Նիկոլ Փաշինյան. «Էդ պատերազմն իմ ընտանիքի կողքով չի անցել, իմ որդին եղել է առաջնագծում»
Այս մասին խորհրդարանում վարչապետի ընտրության իր եզրափակիչ ելույթում ասաց վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եւ դա լրացուցիչ մի երաշխիք է Սյունիքի և ընդհանրապես Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու համար: Սա կարևոր արձանագրում է, նախկինում էլ անդրադառնալով ասել եմ՝ խնդիրն այն է, որ անվտանգային այն համակագը, որ մենք ունենք, դա տարածվել է սահմանների վրա, իսկ որոնք են այդ սահմանները: Դրանց նկարագրությունը տվել է խորհրդարանը 2010 թվականին ընդունված օրենքով, իսկ այս դահլիճում կան մարդիկ, ովքեր թմբակահարում են, թե ինչու է սահմանն էստեղ, ու ինչու է Շուռնուխին հաջորդում Ադրբեջանը, բայց էդ մարդիկ քափ-քրտինքի մեջ ջանքեր են գործադրում, որ սահմանը էդտեղ ֆիքսված մարդկանց համամասնական ցուցակներում տեղ զբաղեցնեն»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ Փաշինյանի` կա մոլորություն, որը բարձրաձայնում են նույնիսկ փորձառու մարդիկ, ասվում է, որ ԼՂ բանակցային գործընթացում ով կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել, ճնշումների չի ենթարկվում, իսկ ով ապակառուցողական` ճնշումների է ենթարկվում:
«2011-ին Կազանում Ադրբեջանը համաձայնեցված փաստաթուղթը հրաժարվեց ստորագրել, իսկ ինչ եղավ դրանից հետո, Ադրբեջանը 2014-ին խոցեց հայկական ուղղաթիռ, 2015-ին աննախադեպ ծավալի հասցրեց սահմանային էսկալացիան, իսկ 2016-ին սկսվեց պատերազմ: Դրա արդյունքում ինչ եղավ, սկսեցին ճնշել, հակառակը տեղի ունեցավ: Իսկ այս պատերազմը օդից է ընկել միանգամից, բա ապրիլին ինչ է եղել, բա դրան նախորդած շրջանում: Բա որ տարիներով բարձրայնում էինք, որ Լեռնային Ղարաբաղը բանակցություններից դուրս թողնելը բերելու է անշրջելի հետևանքների»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը վրդովվեց, որ որոշ հանրային գործիչներ քաղաքական դիվիդենտներ ստանալու նպատակով իր հասցեին բազմաթիվ մեղադրանքներ են հնչեցնում:
«Էդ պատերազմն իմ ընտանիքի կողքով չի անցել, իմ որդին եղել է առաջնագծում, էն տեղում, որտեղ ամենաշատ զոհերն ենք ունեցել: Իմ որդու հետ կողք կողքի զոհ է եղել, որևէ մեկը չէր կարող որոշել, որ զոհվողը պետք է լինի հենց ինքը և ոչ թե իմ որդին: Էդ մարդու անուն, ազգանունը կա, դա ստուգվող փաստ է… Մենք հուսահատ կռիվ ենք տվել, ինչպիսին տվել ենք Ավարայրի դաշտում, Սարդարապատում, մենք համարել ենք, որ որպես ազգ, որպես պետություն պետք է պայքարենք մեր իրավունքների համար»,- ասաց նա:
Փաշինյանը վստահեցրեց` որևէ մեկը չի կարող ասել, որ իր որդու անվտանգության համար մի միլիմետր ավելին է արել, քան մյուս` տասնյակ հազարավոր տղաների համար:
«Նույն խրամաբջջի մեջ գտնվող տղան` որդուս ընկերը, ականանետի պայթյունից զոհվել է, իմ որդին` չէ, ով է որոշել դա»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև ընդգծեց` իրեն քննադատողները որտեղ էին, երբ 30 տարի շարունակ առաջնագիծը թալանում էին դղյակներ կառուցելու նպատակով:

Никол Пашинян: “Эта война не обошла стороной и мою семью”
102-я российская военная база имеет два опорных пункта в Сюникской области, что не является секретом, заявил в своем заключительном выступлении на специальном заседании парламента сегодня, 3 мая, кандидат на пост премьер-министра Никол Пашинян. “И это дополнительная гарантия безопасности Сюника и в целом Армении. Это очень важно. Я и раньше говорил: проблема в том, что наша система безопасности распространилась также на границы. А каковы эти границы? Их описание парламент дал в принятом в 2010 году законе. А в этом зале есть люди, которые возмущались: почему граница проходит здесь? почему за Шурнухом следует Азербайджан? Но вместе с тем они не жалеют сил, чтобы попасть в пропорциональные списки тех, кто зафиксировал эти границы”,- сказал Пашинян.
Он напомнил о том, что 2011 году в Казани Азербайджан отказался подписать согласованный документ. “А что произошло после этого? В 2014-ом Азербайджан сбил армянский вертолет, в 2015-ом беспрецедентно усилил эскалацию на границе, а в 2016-ом – начал войну. Что произошло в результате этого? Начали оказывать давление. А разве эта война началась ни с того ни с сего? Что произошло в апреле? А в предыдущий период? Ведь мы на протяжении многих лет говорили, что исключение Нагорного Карабаха из переговорного процесса приведет к необратимым последствиям”,- отметил Никол Пашинян.
Пашинян выразил возмущение тем, что некоторые общественные деятели ради получения политических дивидендов высказывают многочисленные обвинения в его адрес.
“Эта война не обошла стороной и мою семью. Мой сын был на передовой, там, где было больше всего жертв. Рядом с ним погиб человек, и никто не может решить, кто должен стать жертвой – он или мой сын. Имя и фамилия этого человека известны, этот факт можно проверить. Мы сражались отчаянно, как в Аварайре, Сардарапате… Мы считали, что как нация, как государство должны бороться за свои права”,- сказал кандидат в премьеры.
По словам Пашиняна, никто не может сказать, что для безопасности своего сына он сделал чуть больше, чем для десятков тысяч других парней.
Кандидат также поинтересовался, где были его критики, когда на протяжении 30 лет грабили передовую, чтобы на эти деньги строить свои особняки.
“Нам казалось, что есть состоявшийся институт, но выяснилось, что и этого нет”,- сказал в заключение Никол Пашинян.