Մեղադրանք է առաջադրվել Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանին
ՀՀ քննչական կոմիտեում պարզվել են Իսրայելում ՀՀ դեսպան Ա.Ս-ի կողմից ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության նախկին նախարարի կողմից թույլ տրված չարաշահումներին օժանդակելու, ինչպես նաև փողերի լվացմամբ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին ասվում է կոմիտեի մամուլի հաղորդագրությունում։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Իսրայելում ՀՀ դեսպան, միաժամանակ «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ա.Ս.-ն օժանդակել է ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախկին նախարար և վերոնշյալ հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Հ.Պ.-ի կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող և ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքի զբաղեցրած հողամասը հասարակական կազմակերպության սեփականությունը դարձնելուն: Այնուհետև նշված հասցեում գտնվող պատմամշակութային արժեք հանդիսացող շենքը և դրա զբաղեցրած հողամասը, Հ.Պ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, ձևական գործարքի արդյունքում՝ 550.000 ԱՄՆ դոլարով, վաճառել են օֆշորում՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված, Հ.Պ.-ի հարսին պատկանող ընկերությանը` օրինականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը՝ խեղաթյուրելով գույքի իրական բնույթն ու ծագման աղբյուրը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ս-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը) 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը «փողերի լվացումը») 3-րդ մասի 1-ին կետով և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել գրավը՝ 20.000.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ նշված քրեական գործով ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախկին նախարարը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նշենք, որ քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ նշված Ա․Ս․-ն Արմեն Սմբատյանն է, իսկ Հ․Պ․-ն՝ Հասմիկ Պողոսյանը։
Հիշեցնենք նաև, որ դեռևս 2015 թվականին «Հետքը» անդրադարձել էր վերը նշված պատմությանը։ Հոդվածը կարող եք ընթերցել ստորև տեղադրված հղումով։

Посол Армении в Израиле Армен Смбатян обвиняется в незаконных сделках с недвижимостью
Следственный комитет (СК) возбудил против посла Армении в Израиле Армена Смбатяна уголовное дело о содействии злоупотреблениям со стороны бывшего министра культуры и по вопросам молодежи РА Асмик Погосян, в узаконивании имущества посредством отмывания денег, говорится в пресс-релизе СК.
Согласно полученным данным, А.Смбатян, являвшийся также председателем общественной организации “Армянское общество культурных связей с зарубежными странами”, содействовал передаче в собственность общественной организации земельного участка по адресу: ул.Абовяна,3 в Ереване, который занимает представляющее историко-культурную ценность здание АОКСа, путем злоупотребления должностным положением бывшим министром культуры и по вопросам молодежи, заместителем председателя ОО Асмик Погосян.
Затем с предварительного согласия А.Погосян историческое здание и занимаемый им земельный участок в результате формальной сделки были проданы за 550.000 долларов зарегистрированной на Британских Виргинских островах компании, принадлежащей невестке бывшего министра культуры, в результате чего полученное преступным путем имущество было узаконено.
На основании полученных доказательств Армену Смбатяну предъявлены обвинения в содействии злоупотреблению должностными полномочиями и отмывании денег путем узаконивания имущества, полученного преступным путем. В качестве меры пресечения в отношении Смбатяна применен залог в размере 20.000.000 драмов.
Ранее стало известно, что бывший министр культуры и по вопросам молодежи РА Асмик Погосян привлечена к данному уголовному делу в качестве обвиняемой и объявлена в розыск.
Отметим, что Hetq.am рассказал об этой истории еще в 2015 году в статье “Асмик Погосян и Армен Смбатян присвоили государственный памятник”.