ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ. «Չենք կարող ասել, որ հանգիստ է իրավիճակը»
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Ստեփան Մելքոնյանը:
«Բնականաբար, չենք կարող ասել, որ հանգիստ է իրավիճակը, ու ռիսկեր ու մարտահրավերներ չի պարունակում»,-ասաց նա:
ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը մանրամասնեց` խոսքը ոչ միայն Սյունիքին է վերաբերում, այլ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից հետո ձևավորված նոր` 520 կմ երկարությամբ բնագծին: Նրա խոսքով` բնագծի ողջ երկայնքով դիրքավորված են թե' Հայաստանի, թե' Ադրբեջանի պաշտպանական զորքերը, բնագիծը դեռ վերջնական կարգավորված չէ: Ըստ նրա` ժամանակի ընթացքում այնտեղ պետք է հստակ սահման ձևավորվի:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԱԾ տնօրենները վերջին անգամ հանդիպել են շուրջ մեկ ամիս առաջ, օրակարգը` գերիների վերադարձի թեման: Մելքոնյանի խոսքով` նրանք, անմիջական հանդիպումներից զատ, նաև հեռախոսային կապով են հաղորդակցվում:
Դիտարկմանը, թե հայկական կողմը պետք է տարածք զիջի՞ չեզոք գոտի ձևավորելու համար, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը հստակեցրեց Թուրքիայի հետ սահմանի օրինակով. ձևավորվելու է սահմանային շերտ, որն ինժեներական կառույցներով ապահովելու է սահմանային անվտանգությունը:
«Ամեն պետություն դա ձևավորում է իր տարածքի հաշվին, ո՞նց կարող եք սահմանային շերտը ձևավորել հարևանի տարածքի հաշվին»,-ասաց նա:
Ստեփան Մելքոնյանը հերքեց նաև Մեղրիի միջանցքի մասին խոսակցությունների իսկությունը` պնդելով, որ միջանցք չկա ու չի կարող լինել: ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը, սակայն, չհերքեց բեռնափոխադրումների համար երկաթգծի ճանապարհների հավանականությունը:

Замдиректора СНБ: “Не могу сказть, что ситуация спокойная”
Военно-политическая ситуация на вновь сформированных рубежах пока нестабильна. Об этом сообщил сегодня журналистам в Национальном Собрании заместитель директора Службы национальной безопасности Степан Мелконян.
“Естественно, мы не можем сказать, что ситуация спокойная и не содержит рисков и вызовов”, отметил С.Мелконян.
По словам замдиректора СНБ, речь идет не только о Сюнике, но и о рубежах протяженностью 520 километров, которые были сформированы после подписания заявления от 9 ноября 2020 года. Вдоль них размещены позиции как армянских, так и азербайджанских войск, рубежи пока окончательно не отрегулированы. Со временем там сформируется четкая граница, сказал Степан Мелконян.
В последний раз директора СНБ Армении и Азербайджана встречались месяц назад. В повестке встречи был вопрос возвращения пленных, По словам Мелконяна, помимо личных встреч они также поддерживают связь по телефону.
На вопрос, должна ли армянская сторона уступить территорию для формирования нейтральной зоны, замдиректора СНБ пояснил, что по примеру границы с Турцией будет создана пограничная зона, которая в помощью инженерных структур будет обеспечивать безопасность на границе.
“Каждое государство создает эту зону за счет своей территории. Как можно формировать ее за счет соседней территории?” – добавил Степан Мелконян.
Он также опроверг разговоры о Мегринском коридоре, подчеркнув, что коридора нет и быть не может. Вместе с тем замдиректора СНБ не отрицал вероятность задействования железной дороги для перевозки грузов.