ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ. «Չենք կարող ասել, որ հանգիստ է իրավիճակը»
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Ստեփան Մելքոնյանը:
«Բնականաբար, չենք կարող ասել, որ հանգիստ է իրավիճակը, ու ռիսկեր ու մարտահրավերներ չի պարունակում»,-ասաց նա:
ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը մանրամասնեց` խոսքը ոչ միայն Սյունիքին է վերաբերում, այլ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից հետո ձևավորված նոր` 520 կմ երկարությամբ բնագծին: Նրա խոսքով` բնագծի ողջ երկայնքով դիրքավորված են թե' Հայաստանի, թե' Ադրբեջանի պաշտպանական զորքերը, բնագիծը դեռ վերջնական կարգավորված չէ: Ըստ նրա` ժամանակի ընթացքում այնտեղ պետք է հստակ սահման ձևավորվի:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԱԾ տնօրենները վերջին անգամ հանդիպել են շուրջ մեկ ամիս առաջ, օրակարգը` գերիների վերադարձի թեման: Մելքոնյանի խոսքով` նրանք, անմիջական հանդիպումներից զատ, նաև հեռախոսային կապով են հաղորդակցվում:
Դիտարկմանը, թե հայկական կողմը պետք է տարածք զիջի՞ չեզոք գոտի ձևավորելու համար, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը հստակեցրեց Թուրքիայի հետ սահմանի օրինակով. ձևավորվելու է սահմանային շերտ, որն ինժեներական կառույցներով ապահովելու է սահմանային անվտանգությունը:
«Ամեն պետություն դա ձևավորում է իր տարածքի հաշվին, ո՞նց կարող եք սահմանային շերտը ձևավորել հարևանի տարածքի հաշվին»,-ասաց նա:
Ստեփան Մելքոնյանը հերքեց նաև Մեղրիի միջանցքի մասին խոսակցությունների իսկությունը` պնդելով, որ միջանցք չկա ու չի կարող լինել: ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը, սակայն, չհերքեց բեռնափոխադրումների համար երկաթգծի ճանապարհների հավանականությունը:

Deputy Director of Armenia’s National Security Service Stepan Melkonyan told reporters today in parliament that the border between Armenia and Azerbaijan remains tense.
"Obviously, we cannot say that the situation is calm and does not contain risks and challenges," he said.
Melkonyan pointed out that he wasn’t only referring to Armenia’s southern Syunik Province but also to the new 520 km long border formed after the November 9, 2020 Karabakh ceasefire agreement that mandated the withdrawal of Armenian forces from much of Artsakh.
The official said that Armenian and Azerbaijani troops are positioned along the entire length of the border that has yet to be finalized.
He said that the heads of the National Security Services of Armenia and Azerbaijan last met one month ago to discuss the returns of POWS, adding that the two sides communicate by telephone.
Melkonyan said that once the new border is demarcated, a neutral zone, comparable to what now exists on the Armenia-Turkey border, will be created.
While denying rumors about a “corridor” linking Nakhijevan with the rest of Azerbaijan via Meghri, he didn’t rule out the possibility of cargo railways.