«Մեր ժողովուրդները դարերով խաղաղությամբ ապրել են այս հողերում». Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուղերձ է հղել Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն, ապրիլի 24-ի առթիվ, իր ամենամյա ավանդական ուղերձն է հղել Կոստանդնուպոլսի հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանին՝ նշելով, որ հարգում է Օսմանյան կայսրությունում զոհված հայերի հիշատակը։ Ուղերձը հրապարակվել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի կողմից։
Cumhurbaşkanı @RTErdogan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a mesaj gönderdi.
— T.C. Cumhurbaşkanlığı (@tcbestepe) April 24, 2021
"Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.” pic.twitter.com/uxJo2p8fr4
«Մեր ժողովուրդները դարերով խաղաղությամբ ապրել են այս հողերում։ Մենք չպետք է թույլ տանք մոռացության մատնել թուրքերի և հայերի համակեցության մշակույթը, որը բազմապատկվել է հարյուրավոր տարիներ և օրինակ համարվել ողջ մարդկության համար։ Հարգանքով ոգեկոչում եմ Օսմանյան պետության հայերի հիշատակը, որոնք զոհվել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ստեղծված դժվարին պայմաններում, ցավակցություն եմ հայտնում նրանց թոռներին»,- նշվում է ուղերձում։
Էրդողանը նաև կոչ է արել զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ «բարիդրացիության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների հիման վրա»։ «Ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորումից հետո մենք բարձրաձայն հայտարարել ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման պատրաստակամության մասին։ Այսօր ես կրկնում եմ այդ կոչը»,- նշել է Էրդողանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ ԱՄՆ նախագահը ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը՝ նշելով, որ «ամեն տարի այս օրը մենք հիշում ենք նրանց, որոնք մահացել են Օսմանյան ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ժամանակ և կրկին հանձն ենք առնում կանխել երբևէ նման վայրագության կրկնումը»։

Erdoğan to Constantinople Armenian Patriarch: "Our peoples have lived in peace in these lands for centuries"
On April 24, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan sent the following message to the Armenian Patriarch of Constantinople Archbishop Sahak Mashalyan, noting that he respects the memory of the Armenians who died in the Ottoman Empire. The message, in Turkish, was published by the Office of the President of Turkey.
“Our peoples have lived in peace in these lands for centuries. We must remember the culture of coexistence of Turks and Armenians, which multiplied over hundreds of years, and is considered an example for all mankind.
“I respectfully commemorate the Armenians of the Ottoman state who died in the difficult conditions created during the First World War. I express my condolences to their grandchildren.”
Erdoğan also called for the development of relations with Armenia "on the basis of the principles of good neighborliness and mutual respect."
"After the settlement of the Karabakh crisis, we have loudly stated our readiness to develop relations with Armenia. I repeat that call today," Erdoğan wrote.