա չի նշանակում, որ ոմանք պետք է առիթավորվեն, ասեն` ինչ կա, լցնենք իր վրա: Ինչ վերաբերում է մոդերացիային, այո´, հրամանատարի գործառույթն է նաև լսել կարծիքներ, ես ինձ իրավունք չեմ վերապահել մտնել ռազմական գործի նրբություների մեջ, որովհետև համարել եմ, որ որպես երկրի ղեկավար` պետք է հենվեմ հնչած կարծիքների վրա»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա` այդ օպերացիան չի եղել Լելե Թեփե սարը գրավելու նպատակով, այլ` իններորդ պաշտպանական շրջանի հարավային հատվածում առաջացած ճեղքման սեկտորը փակելու համար: Փաշինյանի խոսքով` անիմաստ են այն շահարկումները, թե այդ օպերացիան քաղաքական դիվիդենտ շահելու նպատակ է հետապնդել:
«Ձեր պահվածքից, հռետորաբանությունից որևէ կերպ չի զգացվում, որ մեղավոր եք Ձեզ զգում: Դուք փորձում եք արդարանալ, և էդ ճանապարհին անընդհատ վնաս եք հասցնում Հայաստանին»,- հակադարձեց Գորգիսյանը:

Горгисян – Пашиняну: “Вы были модератором или премьером и верховным главнокомандующим?”
В парламенте продолжают обсуждать отчет о деятельности правительства за 2020 год. Стержнем обсуждения является вторая арцахская война. Секретарь оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян, обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, заметил, что из его выступления следует, что виноваты все, кроме верховного главнокомандующего.
“Виноваты были бывшие, Минская группа, общественность, генералы... Хочу понять: Вы не видите свою долю вины в войне, в том, что произошло? Что значит, решали генералы, я модерировал? Вы неоднократно заявляли, что являетесь верховный главнокомандующим, а сейчас получается, что решали генералы. Вы были модератором или премьер-министром и верховным главнокомандующим?” – обратился к премьеру Горгисян.
По словам Пашиняна, он в первый же день заявил, что является ответственным номер один.
“Да, у меня есть доля вины, если хотите, самая большая доля. Я говорю, что это мое поражение, а победа принадлежит всем остальным. Но это не значит, что нужно использовать повод и говорить: давайте возложим на него все, что возможно. Что касается модерации, то, да, функция главнокомандующего состоит в выслушивании мнений. Я не оставляю за собой право вдаваться в тонкости военного дела, так как считаю, что как руководитель страны должен опираться на звучащие мнения”,- отметил Пашинян.
По его словам, целью операции в направлении Леле-Тепе было не занятие этой высоты, а прикрытие сектора прорыва, который появился на южном участке 9-го оборонительного района. Спекуляции тем, что эта операция была направлена на получение политических дивидендов, лишены смысла, заявил премьер.
В ответ Горгисян заметил: “По Вашему поведению и риторике абсолютно не чувствуется, что Вы считаете себя виновным. Вы пытаетесь оправдаться и на этом пути постоянно причиняете вред Армении”.