Նիկոլ Փաշինյան. «Ռոբերտ Քոչարյա՛ն, Սերժ Սարգսյա՛ն, դավաճանը, կապիտուլյանտը, հողատուն դու՛ք եք»
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սերգսյանը դավաճաններ և հողատուներ են։ Այս մասին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին ասել է Փաշինյանը` արձագանքելով անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցադրմանը:
ԱԺ հատուկ նիստում Փաշինյանը, կրկին պատասխանելով Ուրիխանյանին հարցին, անդրադարձել էր ղարաբաղյան բանակցային գործընթացին: Եթե երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեղադրում է Նիկոլ Փաշինյանին բանակցությունները տապալելու մեջ, Փաշինյանն էլ պնդում է, թե բանակցային գործընթացի բովանդակությունը փոխվել է դեռ 2015-ի աշնանը, 2016-ի ձմռանը: Ուրիխանյանն առաջարկեց շարունակել այդ թեմայով հարցուպատասխանը:
Փաշինյանն ընդգծեց` դեռևս 2016 թվականի նոյեմբերի 24-ին «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստ է զիջել յոթ շրջանները, սակայն Ադրբեջանն ավելին է ուզում:
«Ասեմ ավելին` Սերժ Սարգսյանն ավելին էր տալիս Ադրբեջանին, նաև Ղարաբաղի կեսն էր տալիս, բայց Ադրբեջանը ասում էր` ոչ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ այն մեղադրանքներին, թե իր իշխանությունը պատերազմ է հրահրել, իսկ բանակցությունները նոր կետից է սկսել:
«Բա ո՞ւմ կետից պետք է սկսեինք․ պետք է ասեինք՝ լավ, Սերժ Սագսյանը յոթ շրջանը ու Ղարաբաղի կեսը տալիս է, մենք էլ էն մյուս կեսն ենք տալիս, որպեսզի պատերազմ չլինի՞: Էս պատմությունը 1998-ին է սկսվել, երբ Ղարաբաղը դուրս է շպրտվել բանակցային գործընթացից: Եկեք պարզենք` ով է դավաճանը, ով է կապիտուլյանտը, ով է հողատուն։ Ես ասում եմ՝ դու'ք եք` Ռոբերտ Քոչարյա՛ն, Սերժ Սարգսյա՛ն, դավաճան եք, կապիտուլյանտ եք, հողատու եք: Մենք պայքարել ենք ձեր դավաճանության դեմ, բայց դուք պատերազմի օրերին էլ ձեր դավաճանությունը շարունակել եք»,- ասաց նա:
Թեման շարունակեց «Իմ քայլից» Վիկտոր Ենգիբարյանը` նկատելով՝ ստացվում է, որ 2018 թվականից սկսած՝ այլ տարբերակ չկար, քան պատերազմին պատրաստվելը, արդյոք հնարավորություն եղե՞լ է պատշաճ ձևով պատրաստվել պատերազմի:
Փաշինյանն արձագանքեց` պատերազմին պատրաստվելն ունի նրբություններ, քանի որ հակառակորդը ևս հետևում է այդ ամենին. «Ինքը տեսնում է, որ 80-ականների զենքերից անցում ես կատարում 2020-ականների զենքերի։ Հասկանում է՝ երբ էդ գիծը անցար, քո պոտենցիալը աճելու է, հասկանում է, որ էդ ճիշտ տեղը խփելու էդ գիծն է, որ մնաս 80-ականների զենքի մակարդակի: Սա էլ է պատերազմի հրահրում, որովհետև երբ բանակը զարգանում է, հակառակորդը ևս տեսնում է»,- ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց` ՍՈՒ-30 կործանիչներ ձեռք բերելն ինչ-որ առումով պատերազմի հրահրում է, քանի որ նախորդ իշխանությունը պատերազմի ռիսկը կառավարել է՝ 80-ականների զենքեր ձեռք բերելով:
Փաշինյանը ինժեներական աշխատանքների պլանավորման որոշ ցուցանիշներ ներկայացրեց, ըստ որի՝ 2018-2020 թվականներին, օրինակ՝ ամրաշինական կառույցները ավելացել են 1,8 անգամ, զինվորների կենցաղի ապահովման կառույցները` 2,7 անգամ, հավաքովի գետնատնակները` 5,9 անգամ, երկաթբետոնե կոնտսրուկցիաներով ապաստարաները` 55 անգամ և այլն:
«Ինչո՞ւ է հակառակորդը հարձակվել, որովհետև տեսել է, որ մենք 80-ականների զենքերի էջը փակում ենք»,- ասաց նա:

Никол Пашинян: “Роберт Кочарян, Серж Саргсян, именно вы предатели, капитулянты и сдающие земли”
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян считает второго и третьего президентов – Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна – предателями, сдающими земли. Об этом Пашинян заявил сегодня во время Правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос независимого депутата Тиграна Уриханяна.
