Կառավարությունը նախատեսում է պարտադիր զինծառայությունից ազատել ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանին
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն առաջարկում է պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատել ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ Անդրանիկ Կարապետյանին։ Կառավարության համապատասխան որոշման նախագիծը ներկայացվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Անդրանիկ Կարապետյանին կառավարության 2020 թվականի հուլիսի 23-ի որոշմամբ տարկետում էր տրվել մինչև 2021 թվականի ամառային զորակոչը։ Նախագծում ասվում է, որ այժմ նա պատրասվում է մասնակցելու 2021 թվականի նոյեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությանը և 2022 թվականի Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններին: Ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել Անդրանիկ Կարապետյանին ազատել շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից։
Անդրանիկ Կարապետյանը 25 տարեկան է։ Իր կարիերայի ընթացքում գրանցած ամենամեծ հաջողությունը եղել է 2016 թվականին 77 կգ քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճելը։ Այս քաշային կարգում ավելի վաղ՝ 2015թ․, Կարապետյանը դարձել էր աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների բրոնզե մեդալակիր։
Երկու շաբաթ առաջ՝ ապրիլի 8-ին, Անդրանիկ Կարապետյանը Մոսկվայում մասնակցեց Եվրոպայի հերթական առաջնությանը, որտեղ 89 կգ քաշային կարգում կրկին դարձավ բրոնզե մեդալակիր, իսկ այդ քաշում Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվեց Հայաստանի հավաքականի մեկ այլ ծանրորդ՝ Կարեն Ավագյանը։
Նշենք, որ Անդրանիկ Կարապետյանին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու որոշման նախագիծն ուժի մեջ կմտնի միայն կառավարության նիստի ընթացքում հավանության արժանանալուց հետո։

Правительство планирует освободить тяжелоатлета Андраника Карапетяна от обязательной военной службы
Министерство образования, науки, культуры и спорта предлагает освободить от обязательной военной службы члена сборной Армении по тяжелой атлетике Андраника Карапетяна. Проект соответствующего решения размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Решением правительства от 23 июля 2020 г. Карапетяну предоставлена отсрочка от летнего призыва 2021 г. В проекте отмечается, что в настоящее время Андраник готовится к предстоящему в ноябре чемпионату мира, а также чемпионатам Европы и мира, которые состоятся в 2022 году.
В связи с этим возникла необходимость освободить спортсмена от обязательной службы в армии.
Андранику Карапетяну 25 лет. Самого большого успеха молодой тяжелоатлет добился в 2016 г., когда завоевал титул чемпиона Европы в весовой категории 77 кг. Ранее, в 2015 г., в этой же весовой категории Андраник Карапетян стал бронзовым призером чемпионатов мира и Европы.
Две недели назад, 8 апреля, спортсмен участвовал в проходящем в Москве чемпионате Европы, где вновь стал бронзовым призером в весовой категории 89 кг. Чемпионом Европы в той же весовой категории стал другой армянский тяжелоатлет – Карен Авакян.
Отметим, что проект решения об освобождении Андраника Карапетяна от обязательной военной службы вступит в силу только после получения одобрения на заседании правительства.