ՔՊ-ն ընտրություններին կմասնակցի միայնակ` «Ապագա կա» կարգախոսով
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է միայնակ` առանց դաշինքի:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Մակունցը չհստակեցրեց, թե ովքեր են լինելու համամասնական ցուցակում` նշելով, որ մայիսի 10-ից հետո կներկայացնեն, թե ցուցակն ինչ տրամաբանությամբ է կազմվել, և ովքեր են ներառված լինելու: Մակունցն այդպես էլ չպատասխանեց հարցին, թե արդյոք իրենց ցուցակում գործարարներ լինելու են: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ընտրություններին կմասնակցի «Ապագա կա» կարգախոսով:
Մակունցը չցանկացավ մեկնաբանել առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջարկը երկրորդ և երրորդ նախագահներին` ընդգծելով միայն, որ այն տարակուսանք է առաջացրել:
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, խորհրդարանը մայիսի 3-ի հատուկ նիստում վարչապետ չի ընտրել: Երկրորդ անգամ ընտրության տապալումից հետո խորհրդարանն իրավունքի ուժով կարձակվի, որից հետո կլինեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հատուկ նիստի իր ելույթում հայտնեց` խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ պայմանավորվածությունները խախտելու և վարչապետի այլ թեկնածու առաջադրելու դեպքում իշխող մեծամասնությունն իրեն երկրորդ փուլում կընտրի որպես վարչապետ, և խորհրդարանը չի արձակվի:

В предстоящих парламентских выборах партия “Гражданский договор” примет участие самостоятельно
В предстоящих выборах в Национальное Собрание партия “Гражданский договор” примет участие самостоятельно и под лозунгом “Будущее есть”. Об этом сообщила в парламенте журналистам лидер фракции “Мой шаг” Лилит Макунц.
Руководитель фракции не уточнила, кто войдет в пропорциональный список партии, отметив, что об этом сообщат после 10 мая. Макунц также не ответила на вопрос, войдут ли в пропорциональный список предприниматели.
“Гражданский договор” будет участвовать в выборах под лозунгом “Будущее есть”.
Лилит Макунц также не пожелала прокомментировать предложение, которое первый президент Левон Тер-Петросян сделал второму и третьему президента, отметив лишь, что оно вызвало недоумение.
Напомним, что правительство во главе с премьер-министром Николом Пашиняном подало в отставку, а на специальном заседании парламента 3 мая не избрало нового премьера. После повторного провала выборов парламент будет распущен силой права, после чего состоятся внеочередные парламентские выборы.
Исполняющий обязанности главы правительства Никол Пашиняна в своем выступлении на специальном заседании Национального Собрания собщил, что в случае нарушения оппозиционными фракциями достигнутых договоренностей и выдвижения другого кандидата на пост премьера правящее большинство на втором этапе изберет его премьер-министром, а Национальное Собрание не будет распущено.