На специальном заседании парламента врио премьера – опять-таки в ответ на вопрос Уриханяна – коснулся переговорного процесса по Нагорному Карабаху. Если третий президент Серж Саргсян обвиняет Никола Пашиняна в срыве переговоров, то Пашинян утверждает, что содержание переговорного процесса было изменено еще осенью 2015-зимой 2016 гг. Уриханян предложил продолжить эту тему во время Правительственного часа.
Пашинян подчеркнул, что Серж Саргсян в своем интервью телеканалу “Россия 24”, которое состоялось 24 ноября 2016 г., заявил, что готов уступить семь районов, но Азербайджан хочет большего. “Скажу больше: Серж Саргсян отдавал Азербайджану половину Карабаха, но Азербайджан говорил “нет”,- сказал Никол Пашинян.
Касаясь обвинений в том, что его власть спровоцировала войну и начала переговоры с новой точки, исполняющий обязанности премьера заявил: “А с какой точки нужно было начать? Мы должны были заявить: Серж Саргсян отдает семь районов и половину Карабаха, а мы отдадим вторую половину, чтобы не было войны? Эта история началась в 1998 году, когда Карабах был вышвырнут из переговорного процесса. Давайте выясним, кто предатель, кто капитулянт, кто сдающий земли. Я заявляю: Роберт Кочарян, Серж Саргсян, именно вы предатели, капитулянты и сдающие земли. Мы боролись против вашего предательства, но в дни войны вы продолжали совершать предательство”,- сказал Н,Пашинян.
Тему продолжил депутат фракции “Мой шаг” Виктор Енгибарян, который заметил: получается, что начиная с 2018 года другого варианта, кроме подготовки к войне, не было. “А была ли возможность подготовиться к войне надлежащим образом?” – поинтересовался депутат.
Пашинян ответил, что в подготовке к войне есть свои нюансы, поскольку противник тоже следит за всем процессом. “Он видит, что ты переходишь от оружия 80-х годов к оружию 2020-х. Понимает, когда ты переходишь эту черту, понимает, что твой потенциал растет, что именно эта черта – то место, куда надо наносить удар, чтобы ты остался на уровне оружия 80-х. Это тоже провоцирует войну, поскольку когда армия развивается, противник это замечает”,- отметил Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что приобретение истребителей СУ-30 в каком-то смысле было провоцированием войны, так как предыдущая власть управляла риском войны путем приобретения оружия 80-х годов.
Представляя некоторые показатели планирования инженерных работ, Пашинян сообщил: в 2018-2020 гг. укрепительные сооружения увеличились в 1,8 раза, структуры обеспечения быта солдат – в 2,7 раза, модульные домики – в 5,9 раза, укрытия из железобетонных конструкций – в 55 раз и т.д.
“Почему противник напал? Потому что видел, что страницу мы закрываем оружием 80-х годов”,- добавил Н.Пашинян.